Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakıma ilk müracaat, denetim ve süreçler hakkında bilgisi olan var mı?

gktg

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
6
Merhaba iki gün önce engelli ayligi ve evde bakim ayligina başvurdum. Denetlemeye geleceklerdir süreç nasıl işliyor bilgi verir misiniz? Evimizde iki asgari ücretli çalışan var dört kişilik bir aileyiz.

Bildiğim kadarıyla kişi başı gelir kriteri 11 bin TL civarı. Yani evinize giren para 44 bin TL yi geçiyorsa vermezler. Tabi eviniz kiraysa bu miktarı düşebilirler. Bu bilgi evde bakım için.

• Beğen
Reaksiyonlar: gktg
2024 Evde bakım aylığı kişi başı gelir resmi olarak 11.334 TL.

11334 x 4 kişi = 45.336 TL

17002 x 2 kişi asgari ücret 34.004 TL

45.336 - 34.004 = 11.332 TL düşük gelir bağlanmasına uygundur.
Denetleme 1 ay içinde ev ziyareti ve kontrol için yapılır. Heyet onay verdikten sonra evde bakım aylığı bağlanır.

@deasn12,
Teşekkür ederim. Peki denetimde ki surec peki nelere bakıyorlar

@gktg, bakım aylığı maaşını sana vermezler kural var vasi tayini isteniyor yani sana bakacak kişi kimse maaş ona veriliyor bu bakan kişi ile aynı hanede oturma şartı var denetim esnasında bu özellikle soruluyor ağır engel maaşını alacak kişiye yani engelli olan kişiye kim bakacak bunu soruyorlar birinin ailede bunu üstlenmesi gerekiyor bütün sorumluluk o kişidedir. Devlet bu parayı ağır engelli olan kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için engelli olan kişinin vasisine bağlıyor.

Denetim esnasında mekanın temizliğine bakılıyor engelli kişinin kaldığı odaya yatağına bakılıyor. Maaş bağlandıktan sonra bazen arada bir eve gelip kontrol ediliyor engelli kişinin evde olması isteniyor kontrol ediyorlar bu kişi burda oturuyor mu oturmuyor mu diye. Çünkü ağır engelli demek kendi ihtiyaçlarını kendi başına karşılayacak durumda olmayan başkasının yardımına muhtaç olan kişiye denir. O yüzden kontroller denetimler yapılıyor. Aksi bir durum tesbit edildiği takdirde maaş bağlanmaz maaş bağlanmış ise maaşı kesmek ve verilen maaşı yasal faizi ile birlikte geriye dönük tahsil bile ediyorlar. Yalan beyanda bulunmaktan da ayrıca adli işlem başlatılır.

• Beğen
Reaksiyonlar: gktg
@mahmut-2323,

Çok teşekkür ederim

Solunum yetmezliği hastayım ben 7/24 oksijen makinasina bağlıyım evde dışarı cikarsM eğer taşınabilir olanını kullanıyorum oksijen tüylerim hava makinem vs.. hersey var evde engelli ayligi ve bakım aylığı alabilirmiyim ben

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gktg,

Ağır engelli olarak ve %90 ve üzerinde raporunuz olması şarttır.

@gktg,

Aile sosyal hizmetler başvuru yapabilirsiniz. Başvuru ya sizin gitmenize gerek yoktur. Bakıcı kendisi gidebilir. Başvuru yaptıktan sonra bakıcı imzaları alınarak dosyanız hazırlanır. Dosyanız hazırlandıktan sonra eve kontrole gelerek sizinde imzanız alınır. Süreç onaylandıktan sonra sms gelir.

Denetime geldiklerinde evdeki eşyalar felan sıkıntı oluyor mu neler onlar için luxe girer

@gktg, rica ederim

@gktg, evet oluyor çok pahalı eşyalar evde varsa bunu denetim raporuna yazıyorlar işte muhtaç değildir diye

@Mahmut-21,
Yavv ne alaka ev eşyaları denetime girmez. Ev eşyaları kontrol yapılması gereken sadece engellinin yattığı yatak ve ev temizliğidir.

@deasn12, bu konuda emsaller vardır. Ben gördüğümü söylüyorum evin lüksüne bakılıyor diyorlar ki bu kadar eşyayı alan biri muhtaç değildir engelli olana da bakar diyorlar.

@gktg, rica ederim

Peki diğer aile bireylerin yani evdeki 22 yaşında evden çalışan oglum var onun odasına bakarlar mi çünkü bir şirket bur digeri şahsi olmak üzere iki adet pc var odasında.

@gktg, yani gelire bakıyorlar evin içinde olan eşyalara bakıyorlar Diyarbakır'da benzeri bir olay oldu lüks bir evdi dayalı döşeli rapor tuttular dediler muhtaç değildir. Sordular bir şekilde neden diye dediler kardeşim saray gibi evde oturuyorsunuz sizin evinizde olan normal memurun evinde yok bu nasıl muhtaçlık kabul etmediler. Herkes için aynı olur mu bilmem ama burda böyle bir şey oldu ve maaş bağlanmadı

Merhaba;
Evde bakim aylığına başvurdum 10 gün oldu denetlemeye geleceklerini soylediler ama halen kimse gelmedi aradığımda araç ne zmn hazırlanma o zaman cikildigi söylenildi. Sıralama neye göre belirleniyor ve tahmini ne zaman gelirler bilgisi olan var mı?

Üst Alt