Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli memurum. Vergi İndirimi maaşıma yansımıyor!?

poseidon1995

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhabalar iyi forumlar, 1 yıllık EKPSS ile atanmış memurum. En düşük memur maaşını alıyorum. 2023 yılı ocak ayından bugüne 11.282 TL maaş alıyorum. Çalıştığım kurumda muhasebe birimine engelli vergi indirimi için vergi dairesine başvuru yapmalı mıyım diye sorduğumda gerek yok bizim sistemimize düşüyor biz vergi dilimini işaretledik dediler. Ancak maaşım belirlenen en düşük memur maaşından 1 TL bile artmadı. Maaş bordromda gelir vergisi 0 TL yazıyor, diğer engelli olmayan memurların bordrolarına baktım onlarda da aynını görüyorum.

Bildiğim kadarıyla brüt maaştan, net asgari ücret tutarı kadar olan kısım gelir vergisinden muaf sayılıyor, peki ama geri kalan kısım %15'lik vergi dilimine girmiyor mu? Ve neden engelli vergi indirimi sebebiyle benim maaşımda herhangi bir artış yok?

En düşük memur maaşları 22.017 TL'ye çıktığında yine maaşımda bir artış olmayacak mı? Muhasebedeki çalışanlar hayır olmayacak diyor, o zaman vergi indiriminin engelliye faydası nedir?

Arkadaşim e devlette görünüyor vergi indirimi bı bak görünmüyorsa vergi indirimine başvurmalisin

Memur olarak çalıştığın için vergi istisnası asgari ücretin net tutarı kadar olur. Ve senin aylık vergi matrahı bu tutarın altında kaldığı için engelli olarak eklenen vergi indiriminin sana bir yararı bulunmuyor maalesef.
Eskiden vergi istisnası olmadığı için maaşta fark oluyordu ama şimdi değişen bir şey yok

(Gölge)

E-devlette tam olarak nerden bakabiliyoruz?
Bende başvuru yaptım ama sonuçlandı mı nerden bakabilirim?

(Gölge)

E-devlette tam olarak nerden bakabiliyoruz?
Bende başvuru yaptım ama sonuçlandı mı nerden bakabilirim?

Teşekkürler (Gölge)
Buldum ve işlemim halloldu.

Vergi indirimi konusunda yaptığım işlemleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben çok araştırma yapmak zorunda kalmıştım. Belki bu yazdıklarım birilerine faydalı olur.
Öncelikle şunu belirteyim. Ben devlet memuruyum. Hali hazırda işime devam ederken engelli raporum nedeniyle vergi indirimden faydalanmak istedim.
E-devletten başvuru yaptım.
Bunun için e-devletten "engellilik vergi indirimi başvurusu" yazarsanız sizi Gelir idaresi başkanlığının sitesine yönlendiriyor.
Karşınıza "Engellilik vergi indirim dilekçesi" çıkıyor. Tüm bilgileri eksiksiz dolduruyorsunuz. Başvuru yapmış oluyorsunuz.
Ben çalıştığım için işyerimden herhangi bir belge temin etmedim. Aksine çalıştığımı belgelemek için tüm bilgilerim e-devletten kontrol ediliyor.
Raporumda e-devletten kontrol ediliyor.
Yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra cep telefonuma (... rapor numaralı talebiniz sonucu oluşturulan işleminiz sonuçlanmıştır) şeklinde mesaj geldi.
Birkaç gün sonrada işyerime evraklar ulaşmıştı. Bana tebliğ edildi.
Bu kadar kısa sürede ve yerimden kalkmadan bilgisayar başında işlemlerimi hallettiğim için memnunum.

Üst Alt