Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli çocuk evlat edinir miydiniz?

kalem ve ufukalp ortak karariniza bende katiliyorum ( dinlere karsi ve ya saygisiz degilim. her konuda ise dinin karismasina karsiyim) saygilar

Çocukları öyle çok seviyorum ki,engelli olsun veya olmasın imkanım elverseydi veya çocuğum olmasaydı bir kız bebeğini evlat edinirdim,evlat dünyanın en tatlı meyvesidir..Kan bağı olsun veya olmasın sevgi, emek demektir...Dünyadaki sevgilerin en katıksızı da evlat sevgisidir... Çocuğumu çok özlediğim için döküldü bu sözler belki de yüreğimden.. Ama az kaldı kavuşmamıza... :)

babamin dilinde dusurmedigi soz bir gun sende evlat sahibi olacak beni anliyacaksin. ne demek istedigini bu yasima geldim hala anliyamadim. saglam olsaydim kesinlikle evet diyorum ama bu halde imkansiz

ben engelli bi bireyim yaşamımda zorluklar hayatımda sıkıntılarım oluyo engelli olarak engelli ewlat edinmezdim dürüst olim altından kalkamazdım bu ağır yükün ewlat edinmek hadi o kolay dyelim ya sonrası onun bakımı ilgsi bunlar kolay şeyler değil csorumluluk zaten engelliyim kendimi kabullenene kadar neler yaşamışım birde engelli evlat edinmek sanmıyorum yapamam gbi geliyo ama bilemem tabi herşeyin hayırlısı

Kalem,
Sevgili Adaşım,
Güzel dileklerin için teşekkür ederim,bu Pazar günü oğluma kavuşacağım,senin yerine de öperim inşallah...:)

Benim yerime de öp maviş oğlunu :)

Öpmez miyim canım arkadaşım,senin için de öpcem elbette,bu arada sen de mavişsin...;)
En çok da kendim için öpüp koklayacağım,sarılacağım oğluşuma,öyle çok özledim ki...:)

İpeğim ne kadar güzel bir duygudur evlat sahibi olmak kim bilir?sağlıkla yanında olsun dilerim,ben yeğenlerime dayanamıyorum görünce içim kıpırdıyor,kendi evladın olması yada evlatlık olması çocuk sevgisini değiştirmez benim hislerim bu yönde..:)içim ısındıktan sonra edinirdim engelli engelsiz fark etmezdi..

Engelli yada engelsiz bir bireyi topluma kazandırmak adına bence yapılan en yüce davranış sorumluluk almak..

Bende isterim.. ( Bana benzemesin diyede çaba harcarım )

bu konu başlığı benim bu konuda biraz düşünmemi sağladı yani benim açımdan faydalı oldu:)1_kendi çocuğum olsaydı sağlıklı olsaydı acaba benden utanırmıydı? beni kabullenmete zorlanırmıydı?2_kendi çocuğum olsaydı engelli olsaydı acaba bana kızarmıydı?3_engelli bir evlat edinmiş olsam acaba bu olaylarla karşılaşmazmıydım?

Bekar engelli bir insan engelli yada engelsiz yuvadan çocuk alabilirmi bu konuda bilgisi olan varmı engelli olmak buna engelmidir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 307. maddesi gereğince Evli olmayan kişi tek başına evlat edinebilir.
30 yaşını aşmış olmalı ve evlat edineceği çocukla arasında en az 18 yaş fark olmalı.
Evlat edinecek olanın engelli olması konusunda bir hüküm yok.
Evlat edinme kararını mahkeme verecek zaten,Sanırım çocukla ilgilenebilir mi yönünden inceleyebilir durumu.
Evli olanlar ancak birlikte evlat edinebilirler ve en az 5 yıldan beri evli olmaları gerekmektedir.
[FONT=Arial]
[/FONT]

Ufukalp teşekür ederim açıklmaların için her gittiğimiz yerde istenen sağlık raporunu ordada istemiyecek olmalarına sevindim.

arkadaşlar su bir gerçek malesef çocuk büyütmek kolay bir iş değil helede engelli işe önemli olan çocuga sevgi saygıyı dürüştlügü sadakatı vermek bunları anne ve baba verir eger çocuk ailede saygı sevgiyi görmerse dısardaki arkadaşlarına kapılır artık arkadaşına bağlı iyi veya kötü yolu seçmek yani su anne ve baba olmak kadar güzel bir duygu asla olamaz evlatlık alınır ama onu hayata hazırlamak önemli helede böyle bir devirde helede engelli olmak malesef böyle bir ülkede olmak daha zor evlatlık alaçagımız çocuk engelliyse budaha zor hepimiz belli yasa kadar çok sıkıntı cektik halada çekiyoruz onun içinde evlatlık alırken ona önçe engelli ile barışık olmayı ögretmemiz gerekir görüyoruz dısardaki çocukları ya bir trafik ışıklarında ya bir elinde sigara için tiner çeken çocukları yada hırsızlık yapan yada tiner çeken çocukları bunlar kimin eseri anne ve babanın dır çoçuk almak kolaydır veya yapmak kolaydır ama onu düzgün yetişdiremedikten sonra topluma hayırlı biri olmakdıktan sonra malesef ama evlatlıkda alsak kendi öz çocumuzda olsa bir şeye yaramaz onlara güzel bir hayat sunmadıktan sonra kendi fikrimi yazarsam su sartlar altında evlatlık almam ne engelli nede sağlam

Geçen yıl kuzenim yeni doğmuş bir bebek evlat edindi.
Sosyal hizmetlere evlat edinmek için başvuru yapmıştı. Sırası yaklaşınca arayıp gerekli evrakları tamamlamasını istediler. Bu evraklar arasında Sağlık Kurulu Raporu'da var. Raporu çıkartması 1 aydan fazla sürmüştü. Evrakları tamamlayıp heyecan içerisinde beklerken haber geldi . Bir Naylon poşet içerisinde çöp konteynerine bırakılmış 3 günlük bir kız bebek :( varmış. Hiç düşünmeden kabul ettiler. Çıplak halde , naylon bir poşet içerisinde 1 veya 2 gün çöpte kalmış yavrucak. Geldiğinde ciğerlerini ciddi şekilde üşütmüştü. İyi bir bakım , sevgi , ilgiyle kısa sürede toparlandı. Şimdi yürüyor. çok da sevimli :) Çok zor ve meşakkatli iş evlat büyütmek. Zaten aslolan evladı yetiştirmekte. Doğurmak hiç bir şey ...

Ne şirin olmuştur o şimdi degil mi SEMA benim için öp onu....

Evet çok şirin :) Yeni yürüyor -fırfırlı pembe eteğiyle :)-
Öperim elbette , herkes için.

arkadaşlar açıkcası siteyi şansa buldum ve daha 5dk ewel kayıt oldum. yaptığım arama işaret dili üzerineydi ama bu konuyu görünce hemen açtım. çünki açıkcası hep kafamda bir sorundur. ya ilerde çocuğum engelli olursa? hep bi korku bu bende. ama çocuğumdan utanacağımdan falan filan değil. acaba ben ona gereken sewgiyi verebilecekmiyim? onu mutlu edebilecekmiyim? ya başaramazsam? hep bu korku var içimde. o yüzden çok düşündürdü bu açtığınız konu beni. galiba benim konuyla ilgili cevabım: isterdim ama edinemezdim...

gerçek konuşmam gerekirse almam herhalde.
aslında şu da var. insanlar gerçekten engelli mi doğarlar yoksa sonradan ihmalkarlıktan mı engelli olurlar ( kaza sonuçları, doğduğunda özürlü olması hariç ) çünkü ağaç yaşken eğilir. kontroller sonucunda yapılması gereken yapılır... söylenmesi gereken o kadar çok şey var kiii.

talipp;

çok haklısın talip.
acaba kaç ebeveyin otizm hakkında bilgilidir? eminim şu dakika bebek doğuran annelerin yüzde sekseni adını bile duymamıştır bu hastalığın. yani bilinçsizlik ve kontrolsüzlük.

Ben engelli birey olarak; emekli olduğumda hep yuvadan bir kız çocuğu alıp, büyütmeyi , okutup,iş sahibi olup, yuva kurmasını düşünmüşümdür, bunları düşünürken engelli bir çocuğu evlat edinirmisiniz ??? başlığını okuyunca şöyle bir düşündüm, neden olmasın kesin alırım; ona gelecek vaad etmek, hayırlı bir yuvasını kurmak kadar sevap birşey varmıdır sizce...... bizler ne kadar zorluklar çekiyoruz, en azından imkanımız var ise özellikle engelli bir çocuğu evlatlık olaark alıp, onu topluma kazandırmak, bizim yaşadıklarımızın ne kadar az yaşarsa daha güzel olmazmı....

evlatlık alırım diyen yalan söyler..

öz cocugu olmadıgı sürece kimse kabul etmez kusura bakmayın abartanda fazla aratıyor...

hava abla .... bence kimse engelii bir evlat edinmek istemezzz ama onlara yardimda bulunurlarr cunku engelli evlat edinme yuku cok agir cok masrafliii zaten bazi anne babalar oz enggellii evlatriniii odaya kilitliyorlar utniyorlar diye......

Maddi,manevi anlamda kendimi ve ailemi güçlü hissediyorsam edinirdim...

engeli olmayanlar edinmez zaten daha anne karnındayken eli ayağı düz olsunda nasıl olursa olsun diye dua edilmiyormu. bana gelince kendime sorduğumda tam cevap veremiyorum açıkçası o an ki durumuma bağlı

şuan vicdanen ve duygusal bakarak alırmışım gibi gelse de,bizlere seçenek verillse engelli engelsiz ayrımını bırakın cocuklar arasında güzel çirkin ayrımı bile yaparız.

rabbim bana reva görürse edinirdim tabi evlat evlattır annem olsun kız kardeşlerim olsun cevrem olsun beni hiç engelli görmüyor sevince demekkii engelde görünmüyor hele bu evlat olursa :)yinede rabbim saglıklı evlat versin herkeze inş banada:)

Üst Alt