Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

'Engelli' yerine "farklılaşmış" sözünü kullanmak [Tartışma]

Özürlü sözcügü ne kadar asagilayici,migde bulandiriciysa
Farklilasmis ondan bin beter bir sözcük

Özürlü????
Tanri beni böyle yaratti diye kimden nicin özür dileyeckmisim.
Cok sacma buluyorum.

:D "Özürlü" kelimesine hiç senin baktığın açıdan bakmamıştım ALPAGUN. Kırk yıl düşünsem akıma gelmezdi yahu. Akıl akıldan üstündür derler. :D
çok yaşa e mi...:)

slm

ALPAGUN HERŞEY GÜZELDE TANRI SENİ NEDEN BÖLE YARATTI HİÇ BU SORU GELDİ Mİ AKLINA..........

CÜNKÜ TANRININ BiZE VERDiGi YASAM ASLINDA KAPSAMLI BiR SINAVDIR

Tanri kullarini her türlü yol ile sinar
Iyide ondan kötü de ondan
Bizim bu durumda olmamiz belki kötü ama düsünürsek iyi yani da var
Türlü sikintilar icinde olan genc bir insan düsünün
Bu kisi sapa saglam ama maddi ve manevi cöküntülerle dolu bir hayati var
Paraya,Pula kolayca ulasabilmek icin her türlü kötü, cirkin,ahlaksiz isleri yapmaya meyilli cünkü, manevi önden gücsüz.
Birde kendimizi o saglikli gencin yerine koyalim, biz onun gibi cöküntü icinde olsak bile, engelli olusumuz kötü isler yapmamizta engel olur.
Iste bu bence Tanrinin biz kullarina verdigi bir ödüldür.

Spastik, dostum sanirim bu acaklama yeterli :)

psıkolog oldugunu ıddıa eden kardesım acaba
sanaldan kıtaplardan okuduguma gore bu konunun engelıyle dalga gecebılenlerı bıle acıttıgını eger ıddıa ettıgınız gıbı psıkolog olsaydınız pısırıp kotarıp tekrarlamaktan zevk alabılecegınızı dusunemıyorum teesuf ederım herkes ıstedıgı uydugu ısmı kullanabılır boyle bır sıtede ısrarla ınsanların acılarınızı tazelemenızı en cok psıkolog oldugunuzu ıdda ettıgınız ıcın kınıyorum

slm

sen önce psikolojiyi sanaldan takip etmeyi bırak yaşamınla özdeşleştir. gel ondan sonra konuş. bizim işimizide bize bırak. boyunu aşan işlere de fazla bulaşma çünkü insan bilmediiği sularda boğulur. seninde bu kadar sığ bi suda boğulmanı istemem.
eğer soru sorabilecek cesaretiniz yoksa sorgulayamazsınız . sorgulayamazsanız araştıramazsınız araştıramazsanız altarnatiflerle karşılaşamazsınız, alternatiflerle karşılaşmasınız sentez yeteneğiniz olmaz ve sonuçta dar bakışlı, at gözlüklü bi insan olup çıkarsınız. bilgi sizin semtinize dahi uğramaz.
TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNİN TEMEL PRENSİPLERİNDE YUKARIDA SAYDIĞIM GİBİ Bİ İNSAN MODELİ YOK. HHİÇBİR ÇAĞDAŞ VE MODERN EĞİTİM ANLAYIŞI İÇİNDE OLAN ÜLKEDE BÖLE BİR İNSANI KABUL ETMEZ,EDEMEZ.
SORU SORMAKTAN , SORGULAMAKTAN KORKMAYAN , ÖN YARGILAR VE KALIP YARGILAR İÇİNDE OLMAYAN , KENDİSİYLE VE ÇEVRESİYLE BARIŞIK İNSANLAR HAYAL EDİYORUZ.
OKUYAN FAKATT OKUDUKLARI DOĞRULTUSUNDA PAPAĞAN OLMAYAN ANALİZLEYEN VE SENTEZLEYEN VE BUNUN DOĞRULTUSUNDA FELSEFE YAPAN VE HATTA FELSEFELER OLUŞTURAN İNSAN MODELİ VAR BU ÜLKENİN ÜTOPYASINDA.

AMA HER SİSTAMDE BAZEN BÖYLELERİ ÇIKAR :wink: :wink: :wink: üZERİNE ALINMA :wink: :wink:
SAYGILARIMLA

arkadaslar bu tartısmanın ABESLE İŞTİGAL den baska bırsey olmadıgını dusunuyorum... o yuzden bu konuyla ılgılı yorum yapmayı dahı dusunmuyorum... :(

Re: SLM

Sayın Spastik,
Toplumun yeni şeyleri hemen kabul edememesi hatta olumsuz bir tepki vermesi konusunda söylediklerinizde haklısınız; ancak burada söz konusu olan bir teori değil, yeni bir şey de değil. Kalıcı bir bedensel yetersizliğe sahip birey için kullanılması söz konusu olan "farklı" dan bahsediyoruz. Dilsel karşılık sorununu (İngilizce'den Türkçe'ye çevrildiğinde aynı anlamı karşılayıp karşılamadığı) bir yana koyalım. Türkçe için "farklı" deyimini kullandığımızda diğerlerinden ayrı oluşu, diğerleriyle aynı özelliklere sahip olmayışı kastederiz. Şimdi bu deyimi biz bedensel yetersizliği olan bireyler için kullnıyoruz farzedelim. Bir de psikolojinin bu tür bireylere yaklaşımını düşünelim. Psikolojinin amacı, bedensel yetersizlik hissini en az düzeyde tutarak normal bireylere yaklaşıldığı gibi yaklaşılıp bedensel yetersizliğe sahip bireylerin sosyal hayata katılımlarını en üst düzeyde tutmaktır. İşte tam da burada koca bir çelişki olmuyor mu?

Ayrıca psikolojik danışman olduğunuzu belirtmişsiniz; ama bir üyeye yazdığınız cevapta empatik bir yaklaşımda bulunmadığınızı düşündüm. Düşüncelerinizi farklı bir üsluptan aktarıp düşündürebilirdiniz. Ne başımın derdi her yerde meslek mi yapacağım diyecek olursanız da mesleğinizi vurgulamamanızı öneririm.
Saygılar...

Slm

O üyeye empaatik yaklaşmaya çalıştığı mı kim söledi ki size. Ayrıca o üyenin beni danışmanı olarak tayin ettiğini duymadım. Lütfen kafanızdaki psikilojik danışman ve psikolog imgelerini tekrar gözden geçirin. Insanların bir özel hayatları olduğunu , siyasal idolojileri olduğunu, insana dair fikirleri olduğunu, sanatsal bir bakış acıları olduğunu, anne oldukları baba olduklarını,erkek yada kadın yada eşcinsel olabileceklerini. Kısaca psikolog olmak dışında farklı rollerde ve statülerde oldukları yada olabileceklerini gözardı etmeyin. Beyninizin kıvrımlarında ideal bir insan ve meslek tipilojisi olduğunun farkındayım fakat adı üzerinde ideal. Yasamın farklı farklı alanlarında farklı farklı yasam olayları ve olguları var. Ideallik vizyonundan yola çıkarsak bu gerceklikliğin maalesef farkında olamayız

saygılarımla

hic kimsenin sizin size laf anlatmak isteyecegini zannetmem empati bilgi laf anlatma hepsi konu disi olabilir yalniz size anlatmak istenen acinin uzerine alay anlayabilirseniz tabii at gozluklulerden bu kadar

slm

Yahu ya dişedokunur bişeyler yazın yada susun ya. Laf salatasına ayıraccak vaktim yok. Sürekli ajitasyon yapmaktan vazgecin artık.iyice arabeske cevirdiniz ortalığı. Ufuk acıcı bişeyler yazında bizde faydanalım. Sürekli size lafmı yetiştirelim burada. Bırakın sabah programları türünden forumlara yazı yazmayı varsa fikriniz ,teziniz yazın bilgi fırtınası oluşsun. Yada bunu yapamıyorsanız bazıı chat odalarını tavsiye ederim

Bazı arkadaşlar bu kelimeyi "mutasyona uğramış kişi" manasından dolayı sevmediklerini söyledi. Benim böyle bir sorunsalım yok. Aksine ben herkese ısrarla bir MUTANT olduğumu söylüyorum. Fakat ben de bu sözcüğün Türkçe'ye eğreti geldiğini farkettim.. İnsanlar "engelli"nin yerine bile "sakat"ı seçerken, günlük hayatta "farklılaşmış" kelimesini pek kullanamazlar gibi geliyor bana..

doğrusu düzgünü nedir ki neye göre farklılaşmış diyeceksiniz . sağlam insanlar kendini dünyanın merkezine oturtup ona göre çevresini tanımlıyor . bize de farklılaşmış diye tabir kullanıyor . 3. kişilerin bize yakıştırmalarını değil bizim kendi aramızda ortak bir anlayışla belirlediğimiz kelimeleri kullanmamız daha doğrudur . Bu şekilde bize ters gelecek incitecek kelimelerin bizi anlatırken kullanılması önlenmiş olur . doğrusuda budur .

Yeni sözcük arayışınızın sebebi engelli,sakat ve özürlü gibi kelimelerin toplumumuz için de hakaret içeren cümlelerde sıklıkla kullanılıyor olması sanırım. Ancak bulacağınız yeni kelimelerde bir süre içinde diğerleri ile aynı yeri alacaktır. Bu yüzden yeni sözcükler bulmaktansa, vatandaşlarımızın engellileri biraz daha anlayabilir duruma getirmek için eğitmeliyiz diyorum .

SELDA eğitmek illa da kitap defter olacak değil ya . İçimizden birilerinin topluma kendini anlatması bile yeterlidir. Bu konuda malesef cok gerideyiz lokman ayvanın dünya özürlüler günün de televizyonlara çıkmasıyla olacak işler değil bunlar.... :idea: :idea: :idea:

farklılık

Engelli derken insandan daha farklı bi varlığımı ifade ediyoruz sanki?Neden farklılaşmış densin... Bi arkadaşın söylediği gibi mutasyona uğramış, evrim geçirmiş bi varlık gibi anlaşılıyor bu farklılık kelimesi...Oldu olacak Splinter usta falan densin ya allah allah.. Sanki kavramsal bi problem varmış gibi... :D

Fuzulim' Alıntı:
Şahsen ben "farklılaşmış" şeklinde bir tanımlamayı kendime yakıştırmıyorum. Çünkü ben toplumla aramda bir fark göremiyorum.

Zaten bizim itirazlarımız farkllılaştırılmalara değilmi?
Zihinsel engelli leri bilmem ama diğer engel guruplarındaki insanlara farklılaşmış şeklinde hitap edilmesini onur kırıcı olarak görürüm.

fuzulim fikrine saygı duyuyorum ama şu ''zihinsel engellileri bilmem'' lafın beni çok düşündürdü.Zihinsel engel de sonuçta bir engel değil midir?
Kendini (engel durumunu bilmiyorum) zihinsel engellilerden ayırmakta haklı olabilirsin ama sonuçta zihinsel de olsa ortopedikte olsa engel engeldir!
Sen de bir engellisin engelsiz insanların engellilere karşı ayrımcılıklarının tartışıldığı bir platformda ''Zihinsel engellileri'' ayırman ne yaman bir çelişkidir anlayan beri gelsin!
Umarım yazdığın bu fikrin çok yanlış olduğunu kavrayabilirsin....

engelli değil KISITLI KISITLI . daha kendi aramızda anlaşamıyoruz . engellilik 3. kişlerin bize yakıştırmasıdır . engel bizden değil çevrenin bize tanımadığı yaşam hakkından kaynaklıdır .

SELAM ARKADAŞLAR PEKİ BİZ ENGELLİLERE ENGELLİ DEĞİLDE DAHA KİBAR BİR TERİM BULAMAZMIYIZ BU ŞEKİLDE ANILMAYI SAĞLAYAMAZMIYIZ BENİM ÖNERİM '' ÖZEL DURUMLU''...
BAŞKA ÖNERİSİ OLAN VARSA GÖRÜŞÜNÜ BİLDİRSİN ARADAŞLAR...
ENGELLİ ÖZÜRLÜ KELİMELERİ BAŞKALARINA ÜRKÜTÜCÜ GELİYOR ZELLİKLE İŞVERENLERE...

BEN ''ÖZEL DURUMLU'' KELİMESİNİN DAHA HOŞ VE DAHA ŞIK OLACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİM BAŞKA GÖRÜŞÜ DÜŞÜNCESİ OLAN VARSA BELİRTSİN OYLAMAYA SUNAIM ... SONRADA YETKİLİLERE İLETELİM...NE DERSİNİZ??....

bir kelimeye neden takili kaliyoruz

bir kelime herseyi dahami güzellestiriyor

Farklılaşmışmı kelime içeriği yönünden kendimi evrim geçirmiş gibi hissederim :) Arkadaşlar ayrım yapmak için yeterince kelime var saten birde bu tarz kelimeler eksikti. O zaman şole yapalım tüm farklılara bir isim bulalım bizde kurtalalım herkesde :)

Engelli

Arkadaşlar bence bu benim fikrim bizler için isim engellidir çünkü bizler engelliyiz bir yerden bir yere giderken kaldırımlar bizim için bir engeldir merdüvenler bizim yukarı çıkmamıza yada aşağı inmemize bir engeldir yani ben kendimi heryerde engelli olarak tanıtıyorum "sakat topal özürlü" bence bu kelimeler bana değişik geliyor bence ben engelliyim ve devletimizde bizim önümüzdeki engelleri kaldırıp hayatımızı biraz daha kolaylaştıracağı yerde bize sanki bize engel oluyormuş gibi bir his veriyor bana

MİLLETİN İŞİ GÜCÜ YOK MU BİZE İSİM TAKMAYA CALIŞMAK TA NEYİN NESİ BİZ AYNIYIZ FARK YOK BEN AYNIYIM HATTA SÜPERİM :)

Bu konuyu okuyunca benim de aklıma ilk olarak mutasyona uğramış yada evrim geçirmiş olmak geldi. yada biz kurbağa, sinek veya kelebek miyiz ki farklılaşma yada başkalaşım geçirelim. Çok itici birkelime "farklılaşma "
konunun bulunduğu başılğa dikkat edersek çelişkiyi görürüz. başlık" AYRIMCILIKLA MÜCADELE" yakıştırılan sözcük ise " FARKLILAŞMA" diye düşünüyorum.

'Engelli' yerine "farklılaşmış" sözünü kullanmak

OnayLamam.

Arkadaşlar çevremizde bir çok tanımlama yapılıyor bizler için . en çok da özürlü ve sakat kelimeleri . halbuki özürlü sakat engelli 3. kişilerin bize yakıştırdığı sıfatlardır . bir defa özürlü ve sakat insan onuruna yakışmayan insanla kullanılması hoş olmayan kelimelerdir . özürlü = üretim hatalı yetersiz eksik . bu mu insana yakıştırılan sıfat . devlet bile özürlüler idaresi diye kaba bir tabir kullanmış . sakat kelimesine gelince zaten hiç bi şey söylemiyorum . çok eski ve kaba bir kelime . çok soğuk ve itici .

Gelelim engelliye ; bu diğerlerine göre biraz daha kabul edilebilir .ama burada da engelli terimi ; engelin kişiden kaynaklandığı savı üzerine bir 3. kişi tanımlamasıdır . engeli kişinin karşısına çıkaranın yerel yöneticiler , toplum ve çevre olduğu göz ardı edilmektedir . Dışarı çıkmak istediğinizde ulaşım sorununuz varsa , otobüs veye dolmuşa binerken zorluklarla karşılaşıyorsanız , devlet dairelerinde ve binalarda bitmek tükenmek bilmeyen merdivenlerle boğuşuyorsanız ve işte bu sizden değil 3. kişilerin sizi göz ardı etmesinden kaynaklı ise burada engelli değil engellenensiniz .

ben tüm bu tanımların yerine KISITLI kelimesini kullanmayı daha uygun buluyorum . Çünkü yaşantımızda kısıtlılık söz konusudur . Her şey uygun olsada yapacaklarımızda bir şekilde kısıtlı kalırız . Dolmuşların basamakları yüksektir , otobüslerin basamağı yüksektir , kaldırımlar yüksektir , umumi yerler kaygan zeminlidir vs . Ama bunu genişletmek kısıtlılığımızın sınırlarını aşmak yine bizim elimizde olan bir seçenektir . Açık uçludur .

Benim bu konuda ki görüşlerim budur . aklıma geldi ve bu şekilde bir yazı yazmak , düşüncemi paylaşmak istedim .

Sizin bu konudaki görüş düşünce ve önerileriniz nedir ? Kısıtlı kelimesi daha uygun değil midir?

hayır

farklılaşma bana mutasyona uğramış veya başkalaşmış gibi bir anlam uyandırdı bence oldukça itici bir sıfat. hem ülkemizde engelli sözü bile henüz yeterince kullanılmıyor ken yeni bir sıfat isimle tıoplumun karşısına çıkmak gereksiz olurdu. ayrıca engelli sıfatı veya zamiri aynı zamanda engellenmiş anlamınıda çağrıştırdığından bu sıfatla devam edilmeli ve topluma benimsetilmelidir. daha şimdiki varlıkları kabul görmeden eskitirsek hem kendi zihnimizde hemde toplumda bir anlam kargaşası ve\veya kirlenmesi yaratırz bence.
kendinize iyi bakın
saygılarımla
che

bence engellilerin sadece amblemi olsun zira o amblem park yerlerinde veya otobüslerde gerekli oluyor. onun dışında isme gerek yok; hele "farklılaşmış" gibi dolambaçlı isimlere hiç gerek yok :D

Üst Alt