Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilere ayrılan park yerlerinin gasp edilmesini protesto için Otopark Eylemi [Tartışma]

BEN ŞAHSEN KATILMIYORUM...MUALİFİM ..MUHAFELETTE KALDIMM

:cry: ankaradayım üzgünüm gelemicem. ama onlar duyarlı olsa bunu yapmazlardı.

Arkadaşım eğlemine destek vermek isterdim am arada 18 saatlik yol var ondan baya bi zor ondan kalbimizle destek veriyoruz ayrıca en basitinden hastaneye gidiyorum özürlü araç park yerleri dolu ve güvenlik beni bi yere çektiriyor sonra içeri gidip işlerimi hallederken bakıyorum başlıyor bas bas plakayı okumaya ben işimi bitirene kadar gitmiyorum fakat bu durum gün geçtikçe benim sinirimi bozmaya başladı en son olarak park cezası yiyordum ve genelgeyi polise gösterdim itiraz falan etti amirine gitti zor kurtardım bir keresinde çekici arabamı kaldırmış götürüyordu çekiciden indirdim bu ülkede eğer araca özürlü amblemi vuruyorsan ve bazı genelgeler ve bazı kanunlar çıkarıyosan ve özürlüye uygulanmıyosa veya polislerin haberi yoksa bu amblemin plakada durması oldukça saçma bence yetkililer gereğini yapsa hiçte fena olmaz

Sadece park sorununu gidermek için "park kimliği" uygulaması getirilebilir. Cama yapıştırılabilen ya da yanımızda taşıyabileceğimiz bir resmi kimlikle bu sorun çözülebilir.

Olayların hep olumlu yönünü düşündüğüm için, engellilere ayrılmış otoparklarda normal plakalı araç gördüğümde şunu düşünürüm. Aracın içinde ya engelli vardı ise! Sonuçta şoför sağlam bir kişi olabilir.

Ben de bazen tanıdıklarımın araçlarıyla yolcu koltuklarında yolculuk yapabiliyor ve alışveriş merkezlerine gidebiliyorum.
Bende bir başkasının aracıyla gittiğimde uzak mesafeye park etme mecburiyetinin sıkıntısını yaşıyorum.. Bu da dikkat çekilmesi gereken bi nokta gerçekten... Ancak eline engelli kartı geçiren herkes tarafından istismar edilmesi de bir o kadar kolay... Ama bi çözümü olmalı?

sevgili korayy, bu mesajlarin ardindan yazdigin o mesaji okiynca "ben böyle yapiorum, siz de benim gibi yaparsaniz bütün sorun cözülür, öyle bi park kimlik kartina hic gerek kalmaz" demek istiosun sandim... o yüzden de bahsettigin yöntemi senin kadar kolay uygulayamayan ve öyle bi kartla önemli bi sikintidan kurtulubilicek olan insanlarin varligini hatirlatmak istedim... anlashilan yanlish anlamishim seni; cok cok cok özür diliom... engelli otoparklarindan, senden daha zor durumda olanlar faydalansin diye, gönüllü olarak vazgecmen güzel bi hareket tabii ki... ama gercekten de senden, benden cok daha zor durumda oldugu halde kendi arabasi olmadigi icin -senin gönüllü olarak bosh biraktigin- o parkyerlerinden faydalanamayanlar da az degil malesef... onlari unutmamak gerek!... zaten arabalarinin olmamasi bashli bashina müthish bi zorluk, hic olmasa kendilerine ayrilan bu otoparklarin sagladigi kolayliktan fayadalanabilsinler diom... tekrar; sorry :-|...

caydirici cezalara gelince, ben de senin gibi cok önemsiom onlari, hatta seviom :), ishe yariolar cünkü... ishgalcilerin plaka numaralarini alarak emniyete suc duyurusunda bulunabilinse iyi olur gibime gelio, ama bunu yapabilmek icin engelli otoparklarinin ishgali kanunen suc olmasi gerekir, heralde, sanursam, galüba (o diziyi cok sefmishtim :))... eger suc ise bi cezasi da olmali... engellilerin yashadigi sorunlara devletin gösterdigi hassasietle bu cezanin yüksekligi dooru orantida olur büük ihtimalle :)... sakatligi olan vantandashlarin hayatini zorlashtiricak (hatta "bezdiricek" bile diyebilirim) engellerin sayisi hicte az olmayan -buna karshin kolaylashtirici düzenlemeler bulunmaz hint kumashi gibi ender sayilan- türkiye'de bu cezanin ne kadar oldugunu cok merak ettim gercekten?! :)...

yalniz, alishverish merkezleri (devlete ait olmayan kurulushlar) söz konusu olunca, otoparklarinin bi kismini engellilere ayirmalari kanunen shart koshuluyo mu, inisiatife mi birakilmish?... eger inisiatifse idarenin arzusu/izni olmadan karishir/karishabilir mi devlet/polis?... belki de o yüzden cincin polisi cagirdigi hic bi seferde gelmemishlerdir?... (saros1, okuosan ve bu konularda bilgin varsa beni/bizleri aydinlatir misin? sevinirim gercekten)... Sai®in@diyok.un bahsettigi yöneticilerin "biz (lutfettik) yaptik bu kadar, daha ne istiosunuz?" mantigina da pek shashmam o zaman :)... idarenin haksiz parkedenlere ceza kesme gibi bi yetkisi olmadigina göre, yapicagi tek shey ya istismari engelleyici bariyer kurmak ya da her seferinde arac cekicisini cagirmak olur, e, bu cikarsiz "zahmetlere" gelince de üshenme hakkindan yararlaniorlar demek ki?! :) (onlari iknaya calishmak icin güzel öneriler var bence bu bashlikta ;))... ama devletin burun sokabilicee bi alan olarak geciosa, özellikle ishgal sonucu magdur kalan kishi hic kimseye danishmadan direkt arac cekicisini cagirabilmeli bence?!... hele ki polis amcalar/teyzeler yerinden kipirdamaya üsheniosa :-|...

SiyahPelerinliAdam' Alıntı:
istismar şöyle söz konusu olabilir;

işyerinde park sorunu yaşayan birisi ailesinde çevresinde bulunan engelliler in sahip olduğu kartın ne işe yaradığını farkedince iş hayatında günlük problemini çözmek için hergün bu kartı kullanmayı alışkanlık haline getirebilir... bu rahatsızlık verici bir istismar yoğunluğu yaşatabilir zira bu ülkede milyonlarca engelli var, öyleki istanbuldaki otoparklar aracı olsun olmasın tüm engellilere yetecek kadar var mı bu bile tereddüt konusu :)
bahsettigin istismar örnegi gercekleshmesi icin önce ulashim sorunu yashayan o kart sahibi kartini ishyerindeki günlük problemini gidermek isteyen o saglam kishiye vermesi gerekir...yani pelerincim, öööle bi yazmishin ki, sanki ülkedeki engellilerin hepsi salak ya da hepsi birer zavalli kurban, bi kartlarina sahip cikamicaklar... hayatini önemli derecede kolaylashtiran bi karti gönüllü olarak bashkalarina veren kishilerin sayisi cok fazla olur mu sence?... hele ki ishin ucunda kartin iptali ve yüklü bi ceza olursa? :?... eger kart sahibi cocuk veya agir zihinsel engelliyse bahsettigin istismar durumu gercekleshmeye daha yatkin olur belki... bu da ailesinin vicdanina veya sözkonusu cezayi önemseyip önemsemediine kalmish... ama bi önceki mesajimda anlatmaya calishtigim durumlardaki gibi, kart sadece engelli kishiye degil yakinina da kolaylik saglicandan pekte kolay vazgecmek istenmicektir ondan...

hem ehliet alamayan sakatlar veya cocuklarin üzerine kayit edilmish engelli plakali araclarin kullanicilari da bahsettigin günlük problemlerini cözmek icin bu plakayi alet etmedikleri ne malum?... üstelik o araclari, sadece belirlenen tek kishi degil de, ücüncü dereceye kadar akrabalarin hepsinin kullanabilmesini, ehlieti olan sakatlarin araclarini ise birinci derece akrabalarin kullanabilmesini savunuyoruz, hicte haksiz olmayarak... bunu muafiet sözkonusu olan durumlar icin savunuyoz... bir de vergileri ödenerek alinan araclarda hic bi shekilde kisitlama olmamasini talep edioruz, cok cok hakli olarak... ve o günlerin gelmesini iple cekios, yine hakli olarak ... ishin yan etkisi; bu engelli plakasi, ulashim sorunu yashamayan, cok daha genish bi kitlenin kullanimina sunulmush olucak, hem de yasal olarak... asil o zamanki yashanacak olan rahatsizlik verici istismarin yogunlugunu merak ediom; bahsettigin örnektekinden daha az olucani hic sanmiom ;)... böyle "yasal" bir istismar imkani hem o park kolayliklarina gercekten ihtiac duyanlara yapilmish bi kötülük olur hem de engelli bi akrabasi olmayan insanlara haksizlik olur... istismari önlemek icin park kartimi yakinlarimdan esirgeyebilirim pekala ama plakayi yerinden sökemiceme göre istismar etmemelerini tembih edip vicdanlarina siginmaktan bashka secenegim olmaz... buyurun ishte, o plakanin kalkmasi icin bi sebep daha ;):)... hüühehehee, pes etmicem ishte! :-D:p... oh! catla da patla! :p:p:p... (shaka tabe; meselem pesetmemek veya birilerini catlatmak degil :))...

engelli otoparklarinin yetersiz oldugu konusunda kesinlikle katiliorum sana tabii ki... ama ben de bu kart ülkedeki milyonlarca engellinin hepsine verilsin demiom ki zaten... aksine; sadece cektigi ulashim zorlugundan dolayi o park kolayliklarina gercekten ihtiyaci olanlara verilsin diom, üstüne basa basa... oysa shimdiki plaka, arabasinda ufak bi degishiklik yapan herkese verilio... öyle ki, hic istemese bile - tek kolu olmayanlara da verilio, ishitemeyenlere de vs. ... arabasi olmayanlar ise -o yerlere ne kadar ihtiyac duyarsa duysun- avucunu yalio :-|... cok mu adil bi durum?...

sefffgüler :)...

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda öngörülen suçlara tatbik edilecek trafik para cezaları:

Kanun Maddesi: 61/o
Trafik İhlalinin Konusu: Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek
Kimlere Uygulanacağı: Sürücülere
Ceza Miktarı: 105,00 YTL. & Peşin 78.75YTL
Ceza Puanı (Sürücüler İçin): 5
Diğer Hususlar: Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, Masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Kanun böle diyor ama tüm aramalarıma rağmen bir kere dahi araç çektiremedim .Oysa uygulasalar insanlar biraz uğraşsalar araçlarını almaya bir daha aynı hatayı yaparlar mı?

Bence en doğru şey öyle mağazaları protesto etmek,kendilerine bildirip aksi halde bir çok engelli insanın dayanışması ile beraber oralara gidilmeyip alışveriş yapılmamasını söylemek.
Büyük mağazaların çoğu öyle ahlaksız olur ki,biz gidip orada gönüllü çalışsak patronları sevindiririz bedava eleman diye.
Onların kendi sorumluluğunda engelli park yerleri.
Toplu dayanışma ve boykot öneriyorum.

Sevgilerimle.

CinCin' Alıntı:
...
Kanun böle diyor ama tüm aramalarıma rağmen bir kere dahi araç çektiremedim .Oysa uygulasalar insanlar biraz uğraşsalar araçlarını almaya bir daha aynı hatayı yaparlar mı?

O zaman görevlerini yepmadıkları için, polisler suçlu duruma düşer..

Sanırım bir üst merciye şikayet ya da savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekir.. Eylem en son denenecek çözüm yolu aslında.. Hukukçu arkadaşlar neredesiniz?

CinCin' Alıntı:
yapmazlar cok büük bi ihtimalle :)...

kanun fena demiomush walla, bicilen ceza ne kadar yüksek olursa o kadar cok seviniom ama 105 ytl pek az da sayilmaz... ayrica 5 ceza puani... bi de cekme masraflari eklenirse.... aracini almak icin cekicegi sikintilar da shöle dursun... bekledigimden daha iyi olduunu itiriaf ediim...

caddelerde ve beledielerin otoparklarinda falan bulunan engelli otoparklari icin tamam... ama merak ettigim;

cfr gibi, ikea gibi alishverishmerkezlerinde / maazalarda bulunan otoparklar icin de -görevlilerden trafik zabitasina shikayet bildirilmese de- aynisi gecerli mi... yoksa oralar yönetimin inisiatifine birakilmish alanlar mi... hic disharlardaki engelli otoparklarinin ishgalini bildirdigin oldu mu (bildiren oldu mu)?... o durumda da polis gelmemekte, umursamamakta israrli miydi???...

bunu anlamak önemli gibime gelio... ona göre, eylem mi, suc duyurusu mu, daha ii karar verilebilir... ama eylemin zararli olucaani da düshünmüom :)...

:) önemli bishey söylememishtim zaten, ateist31...

sadece cincin.in bizlere gösterdii 2918 sayili karayollari kanunu'nun 61/o maddesini hic de fena bulmadigimi söylemish, bi de merak ettigim bi soru sormushtum ama o sorunun cevabini sen vermishin zaten... gözümden kacmish, pardon! ;)

ateist31' Alıntı:
... Onların kendi sorumluluğunda engelli park yerleri. ....
böyle oldugundan eminsin, di mi?

Elbette eminim,sorumluluk alacaklar,almayacaklarsa boykot edilecekler, bu gün bir kişinin Fransız Karfuruna girmesi en az 20 lira dır,girmeyeceğiz.
Siz engelli olarak boykot edeceksiniz ben ise engelsiz ama engelli yandaşı olarak.
Dünyamız ve ülkemiz engelli vatandaşlara değer verecek saygılı olacak ve haddini bilecek,bilmezse bunun sorumluluğunu da alacak ki biz o sorumluluğun altında onları ezeceğiz.
Sert mi konuştum?
Evet
ama hakettiler.

Sevgilerimle.

Selam arkadaşlar,
Yıllık izin,seyahat derken uzun bir süre bakamadım forumlara :lol:
Sevgili CinCin,Bir İstanbul'lu olarak tabiki çağrına duyarsız kalamayacağım.Zira senin yaşadığın sıkıntının aynısını Güneşli Metro'da 2 yıl önce ben yaşamış ve bireysel gayretim ile sevgili Mimfatih kardeşimin de desteği ile Metro'yu bu konuda daha duyarlı hale getirmiştik.Arada bir gittiğimde artık daha ciddi davrandıklarını görüyorum... :lol:
Her nekadar artık özürlü aracım yok isede (kendisi 2006'da rahmetli -pert- oldu :lol: ) ama yaya ama başka şekilde hertürlü eylem,gösteri,protesto veya yürüyüşte yanınızda olacağımı bilmenizi isterim.

mücadele

SEVGİLİ :CİN CİN

MÜCADELENİ KESİNLİKLE DESTEKLİYORUM .YANINDA OLMAYI CANI GÖNÜLDEN İSTİYORUM YALNIZ MERSİNDE İKAMET ETMEKTEYİM . BİZLERE KIYMET VERİLMİYORSA SADECE TAVSİYEM ALIŞ VERİŞ YAPMAYIN PANKART AÇIP BIRAKIP GİDİN .YASAL OLARAK .........

SEVGİLİ CİNCİN ORADA OLMAYI ÇOK İSTERDİM.FAKAT AVRUPA YAKASINDA OTURMAKTAYIM.MÜCADELENDE YANINDAYIM.CARREFOURE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN HEPSİNDE BU DUYARSIZLIK VE YANLIŞ UYGULAMALAR MEVCUT.BU TÜR DUYARSIZ YERLER MECİDİYEKÖY'DEKİ PROFİLO ALIŞVERİŞ MERKEZİNİ ÖRNEK ALSALAR ÇOK İYİ OLUR.ÇÜNKÜ PROFİLODA GÜVENLİK ENGELLİ OTOPARKLARINA ASLA BAŞKA ARAÇ PARK ETTİRMİYORLAR.PROFİLO ALIŞVERİŞ MERKEZİ BU KONUDA ÇOK DUYARLI .CİN-CİN ARKADAŞ BU MÜCADELENİN SES GETİRECEĞİNE İNANIYORUM VE BAŞARILAR DİLİYORUM.SEVGİLER.

oto park hakkında

sevgili arkadaşlar bir hafta sonu orada araçlarımızla yani 50 100 araçla eylem yapsak ne dersiniz

Alışveriş merkezlerinde aşağıdaki yönetmeliğe uyuluyor mu? Yani her 20 parkyerinden biri sakatlar için ayrılmış mı? Bu konu alışveriş merkezi yöneticilerine baskı yapmak için kullanılabilir...

• OTOPARK YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 01.07.1993
    Resmi Gazete Sayısı: 21624

Madde 4.

g) (Değişik - R.G.: 2.9.1999 - 23804 / m.2) Otoparkların giriş ve çıkışlarının yeterli olması, iç ve dış trafiği aksatmayacak şekilde düzenlenmesi mecburidir. Otoparklarda, İmar Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine uyularak yangına karşı gereken önlemlerin alınması, özürlülerin kullanımına dönük düzenlemelerin yapılması zorunludur. Ayrıca, özürlülere ilişkin standartlarda dahil olmak üzere Türk Standartları Enstitüsünce hazırlanan ilgili tüm standartlara uyulur. Standartların bu Yönetmelikte belirlenen ölçü ve miktarlardan daha az olması halinde Yönetmelik hükümleri geçerlidir. Bu düzenin sağlanmasından ve yürütülmesinden belediyeler ve valilikler sorumludur.

ı) (Ek - R.G.: 2.9.1999 - 23804 / m.2) Umumi bina ve bölge otoparkları ile genel otoparkların giriş-çıkış ve asansörlerine en yakın yerlerinde birden az olmamak şartıyla, her 20 park yerinden birinin özürlü işareti konularak özürlüler için ayrılması zorunludur.

Aynı problemi ben dün mersin carrefourda yaşadım. sağlam bi insanın arabası özürlü park yerinde ve ben park edecek yer bulamadım. mümkün olacak en yakın yere parkettim ve bi not bıraktım.

Park yerimi almışsın, engelimide alırmısın?

Bu tip insanların bu cümlelelerle bilinçleneceğini zannetmiyorum ama en azından üstüme düşen görevin 1.adımını yaptığımı zannediyorum. 2.adım ise alışveriş merkezi yönetimiyle görüşmek oldu. Buna kesin bi çözüm bulacağız diyolara bakalım ama ne zaman ????

AKDENİZ ÜN.TIP FAKÜLTESİ

ARKADAŞLAR ,BEN SİZE ANTALYA'DAN BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM YİNE
TIP FAKÜLTESİNE GİTTİM GEÇEN GÜN ARABAMI PARK EDECEĞİM BİR BAKTIM ENGELLİ OTOPARKI YOK OLMUŞ (Kİ SENELERDİR ANTALYA'DA TÜM SAĞLIK KURULUŞLARINA ÖRNEK GÖSTERDİĞİMİZ BİR YERDİ)
ARABA ORTADA KALDI BAĞIRDIM ÇAĞIRDIM GÖREVLİ GELDİ YARDIMCI OLDU YER GÖSTERDİ PARK ETTİM.GEREKÇE ŞUYDU:VATANDAŞLA BAŞ EDEMEMİŞLER VE ÖZÜRLÜ OTOPARKINI KALDIRMIŞLAR.bÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ,BU NASIL BİR MANTIK? BEN HASTAHANE YÖNETİMİNE YAZI YAZDIM HENÜZ BİR SES ÇIKMADI.HAVA SICAK OLDUĞUNDAN TEKRAR GİDEMEDİM AMA EN YAKIN ZAMANDA MÜCADELEME DEVAM EDECEĞİM
ANCAK BURADAN ANTALYA'DA YAŞAYAN TÜM ENGELLİ ARKADAŞLARIMA SESLENMEK İSTİYORUM.SSK DAN DEVLET HASTAHANESİNE KADAR HER YERDE AYNI SORUN .bİR TEK BEN Mİ KARŞILAŞIYORUM BU SORUNLARLA NE KADAR DUYARSIZ BİR TOPLUMUZ BİZ,BİZ KENDİ MÜCADELEMİZ VERMEZSEK DİĞER KİŞİLERDEN BİR ŞEY BEKLEMEYE NE HAKKIMIZ VAR Kİ,NEDEN ANTALYA'DA KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR
YİNE BURADAN ANTALYA'DA Kİ TÜM ENGELLİLERLE İLGİLİ DERNEKLERE SESLENİYORUM,BU İŞ MASA BAŞINDA OTURUP BU SENE BU KADAR SANDALYE BAĞIŞLADIK DEMEKLE,BALOLARDA BOY GÖSTERMEKLE,İKİDE BİRDE GAZETELERİN AKDENİZ İLAVELERİNDE POZ VERMEKLE YADA FUARLARDA STAND KİRALAYIP BONCUK SATMAKLA OLMUYOR HAKKINI KENDİ SAVUNAMAYAN ENGELLİLERİN YANINDA OLUN Kİ YAPTIĞINIZ İŞİN BİR ANLAMI OLSUN
BELKİ ŞİMDİ "O KADAR KOLAYSA GELDE KENDİN YAP DERNEK BAŞKANLIĞINI DİYECEKSİNİZ" ZATEN KEMER DE OLMASAYDIM ANTALYADAKİ SAVUNMASIZ ENGELLİLERİ ASLA SİZLERE TESLİM ETMEZDİM
UMARIM BANA CEVAP YAZACAK BİR ANTALYALI ÇIKAR
BAŞTA TÜRKÜYE SAKATLAR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ OLMAK ÜZERE TÜM ENGELLİ DERNEKLERİNE YAZIKLAR OLSUN DİYORUM

henüz bir cevap alamadım yazdıklarıma
ilginç değilmi
demek hiç kimse Antalya Otopark konusunda rahatsız değil

Arkadaşım bende bu konu hususunda rizede savaş veriyorum fakat sitede her hangi konuda + veya - hiç bir şey demiyeceğim dedik haklarımızı savunmak için yürüyelim arkadaş demedikleri laf kalmadı valla mitinge gidiyoruz diye çıksak Allah bilir arkadakiler hababam sınıfındaki gibi kayıp olur herkes kendi çıkarını ve rahatını bozmayıp kendine kar gelmesinden yana

sitede bu konuda mücadele veren çok arkadaşımız var haklarını yememek lazım
ben bilmediğim bölgeler hakkında eleştri yapma hakkına sahip değilim,ancak Antalya konusunda hiç bir şey yapılmadığını farkındayım.Mesajımda da belirttiğim gibi esas seslenişim engellileri kullanan dernekler (Antalya),hiç bir şey yapmıyorlar
Ben öncelikle onlardan cevap bekliyorum ve bu derneklere üye olan arkadaşlardan cevap bekliyorum

o park sorunu bende yaşıyorum mutlaka ses getirecek bir eylem yapmalıyız

Tarih: 20.08.2007, 21:44 Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda öngörülen suçlara tatbik edilecek trafik para cezaları:

Kanun Maddesi: 61/o
Trafik İhlalinin Konusu: Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek
Kimlere Uygulanacağı: Sürücülere
Ceza Miktarı: 105,00 YTL. & Peşin 78.75YTL
Ceza Puanı (Sürücüler İçin): 5
Diğer Hususlar: Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, Masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

evet ama ben bunu caffur yetkililerine sordum bizim ceza ve arabayı cektirme gibi yetkimiz yok dediler . ozaman özürlü araç park yerlerinin işareti bir işe yaramıyor o ceza hükmünün bu tür yerlerde gecerliliği yok demek oluyor .en iyisi çözüm park yerlerinin ortadan kaldırılması :D :D :D :D tabiki değil şaka ama aklıma başka bir şey gelmiyor
BU YALNIZ İÇERENKÖY İÇİN GECERLİ DEĞİL DİĞER TÜM YERLERDE YAŞANIYOR VE YAŞIYORUM
ABALI

ENGELLİYE ENGELLİ OTOPARKINDA CEZA

BEN BELEDİYEYE TARAFINDAN İŞLETMECİLİĞE VERİLEN BİR OTOPARKTA ARACIMI PARK ETTİM TABİ O ZAMANLAR ARACIN PLAKASINI DEĞİŞTİREMEMİŞTİM.YETKİLİLER BANA ARACINIZIN ENGELLİ ARACI OLDUĞUNU BELİRTEN BİR İBARE İLE PARK EDERSENİZ SORUN ÇIKMAZ DEMİŞLERDİ BENDE ARACIN ÖN CAMINA ÖZÜRLÜ KARTIMI VE EHLİYETİMİ BIRAKIP ÖZÜRLÜ OTOPARKINA PARK ETTİM VE EVE 3 ADET 105 YTL LİK CEZA GELDİ.
İTİRAZ DİLEKÇELERİ İLE MAHKEMEYE BAŞ VURDUM CEZALAR GERİ ALINDA AMA O MAHKEME SÜRECİNDE YAŞADIKLARIM ANLATMAKLA BİTMEZ.

Sadece alışveriş merkezleri değil, şehirlerin her yerindeki özürlü otoparkları engelsizlere ait araçlar tarafından işgal ediliyor. Ben defalarca bunun mücadelesini verdim, trafik polisini aradım ve o aracı çektirdim. Bazen de araç sahibi geldi ve polis benim yanımda ceza yazdı. Adamlar bir de kafa tutuyorlar polise ceza yazdığı için. En kötüsü de polis o kişiye benim şikayetçi olduğumu ve ceza yazmak zorunda kaldığını söyleyerek kişiyi bana düşman ediyor. Oysaki bizim aramamıza gerek kalmadan görevli polis memurlarının işlerini yapması gerekmiyor mu? Ben bunu da söyledim. Ama sonuç değişmedi. Bu konuyu emniyete kadar ilettim, ama hiçbir şey değişmedi. Halen aynı mücadeleye devam ediyorum....

park sorunu

evet malesef cıncın ablacığım o kadar çok duyarsız ve eğitimsız insanımız varkı.başa çıkılmaz. :!: ama eger park yerınde bu araçlara bır yer ayrılmışsa onu boş bırakmakta o ılgılı kurum veya kuruluşun mecburı bır görevıdır.özel guvenlık elemanlarını sırf hırsızlığı engelemek içinmi tutuyorlar.buda onların bır gorevıdır. ama neeerrrddeeeee. :!: :!: :!:
çok ılgınç bır durumda trafık kanunuda var.nedır bılıyormusunuz :?: .trafığı engelememek kaydıyla.bakın buraya kadar normal. dıyorkı 10 dakıka beklıye bılırısın.hangı engellı hangı işini 10 dakıkada bıtırebılırkı.gerısını sız düşün.
saygılarımla. :D

Yoğun Katılımlı bir kitleyle etkin ve ses getirebilecek bir eylem olursa ben sonuna dek varım...

engelli oto parkında oturma eylemi veya engelsiz park alanlarına araçlarımızı 2 araçlık yer kaplayacak şekilde park edelim.. :D:D aracı diklemesine değilde yanlamasına park edelim hak yenmesi kuralların ihlal edilmesi nasılmış anlasınlar...

Alışveriş merkezlerinde Engelliler için ayrılmış 3-5 arabalık yerlere park eden sağlam ARKADAŞLAR için, benim uyguladığım bir yöntemi (bu da pek insanca olmayabilir de) anlatmak istiyorum.
Bakıyorum plakada bir işaret yok aşağı iniyorum, camdan içeri bakıyorum aracın içinde tertibatta yoksa çıkamayacağı gibi aracımı arkasına park ediyorum. Üstelik bu tür insanlarla baş edemeyen görevli de beni destekliyor.

İşim bitip döndüğümde ,beni çaresizce bekleyen adamın-kadının yüz ifadesindeki pişmanlığı gördüğümde de emin oluyorum ki o bir daha asla böyle bir hata yapmayacaktır.

Bu yöntem ne kadar geçerlidir bilmem ama 2-3 insana da haddini bildirmek bana iyi geliyor.

Bu da benim sessiz ,bireysel eylemim.

çiğdem bu senin yaptığın etkili bir yöntem olabilir
fakat,bu tür insanlar suçlu oldukları gibi bunu haklıymış gibi sana mal etmesinide bilirler eminim...

duyarlılık olmadığı gibi, bağırıp çağırarak üste çıkarlar...

Biricikk , daha henüz hiç başıma gelmedi.
Ayrıca ben bu kadar karamsar değilim. İnsanların bu derece duyarsız olduğunu düşünmüyorum.
Yapılan hareketin duyarsızlıktan çok ,düşüncesizlik olduğunu var sayıyorum.
Bizler insanları uyardıkçada öğrenecekler....başka yolu yok.

Bence en güzeli Çiğdem ablanın yaptığı...

Ve son derece etkili...

Üst Alt