Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kartı ile şehirler arası yolculuklarda indirim yapılmıyor!?

gulse1

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Şehirlerarası%30 indirim hakkımız kullandırılmıyor.
Üstelik istediğin yere git şikayet et diyor. Kamil koç indirim yapmadı,metro 80 tl olan bileti 77 tl kesmiş . Hiç bir yaptırım yok. Çok yanlız kaldık biz engelliler.

efetur dan 38.50 tl lik bileti 27.50 tl alıyorum ben bu konuda efe turu tek gecerim engelli kimliği ile efe kart çıkarıyorsunuz o kadar

Şehirlerarası otobüs firmaları özel olduğu için insiyatiflerine kalmış bir durum söz konusu. Devlete ya da büyükşehire ait bir firma değil sonuçta. İndirim yapacak diye bir zorunluluk yok. Şehir içinde o da büyükşehir olmak koşulu ile indirimden ya da ücretsiz faydalanabilirisiniz.

Büyük şehir olmayan yerlerde engelli indirimi de geçmiyor misal kütahya da halk otobüsüne bindim adam benden ücret istedi kart bas dedi. Sonradan öğrendim büyük şehir dışında geçmediğini.

İstanbul'da kartla geçilen yerlere bile sadece engelli kimliğimi gösterdim, misafir olduğumu söyledim, ücretsiz bı şekilde geçtim...

indirim yapılıyor.
misal satış fiyatı 150 tl olan bir bilet indirimle 120 tl ye satışa sunuluyor.
engelliler için indirim 120 tl değil 150 tl üzerinden yapılıyor..
zaten aynı paraya geliyor..
hatta fazlasını bile ödemişlerse şaşırmam..

bu konuda istanbulu tek geçerim engelli kartım ile metrosundan metrobüsüne feribotundan marmarayına kadar ücretsiz binebiliyorum ..
...

şehirler arası otobüs şirketlerinde pamukkale turizm engelli indirimini uyguluyor...

ulaştırma bakanlığının indirimler hakkında yönetmeliği var firmaların indirim yapma zorunluluğu var şikayet halinde bilet tutarının 10 katı ceza kesiliyor efe tur engelliler için bu indirimi uyguluyor

Süha Turizm de indirim yapmıştı, zaten raporu aldığımdan beri tek şehirlerarası otobüs yolculuğum da kendisiyle olmuştu.

O kadar yorum okudum arkadaş şikayeti nereye yapacak bimer'e mi onu anlamadım?

Gülşen hanım şehirler arası otobüsler engelli vatandaşlara %30 indirim yapması yasalar gereği zorunludur eğer indirim yapılmıyorlar ise otogarda bulunan zabıta amirliğine durumu bildirip tutanak doldurtunuz. Büyük firmalar bu konuları bilmektedir size bilet kesen Afedersiniz dangalak bilmiyor veya işine gelmemiştir konuyla ilgili olarak otobüs firmasını arayarak durumu bildirip para iadesi alabilirsiniz yalnız otobüs firmaları engellilere bilet keserken liste fiyatı üzerinden tavan fiyat üzerinden %30 indirim yapar bilginiz olsun.

Bu sene ve bundan önceki her memleket ziyaretinde inatla otobüs firmasına bu indirimi yapmaya mecbursunuz dememe rağmen bir türlü indirimi uygulatmayı başaramadım

merhaba ben vib turizm ile yolculu yapıyorum ara sıra 40 tl lik bileti 27 tl ödedim. kanunen mecbur uygulamak zorunda diye biliyorum. bimere ve cumhurbaşkanlığına özel bir örnek yazı hazırlanıp gönderelim.

bulancaklı

Kesinlikle haklısınız

Üşengeçliğe son verip bu konuda sosyal medya destekli bir kampanya yürütülürse farkındalık yaratılır. Firmalar bu konuya artık bi çekü düzen vermek zorunda kalacaktır bu sayede. İlgili bakanlık personelinin de uyumaması lazım tabii. Uyuyunları da uyandırmak da bizlere düşüyor.

Nilüfer turizmde acentada yaşanan indirim sorunumu Bursa merkezden çözüm sunup bütün biletlerime de indirim sunan yetkililere

teşekkürlerimi sunarım. ( Bütün biletlere % 30 indirim olmadı ama beni tatmin etti totalde )

Eğer sizlerde firmalarda sorun yaşarsanız yılmayıp hakkınızı ararsanız elbet sonuç alırsınız. Sonuçta size kanunen hakkınızı talep

etmektesiniz.

Belki her firma nilüfer gibi duyarlı davranmayacak ve işi yokuşa sürebilecektir. O vakit de siz de ulaştırma bakanlığına şikayetinizi bildirerek

hakkınızı temin edebilirsiniz.

Gelelim benim sorunumda kime ne faydası oldu.

Öncelikle bir firma daha hakkını arayan bir müşteri tanıdı ve farkındalık arttı.

İkinci olarak da 2 biletim için indirim almak için yola çıkmışken 6 bilete indirim almış oldum.

Bunlar benim kazanç hanemdi.

Firma açısından bakarsak da öncelikle 10 yıllık müşterisini kaybetmemiş oldu. Nilüfer turizmle zaten yaklaşık 10 yıldır defalarca yolucluk

eden ve eşe dosta tavsiye eden bir müşteriydim. Gözümdeki marka değerini korudu.

İkinci olarak firma bana indirim hakkımı kullandırmasa idi 6 bilet başka bir firmaya kayacaktı ve rakiplerine hem para hem de pazar vermiş

olacakdı bu büyük kayıptır her firmada müşteri kaybı.

3. olarak hem gidiş de hem de gelişde araçlarda boş koltuklar vardı. Benim 6 koltuk onlara indirimli de olsa paza kazanmalarına destek

oldu.

4. kazançları da eğer indirim yapmamakta ısrarcı olsalardı gerekli yerlere şikayetçi olup CEZA KESİLMESİNİ sağlayacaktım ki 2 engelli bilet

karşılığı 1700 tl gibi bir cezadan korunmuş oldular. ( Her 1 biletin 10 katı ceza ücreti var kanunen uygulamada )

Dolayısıyla herkes memnun ayrılması adına başarılı bir süreç yönettik karşılıklı olarak.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
18 Ocak 2018 tarih ve 30295 sayılı Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Ücret tarifeleri MADDE 56 - (11) ve (12) fıkralarının son halini okursanız haklarınızı anlayabilirsiniz.
Tabii ki indirime yanaşmayan firmalar var.
Biletinizin resmini çekerek CİMER'e yazın.

Ben böyle sonuç aldım.
Fazla alınan ücret iade edildi.
Ayrıca özür dileyip personelin hatası olduğunu söylediler.
Üşenmeyin ve hakkınızı arayın.

Ayrıca; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından: Resmî Gazete
4 Mart 2014 SALI Sayı : 28931
YÖNETMELİK
ÜCRETSİZ VEYA İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI YÖNETMELİĞİ
Ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak kişiler
MADDE 4 – (1) 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak
yararlanacaklar aşağıda belirtilmiştir: 4 e) Engelliler için sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri.

Yani şehir içinde belediye otobüsü, Halk otobüsü ve minibüslerden ücretsiz yararlanabiliyor
%40 ve üzeri Engelli olduğunu belgelendirenler

enginevren , Merhaba, ben de dün x bir şirketten bilet alırken - indirim yapılması gerektiğini ve bunun Karayolları Yolcu Taşımacılığı Yönetmeliği'nde yer aldığını - söyledim. Ama yazıhanedeki görevli bu indirimin yapılmadığını , sistemin indirime kapatıldığını, söyledi. Sonrasında ben ilgili firmaya sosyal medya üzerinden mesaj attım ve ilgili kişi indirimin olduğunu , yapılması gerektiğini söyledi ve kendilerini savundu. İl ve ilçe otogarını söyledim ve iletişime geçip durumu bildireceğim, bizzat ilgileneceğim dedi. Bakalım sonuç ne olacak ama eğer dönüş olmazsa mutlaka Cimer'e yazacağım. Ceza puanı alırlarsa daha duyarlı olurlar belki. Yönetmeliğe karşı gelemezler. Sesimizi duyurmamız lazım. Bu arada size nasıl bir dönüş yapıldı? yazıda bunu belirtmişsiniz de.

enginevren , ben de dün x bir şirketten bilet alırken...

X'i miX'i bırakın. Firma adını da paylaşın bi zahmet, insanlar ona göre temkinli olsun, bu kanun tanımaz firmalara karşı bilinçli olalım. Ak koyun kara koyun belli olsun.
Sahtekarlar, kanun kural tanımayanlar o kadar korunup kollanmış ki, "adımız ifşa oldu, ticari kayıplarımız oldu, şikayetçiyiz" diye bir de üste çıkıyorlar pişkince. Toplum da Yargı'nın onlara bahşettiği 'ifşa edilmeme kalkanı'yla sindiriliyor, x mix diye bir şeyler geveliyor, boykot gücü kırılıyor.

Üst Alt