Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli araçlarından muayene ücreti alınmasın

SALİH VARLI

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, iktidarımızın engellilerin elinden aldığı kazanılmış haklarından birisi de trafik muayene harcı istisnasıdır. Trafik muayene istasyonları özelleşince engellilerden araç muayene esnasında trafik muayene harcı tahsil edilmeye başlandı ve iktidar bu konuda hiç bir düzenleme yapmayarak sessiz sedasız bu hakkımız elimizden alınmış oldu. Haktan hukuktan yana olanlara duyulur.

engelli diye herşey bedavamı olacak..onuda ödeyiver nolacak

önceden trafikteydi işlem memurlar allah razı olsun gitmeden arabayı görmeden muayene yapıyorlardı hatta cogu aracın ne farı yanar nede freni tutardı şimdi en azından adam gibi araçları kontrol ediyorlar hayatınızdan üç krş para degerliyse eger o arabaya hiç binmeyin

5 sene evvel Engelli araçlarından muayene ücreti alınmyordu haklar yavaş yavaş elimizden gidiyor.

SmhGwz;

arkadaşım olayı sabit düşünmeyin sorun para deil ki alınmış bir hakkın elden gitmesidir.
havayolu telekoım gibi şirketlerde özelleşti ama onlar indirm uyguluyo
yarın trenler otodsüsler vs de özelleşse indirmler kalksa nolcak
vere vere hep bzden gidiyo dikkatli olamlım

Kardeşim bu engellilerde alem yani ha, hem yıldıza binecek şahin parasına, hem muayene ödemeyecek... Iyki motor sınırlaması geldi türkiyede 30-40 bin eden araçlar yurt dışında 1000-4000 euroya alınıyor. Bu uygulamayla olay bitmiştir...

Kazanılmış bir hak kaybedilmiş.

Sakatların yararlandığı haklara laf söyleyen arkadaşlar, eğer sakatlara sağlanan indirimler zorunuza gidiyorsa bu haklardan yararlanmayın olsun bitsin. Yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerini de aşağılamayın !

bülent yalçın;

yani haklısın ama engelli deyincede illa bi sınır koyuyorlar yani size uygun veriyoruz deyip bi seferde kısıtlama oluyor
ttnet engelsiz veriyoz diyo ama en düşük netin hızı

berkemeteatasoy;

Bana bizim yaşantımıza bedava giren ne var bir kaç örnek verir misin ? ÖTV ötelemesi dışında.

mesele üç kuruş beş kuruş davası değil!
bugün bu hakkın sessızce elınden alınır yarın diğerleri...
neden sessiz kalalım kii, biz meclisde ki sırtı yere gelmeyen milletvekilimiyiz

berkemeteatasoy kardeş doğru demişin bu salih varlı gibi kişiler çok amannın neler istiyorlar neler ayrıca gıcık oluyorum bu duruma nedenmi ben daha önce %40 özürlü raporu aldım bir zaman sonraları özrlü kimliği alıp devletin verdiği imkanlardan yararlanmak istedim ama geç kalmıştım sebebide sosyal hizmetlere gittiğimde bu raporun eski ve hastalığı sürekli yazmadığıymış ve yeni rapor almamı söylediler yıl 2008 di hastaneye gidip doktor muayenelerinden sonra kurula girip verilen rapor %25 ti %40 LTINDA OLUNCA GEÇERSİZ olup bırakmıştım 2014 yılı gelince bir daha almak istedim mevzutlar gereği il sağlık müdürlüğü vasıtasıyla gönderdiler hastaneye gittim doktor muayenesinden sonra kurula girdim çıkan sonuç aynı %25 olmuştu ilk aldığım %40 raporundan bu zamana kadar rahatsızlığımda bir değişme olmamasıyla beraber defalarca bundan dolayı ameliyatlar olmuşum ve 4. ameliyatta kalın barsağın alınması bana bir artısı daha olmuştu ve halen tedaviler oluyorum bir kaç hastanede kalınca dosyalarım var peki kişiye rapor düşürülüp %25 verilmesinin sebebi nedir iyileştiği içinmidir hayır gerileme ve iyileşme yoksa nedendir rapor oranı düşmesi ben gittiğim ve kurula giren doktor kişilere sordum haklısın yüzde yüz dediler kurul doktoru önünde bir kaç kitap açmış ben buradaki mevzuat neyse ben ona göre iş yaparım dedi daha önceleride sosyal hizmetlerdede sordum bir müdür yardımcısı kadın doktorun inisiyatifidir ona müdahale edmeyiz bizi ilgilendirmez gibi cevap verdi peki her iki taraf bunu demişse mevzuatları bu düzenlemeleri değiştirip defalarca oranları düşürüp bunlar değilmidir kimlere sorup bilgi almalıyız peki birde anladığım kadarıyla kötü niyetli kişiler bir takım şeylerden yararlanmak için haksız raporlar özürlü araçları vergisiz için sahtekarlık yapmışlardı olmayacak rahatsızlıklarıyla menfaat için yasal olmayan işler yaptıklarından mevzutlar değiştirilip rapor oranları düşürülmüştü bunun yanında salih varlı gibi kişilerinde etkisi oluyor şimdi araç muayene parası vermek istemediğinden bahsediyor bir başkası kalkmış engelli olarak işe yerleştirilmiş resmiyette bir takım şeyleri yapması istenmişki notere gitmiş yapılan belgelerinden para almışlar oda yazmış burda benden para alındı engelli indirimi yokmuydu diye 3 5 kuruş para vermiş onu irdeliyor bir başkası yazmış oda işe özürlü yerleştirilmiş rapor oranı %90 olması gerekirken heyet doktoru %70 vermiş bazı rahatsızlıklarını göz önünde bulundurmamış şimdi ben bunu nasıl yükseltip %90 yaparım çabalıyor neymiş araba alacakmış vergi vermeyecek ya ayrıca bu kişi kardeşide zihinsel bir rahatsızlığı var annesi onunda bir takım şeylerinden devletten maaş vesaire gibi şeyler almakta vu bahsettiğim kişi daha başka şeylerdende faydalanmakta ve şunu bunu alacağım diye uğraşıyor bir başkası şöyle yazmış oda raporu biraz düşmüş oranını nasıl %90 yapacağını soruyor neymiş vergisiz araba alacakmış türkiyeyi gezecekmiş bir başkası çıkmış kardeşim falanca özürlü rahatsız oluyor odasına klima taktıracakmış bunda engelli indirimi varmı diye vergi ödemeyecekmiş soruyor daha neler neler yahu kardeşim sizler olumlu bir rapor almışsınız devlet kişilere kendi bünyesinde sözünün yetip geçtiği kadarıyla bir takım şeyleri ücretsiz yada indirim uygulaması yapmış buları bile bile saydığımız şeyleri daha neden isteyip soruyorsunuz birde duyuyor insanlar bir yerlerden gündemi meşgul ediyor soruyor hani bir deli kuyuya taş atarda bin akıllı taşı çıkaramazmış ya buda böyle işte şimdi insanların gözü doymuyor verdikçe alalım istiyorlar alalımda alalım her şeyi buda genelde insanları ve konumuzun yetkililerini şikayet etmeleriyle birlikte olup bunların ilkin dediğim gibi sahtekar insanlarıda önüne geçmek için devamlı engelli mevzuatlarını değiştirerek özürlü oranlarını düşürerek daha önce yasal raporunu almış olanlarıda mağdur ediyorlardır oysa bunları ayırt etmek zor değildir yaşın yanında kuruda yanmamalıdır bir takım insanların parası olmayabilir keşke verseler bir çok şeyi indirim vesaire gibi şeyleride tamam herkez faydalansız dediğim gibi ne hakları olup olmadığını bile bile şu varmı bu varmı diye kafayı karıştırıp meşgul etmeninde anlamı yoktur pazara git patate soğan indirimi markette peynir zeytin indirimi tuvalete girecen indirim abartıp insanları bıktırmayalım bizlerin haklarını çiğnemesinler

Tosunu bak kardesi sakin yanlis anlama ama burasi engelliler formu kardesim haklariysa devlet tanimissa alır istediginide AYRICA; sen kendin demissin devletin verdigi haklardan yararlanmak icin gittim rapor oranim düştü PEKI soruyorum sana sen bazi haklardan yararlanmak icin gitmene ragmen ve burasi engelliler forumu farkindaysan adamlarda ne haklari varsa devletin verdiği yararlanmak isterler nasil seninde bunlardan yararlanmak icin rapor almaya calisman gibi en dogal hakkidir gelip burda engelli forumunda sen kimsenin ne annesinin aldigi bakici maasini , ne o kardesinin % 90 cikartip araba almak istemesini ve arkadasin konuda actigi gibi tum engellilerin daha once yararlandigi bi hakki elinden almak gibi bunlari sen gelip burda yargilayamazsin laf edeceksende sende bazi haklardan yararlanmak icin rapor cikarmayacaksin kardes o zaman senin oranin düşmüş evet düşen oran tek sende değil çok kişide oldu tanidigim bir sürü kişi var ve itiraz edip tekrar basvurdular hak ettikleri orani aldi zaten bu oranlarin düşmesi zamaninda haksizca alinan raporlarda doktorar adaletsizce bol bol dagitmislar ondan düşmesiniyi oldu hak eden yine aliyir edemiyen alamiyor sende itiraz et zaten hakkinsa kesinlikle alirsin niye dert ediyorsun ki yada burdaki engelli kardeslerimizin almaya calistigi veya sorduklari sorguladiklari indirimleri neden sorun ediyon senin raporunla gerçekten alakasi yok bence indirim konularina cok fevri davraniyon onun yerine kendi durumunu anlatan bir konu açsan daha once orani yuksek olup simdi dusurulmus kisiler sana daha faydali olur keza bende sorup o itiraz eden kisilerden yazarim yardimci olabileceksem fakat lütfen şunu yapmayalim bizim aldigimiz alacagimiz almak istedigimiz indirim vs. Haklar tüm engellilerin yararina kişiye özel değil, haksiz alinan raporlarada yapacak birsey yok tek yapilacak ALLAH' a havale etmek.

Arkadas benden bahsetmis rapor orani% 70 mis kurul o kdar vermis gibisinden bahsettigi degil bazi kötü niyetli kisiler yanlis yonlendirdiler beni % 70 degil % 40 al yeter dediler bende dediklerini yaptim simdi haklarimdan yararlanmak icin yeni rapor icin doktorlarla tahlil vs yapmistim % 90 alabilecegimi soylemislerdi bende yapip araba alacaktim arkadas% 40 alamiyor yararlanamiyor diye bizlere saldirmaktan baska birsey bilmiyor neyse muhattap olmayacagim onla ama şunu söyleyeceğim persembe günü heyet günümdu tum hastaliklarimin oldugu raporu aldim % 93 ve simdi arabami alacagim engelli olmasam hakkim olmasa almazdim kendine guveniyirsa gitsin itiraz etsin alsin % 40 alamiyorsada demekki????? Zamaninda dağıtıcı bir doktora denk gelmis neyse saglicakla kalin.... Kim ki bir engellinin indirimine goZ DIKER hayiflar gözü çıksın ondan beter olsun. Hayirli Geceler ve bayramlar....

bLaCkRaCe

Ücretsiz toplu taşıma var.
Bankalarda ve hastanelerde engellilere öncelik var.
Vergi indirimi var.
Evde bakım aylığı var.
İş bulmada kolaylık var.

Bunlar benim şimdilik aklıma gelenler.

Arkaşım saydığın indirimlerden toplu taşıma bedava değil hastanelerde öncelik yok eger randevu alırsan girersin bankayla zaten işimiz yok işyerimiz olmuyor bakım parası tamam ama onuda herkes alamıyor helede iş konusunda tamamen yanılıyorsunuz kümse işvermiyor sanıyorsunuzki engellilerin hayatı kolay herşeyleri var ama çokkk yanılıyorsunuz ama yinede şükür

Bakiyurum. Engeli olmak isteyen arkadaslar varmis tamam engeli olunda bu haklarda yararlanin cokmu meraklisiniz keske ben hic engeli olmasaydim bu hakladanda yararlanmasaydim ama sonucda engeli olmusmuyuz engeliye olan her turlu haklardanda yararlanmak istiyuz bu bizim hakimiz kimsenin babasi bize bu haki vermiyur devletimiz veriyur

Hacer hanım,

Ben yaşadığım olaylardan esinlenerek bunları söyledim.
Topluma taşıma benim için bedeva otobüs metrobüs vapur ücretsiz.
Hastanelerde öncelik durumunuzu belirtmezseniz kimse size yer vermez.
Banka konusunda yorum yapamıyorum duyduğum ve gördüğüm kadarıyla söyledim onu.
İş konusunda ise kariyer.net'e cv mi bıraktım 1 hafta içinde 4 ayrı firmadan aradılar.
İş verende çok arkadaşlar kurumsal yerlere başvurun.

14.06.2014 de üniversiteden mezun oldum 16.06.2014 de yapı kredi bankasına işe başladım.
Şu an oradan ayrıldım. Enerya Gaz Dağıtım A.ş de çalışıyorum.

Engelliye iş vermiyorlar diye bir şey yok.
İnsan kendini her ne olursa olsun geliştirmeli diye düşünüyorum.Adamlar elaman seçiyor işlerine hangisi daha çok yararsa onu alıyorlar.

Engellilerin hayatı elbette çok zor herkesin kedine göre yaşadığı zorluklar var.
Ama sunulan fırsatları değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum.

barisvan;

Lütfen yorumları okurken daha dikkatli bir şekilde okuyunuz.
Ben sunulan şartları söyledim.
Engelli olma konusuna gelecek olursak zaten engelliyim :D
Ve sadece bu zamana kadar ücretsiz taşımadan yararlandım ona da 01.07.2014 tarihinden beri kullanıyorum.

Gizem hanım bizim burda hiçbir şey bedava değil hastanelerde söylemesine rağmen. Öncelik 65yaslıların deniliyor is konusunda siz bizden daha sandığımız sizin gibi yüksek okul okuyamadım bizim burda engellilere pek is verilmez bu durumda bizler ne yapabiliriz şehir dışına da çıkamıyoruz neyse size basarılar dilerim

Engelliler bir birlerine destek olacağına bir biribirlerine köstek olmaya çalışıyor yazik

İşte bu yüzden birlik olamadığımız için elimizden haklarımız alınıyorya bazılarının tuzu kuru olunca hersey kolay geliyor ama imkansızlık diye birşeyde var bununda bilinmesi lazım

Akın16 beye sonuna kadar katılıyorum çok yazık.Biz daha engelli arkadaşları bile haklarını savunmaya ikna edememişsek sağlam insanlardan yada tabiri caizse tuzu kuru insanlardan ne bekliyoruzki. Biliyorum kurunun yanında yaşta yanıyor ama bazen beter olsunlar diyesim geliyor bu insanlara.......

yakamoz 06 ya katılıyorum hatta ve hatta içinden neler diyor neler :)

Myserty94

Engellilere yönelik mevcut indirimleri o kadar ballandıra ballandıra maddeler halinde yazmışsın ki senin bahsettiğin bu indirimler resimdeki köpeğinin bakım masraflarını bile karşılamaz :)
Tekerlekli sandalyeye oturup 1 otobüs durağı mesafeyi gitmeye çalışmadıysan...
Bankalarda senin iki katın yüksekliğinde bankolardan banka görevlisini görmeden ve o da seni göremeden işlem yapmaya çalışmadıysan...
Hastanelerde istediğin polikliniğin bir üst yada bir alt kaltta olduğunu öğrendikten sonra yana yana asansörün yerini aramadıysan...
Evden çıkamayacak durumda ağır engellinin aldığı cüzi maaşı bile onlara çok görüyorsan ...
Engelli olunca tüm iş kapılarının sana ardına kadar açıldığını düşünüyorsan...
y a n ı l ı y o r s u n !!!

(Yukarıdaki anlattıklarımdan bir çoğunu şahsen yapmamış olsam da sağ kolunu kullanamayan bir engelli olarak tüm engelli arkadaşlarımın ne zorluklarla yaşam mücadelesi verdiğinin farkındayım .Umarım hayatın bizler için dikensiz gül bahçesi olmadığının farkındasındır.
Eğer değilsen belki engelliler sitesi forumlarında sörf yapmak yerine diğer sosyal paylaşım sitelerinde şansını denersin.
Çünkü böyle bir sitede arkadaşımız daha önce verilen bir hakkın bizden alındığı için derdini dile getirmiş ve sizden de neredeyse ''oh olsun'' gibi bir yaklaşım gelmişse diyebilecek başka bir söz bulamıyorum. Pes yani.
Saygılarımla...

Cenk kardeşim eline yüregine saglık anlayana çok güzel sözler ama işine gelmeyene ise boş laflar çünkü kötü niyetli insanlar ne demek istediğini anlamıyacak.öyle olsun onları allaha havale ediyoruz

Haklarımız elimizden bir bir giderken buna sevinenlerin olması çok ilginç. Engelli haklarından yararlanmak istemeyen yararlanmaz olur biter. Bu konu hakikatten de ciddi bir konu. Varolan haklarımız gidiyor uyanık olalım.

Anayasamızın 3. Maddesinde yer alan "SOSYAL DEVLET" ilkesine göre toplumun şartlarına göre bazı hürriyetlerinden yoksun kalınmış kişilerim tekrar topluma kazandırılması adına engelli kişilere bazı ayrıcalıklar tanımak ZORUNDADIR. Şimdi burada görüyorumki bazıları engellilere tanınan bu ayrıcalıklardan epeyce rahatsız olmuşlar. Karakter ve kişilik zaafiyetinde olan bu şahıslara ALLAH insaf ve ihlas nasip eylesin. Devlet, artık engellileri sırtında bir yük olarak görmüş olacakki engelli bakım aylığı alanlar için hane halkı gelirine bakılırı yasalaştırmış. Her zaman toplumdan dışlanan engellileri artık devlette yavaş yavaş dışlamaya başlamıştır. Benim %97 gibi doğuştan ağır engelli kardeşimin devletin hastanesinden raporunu bile devletin kendi kurumu kabul etmiyor. Her hasta alt bezi alışımda bu raporu istiyor ve her senede yenilenmesini talep ediyor. Artık devletimizdeki ahlaki yoksunluğu ne yazıkki vatandaşlarımızda da görüyorum ve bu beni çok üzüyor. Asansör içine doluşan güruhlar bırakın yer vermeyi üstelik sen bekle boşalınca binersin bile demeyi kendilerine layık görüyorlar. Ben toplumun ve devletin bu denli yozlaşmasını içime sindiremiyorum. Artık birileri devlete ve bürokrasiye bir dur desin ne olur.

Kesinlikle haklısınız. Engellilere tanınan özel haklardan rahatsız olanlar hiç başvurmayınca hak sahibi olamıyorlar. Hem söylenip hemde lütfen bu hakların peşine düşmesinler o zaman.

Üst Alt