Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaşlarına göz dikiliyor!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ben karma engelli bir kişiyim. Görme,işitme ve ortopedik sorunlarım var. resmi sağlık kurulu raporu alırken, özürlü kimliği çıkartırken hiç zorlanmamıştım yıllar önce. Rapor çıkartırken heyetteki göz doktorunun bir hastayı eleştirdiğine şahit oldum. "Siz görüyorsunuz, bilgisayarlı muayeneniz yapılmış, hiç bir sorun yok gözünüzde, utanmıyor musunuz görmüyorum demeye" demişti. Öyle şaşırmış ve kızmıştım ki o özürlü raporu çıkartmak isteyen kişiye. Maalesef sanırım nadir de olsalar "belki yedirtirim" ümidiyle bu şekil davranıp belki de amacına ulaşabilenler var. Bunları elbette hepimiz kınamalıyız. Fakat engelliliğin kıyaslanması, hatta kimi engel gruplarının engel olarak kabul edilmemesi, maalesef ki engellilerin arasında çok yaşanan bir durum. Kalp rahatsızlığı, epilepsi, şeker hastalığı, psikiyatrik hastalıklar ve daha niceleri bizler ve toplum farketsin ya da farketmesin insan hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Ve maalesef "ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR!". Ülkemizdeki engelli nüfusu 10 milyondan fazla sanırım. Büyük bir güç bu. Doğru yönlendirildiğinde, birlik olunduğunda bir çok şey başarılabilir. Ve şunu unutmayalım ki sadece görme engellilerden , ortopedik ve işitme engellilerden oluşmuyor bu güç. Mesela diyaliz hastalarından da oluşuyor, iç hastalığı olanlardan da oluşuyor. Gerekli koşulları taşıyan herkes engelli hasklarından yararlanmalı. Empati kurabilmek, birbirimize destek olabilmek önemli burada.

siz epilepsi nöbetlerinin bazen ölümle bittiğini biliyormusunuz?depresyon ve anksiyetenin ilerleyip intiharla ve bazen şizofrene çevirdiğini biliyormusunuz?benim böbrek hastası bir arkadaşım vardı 27 yaşında vefat etti.peki bunlar sizce çok basit rahatsızlıklar mı?

Başlık altı mesajında eksik ve yanlış yazdığımı farkettim. Bu epilepsi ve diyaliz örneklerini bu konudan çıkarmak gerekli, forumda gördüğüm 2 kişinin verdiği 2 örnekden dolayı yazılmıştı ama, genele indirgendi haliyle.

Depresyon ve anksıyete ıse kişiye, olaylara vs bağlı olan sosyolojik gelışebılır ve tedavısı mumkun hastalıklardan,

Kalıcı ve sürekli mental rotardasyonu olan ıcq su alınamayan bir engellı ıle bu saydıgınız 2 hastalıgın ne alakası var ? Şahsen hiç bir alakası yok.

bu konuyla yorum yapmayım dedım ama dayanamadım her hastalığın kendıne gore zorlukları var ben mesela hep derdım kızım keşke duymasaydı veya gormesydı cunkı mental retardasyon kızım cok zorluk cekıyoruz hıc bır şey bılmıyor bende onunla bırlıkte hayattan koptum her adım atışım ona kendı özel hayatım dıye bır şey kalmadı benım gıbı anne cok vardır emınım ama nezaman engellılerle bırlıkte olmaya başladım baktım kı onların hayatları hıcde kolay değılmış yanı kendıme şukrettım beterın beterı varmış dedım arkadaşımızda aslında kotu nıyetlı değıl yanlış anlaşıldı dıye duşunuyorum ewet bır dıyalız hastasının zorluklarını bılıyorum kearşımda dıyalız merkezı var bırebır yaşıyorum ordan hayatını kaybeden bıle oldu o yakınların cığlıkları hala kulağımda o yuzden bız burda bır kaderı paylaşıyoruz hepberaber dertleşıyoruz bırbırımızı kırmayalım arkadaşalar

Arkadaslar diyaliz hastalarina yuksek oranda rapor veriliyor ama bunu hastalar istedigi icin veya hile yaptigi icin deil yonetmelik vs her neyse doktorlar ona bakarak veriyorlar..Diyaliz hastalarinin da psikolojik sorunlari var yalniz kaliyorlar onlarinda bir sekilde destege ihtiyaci var hayatlarini baskalarina muhtac olmadan surdurebilmeleri icin.

blueboyfe seni 18.06-2009 Saat: 10:51 yazından ötürü kınıyorum,Engelli maaşlarına göz dikiliyor sen engelli ne demek bunun anlamını biliyormsun kalkmış burada engelden bahsediyorsun şunu bilmeni isterimki o devletin verdiği üç kuruş engelli maşına hiç bir engeli olmayıpta göz diken zaten insan deyildir ama sen bunu baya karştırmış bazı hastalıklarıda içine almışsın acaba sen neden tıp okuyupta doktor olmamışsın bu kadar çok iyi biliyorsun yazdığın hastalıkların hastalık olmadığını,bence sen bu yazıdğın hastalıklar hakında en ufak bilgisi olmayan birisin,moralimi çok bozdun o hakkaret niteliğinde yazınla sana tek kelime diyorum dilerim bir gün bu hastalık görmediğin hastalıklaradn birine yakalanırsında o zaman görürsün çok bilmişlik yapıp boş boş şeyler yzamanın ne demek oluduğunu.

kesinlikle tamamen katılıyorum lakin bence yalnış pencereden bakıyorsunuz nedenine gelince türkiyede ben kendimi bildim bileli halk bi sömürü altında aldığımız nefes dışında herşeye vergi var insanların bu durumda devleti sömürmeye çalışmalarına kızmıyroum çünkü devlet bizi her daim sömürüyor.... bence bütün bunlardan evvel başka şeyleri düşünmeliyiz.... örneğin biz verdiğimiz vergilerin nereye gittiğini şeffaf bi şekilde görebiliyormuyuz... yada 1999 depreminde hollandada gelen 26 milyon dolarlık yardım nereye gitti acaba bu ülkede herşey doğruda halkmı yalnış kardeşim sömürebilen sömürsün benim şu durumdkai ülkede mantalitem bu ben 10 000 lira kredi çekemezken bi engelli olarak adamın damadı veya akrabası her ne haltsa bi kanal alacak kadar kredi çekebiliyor ki kanal 3 yılda borcu kendi ödüyor nerde adalet varki sağlam adamın biri engelli maaşı almış ayda 300 lira bumu kastı az bile yapıyor halk ne bu yok halk beleşçi yok bilmem ne baştakiler amuduyla götürüyor önce bu çözülmeli.... ha diyorsunuzki engelli maaşına göz dikiliyor sen alabiliyormusun al arkadaş millet kan ağlarken gemi alanlar gemi almasınlar engelli engelsiz diyede ayırt etmesinler gemi alacakları parayla yada kanal alacakları parayla milletin iş sahibi olmalarını sağlasınlar...

Diyorlarki iş var çalışan yok arkadaş 500 lira maaş teklif ediliyor 500 lira paramı ben bi dışarı çıkıyorum ailemle bi çay içmeye gidip geliyroum 50 liram yok olmuş ayda 4 kez dışarda şu yaz günü gezsem ki bu benim en doğal hakkım 200 lira ee ev kiraysa zaten aç gez bunları geçelim arkadaşlar.... halk götürünce inanın içim sızlamıyor az bile alıyorlar diyroum... ama adamlar trilyondolarlar götürüyor kimsede ses yok... çok tuhaf bi noktaya parmak basmak istiyroum 1999 yılında gölcükte olan depremde türkiyeye sırf hollandanın yaptığı yardımla 26 sefer gölcük yıkılıp yeniden yapılabilirdi... ama hala depremzedeler verilen barakalardan atılmak isteniyor... şimdi bu depremzede mağdur edilmişken gidip bi yolunu bulup patır patır maaş alıyorsa helali hoş olsun.... üstelik burdaki insanları tenzi ederek söylüyroum şimdi engellilere devlet bakar diye bi kanun çıksa hiç çalışmadan direkt emekli edilse engelliler normal emekli maaşı gibi hangimiz hayır deriz yok bu canım devletime zarar veriyor deriz hiç birimiz... ben kısa bi anektod anlatmak isityroum son olarak 2 yıl boyunca bi devlet dairesinin orda bi dükaknda çalıştım fotokopi dilekçe vs yazılan yerler var belki bilirsiniz ve 2 yıl boyunca bi dünya dilekçe yazdım yadım almak isteyenler için içlerinde binası olanlar bile vardı ve koskoca 2 yılda tek bir adam geldi kastamonulu ei öpülesi bi dayı dedi yardımı kestirmek istiyroum dedim neden dayı hayırdır dediki oğlum askerdeydi o artık geldi bana bakar artık ihtiyacım yok kestirmek istiyroum o yüzden dedi... 2 yılda belkide 1000 lerce dilekçe ve sadece 1 tanesi iptal için halkın zihniyetide bu ama bu halkın suçu değil.. aynı devlet dairesi içinde tapu dairesinde memurlar rüşvet alırlarsa sabah teslim ettiğin evraklarla öğleye doğru tapu işlemlerini yaptırıyorlardı tapu müdürüde dahil buna.. ama rüşvet yoksa en az 3 gün sürüyordu tapuyu almak... bu zihniyeti bize devlet aşılıyor benim memurum işini bilir vs vs.... bu böyle geldi böylede gidecek... halkı suçlamayalım lütfen eğer bi yerden şikayetçi olacaksak en son kişi halk önce devletin zihniyetini sorgulayın...

Bende tum yazılanları okudum birincisi beddua olayıdır inşallah sende olda anlala gibi bir ifade hic hoş degil heleki bunu bir hanımefendiye hic yakıştıramadım ALLAH kimsey dert verip derman aratırmasın derdi ceken bilir birde yanındaki yakınları bilir... gelelim arkadaşımızın konusuna benim takıldıgım bu hastalıklar degil bir iş başvurusunda hasbel kader bir olayla karşılaştım iş başvuranlardan en az %40 engeli olması isteniyordu orada gayet saglıklı gordugum bir arkadaş vardı şaşırmıştım kendi kendime acaba bu arkadaşın neyi var ki demiştim %40 engeli gorunuyor diye galiba benim gibi başkalarıda şaşırmış ki biri sordu sizin neyiniz var cevap "kolumdan amaliyat oldum" kısa ve net başkada cevap yoktu herkes şaşırdı tabii şimdi ben soruyorum bu insan işe alınırsa gercek engelilerin hakkı yenmiş olunur mu yoksa olunmaz mı?

Ben karma engelli bir kişiyim. Görme,işitme, ortopedik vs vs hepsi bende bulunmakta... MEB sınavı için gittiğim halk eğitim merkezindeki kursta olsun, girdiğim sınavda olsun engelli adayların çoğu psikolojik engelli ya da iç hastalıklarından dolayı engelli kişilerdi. (hasta demiyorum) Aklıma hiç bir olumsuzluk gelmedi. "Yahu elleri ayakları tutuyor, ne engeliymiş bu" demedim mesela, "bunlar çakma engelli" demedim mesela, "bu arkadaşlar engelli haklarına göz dikiyorlar" demedim mesela...Ne benim onlardan, ne de onlarn benden bir farkı yok. Ortak ve kendi içimizde ayrı sıkıntılardan, sorunlardan geçiyoruz ve birbirimizi anlamak zorundayız. Sömürücüler elbette var; görme engelli olarak da, ortopedik engelli olarak da, zihinsel, kalp hastası, epilepsi hastası olarak da. Bunları deşifre etmek başka, bazı engelli gruplarını külliyen engelli statüsünün dışına atmak başka şey! Biz eğer toplumun yüzde 10`unun üzerinde isek, bu sadece görme engellilerle ilgili değildir, sadece işitme engellilerle, sadece ortopedik, zihinsel engellilerle ilgili değildir, epilepsi hastalarıyla, böbrek yetmezliği yaşayan hastalarla, şeker hastalarıyladır. Alınan her hakta, kazanılan her hakta hepimizin payı vardır ve hepimiz bir olmak zorundayız....

ya bu konuyu açana arkadaş resmen zırvalamış bakın benim çeşitli rahatsızlıkarım var ama raporda en fazla oran %25 psikiyatriden verilmiş şimdi beni işçibulmakurumundan arayan patronlar var soruyorlarapora bakmadan özürünüz nedir diye belden ameliyatlım diyince ha ozaman olmaz diyorlar kaç kişi aradı böle cevap verdiler mesela benim görünüşümde hiçde engelli gibi görünmüyor ama hastalıklarımı bi saysam oho anlamadığım ben amelita olalı 2 seneye yaklaşıyor hala bişey kaldırıp indiremiyorum ameliyat olduğum hastne yapacak bişeyimiz yok diyor oysaki gittiğim diğer hastaneler belinizdeki vidalar gevşeme yapmış diyor diyorumki ozaman siz tedavi edin yok olmaz o sorumluluığu alamayız siz ameliyat olduğunuz hastaneye gidin diyorlar sonra psikoloji hastalıklarıda hiç öle hafie alınacak bi rahatsızlık değil mesela bende uykusuzluk var çaresinide bulamıyorlar o dr başka ilaç veriyor bellizaman sonra yaramıyor başka dr başka ilaç veriyor hülasa psikolijik hastalıklarda hafife alınacak hastalıklar değildir öyle olsa bu devlet elinde olsa maaşlarıda kesexekken niye dr 2022 yasasından faydalanabilir diyorlar o arkadaş resmen saçmalamış

Açıkcası ben senin gibi duşunmuyorum sesiz harf dostum.. benim tanıdıgım gercekten bakıma muhtaç engeliler varken devlet bunlara uc aydan uc aya komik bir rakama verirken kendi işini gayat guzel yapabilecek durumda olan ancak sadece piskolojik sorunları oldugu icin engeli sınıfına sokulmuş bir insanla bir tutamam burada kimse kusura bakmasın piskolojik sorunları cok iii bilirim hic bir piskolojik sorun engeli sınıfına girmez giremez kimki bu insanlar engelidir diyorsa onunda iyi niyetinden şuphe ederim hal boyle olunca bu insanların diger taraftan gercekten engeli olan insanların hakkından faydalanmasınada gonlum ve vicdanım el vermez...

mustafa arkadaşım sen psiklojik rahatsızlığı olupta intihar edn insanları duymadınmı yada tıpta bi adı var oda psikloji hastalığına giriyor mesela annesini öldüren kız psiklojik rahatsızlıktan dolayı yok devlet bunları engelli saymayacaksa ozaman bu tür rahatsızlığı olan insanlara 5 dakka neyin var deyip al şu ilacı kullan geçmezse 20 gün sonra demez bide bakın bütün psikoloji ilaçlarının prptüs bilgilerini okyun intihara meyl yapar diyor hayret ya nasıl oluyırda bu kadar basite indirebiliyorsunuz yazık ayrıca sen ister bir tut ister tutma senin demenle değil senin dediğin gibi olsa drlar oran vermez

sayın kadir abi abi diyorum yaşınızı bilmiyorum ama şu bir gercek benim yazımı okudunuzsa piskolojik sorunu olan bir insanı engeli sınıfına sokamayız diyorum şayet bu insanlarıda engeli olarak gorursek Turkiyede emin olun 60 milyon engeli varki ozaman devlet bu insanlara ne iş bulabilir nede suan icin verilen komik rakamdaki aylıkları verebilir bizim yapmamız gereken gercekten muhtaş olan kendi kendini taşıyamayacak insanlara devlet elinden geleni yapmalı piskolojik sorunların dunya genelinde engeli ozurlu olarak algılanmadıgını sizde şayet iyi biliyorsunuzdur sizin bahsetiginiz olay piskolojik sorun degil o artık aşırı derecede beyin faliyetlerinin aksamasıdır yani halk agzı ile yazayım delilik vakasıdır delilik vakasının engeli sınıfına girdigini biliyorum cunku bir cok genc ve cocuk bu sorunu paylaşıyor ama oyle piskolojik sorun vardır ki bunlarıda engeli ozurlu olarak gormeye başlarsak gercek engelilerin hakklarını savunmak almak emin olun Turkiyede imkansız olacaktır bunu anlatmak istiyorum ben gercekten engeli olan insanların gercek hakklarını almasını istiyorum sorun bu ..http://www.engelliler.biz/forum/members/26418.html

sevgili mustafa yaşım 39 ama sanaşöyle bi örnek vermek isterim hatırlarmısın geçen sene profpsör bi bayanı kız öldürdü anne katili oldu ona test yaptılar psikolojik olan bi rahatsızlık çıktı o hastalığın ismi şuanda akloma gelmiyor ama inanki psiklojik rahatsızlıkarda insanın yaşamında bayağı büyük bi engel al beni örnek yeşil reçeteli bi ilaç içtim hala uykum yok birazdan ismi başka olan yeşil reçeteli bi ilaç daha içecem oda uyutmazsa başka bi ilaç daha ben ernköy nörölöjide yattım geçen sene hiç bi faydasını görmedim busenede oraya başvurununca oranın başhekimi uyku uzmanıymış yarın 2 de onla randevum var hala uyuyamıyor onlara göre benimkide psiklojik hadi buyur burdan yak tedavide olmuyorum bakalım yarın başhekim ne diyecek inanırmısın yeşil reçeteli ilaçlardan deyim yerindeyse spesyal yapara zar zor uyuyorum uyuyamazsamda müthiş baş ağrım olur bak bugün uyuyamadığım için ağrı kesici yuttum başımn ağrısı biraz geçti bi git erenköy hastanesinede psiklojik sorunlardan başlayıp ya doğru tedavi olamayan ya yanlış teşhiste bi insan gördüm daha 25 :30 yaşlarında uşağın beynine şok yapacaklardı yani psiklojik rahatsızlıklar inanki basit deği demin dediğim gibi gidiyorsun devlet hastanesine öreneğin ben nyein var 2 veya 3 gün uyuyamıyorum diyorum al şu iaca geçmezse 20 gün sonra gel o ilaç öbürü başka ilaç öbürü başka ilaç bak bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra karaciğer değerlerimde yükselme oldu ama bi anlasan sevgili kardeşim yaş önenmli değil belki benden büyüksün ama resulullah aselam buyururku inanlar kardeştir selamlar

Zehirliyaprak VE Bülentbey sizlerin verdiği cevaplar sözün bitiği yerdir. size sonuna kadar katılıyor o yalnış düşüncelere sahip kişileride kınıyorum.her yerde her ortamda tabiki ortamı gerecek ve siyasetçilerin yaptığı yalnışları dolaylı yönden örtbas edecek insanlar olacaktır ama lütfen Hepimiz birlikte tepkimizide koymayı ihmal etmiyelim.SAYGILAR...

bülent bey teşekür ederim yorumlarıınız için kızımın birisi böbrek hastası haftada 4kez diyalize giriyor yaşıı 22 diyalize girmeden tansiyon tavan yapıyor diyalizde taban .geldiği zaman kolunu kaldırcak hali olmuyor .okadar zor günler geçiriyoruzki .o halde her yere iş başvurusunda bulunuyor ama almıyorlar .tam gün istiyorlar hep geri çevriliyor burda çoğu engelli inanıyorumki çalışmak isteyen insanlar.keşke her engelliye iş verselerde pisikolojileri birazdaha düzgün olsa ama iş yapamaz diye geri çevriliyorlar.hayata daha pozitif bakarlar . kızımın biriside dawm sendurum konuşamıyor hırçın etrafa zarar veren bir çocuk .dolmuşla gezmeye götürüyordum geçen gün sürekli bağırıp etraftaki insanlara vurmaya kalktı .o an bir beyfendi döndü arkasına nebiçim insanlar var ya çocuklarını susturmasını bilmiyor terbiyesini vermiyorlar dedi .kızım 12yaşında ve benim kızımın engelli olduğunu küçük çocuklar bile anlıyor .bile bile o beyfendi bürsürü sölendi .geçen senede çocuk arabasıı var elimizde diye dolmuşa almadı bizi şöfer .dolmuşta boştu çocuğumla dikeldim kaldıım buna benzer bürsürü olaylar geçiyor başımızdan .arkadaşlar her engellinin zorlukları var hiç birini basite almayalım böyle olmayı hiç kimse istemezdi .herkeze sağlıklı günler dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt