Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaşlarına göz dikiliyor!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

blueboyfe

Üye
Konular
37
Reaksiyonlar
0
Eskiden ben pek rastlamıyordum ancak bu son zamanlarda forumlarda çok enteresan bilgi alma amaçlı sorular görüyorum.

Yok anksiyete yim ( içine kapanık ), yok depresyondayım, yok epilepsiyim, yok diyalız hastası olucak galıba vs vs, bunlar sadece bir kaçı

Nasıl maaş alırız vs,

Sizin bir engelli birey ile ne alakanız bulunmakta,

Bir omurilik felçli, bir cp li ,bir down lu, bir ms li vs gibi.

Engelli bireylerin haklarına göz dikmeyin, kılıf bulmaya da çalışmayın,

Bakın ondan sonra forumda gördüm, sürünerek ilermeye çalışan bir bayan raporuna ağır özürlü ibaresi yazdıramamakta.

Gerçek hak ve ihtiyaç sahipleride mağdur olmakta.

Katılıyorum arkadaş sana insanlar artık bedava yaşamanın yollarını arıyor bırakın da bu hakkıda HAKKI olanlar alsın....

güzel yorum HAKKI olanlar alsın.

hakkı olanlar alamazsa bile, almaya çalıştıklarıda göstedikleri o mücadele karşısında almış gibi olurlar..

blueboyfe ,,,
sana katılmamak elde değil cumku sadece engellı maaı değil hayatın her alanında kımse kımsenın hak hukukuna rıyaet etmıyor
ama gunumuzde okadar engelı olupta engelı hak hukukunu bılemeyıpte kendıne devletın onlara verdığı haktan mahrum kalan ınsanlar vardır
ama buna mukabıl kılıfını uydurupta hak etmedığı halde alan lara ne denmelı bılemıyorum
(beş katlı apartmanı olapta kömur yardımı alan
fırın apatrtmanı olan kacak elektırık yakan uzerıne arzalıdır yazısını yapıştıran
bunları kendım şahıt oldum
madem konu hak etmeden almaktan acıldı
bırey olarak harkes öz eleştırı yapmalı ve yapanlarada musama göstermemelı dır
ancak ozaman gercek hak sahıplerı faydalanırlar ve yaşam sıtatandartları yukseltılebılır
adaletlı dağılım ancak ozaman sağlanır buna devlet kurumları dahıl

her şeyi bir köşe çekip şöyle düşünelim birde. kamu da bütün engelli kadroları dolu mu acaba. hiç düşündünüz mü? geçenlerde bir arkadaşımız form açmıştı, kendisi kamu da çalışıyor ve 200 küsür engelli açıklarının olduğunu tesbit etmişti. sizce kamu açıklarını doldursa işsiz engellilerin yada engelli maaşı alıpta işe girmek isteyen engelli arkadaşlarımızın % kaçı dolar. hani şöyle söyliyim bizim engellilerde işsizlik ne kadar düşer...

"Yok anksiyete yim ( içine kapanık )"

anksiyete, içine kapanık demek değil ki...

selamlar

tukiyede her alanda boyle hele :( alışmış millet :( ekmeden bicelim diyolar

anksiyete kısaca içe kapanıklıktır.
uzunca yazayım kendi bünyesi içerisinde yaşanan, iletişim kuramama, sürekli kaygı/buhran/tediginlik/korku/telaş hali,

Yazık... Dışlanma mekanizmasıyla hayatları çoğu zaman zehir edilen sakatların, birilerinin sakatlığı/hastalığı hakkında bu kadar kolayca hüküm vermesi ve onları suçlaması bence utanç verici.
Siz epilepsi hastalarının, şeker hastalarının, psikolojik rahatsızlığı olanların, diyalize girenlerin, kalp hastalarının ve benzerlerinin yaşamlarının nasıl zor olduğunu bilir misiniz?! Bu insanların bedensel ve ruhsal performanslarının nasıl da beğenilmeyip dışlandıkları hakkında en küçük bir fikriniz var mı? Sakatlığı dışarıdan bakınca belli olmayan bu insanların ya durumlarını gizlemek ve bunun bedeli olarak sağlık durumarını zora sokmak, ya da sakatlıklarını söylemek zorunda kalmak ve iş-sosyal yaşamdan dışlanmak zorunda bırakıldıklarını bilir misiniz? Bu insanların toplu taşıma araçlarında ya da benzeri kalabalık alanlarda nasıl zorlandıklarına dair en küçük bir fikriniz var mı? Durumarını belli ettikleri anda işten atıldıklarını bilir misiniz? Peki ya hastalıkları olduğu için işe alınmadıklarını?

Lütfen kendinize gelin. Sakat olmayan insanların hakimiyetinde geçen bu b.ktan yaşama karşı birbirimize destek vermemiz gerekirken, "seninki de sakatlık mı" gibi absürd sözlerle birbirimizin topuğuna (aslında kendi topuğumuza) kurşun sıkmayalım.
Bize, toplumdan dışlanan herkese, hepimize düşen şey, şusuna-busuna bakmaksızın, kenara itilmeye çalışılan herkesle yan yana olmak ve kendimize yaşam alanı açmaya çalışmaktır. Lütfen ama lütfen bu yazıklarımı iyi düşünün... Mağdurların dayanışması mı, zalimlerin taklidi mi?

Her ne ad altında olursa olsun hastalıklarında çeşitleri olduğu gibi sakatlıklarında çeşitleri ve kendine has yaşamı zorlayan sıkıntıları vardır. Bu tip maaşlarla ilgili olarak sonuçta bir araştırma ve teşeküllü sağlık raporu istenmekte bu da yetmemekle yerinde bizzat görerek araştırma yapılmaktadır.
Sağlık raporunu verecekler olan hekimler rahatsızlıkların oranını kanun ve yetkileri ölçüsünde belirlemekte hata olabilecek durumlarda itiraz yolları belirtilmiştir.
Birlik ve beraberliğimizi dahada kuvvetlendirecek oluşumlara girmemiz gerekir iken birbirimizin engellilik oranlarıyla uğraşmak Sayın Genel Yayın Yönetmenimiz Oturan Boğanın da dediği gibi kendi ayağımıza sıkmak olacaktır.
Ekonomik gücü olmayan ailelerin insanların var ise haklarını burada yada başka yerde aramaları ayıplanacak bir durum değildir.
Lütfen yazdıklarımızı yazmadan önce düşünelim ve öyle yazalım.
Sağlıcakla kalın

Evet bende katılıyorum ablam rapor almaya gittiğinde doktorlar bunlarbide 500 tl den fazla maaş alırlar demişler yani 3 ayda alınan 500 liralık maaşa göz dikiliyor sanki hem ortopedi doktoru dalga geçercesine ' kolunuda oynatabiliyormuş bak ' diye ifadeler kullanamış ve ablamın morali çok bozldu bu nedemek yani doğduğundan beri sakat yürüyemeyen birine böylemi davranılır dalga geçercesine inanın çok gücüme gitti ve o insanlara beddua etmemek için zor tutuyorum kendimi ve bunun üzerine %92 engelli olan ablama raporada bakıma muhtaç değildir yazıyorlar.Hayatta en değerli varlığımız sağlık Allaha şükürler olsunki bir problemim yok ve herzamanda şükrediyorum siz kardeşlerimede sonuna kadar destek veriyorum sağlığımız elden gittiği zaman hiç bişeyin tadı kalmaz istersen dünyanın en zengini ol bunu eminim siz daha iyi biliyorsunuz.

Bu açgözlü insanlardan Allah korusun.

Oturan boğa, peki devlet hastanelerinin verdiği rapor oranı ve engelli maaşları bildiğin üzere kas ve sinir sistemi, ıcq üzerine kurulu.

Sen şeker hastalığı, epilepsi, kalp hastası, psikolojisi bozuk kişiler vs gibi

örnekler vermişsin.

O zaman sitenin adı engelliler biz değil hastayız biz konulmalıydı.

Allah kimsenin sağlığını tabiki bozmasın.

Ancak engelli literatürü belli, ve buna kılıf uydurmaya çalışanlar yüzünden

bazı bireyler, ciddi sıkıntılar çekmekteler, görüyoruz.

Bir hastanın özrü varsa ve sakatlık maaşı hak ediyorsa, mutlaka ama mutlaka maaş almalı.Bu ister depresyon,ister epilepsi, ister diyaliz hastası olsun.Bir konuda düşünce yürütürken,karşıdakinin engel durumunu,toplumda yaşadığı sorunlar,aile içi geçimsizlikler,dışlanma v.b durumlarıda göz önünde bulundurarak değerlendirme yapılmalı.İşi tersten düşünürsek, siz onların durumunda olsaydanız,bu soruları sormazmıydınız.Hakkınızın savunulması için konuyu gündeme getirmezmiydiniz.

tedavisi mümkün olan gelişebilir hastalıklar ile engelli bireyleri siz neden mukayese edıyorsunuz.

siz bu saydıgınız hastalıklardan maaş alan, özürlüklü kimlik kartına sahıp bırını gördünüzmü?

blueboyfe;
beni çok sinirlendirdin ve yazdıklarımı hak ettin...

sen nasıl bir insan ya, parayı sen mi veriyorsun da milletin ne aldığına yok şu şöle bu böle ileri geri yazıyorsun. utanmadan oturan boğaya cevap yazmışsın! oturan boğa o kadar güzel dile getirmiş ki özür dileyecen yerde hala insanların damarına basıyorsun...

sen diyaliz, epilepsi, şeker, kalp vs hastalarının ne aldığına bakacana...
bize seçimlerde vaatler verip kazandıktan sonra meclisin kapısından dahi geçirmeyen, ülkeyi soyup soğana çeviren gelmiş geçmiş yönetimlerle uğraş...
en büyük vurgunculuğu adaletsizliği onlar yapıyor.
onlara laf söyleyemezsin değil mi? neden? çünkü gücün fakire, güçsüze, hastaya yeter. sen anca bunlara laf söyler eleştirirsin...
ama devleti kökten soyanlara gıkın çıkmaz...

eee ne demişler davulun sesi kulağa hoş gelir. sen kimin ne çektiğini nerden bileceksin ki...
bide sağlam insanlara bizi anlamıyorlar diyoruz. engelliler anlamıyor ki sağlamlar anlasın.
seni hemen bütün sitedeki engelli ve hasta arkadaşlardan özür dilemeye davet ediyorum! aksi taktirde şiddetle kınıyorum ve dışlıyorum...

blueboyfe; saydığım o hastalıkların tamamında %40 ve üzeri (bazen %90) rapor verilir ve sakat statüsünde sayılırlar. İlgili bütün cetvellerde bu çok açıktır...

Yalnız, velev ki cetvelde bu hastalıklar için sakatlık oranı verilmemiş olsaydı, yine de yaşanan dışlanma mekanizması çok açıkken bize düşen bu insanları savunmak değil mi? Ne bilim, mesela yüzü yanmış birini düşün.. Buna cetvelde %5 rapor verilir diyelim. Yani bu kişi sakat değil. Peki bu arkadaşın toplumsal işleyişlerde dışlanması ne olacak? Cetvelde yazmıyor diye bu arkadaşımızı korumayacak mıyız?

İnsanların hangi hastalıklarda maaş alabilecekleri rapor oranlarıyla bellidir zaten.buna biz deyil maaş almak isteyen kişi de deyil doktorlar karar veriyor.Ayrıca örneğini verdiğin anksiyete depresyon diyaliz hastalığı gibi hastalıklar insanların hayatlarını ciddi şekilde kısıtlayan rahatsızlıklardır ve bu rahatsızlıklarla yaşamak bizim engelimizle yaşamamızdan çok çok çok daha zordur. sakatlık sadece bedenle sınırlı değil...

blueboyfe,
sen istersen böyle şeylere uğraşma devletin yetkileri var

Oturan boğa, bütün arkadaşlarımız vatandaşlarımız tabiki bir bir toplumuz.
Ancak burda konu bayagı bir sapmış, insanları ayırt edelım dıye bir şey yazmamıştım,
Engellı haklarından konu hasta haklarına geçmiş.
Ancak burdaki konu farklı,
Bu konunun acılma başlığı nedir ?
Engelli maaşlarına göz dikiliyor, arada mağdur olan gerçek kişiler var yazmıştım ilk mesajımda.
Katılan olduğu gibi diğer zehirliyaprak rumuzlu gibi katılmayanlar da olabilir.

Burada; Oturan Boğa ve onun gibi düşünüp yazan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum, ayrıca tebrik ediyorum.

Dün, blueboyfe adlı kişinin yazılarını gördüm, ama pek fazla tepki vermek istemedim. Başkalarının yazması daha doğruydu şu aşamada çünkü ben de depresyon vb gibi sorunlardan dolayı bu sitede sorular sormuştum.

Sonra düşündüm. Bu tip şeylere ben çok alışkındım mesela. Hatta daha fazlasına. Empati yapamayan insanların anlamalarını beklemek olmaz. Ama diğer insanların varlığı yeterli, sevindirici.

Ve, bu maaş konusunda ben de başvurmak istemiyorum zaten, ama ailem vb durumlar var. Bu konuda hakkım var mı bilmiyorum, başkalarının hakkını yemek-yememek gibi durumlar olur mu diye ben de düşündüm. Bunu doktorla konuşucam. Dİğer engelli arkadaşların mesajlarını da okudum sitede. Ağır özürlü olup da maaş sorunları yaşayan... Ama ben ve benim gibiler de kulağını bacağını mı kessin engelin görünür olması için. Bacağını kesmek zor olmaz, çünkü zaten hissetmiyor. Ölü gibi yaşamayı nereden bilsin ki blueboyfe gibi kişiler. Belki de biliyordur bunu da ben bilemem. Tek boyut dar açılı bakışlar bunlar. Gereksiz.

Sevgiler

Ben de Oturan Boğa ve onun gibi düsünenlere katiliyorum. Aslinda blueboyfe'nin hakli oldugu yer var: engelli maaslarina göz diken insanlar ne yazik ki var. Hatirliyorum burada (Fransa'da) engelli maasi alabilmek için kendini sakatlamaya kalkan bir Türk'le tanismisti annem. Ayrica birisi de sirf benim alabilecegim haklardan yararlanabilmek için benimle evlenmek istemisti. Bir de küçüçük bir rahatsizligini sirf maas alabilmek için kullanmak isteyenler oluyor. Yahut çok çalisip ta zor para kazanan insanlar engellilerin çalismadan para kazanmasina sinirleniyor...
Ne yazik ki böyle "kolay" yoldan para kazanmak isteyenler çok (halbuki çogumuz engellimiz olmasin da varsin hiçbir kolaylikl verilmesin diye ne çok isteriz... ama nereden anlayacaklar bu insanlar bizi ?)

Konunun basini okudugumda da blueboyfe'nin bu tarz insanlardan bahsedecegini sandim. Ancak verdigi örnekler bence bu insanlara uymuyor, çünkü bu örneklerde ki insanlar da çok zor durumda olabiliyor. Bu hastaliklari onlarin günlük hayatlarinda onlara büyük zorluklar çikarabiliyor ve onlara engel oluyor. Bu yüzden onlar da bence engelli. Tamam , belki çogu iyilesebilir ama onlar da geçici bir süre olsa bile engelli statüsünde sayilmali. Depresyon, anksiyete çok ciddi boyutlara ulasabilir. Elbette en küçük bir depresyon belirtisine engelli denmez ama gündelik hayatina engel oluyorsa, o zaman bu kisi engellidir. Burada her bes yilda bir doktor kontrolünden geçip engel durumumun degisip degismedigine bakiyorlar, ona göre yeni yüzde belirleniyor. Türkiye'de nasil oluyor bu isler bilmiyorum ama orada da özellikle bu hastalara da düzenli doktor kontrolü yapilip iyilesip iyilesmedigi belirlenip, durumlarinin ciddiyetine bakilip, ona göre engelli haklari verilmeli ya da verilmemelidir.

Bu konuda en büyük sorumluluk doktorlardadir. Kisinin durumunu abartip abartmadigini, gerçekten engelli olup olmadigini anlamasi lazim. Magdur olanlar da ne yazik ki kötü doktorlara denk gelen arkadaslarimizdir...

OturanBoğa;

sizi yürekten tebrik ediyorum...

benim annem de diyaliz hastası ve haftada 3 gün diyalize girmektedir. o kadar pislik bir hastalık ki; vücutları çok zayıf, en ufak birşeyde enfeksiyon kapıyor, sürekli diyalize girdiği füstülü kapanıyor, defalarca kolundan ameliyat oldu ve hala da oluyor, birçok yiyecek içecek yasak ya da az yemesi isteniyor. biz evde 7 senedir doğru dürüst yemek yemiyoruz. annemin canı çekmesin diye, diyalizden çıktıktan sonra kusmalar vs. oluyor, vücudunun her tarafından morluklar oluştu, kolu uyuşturucu kullananlar gibi mosmor ve iğne izleriyle dolu, herşeyden önemlisi; annem aynı zamanda tekerlekli sandalyede ve devlet hastaneleri sevk vermiyor. devlet hastanelerinde serviste yok ve nasıl getirirsen getir beni ilgilendirmez. sevk veremeyiz deniyor, bunlar saydıklarımın bi kaçı....
şimdi bu yazıyı okusunlar da utansınlar...

oturan boğa lütfen bu tarz insanlara fırsat vermeyin ve bu konuyu da yetkili kişiler silsin...

moralim çok bozuluyor...

Kardeş sen diyaliz hastaları için böyle düşünüyorsan yazıklar olsunnnn.Suya hasret yaşasaydın böyle düşünmezdin.Devlet büyükleride senin kafada olduğu için özürlülerin dertleri bitmiyor.Hayat senin bildiğin gibi yaşanmıyor kardeş.Şeker hastalığı yüzünden 30 yaşımda kalp damarlarımın tıkandığını ve stent takıldığını söylesem belki ikna olabilirsin.Dilerim Allahtan sen karşılaşmazsın bu hastalıklarla...

Arkadaşlar bulueboyfe nin söylemek istediği hastalık derecesi düşük olup doktorları nasıl yanıltabilirimde raporu yükseltebilirm tek kelime bu bence o yüzden amacı farklı olan arkadaşlar Allah bilir tabiki bunu yapıyor olabilirler o yüzden bulueboyfe ye hak veriyorum.

kalem;
onun tavırlarını bana yazdığı özel mesajlarda haddinden fazla ortaya koymuş...
Bakın şunu unutmamak gerek buraya enjgelliler, hastalar girmiyor.... Devlet tarafından görevlendirilmiş aratırmacılardan, sağlam insanlar kısaca herkez giriyor o yazdıkları ile engelli, sakat, hasta insanların haklarına balta vuruyor... Araştırmacı bir kişi burda yazılanları okusa ne der çoğu insan engelli değil biz bu engelli sayısını kısalım diyecektir.

blueboyfe'nin yazısının neresi yanlış anlaşılmış...
Iyice okursanız saçma sapan şeyler yazdığını göreceksiniz...
Engelli demek fiziksel özürü olan demek değildir. Bu insan birde ben bilgi üniversitesi siyasal bölümü mezunuyum diye övünüyor. Sen hiç birşeysin. Inşallah birgün diyaliz, epilepsi vs hastası olursunda o zaman görürsün dünyanın kaç bucak olduğunu...

O yerde sürünen kıza rapor verilmediyse doğru verilmiş bir karar çünkü ağır özürlü raporları hiç yerinden kalkmayan eli ayağı tutmayan insanlara veriliyor. O sürünerekte olsa işini hallediyor. Doktorlara ve yasalara göre... Bunun acısını diyaliz, epilepsi hastalarından çıkaracana yalardan çıkar. Yasaları eleştir.
Ben bilkent üniverstesi siyasal bilimler mezunuyum diyede övünme...
Seni desdekleyenlere şaşıyorum...

Desen ki; adam bulup hasta olmadıkları halde rapor alıyorlar desen haklısın. Ama sen bu şekilde açıklama yapmamışsın. Belki böle düşünüyorsun ama kendini ifade edemeyecek kadar acizsin...

Bana da özelden yazma ortaya yaz...

zehirliyaprak;
sen fazla oldun artık,
sana ne özel msj atacağım ben ?
sadece terbıyenı takın hakaret edıp durma dedım,
özel mesaj atıyormuşum lafa bak !:D

bu sıteye arastırmacı gırıyor falan derken, yaran varsa gocun misali,
yoksa ne endişe ediyorsun?:D

bu konu başlığına çok taktın sen, neden acaba?:D:D:D

terbiyesiz olan sensin. Gocunuyorum çünkü yaram var... Annem diyaliz hastası... Ve çevremde de epilepsi olan insanlar var ve onların neler yaşadığını çok iyi biliyorum...
Sen haddini bil.
Ben sana hakarette etmedim.. Eğer etseydim sen bu foruma bir daha girmeye dahi cürret edemezdin! Sen insan değilsin ben bunu anladım... Bundan sonra sana yazmayacağım... Sana ne söylesen boş, bir insan arsız olmaya görsün...

konuyu açan doğru bir konuya parmak basıp yanlış örnekler vermiş ;bahsettiği gibi engellilerin haklarını yiyenlerin bu platformda yer aldığını zannedmiyorum ayrıca soru sorup bilgi almak herkesin hakkı öyle bi hakları varsa neden öğrenip kullanmasınlar:: örneklerin yanlışlığından dolayı konu yanlış yerlere sürüklenmişş yazıkkk ... daha yerinde örnekler verilebilirdi ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt