Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli miyim, değil miyim! Bu konuda dava açmak işe yarar mı?

Marmaris01

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar sag gozumu 2 yasinda kaybettim bu yuzden askere gidemedim savasta ve barista askerlige elverisli degildir yuzde 80 gibi curuk raporu verdiler bu durumda asker, polis olamazken surucu ehliyetini bile ozurlu olarak alabilirken ayrica bir cok is bas vurusunda bizim bunyemize elverisli degilsiniz denilirken nasil olurda engellilik oranini yuzde 32 verebilirler bu yazdiklarima dayanarak dava acarsam sonuc alabilirmiyim tesekkurler

Maalesef kardeşim benim. Özürlülük ölçütünde belirtilen oran bu bir göze yüzde 32 oran belirleniyor. Haklısın bir çok kısıtlama var askerlik polislik özel güvenlik şoförluk daha pek çok kısıtlama ama yasa bu sekil artık neye dayanarak hazirladiysalar... farkli bir rahatsızlık yoksa göz haricinde bir gözden alacağın oran 32 farklı rahatsızlık varsa değerlendirmeye kattirirsan oran belki artar. Geçmiş olsun kardeşim Allah yardımcın olsun

İnsan başka bir rahatsızlıgim yok diye sevinsin mi başka rahatsızlıgim da olsa en azından engelli sayılırdım bu durumu artiya cevirirdim hakkımı alirdim diye üzülsün mü?

Mahkemeler şikayet edilen konuyu yasa ve yönetmelikleren uygunluk yönünden incelerler.
Yasal olarak özür oranı cetvelinde tek göz kaybı için belirlenen oran %32 dir, bu yüzden mahkemeden olumlu bir sonuç elde edemezsiniz. Boşuna zaman ve maddi manevi kayıp yaşamayın derim.

Marmaris01 kardeşim aç davanı şansını dene , senin gibi bir çok insan var %30 larda 40 a tamamlayamıyor diye ne engelli sayılıyor ne sağlam ortada kalıyor ve iş verilmiyor. bu sorunun çözülmesi gerek.

Verilen oran yüzde 32 yasa bu... dava açma kardeşim zaman kaybı ve maddi kayıp olur senin için. Bunun tek yolu var oda düzenleme yapılması Özürlülük ölçütü sınıflandırılmasında verilen oranın yükseltilmesi başka davada acsan şikayette etsen boş. Dedigim gibi düzenleme gerek. Bu şekilde olan bir çok insan var aslında örgütlenseler ve hep birlikte bimere c.başkanlığına meclise sosyal politikalar bakanlığına vsvs yazılsa durum anlatilsa belki sesi duyarlar ve bir düzenleme yaparlar çok zorda olsa bu şansı denemek lazım. Hep birlikte hareket etmek gerek. Birlikte hareket edin bizde destek veririz elimizden ne gelirse ve umulurki birseyler olur neden olmasın cabalamak gerek

2 yaşından beri bi gözün olmaması eminim psikolojik olarak sizi etkilemiştir, Bence rapor alırken psikolojiyede uğramalısınız. %40 a tamamlayabilir

yüzde 32 nin üzerine çıkmayacağı için boşuna uğraşmayın. yapabileceğiniz ne varsa onları yaparak hayatınıza devam edin. yapacak birşey yok ne yazık ki.

Arkadaşlar burası türkiye ; aynı özür oranıyla ankarada ÖTV indirimimden faydalanırken aynı özür oranıyla denizlideki vatandaş fadalanamıyor benim BU aleme aklım ermiyor dolayısıyla ben pes etmiş durumdayım vazgeçtim. Bence hiç bir sonuç alamazsınız diye moralinizi bozmak istemem ama sanmıyorum ....

psikiyatıra git senelerdir el yıkama takıntım var'de bunun hastalık olduğunu yeni öğrendim'de elimi yıkadığım zaman musluğun başından ayrılamıyorum'de.3, 5 kez muayne ol en az yüzde 30 psikiyatırdan oran alırsın

oda ihtşyacını görür

Marmaris01

Ülkemizde bazı şeylere şaşırmıyorum artık.
% 32 rapor alınca engelli sayılmıyorsun ki buna şükür et

Birde şöyle bir yasa var

% 1 ile % 39 arasında engelli raporuna sahip kişiler ne engellidir nede engelli değildir
bu yüzden hiçbiyerde işe alınmaz,hiçbir işte çalıştırılmazlar.

Kamu zaten almıyor özel sektörde riske girmek istemiyor.

Benim sana tavsiyem raporda yazılı tüm polikliniklere görün.

bu konu hakkında yasal düzenleme şart hukuksal olarak ne yapılabilir araştırılmalı çünkü insan hakkına giren bir konu ciddi rahatsızlığı olanların engelli sayılmaması bence hukukçulardan bilgi almalısın aslında dava duyulursa çok mağdur var bu konuda kazanma şansın yüksek ve emsal olur

Dava açarak çözebilirsin. Özürlülük ölçütü değiştirilirse olur. Bir avukatla görüş. Maddi durumun yeterli değilse bulunduğun ildeki baro adli yardımdan destek alabilirsin.

Benimde doğuştan bir gözüm görmüyor cok doktara gittim hepsi aynı oranı veririz dediler hatta bazı hastaneler yuzde 25 veririz dediler , bende daha uğraşmadm zaten bizim hakkımız verilseydi böyle dunyaya gelmezdk onun için boşuna ugrasma bu ulkede böyle seylere onem vermiyor hep ikinci planda tutyorlar

yukarıda yazılmış psikolojiden oran alabilirsin doktora durumnu söyle

Benim de yüzde 13 ozrum var ortopedik.yasim 40 ve issizim. Bir bacağım trafik kazasi sebebiyle 8 cm kısa. Artık ayakta durmakta bile zorlanıyorum. Bulduğum bir işi gitmekte zorlandığım için bırakmak zorunda kaldım. Bir umut başvurdum yüzde 40 alırım diye . İki kulağımda da işitme kaybı var çünkü yüzde 30 ve 15 civarı.. ama rapor almaya çalışırken bile doktorların şüpheli başkalarını görmek beni üzdü.. maşallah çok iyisin diyerek yolladı her doktor.. ne yapmak lazım sizce böyle bir durumda .. bilginiz varsa cevap verebilirsiniz sevinirim

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu konuda bizde dertlıyız eşim doğuştan iki gözude %80 görmuyor ama maalesef verilen rapor oran derecesi % 45 ama genel cerrahtan %10 dara alarak geneli%55 rapor verıldı.

Kardesim bende seninle kaderi paylasiyorum bende sag gözümü 13 yasindayken . tam 13 yildir rapor cikarabilmek icin ugrastim gecen sene psikiytariden de verilerek yuzde %40 in uzerine çıktım ama malesef süreli veriyorlar simdi tekrar rapor yenilemekle ugrasacagim

Üst Alt