Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli bayanın hamileliği..?

tuval

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
engelli bir bayan olarak çocuk sahibi olmaya karar verirsem hamilelikte ne tür sıkıntılar yaşarım? bunu çok merak ediyorum. ortopedik engeli olan bir bayanım. değnek ve yürüme cihazı kullanıyorum. yürürken rahatım ama hareketlerim çok kısıtlı. yani oldukça yavaşım.

İnternette araştırmama rağmen bu konu hakkında hiç birşey bulamadım. Ben de buraya yazmaya karar verdim.

engelli bir bayanın hamileliğinde yaşayacağı zorlukları merak ediyorum.
hamileliğin 6. ve 7. aylarında hamileliğim bir sorun oluşturur mu?
Sakatlığımdan dolayı bebeğe ve bana bir zararı olur mu?
Ne tür sıkıntılar yaşarım?
Ve Engeli ikinci derece ve daha ağır engeli olup da hamile kalan ve çocuk doğuran bayanlar var mı?
(Lütfen buraya yazsınlar)

Benim engelli olan arkadaşım var onunda iki kalçasında çıkıklık var hamile idi bikaç ay öncesine kadar doğum yaptı bebeğide kendide çok iyi sorun yok sadece doktoru çok ayakta kalmamasını ve yatarak geçirmesini tavsiye etmiş dokuz ay yattı anlayacağın nur topu gibi oğlu var bence sende dert etme doktor gözetiminde olursan bir sorun yaşayacağını sanmıyorum :p

omurilik hasarlı olan bi arkadaşım var sizin gibi hareketleri çok sınırlı çok azda olsa evdeki işlerini halledebilecek kadar idare edebiliyo şu an çocuklarında üçüncüsü 2 yaşında yani gayet sağlıklı 3 çocuk yaptı hamileliğini yatarak geçirdi sadece tabi 3 tanede bence biraz fazla ama sonuç olarak sağlıklı bi şekilde çocuk sahibi olabildi normal hamileliklere göre zor geçeceğinden eminim ama çok istiyosan olmayacak bişey deil.Ayrıca bi jinekologdan ve fizik tedavi uzmanından profosyonel yardım alırsan daha tatminkar olur eminim.umarım herşey istediğin gibi olur çocuk sevgisi çok farklı....

Skolyoz, omurilik felci vb. durumlarda bile hamilelik süreci sorunsuzca geçiyor. Tabii çok daha özenli ve dinlenerek geçen bir hamilelik dönemi olmak zorunda, ama yine de çocuk sahibi olmak istedikten sonra o zorluklar aşılabiliyor. İyi bir doktor, bilinçli eş va destek olan aile...

bende spastik engelliyim 3.5 aylık hamileyim ustelık memur olarak çalışıyorum gayet iyiyim inş hep boyle gider korkmayın anne olun

Eski konu ama yazmak istedim,

Ben sag alt polio sekeliyim biz henüz yolun çok başındayız 7 haftalık hamileyim hamileliğim ilerledikçe neler yaşarım bilmiyorum paylaşırım onları sizinle, ama şöyle ki kilo önemli benim dr.um kilo vermemi istemişti henüz bebek yokken 10 kilo verdim, ne kadar zayıf olursak hamilelikte alınan kilolar o kadar az rahatsız eder, ancak ben bu arada düşüp tekrar ameliyat olmak zorunda kaldıgım için, hareketsiz kaldıgım dönem verdiğim kiloları geri aldım

Bastonsuz yürüyebiliyordum ameliyat nedeniyle kullanmaya başladığım bastonları doğuma kadar bırakmayı düşünmüyorum, ev içinde baston kullanmıyorum ama dışarıda kullanıyorum
Hamilelik boyunca diyetisyen kontrolunde olmayı düşünüyorum henüz erken olduğu için bunları dr.umla konuşmadım (gebeliğin ilk üç ayı kilo alımı değil genelde kilo kaybı oluyor, benim öyle en azından)

Dediğim gibi sizlerle ilerleyen zamanlarda gelişmeleri paylaşırım
Tecrübeli arkadaşlardan da bilgi bekliyorum

Sevgiler...

Merhaba Arkadaşlar... Zaman zaman engelli anne adayları ile tecrübelerimi paylaşıyorum. Bu konuda yazdığım kitabımı henüz bitirmedim ancak yinede birkaç cümle ile anne adaylarını rahatlatmak istiyorum.
Bu arada Sevgili Çiğdem umarım sağlıklı ve güzel bir hamilelik yaşıyorsunuzdur. Konu da bu arada eski değil eskimeyen bir konu nitekim her anne adayı hamile kalmadan veya kaldıktan sonra yaşanmış tecrübeleri bilmek yaşadıklarını anlamlandırmak ister.

Hayatınız boyunca cesaretler gösterdiniz, birçok şeyi başardınız ve bunu da başaracaksınız. Kendinizi öncelikle huzurlu hissedin, korkulara kapılmayın. Mutlaka hamilelik boyunca yaşanan sıkıntılar olacak bunu engelli olan değil tüm bayanlar yaşıyor. Bu anlamda eş ve aile desteği önemli. Ben hamileliğim boyunca iş arkadaşlarımdan da olumlu destekler aldım. Doktor kontrollerimi hiç aksatmadım. Doğum esnasında yürüme engelli (omurilik felci) olan biri olarak tartılma şansım olmadı ama kilom aşırı olmadı. Alınması gerektiği kadar kilo aldım. Gebe kalmadan önce ideal kiloda, zayıf bir bayandım bundan dolayı hamileliğimde 7.aydan sonra zorlanmalarım başladı. 7.ayıma kadar arabamı sürüp işime gittim. Doğuma kadar da araba sürerdim ama kendim sürmeyeyim dedim ve evde istirahet etmeyi tercih ettim. Eşim hergün düzenli olarak fizik tedavimi üstlendi. Böylece hareketsizliğimi de yenmiş oldum. Annem gıdalarıma dikkat etti ve aşırı kilo almadım. Sağlıklı bir oğlum var şu anda 9 yaşında.. Allah her isteyene nasip etsin. Sevgiler

Herhangi bir araştırma hastanesinin Genetik bölümüne gidin,

Onlar size yardımcı olur.

Tıp bir yere kadardır, gerisi kader.

cpli olarak geçen sene ben de hamileydim çok şükür hiç sorun yaşamadım

Boy 1.50 nin altında değilse aşırı kilo problemi genetik geçişli bir hastalık veya sarılık hiv gibi toksoplazma ileri derecede diabet karaciğer yetmezliği kalp yetmezliği yoksa genellikle bir sıkıntı olmaz. Ancak hareket ederken daha temkinli olmakta fayda var. Düşme çarpma vs. Travmalardan sakınmak gerekiyor. Doktor kontrolünde olduktan sonra bir sıkıntı olmaz. Çok tanıdığım engelli ve anne olan tanıdığım var..

bende spastik engelliyim 3.5 aylık hamileyim ustelık memur olarak çalışıyorum gayet iyiyim inş hep boyle gider korkmayın anne olun

Bende sereblal palsiliyim bedensel sadece tutunarak yürüyebiliyorum doğuştan kalca cikigi var ana çevremdeki kuzenim arkadaşlarım evlenince ayak bağı olursun demişlerdi geçenlerde kuzenim bana senin hamile kalma şansın var mı sen nasıl doğum yapacaksın vs diyorlar gerçekten bu işler bu kadar zor mu cok üzüldüm bunları duyunca

Merhaba yelda hanım moralinizi bozmayın çevrenızdekı ınsanların sizi anlamaması gayet normal ölümden başka herşeyin çaresi vardır bazem bende aynı durumları yaşıyorum omurilik felçlilerde anne baba olabiliyo sizde olabilirsiniz

Üst Alt