Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kişiler evliliklerde ne gibi sorunlar yaşıyor?

Evlilik sorumluluk isteyen bir birliktelik.Zor ama bir o kadar da güzel bir birliktelik.Engelli ya da engelsiz insanlar bu birlikteliği yürütebileceğini düşünüyorsa evlenmelidirler,sevgisizlik ve yalnızlık,evliliğin zorluğundan daha ağır...Engelli insanlar engelsizlerden daha fazla emek harcayarak evliliğini güzelleştirdiğini düşünüyorum...Engelsiz insanlar evliliği çok hor kullanıyorlar ve boşanma oranları da fazla.
İnsanlar engellliyiz diye evlenmeyerek,hayatın güzelliklerinden mahrum kalmasını bekleyemeyiz,herkes payına düşeni yaşar...
Aman arkadaşlar depresyona girmek kolay ama çıkmak çok zor...Hayatın tadını çıkarın....

:lol: sankı evlenıpte kımın bası goge ermıs hayatı dolu dolu yasamak varken amma ask denen hastalıga yakalananlar olursa onlar caresını bulursa evlensın
bu zamanda bırakın engelı zengın tam herseyı olan bıle yurutemıyor evlılıı bıde cocukları annanelerın babannelerın sırtına yukluyorlar kendı yapıp bakmadıgı cocukları

evlilik ortak bir işyeri açmak gibi..
1-güven
2-sevgi
3-sabır

bunların üçü varsa evlenin.. bir zaman sonra neden sevdiniz ne sine ağşık olsunuz unutuyorsunuz .. sizi ilgilendiren ekmegin zeytinin sütün.. gelen su faturasının fiyatları.. çocukların ayakkabıları.. kendinden geçiyorsun..

Benim ülkemde kişi aklından geçenleri söylediğinde ya deli olur ya kendi çapında veli...Düşüncelerimi söylediğim için ne depresifliğim kaldı ne de pskilojik destek almam gerektiği...Ha isyanlarda oynamam da cabası(!)

İsteyen istediği gibi düşünür ve evlenir.Adminimden tecrid istiyorum.Tansiyonu yükselteceğim forumlarda beni engellesin.Sevgi pıtırcıklarının neşesini kaçırmak istemiyorum... 8)

Bu sitede sanırım bir bu kalmıştı yapılmamış oda yapıldı.Kişiler kendi fikirlerini açıklarken kendini çok zeki görenler onlara hakaret ederek akıllanrınca fikr savaşına giriyorlar oysa şunuda görsünlerki burası bir forum sayfası ve burda kavgayla değil düşüncelerle konuşulur.Sizin anlaşılan düşünceşlrinin körelmiş onedenle yorumlara sadece kaba bir dille cevap verecek kadar aciz kalınıyor.Ben diyecegimi ortaya söyledim ve isteyuen buyursun alsın kendine....

Neden bu kadar büyük sorun olarak yansıyor engellilerin evlenmesi anlamıyorum ?
Bir engelli evlendiğinde neden çok büyük bi mevzu varmış gibi koca bi sayfa haber yapılıyor ?
Bundan doğal ne olabilir ki ?
İki insan evleniyor yani. Bu kadar abartmaya ne gerek var ?
Neden büyütülüyor bu kadar ?
Benim en küçük kardeşimde evlendi engelli biriyle. Kimi kıyameti koparttı ailede kimi söylendi.
Halbu ki eşi kötü biri değil. Kardeşimi dövmüyor, aşağılamıyor, üzmüyor. Çok mutlular hatta.
Ne yapalım yani ? Engelli biriyle evlendi diye görüşmeyelim mi ?
Gitmeyelim ? Görmeyelim mi?
Neden sorun yaşasın ki engelliler evliliklerinde ekstra olarak ?
Her evlilikteki sorunlar yaşanabilir. Ailelerin çıkardıkları sorunlarsa tamamen onları ilgilendirir. Bu kişinin engelinden değil ailenin kafasındaki engelden (ön yargıdan yani) kaynaklanır. Bu kadar abartmaya gerek yok bence iki insanın evliliğini..
Sevgi şekle şemale göre kalıplara girmeyecek kadar yüce bir duygu.
Evlilikse sevginin getirisinden ibaret bir olay.
İşin içinde sevgi varsa, gerisinin ne önemi var ?
İyi günde, kötü günde beraber olmaksa işin temeli ne manası var bunu konuyu tartışmanın?

gogolos'un üstteki mesajının altını kalın kalın çiziyorum.

]abla be ne güzelde yazmışsın yazılarını okudukca sevmeye başladım seni doğruyu pek sevmezlerde.ben sevdim ama şöyle bişeyde var engelli yada engelsiz aşık olmadan sırf evlenmiş olmak için evlenen çok kişi var... ama öyle olmamlı belkide ondan mutsuzlar diyorum.ama etrafıma bi bakıyorum abla birbirine aşık olarak evlenmişler 6ay sonra başlıyo kavgalar...bide aileler karar verilip evlendirilmiş bi sorun yok birbirlerine aşık olduklarını söledikleri halde nasıl katlanamazlar aklım almıoken diğer tarfta sırf evlenmiş olmak için evlenenler mutlu...burda sanırım biarkadaşta yazmış yorumunda ortak noktaları bulmak falan filan önemli ayrıyetten beni aşan bi konuya yazmaya başladım farkındayım.. :roll: yani onlarda ortak noktaları olduğu için sanıyorum evleniyorlar belkide aşık olanlarda vardır bee abla varsa öle bişi.bide engelsiz birisi ile engelli olan arasında tabiki engeli olmayan tarafta daha bi baskın olur diye düşünüyoruz ama bi tanıdığım var tabi sonradan oldu rahatsızlığı engelli yani eşi ona çok iyi bakıyor mutlu görünüyolar ve hala ipler engelli olan da kaldı:)bi arkadaşımıda engelli die terkediyolar bu yüzden herkes demekki çevresinde gördüğü gibi yorumluyo ben hepinizin ayrı ayrı düşüncelerinize saygı duyuyorum iyki varsınız

Uygun bir eş adayı olursa bu problemlerin hiç biri yaşanmaz...Karşılıklı uyum,saygı ve sevgiyle aşılmayacak problem yok...Sevgi emek ister,emek verilmden hiç bir şey kazanamyız....Engelsiz insanlar da evlliğine emek vermediği zaman problemler çıkıyor.İki insanın birlikteliğinin kriterlerinden en önemlisi SEVGİ,gerisi aşılır...Sevecek bir insan çıkarsa karşınıza bazı şeyleri yaşayarak çözeceksiniz....Sevgiye evet deyin gerisi kolay....Çok mu iyimser oldum.:?: :D :D :D

biz severiz bu isleri sen varya sen ne hainsin :)) hatta isi abartiriz vay vatan haini seni pravakotor... seni gidi anarsist :))

gogolos'a katılmamak elde değil.

Söylediklerinin çoğu senin de belirttiğin gibi toplumun genel hastalığı. Forumda buna ek olarak benim de eskiden beri gözlemlediğim şey ise insanların birbirini anlamaması ya da tamamen yanlış anlaması, eh bu da sadece forumda olmuyor. Ek olarak olumlu ya da olumsuz eleştiriye tahammülümüz de yok. :)

Henüz bir evlilik deneyimim olmadı ama engellilerin evlilikte yaşadığı fiks hadiseyi çevremdeki örneklerle gözlemim sonucu özetleyebilirim; hükümranlık savaşı!

Engelli ya da engelsiz; evde göndere bayrağı kim çekecek, olay bundan ibarettir bana göre. Çıkabilecek pek çok sorun çözülebilir belki ama bunu çözene kadar ne aşklar bitiyor, ne evlilikler.. sayısız :)

sevgidenizi

yazdıklarınıza gerçekten katılıyorum ve galiba duymak istenilen herşeyi sizn kelimelerinizde okudum.

valla arkadaşlar biz 6 yıllık evliyiz eşim yüzde 72 bedensel engelli ama engeliyle ilgili hiç sorun yaşamadık ben onu sorun edeceksem neden engelli biriyle evlendim ben engelli değilim sağlam insanla evlenirdim ne sofra kurardım nede bulaşık yıkardım ama karımın canı sağolsun ben onun için ömür boyu eziyet çekerim

İki insanı biraraya getiriyorsunuz hadi anlaşın diyorsunuz.Bu mümkünse yürür ,değilse boşanırsınız.Bunun engelli olmakla sağlam olmakla hiç bir ilgisi yok.
Ayrıca Mezopotamyalı kederi'ne hiç katılmıyorum. Aklı başında insanlar çaresizlikten yada evlenmiş olmak için evlenmezler. Kime aşık olacağının hesabını yapmak imkansızdır, aşık olduğun zamanda sağlammı sakatmı diye hiç düşünmessin.
Kısacası kime aşıksan yürüyeceksin.Olursa olur olmazssa olmaz.

CEREN,
valla sizler gibi anlayışlı büyüklerimizin olması ne hoş keşke ???? bende evlenicem epilepsi sara deyince öcü gibib bakılıyor sanki her aklanda hayatın ama anlayışlı iş ev hayat arkadaşı olsa ne güzel olur değilmi?
bence en büyük eksiğimiz bilinçsizlik

Adı üstünde engelli evliliği,nasıl olmasını beklersiniz ki?Bizim hayatımız baştan sona kadar engelli değil mi ki...
Önceden ben de insanlar anlaşabilirse sorunların üstesinden gelebilirler diye düşünüyordum,bana gelen engelli çiftler ve çocuklarını görünce olayın çok farklı boyutunu gördüm...Konuyu fazla irdelemeyeceğim ama olay davul bile dengi dengine çalar boyutunda...Fazla negativist bir bakış açısı,ama gerçekler maalesef böyle...

arkadaslar herkes gegrcekcci olsun biz engelli olarak ilk tercihimiiz sağlam kişiyle evlenmek degilmi;e o zaman niye gercekleri görmeden yaziyorsunuz...benim fikrim vall engelsiz olanla evlenmek isterim bir evde 2 engelli olmaz.

yazdıklarınızı okudum arkadaşım bende bişeyler yazmak istedim.arkadaşlar gerçekten mantıklı düşündükmü mezopotamyalının söylediklerine katılıyorum.gerçekten mantıklı bir evlilik yapılacaksa en mantıklısı kendin gibi olması .söyledikleriniz gibi çevrenin etkisi büyük olur diye düşünüyorum.

Evlilik düşünürken sorun ikinci planda gelmesi gerekir.
Yanlızda yaşasak yaşantımızda engelliliğimizden kaynaklanan sorunlarla karşılaşıyoruz.
Bu nedenledırki bazi sıkıntıları göz ardı edersek evlilik yanlızlıktan daha iyidır.

Üst Alt