Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin evlenme seçeneklerinin toplumsal baskıyla sınırlandırılması [Tarışma]

ögretmen_20
ben biraz coook acık sözlü olan biriyim alınma yook , öncelikle sayın ögretmenim sizin kimseye muhtaclıgınız yok cook sükür aylıgınızda yerinde ..
güzel bir kariyerdesiniz ünv. okudunuz diye illa okuyan kariyer sahibi birini aramak
cok ama cooook büyük zülümlüktür bu arayıs icine gierseniz yemin ederim mutlu olamazsınız evlilikten meydana gelen birde cocugunuz olupta ayrılma esiyine gelirseniz
allah korusun .. hayatın tam bir zindan olur

alınma yok madem %80 görme engellisin sana kaca olabilecek kiside engelli olsun derim
bende bir engelli biri olarak saglıklı insanlar bizi anlayamaz
sen sen gören bir göz ara bence bende ortepedik engeliyim diya yürüyen bir ayak birbirimizi tamamlamak icin anladın mı

anneni babana üzme eziyet etme allahım en hayırlı eşi bana verki kimseye muhtac olmayayım de kariyerinize güvenip insanlara havadan bakarsanız acık söylüyorum hiç bir zaman mutlu olamasınız illa yok ben kariyer sahibi saglam engelli olmayan birini istiyorsan inan bana üzülerek söylüyorum ALDATIR SENİ ..

oysaki maas var hamd olsun bana gören bir göz ihtiyaclarımı giderecek biri dersen hakkında hayırlı olanı bu.

sayın hocam biraz sivri yorum yapacam hoşgör.. sen tahsilli oldugun için tahsilli istiyorsun peki engelli olmasaydın engelli istemiydin hiç sanmıyorum nedemek istedigimi anladın inş şimdi sen kültürlümüsün bu düşüncen yüzündenn yanii saçmalıkkk

Ben katılmıyorum..tahsil ile evlilige.. eskidendi o artık herkez çok farklı hele evlilikte ben güzellige inanmıyorum.. ki siz bir engellisiniz.. sizinle çok iyi ilgilenecek bir eş lazım. evlilikte kafayı yastıga vurdunmu bitti.. erkek allendero olsa ne kadın. sibel can olsa ne...anlamı kalmıyor.. güzelligin ve yakşıklılığın yerini sevgi ve saygı alıyor..

şöyle diyim yani bir erkegin kafasındaki kadın profilini tarif etmeye gerek yok.. mazen istediklerimiz olmuyor dostlar... o yüzden haddimizi bilerek mantıklı davranalım. engelli olmayan biri eneglli biri ile zor evlenir.. evlense bile engelli olan arkadşaimiza ne kadar saygı göstere bilir?.... engellinin derdinden engelli anlar.. ozaman tahsil seçenegimizi kenara bırakalım..

Muzo bende sana katılmıyorum.. :) Öğretmen arkadaşımızın anlatmaya çalıştığı, derdini herkes farklı bir bakış açısıyla değerlendirip yorumlayacak elbette.. Öğretmen arkadaşımızın "engelli" olduğu için "bulduğuyla yetinmesi" isteniyor.. Yani seçme hakkı tanınmıyor benim anladığım kadarıyla..

Gönlünün arzu ettiği mutlu olabileceğine inandığı kadın profili kariyeri olan, kültürlü, alımlı, sakatlığı olmayan, hoş bir bayansa birileri çıkıpta ona "duuuur sen haddini bil bakalım! sakatsın be! vs. diye-mez!:mad:"

Hiçbir Allah kulu "sakatsın elindekilerle yetinmeyi bil, öğren" de diyemez!:mad: Yada "amaaan sende o kız sana bakar mı hiç, dönde bi kendine bak da di-ye-mez!" :mad:
Ayrıca en ama en fenası bu işin "sen hayalindeki kadını geç, sana iyi bakacak, seni çok sevecek birini bul" demek..

Yani memnun ama mutsuz adam olsun öğretmenimiz..:) Dilinden anlamayan konuşmak istediği konularda bilgi sahibi olmayan cahil bir eş ile vs zor yani...:rolleyes:

peki öylemi bende hülya avşarı istiyorum kafamdaki profile tam uyuyor gerki sibel canda osla fena olmaz na ypim bana ne isterem :))) peki paris hiltona nedersin muzo? aboow gurban olam :)
öyle ama... nerden buluyum hocama mankeni... hemde üni mezunu :))

İste tabi..:) O isimlerle yüzyüze geldiğinde konuşabilecek o insanları taşıyabilecek kültüre vs sahipsen iste tabi..:) Sakatlığın engel olmasın istemene! olmamalı daha doğrusu.. Senin insanlık değerlerini, donanımlarını gölgede bırakmamalı sakatlığın..

Benim dilimden Hülya Avşar anlar diyorsan neden olmasın ki yani?..:) Beni sinir etmeyiin..:mad::D Çok sinirleniyorum bu mantığa yahu ya sabır yani..:)

tamam havva aci ne var gitde bana iste hülyamı hem dua ederim sana :))) seni anlıyorum yahu az gırgır şamata olsun dedik milleti karamsarlıga sokmayalım hehe

Bende seni anlıyorum Muzo..:) Espiri anlayışımız kıt değil Allaha bin şükür:) Eğitim ve maddiyat konuların da denk olmak önemli... Gerçi çok detaylı bir konu bu.. Ama fazla derinlere dalmadan üsten üsten aktarmaya çalıyorum düşüncelerimi..:)

Bir gün hayalini kurduğum dünyayı görürse şu gözlerim horoz kesecem:) İnsanların hor görülmediği, paranın değil itibarın insanlığın geçtiği bir dünya vs,vs,..

Amin deyin bakim..:)

Amiiiin

aha bre allahına gurban ow dinime Allahıma bende senin gibi düşünüyorum paranın değil insnalığın ve mutlugun oldugu yeri isterem oda cennet oliy.. bakalim orda ne halt yiyçez.. :)

RAVZA54;
yazdığım yazılara geri dönüp daaha düzgün okursan böyle saçma sapan ve gerçekle alakası olmayan bir çıkarımın benim yazdıklarımdan değil senin eksik okuyup eksik düşünüp eksik yorumlamandan kaynaklandığını görürsün. Lütfen geriye dön ve tekrar oku ki bu talihsiz be üslupsuz yorum karşısında üsşübumu bozmak zorunda kalmayayım. Ben senin sokakta görüp yüzünü ekşittiğin zihinsel engelli çocukları öpüp kucağımda taşıyorum değil engelli engelsiz ayırımı yapmayı bırakın engellilere pozitif ayrımcılık yapıyorum. Engelim olmasa da insani anlamda hiçbir engelliyi hor görmezdim ki benden çok çok daha ağır engellilerle çalışıyorum günlerimi geçiriyorum.

mustican;
Arkadaşım ne diyosun sen ya "ksriyer" kelimesi nerden çıktı?? Kariyer ile tahsil kelimesinin ayrımını yapamıyorsan bu benim hatam değil. konunun 1.sayfasına dön ve aşğıda yazdığım 2.mesajı oku. Beni tahsil ayrımcılığyla suçlayan arkadaşlar anlatmak istediğimi anlayamamışlar sanırım.

kalpsizsevgilim;
açık sözlü yaklaşımınız için teşekkür ederim açık söze her zaman saygım var ama açık suçlamaya ve üslupsuz yoruma asla..

Havva Hanım sanırım anlatmak istediğimi tam olarak anlayabilen tek kişi sizsiniz. Aslında ben asıl anlatmak istediğimi tam kelimelere dökememişim ki, "anlayışı kıt" bazı arkadalar ısrarla beni tahsil ayrımcılığı yapmayla, engelli engelsiz ayrımcılığı yapmayla suçlamışlar. Asıl mesele seçimin bana bırakılmak istenmemesi ve "engelli olduğun için okumuş tahsil görmüş biriyle evlenemezsin, ancak senden az okuyan engelsiz bir bayanla evlenebilirsin" düşüncesinin dikte edilmesi.

Seni anlıyorum Öğretmenim çünki defalarca tanık oldum ben benzer hayat hikayelerine.. Seni anlıyorum çünki bu zihniyete sahip insanların tam ortasında yaşıyorum.. Küçük bir örnek vereyim o tanık olduğum hikayerleden biri ile..

Bir genç kız 20'li yaşlarda tek gözü şaşı olduğu için 40'lı yaşlarda eşini kaybetmiş çocuklu çoluklu bir adam ile evlendirildi seçme hakkı tanınmadı.. Sebep "senin gözün şaşı" idi okumak istedi okutulmadı kabahati yine gözü imiş.... Eminimki o kızın hayalinde bu şartlar da bir evlilik yapmak yokdu.. O kadar yaş farkı ve yaşanmışlık farkı ile hangi dili konuşarak anlaşacaklar acaba?

Sakat bir insan bir önceki yorumumda dile getirdiğim özelliklere sahip birini istediğini söyleyince "kibirli" etiketi yapıştırılıyor.. Yani burada yapılan ileri geri yorumları önemsemeyin bence.. Bu her yerde böyle..

babalık;

Arkadaşım yukardaki yorumları okurmusun bu saçma sapan yorum.

Merhaba sonuna kadar katılıyorum söylediğiniz sen engellisin kendine göre birini bul bu cümleye anlam arıyorum ama bulamıyorum doğrusu.

evlenme

evlilik üzerine bir site kursanız bekar olan engelli arkadaşımız bu şekilde mutluluğa adım atsa engeliler evleniyor sitesi gibi açmışsınız öyle bir site berbat
hepsınde premium üye yok bide kredi kartı olayı bunlar berbat işler bence herkesin eksik olan yanını tamamlamasını istiyorum arkadaş ben bu siteyi kuran adminlere söylüyorum

Bence Türk toplumu engelli bireyin evlenip yuva kurmasını çoğalmasını bırakın hayatta kalıp nefes almasına bile karşı ! çevrenizde en yakın tanıdıklarınızla konuşun lafa gelince neden evlenmediğinizi sorarlar kendi kızını istemeye kalk sen kim oluyorsunda benim kızımı istiyorsun derler, Türk toplumu engelliye karşı bu noktada bence! Avrupada kızla erkek mutluysa aileler pek karışmaz bile 18 yaş sonrasında, maalesef bizim toplum medeniyet görmemiş mağara ayısından ibaret.

Devamını yazmadım devaminida yazayim aynı toplum sana engellisin diye
Sen kimoluyosun derken 65 yaşında para babasina 15 yaşında kızını verir.

Adolf Hitler Almanya da engellileri öldürüp evlenmesini ve cogalmasini istemedi. Sistem değişiyor ama bakis acisi ve bu zihniyet degismiyor.Birde bu sitedeki engelli bayanlarin aman bana bulasmayin yazilarina guluyorum çok.Neden bunu yaziyorlar anlam veremiyorum. Evlenip çocuk sahibi anne ve es olmak istemiyorlar mi?

Ne yani erkekler evlenmekten kaciyor diye mi aman bana bulasmayin yaziyorsunuz.

İnsan ancak kendine nokta koyar. Toplumun aklin alamiyacagi bagnaz dusunceleri bildigi halde bu bagnaz düşüncelerin esiri oluyorsa mucadele ve bu gereksiz insan topluluguna gerekli cevabi veremiyorsa zaten kendisine nokta koymustur. Kafasina sıksın hadi buyurun cenaze namazina :)

Yaşadığın sürece elinden geleni yapacaksın. Senin dediğin anlamda nokta koymak çözüm değil çözümsüzlük getirir.
Ayrıca bence insanlığın cenaze namazı çoğunluk açısından zaten kıyılmış durumda.

Ayni şeyi ifade ediyoruz kardesim :)

Bu konuda çok sıkıntılıyım...

Ruhsal veya duygusal diye bir engel grubuna dahilim ve bunu dışarıdan kimse anlayamıyor; ama evlilik konusunda içimde fırtınalar kopuyor. Belkide kendimi değersiz ve hatta hakir ve hatta alçak görüyorum; bunun için kimseyle evlilik yapamayacağım kanaatindeyim. Bu durum beni çok üzüyor gerçekten; toplumun evlen diye baskılarına cevap vermekte de çok zorlanıyorum...

Ancak kendimizi avuturuz işte böyle. Siz ne düşünürseniz düşünün bu toplumu eğitmedikçe elinizden hiçbirşey gelmez. Toplumun bakış açısı bu

Söylediğini bende düşündüğüm icin bu sekılde bir tavrım yok ama suda var hersey rabbimin rızasıyla olur bize düşen tedbi almak bende tedbir alıyorum keske boyle bır rısk olmasaydı anlamında soyledım

Cok bos muhabbet yeri oldu bura herkeze hayırlı günler

Bu konu benim en büyük yaralarımdan biridir. Bir kere evlilik aşamasında engelli bir bireye seçenek sunmamak ya da onu normal koşullarda kabul edilemeyecek seçenekleri "engelli oluşundan" dolayı kabul etmeye zorlamak en hafif tabiri ile bir insan hakları ihlali ve sosyal zulüm uygulaması dır.. Zira evlilik dediğimiz şey bir Ortak yaşam projesi dir. Bu projeyi gerçekleştirirken kullandığımız malzemeler de Duygular. Düşünceler ve değerler in bileşkesinden oluşan bir sosyal tecrübe birikmidir. Şimdi siz bir insana sırf engelli olduğu için sosyal tecrübe birikimi elde etmeden karar almaya zorlarsanız hele hele bu kararı "koşulların gerekliliği" gibi absürd bir gerekçeye dayandırırsanız istediğiniz kadar "Allah ın emri peygamber in kavli" ile yola çıkın yaptığınız işten Ne yaratan ne Yaratan ne de Yaratılan lar razı olacaktır. Efendim takdir i ilahi, Eee bir insanı kandırırken düpedüz ben "Yalan söyleeyeceğim" diye söze başlanmayacağına göre bu tip kıvırma lar ile asıl amaç ve gaye kamufle edilebilir pekala. Bir de işin şu boyutu var, Evlilik tıpkı inşaat yapmak gibidir. Nasıl ki bir inşaat ın kum un dan demir inden çimentosundan ve sair malzemelerinden çalarak ya da düşük kalitelede malzeme kullanarak çaldığında yaşanacak ilk depremdeki yıkım ın sebebi doğa ve doğa nın yaratıcısı değil ise, Evlilikleri inşaa eder ken de özelikle "Görücü, Tecavüz usulü" ile yola çıktığınızda yaşanacak duygusal ve sosyolojik yıkım ların sorumluluğundan sırılamazsınız. Haa bir de şu var tabii, Bazı müdde iler, Klasik modelde kurgulanan evliliklerin daha uzun ömürlü olduğunu söylerler ehh o zaman 100 yıl kanser hastalığı ile mücadele eden bir adam la 50 yıl sağlıklı yaşadıktan sonra hakkın rahmet ine kavuşmuş bir adamı aynı düzeyde YAŞAMIŞ olarak kabul etmek mümkündür. Nitelik siz nicelik arayışı nın geldiği son kertede işte bu hayati ayrım yatar.. Kimse çıkıp ta evlilik noktasında yapılan yanlış tercihlerin faturasını başka merciilere kesmeye kalkmasın! Sonuçta kader kısmet diye yola çıkanların ne naneler yediğine bizzat şahitlik etmiş biri olarak insan oğlunun kıvırma kapasitesi hakkında epeyce bilgimiz ve tecrübemiz var. Ama sadece şunu söyleyerek bitireceğim sözlerimi, KENDİ KARARLARINI VERME HAKKI TANIMADIĞINIZ BİR İNSANA HESAP SORMA HAKKINIZ DA YOKTUR HADDİNİZ DE YOKTUR KİMSE MALUM YERLERİNDEN ELEMENT UYDURMAYA KALKMASIN MESELENİN ÖZÜ BUDUR.. +

Üst Alt