Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellinin dilinden engelli mi anlar?

besalti 20 sende haklısın eyvallah

insan isterse her dilden her halden anlar..

Engellnin dilinden engelli anlar bence . Bence burda ailemizi, eşleri ve yakın dostaları kardeşleri katmamak gerek.. onlar zaten çoğu zaman yanımızda oldukları için.. bizi biliyorlar ve ona göre davranıyolar.. bazen onlar bile bizi anlamayacak duruma gelebiliyolarsa.. başkaları neden ve niçin anlasın ki bizleri..

Nasrettin hoca boşuna mı konuşmuş.:D

Bizi kimse anlayamaz arkadaşlar...Hepimizin engelli farklı olduğu için,hepimizin anlaşılmazlığı da farklıdır.O nedenle,engelliler de anlayamaz birbirini:):)

umudun çok dogru yazmışsın katılıyorum:)

Hep savunduğum tek şey insanın beyninde ve kalbinde bitmesiydi ama bir kez daha anlıyorumki hayır bitmiyormuş bizim dilimizden ancak bizim gibiler anlar gerisi HİKAYE ..........

genelleme yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum anlayışlı olan herkes anlar ben öyle düşünüyorum saygılar...

1-Engelinin dilinden engelli kesinlikle çok iyi anlar.
2-Engelli bireylerle içiçe olan insanlar, bu konuda nispetendaha anlayışlı ve duyarlı olurlar.
3-Bazı iyi insanlar ise enpati yaparak anlamaya çalışırlar...
4-Malesef birçok insanlar hiç anlamaz, anlayamada çalışmaz...

merhabalar hepinize arkadaşlar aslında yorumlarınıza baktım evet engellilerin dilinden gerçekten engelliler anlıyor bu bir gerçek bu arada bu siteye yeni katıldım güzelmiş yani....

Arkadaşlar engellinin dilinden anca bir engelli anlar diyorsunuz tamam bir yönde haklı ama bir yöndede çok haksızsınız.Saglam insanlarıda bu şekilde hepsini aynı kefeye koyup agır bir şekilde yargılamanız yanlış degilmi??
siz baştan onlar bizi anlamaz anlayamaz şeklinde ön yargılı davranırsanız anlayacakları varsada anlamazlar.

Saglam oldugu halde engellinin halinden anlayan onlara destek çıkan hiç olmadı onlara engelli olduklarını hissettirmemeye çalışan birçok insan var Lütfen kurunun yanında yaşıda yakmayalım. Saglamları bu kadar katı ve kesin bir şekilde yargılamak sizce dogrumudur?
Tabikide yaşamayan bilemez anlayamaz ama anlayışlı birçok saglam insan var. Bence hiçbir konuda genelleme yapılmamalıdır

eshat düşüncelerimle doğru orantılı dediklerin sana katılıyorum ve böyle bir konuya dedğindiğin için tşk ediyorum

buklem;
İşte bu saglam engelli veya saglam anlar diye birşey yok. Haklısın buklem insan olan anlar

peki anlamakmı o duyguyu hissetmekmi

Tabikide hissetmek ismail ama yaşamayan biraz zor hisseder ama anlayabilir tabi anlamak isterse anlar. Ama hissetmek başka bire bir o kişiyle aynı sorunları yaşamak aynı zorlukları yaşamaktır. Misal yürüme engelli birini ben anlarım anlamaya çalışırım ama hissedemem anca bende o rahatsızlıga sahip olursam (allah korusun allah vermesin) işte o zaman hissederim ama anlayabilirim

Buklem zaten senle aynı düşüncelerimi duyuyorum demedim dediklerine katılıyorum dedim. Herkes etten kemikten yaratılmıştır. Etsiz kemiksiz insan yoktur zaten engelli olsada saglam olsada farketmez. İnsan insandır

Ceysa bırak anlamayan anlamasın kimsenin onların anlamasına ihtiyacı yokki anlamak isteyen duyarlı insan kendini engelli bir insanın yerine koyan onun gibi düşünmeye yaşamaya onu anlamaya çalışan insan anlar ama duyarsız insan anlamaz anlamak istemedigi için anlamaz.En güzeli anlasada hoş anlamsada hoş diyerek yoluna bakacaksın.

İnsanların empati kurmadan engellileri anlaması zordur. Bir insan hayata dar bir açıdan bakıyorsa, sadece kendince yorumlayarak değerlendiriyorsa zaten bizi anlamasını beklemek çokta mantıklı olmaz... Bunun için bizi anlayanlar için zaten sorun yoktur. Fakat anlamayana anlatmamak içinde sebep yoktur. Onlar anlamasalarda biz kendimizi anlatalım. Belki bir gün anlarlar. Tabi yinede biz önü-müze bakalım. Hayatımızı en güzel şekilde yaşayalım...

eshat seni anlamayanı oturt karşına 1 gün 2 gün 3 gün anlat anlamaz anlayacak olan duyarlı olan insan sen anlatmadan da anlar bence o gibi insanlara zaman ayırmak bile hata olur o zamana yazık olur

Zaten o insanlara kendimi anlatmak için zaman ayırmam. Yani israf olur. O günahı işlemem... Fakat yaptığım hareketlerle, davranışlarımla ve başarılarımla anlatırım ben kendimi bütün herkese... Zaten o zaman anlarlar ve kendilerinden utanırlar...

Kesinlikle engellinin dilinden yalnız bir engelli anlar. Bunu tecrübe ettim bolca ve hala da ediyorum. Bazı durumlarda engellinin engelliyi bile anlamadığı şu dünyada engelli olmayan birinin bizi anlaması hayal. Bir engelliyle uzun süre yaşamış biri belki anlayabilir ama sadece uzaktan anlar. Yani sadece ne zorluklar çektiğini ve bir engellinin hayatının nasıl olduğunu anlar ama engelli olmanın nasıl bir şey olduğunu asla anlayamaz. Onu hissedemez.

Bu arada ben forumda yeniyim. Herkese merhaba. :)

Bence mutlak sonuç şu; Sağduyusu olan her birey anlayabilir..:)

biz hiç engelsiz insanları anlıyor muyuz peki...ya da hiçbir sağlık problemleri yok diye onlarda gerçekten engelsiz mi...bence bu iş yürek işi,engelli-engelliyi, engelli-engelsizi, engelsiz-engelliyi, engelsiz-engelsizi anlayabilir,anlamaya çalışır ya da zerre anlamaz...bunun bir ölçüsü yok...

ayrıca engelli biri hayatın zorluklarını daha çok yaşadığı için birçok konuda farkındalığı fazladır ve birçok şeyin kıymetini daha iyi anlar, o yüzden kendisini anlatmasını daha iyi becerebilmeli,ben buyum,gerektiğinde yardıma ve desteğe ihtiyacım var,ama asla ve asla acınmaya değil mesajını verebilir

anlama konusunda biz daha iyiyiz ya,sağlıklı olmayı hayal etmemiz bile bizim empati gücümüzün daha fazla olduğunun en iyi göstergesi değil midir...

Saglam insanda kendini engellinin yerine koyup onun gibi düşünebilirse onu anlamakta zorluk çekmez.

ZEYNO_CAN;
Zaten öyle düşünerek bir empati kurabilseler, engellileri de bir çok konuyuda çok daha iyi anlaşılacaktır.

ZEYNO_CAN;
Zaten öyle düşünerek bir empati kurabilseler, engellileri de bir çok konuyuda çok daha iyi anlaşılacaktır.

Ama bunu kuranlar ve sizi anlayanlarda elbette var. Mesala burdaki saglamlar engelli olmadıkları halde neden engelli sitesine üye olsunlar sizlerle arkadaş olsunlar ki? Demekki anlayanda var anlamayanda var. Hiçbir konuda genelleme yapmamak iyidir

Feyyam'ın söylediklerine aynen katılıyorum.Engelli yada engelsiz farketmez insan insan olsun yeterki, anlamak istesin,aynı yaşamı birlikte yürütmek istesin yeter.. Bazen aynı kaderi paylaştığınızda kişide sizi anlamayabilir :)
Düşünceler engellere bağlanmadığı sürece engel yoktur :)

ZEYNO_CAN;

Mutlaka tabi bir genelleme yapmak iyi olmaz. fakat insanların her zaman iyilerininde kötülerininde olabileceği gibi, anlayanların ve anlamayanlarında olmaması çok normaldir.

Bu konu bence insanların kişilikleriyle alakalıdır. Diye düşünüyorum..

Üst Alt