Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fiziksel Engelli Bireylerin Restoranlarda Yaşadıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri

aliaarici

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
3
Anket Linki: https://forms.gle/5KNmgTJvbTU1d5SU7

Anketim sadece 5 dakikanızı alacaktır.

Merhaba. Ben Mersin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Ali Akif ARICI. Fiziksel engelli bireylerin restoranlarda yaşadıkları sorunları araştırdığım ve çözüm önerileri üreteceğim bir yüksek lisans tez çalışması gerçekleştirmekteyim. Araştırmamın verilerini anket ile toplamaktayım. Fiziksel engelli bireylerin sosyal hayatta yaşadıkları sorunları tespit etmek ve mantıklı çözüm önerileri geliştirmek için 500 tane fiziksel engelli bireyin anketimi doldurması gerekmektedir. Sizlerden isteğim yukarıda yer alan anket linkinden anketimi doldurmanız ve çevrenizdeki fiziksel engelli bireyler ile paylaşmanız. Anketim sadece 5 dakikanızı alacaktır. İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ali Akif ARICI
Mersin Üniversitesi - Gastronomi ve Mutfak Sanatları ABD Yüksek Lisans Öğrencisi

selamlar
self service olan mekanlarda sorun yaşanmaktadır
yardımcı olllsalar bile örneğin bir açık büfe yemek yada kahvaltı malesef işkence haline gelmektedir
bunun yerine müşterinin seçtiği ve onayladıgı ürünler ala carte usulu servis edilebilir veya ikea usulü tasımak için uygun arabalar olabilir

ama yardı mcı olsalar bile ben aslında yardım etmek zorunda değilim ama sevap point kazanmam lazım hissiyatı ile değil

self sevis 2 tl
masaya servis 3 tl mesela

gibi ötekeliştiren değil kapsayan bir çözüm olabilir
besim tibuk örneği ile 30 kişilik restoranda self servis ürün satılmakta ve 7 garson var
genelde gunde 3 engelli müşteri geldiği için yardımcı oluyorlar

hadi abartalım
27 engelli müşteri aynı anda geldi
saçma b,ir örnek oldu ama sanırım sorun ve kök neden anlaşıldı

iyi günler efenim

Merhabalar. Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Bu gözlemlerinizi düşünerek anketimdeki soruları yanıtlayıp çalışmama katkıda bulanabilirsiniz. İyi günler dilerim. 🙏

Anket Linki: https://forms.gle/5KNmgTJvbTU1d5SU7

öncelikle tez konusu için sizi tebrik ederim
ancak anketinizi doldururken karşılaştığım sorular

engelsiz restoran veya erişilebilir restoran anketi değil

ulaşılabilir restoran deneyimine yönelik bier anket gibi

benzer kavramlar gibi görünseler dahi engelli erişebilirlilik ve ulaşılabilirlilik farklı anlamlara sahiptir
aslında bunu bir anket yerine varsa bir engelli arkadaşınız değişik konseptlerde bir kaç restorana giderek en güzel ve gerçekçi müşteri deneyimini tasarlayabilirsiniz

tez döneminde sabır ve kolaylık dileklerimle

Bu konu benim için büyük bir öneme sahip. Görme engelli bir babanın evladıyım. Çok uzun sürede babamı sosyalleştirmeye çalışırken çeşitli sorunlarla karşılaştım. O sorunlarda yüksek lisans tezime konu oldu.

Anketim ise tam olarak "Engelsiz Restoran Deneyimi" kavramı üzerine tasarlanmış bir ankettir. Bireylerin restoran ziyaretlerinde yaşadıkları deneyimler akademik çalışmalara çok sık konu olmuştur. Ama bu çalışmaların hiçbirisinden engelli bireyler dahil edilmemiştir. Yani engelli bireylerin sosyalleşme üzerine yaşadıkları sorunlar akademik çalışmalarda da göz ardı edilmiştir. Bundan dolayı anketimin 1- 5 aralığındaki sorular anketi dolduran fiziksel engelli bireylerin demografik özelliklerini, 6-21 aralığındaki sorular bireylerin yaşadığı restoran deneyimini, 21-34 aralığındaki sorular restoranlarda yapılması gereken fiziksel engelli bireylere yönelik uygulamalar olup olmadığını, 35-37 aralığındaki sorular ise fiziksel engelli bireylerin son bir ayda ziyaret ettikleri restoran, kafe, çay ocağı, kahvehane, döner salonu vb. yiyecek ve içecek işletmelerini tavsiye etme niyetlerini ölçmektedir. İlgili literatürdeki yerli ve yabancı olarak gerçekleştirilen çalışmalar ve yaptığım gözlemler üzerine uzun bir süreç ve denemeler sonucu anketim oluşturulmuştur.

Yani özetlemek gerekirse yaptığım çalışma ve anket sizin tabirinizle "engelsiz restoran" ve "erişilebilir restoran" kavramlarından daha fazlasını kapsamaktadır. Fiziksel engelli bir bireyin "gerçekçi müşteri deneyimini" yıllar boyu gözlem yapma sonucu ve ilgili literatürü inceledikten sonra anketimi oluşturdum. Babam gibi görme engeline sahip veya bir başka fiziksel engele sahip bireylere ulaşabildiğim takdirde çalışmam sonuçlanacak ve artık akademik çalışmalarda "Engelsiz Restoran Deneyimi" kavramı ile birlikte yeni çalışmalar tasarlanacaktır.

Teşekkür ederim.

Ali Akif ARICI
Mersin Üniversitesi - Gastronomi ve Mutfak Sanatları ABD Yüksek Lisans Öğrencisi

@aliaarici, Tez konunuzun iyi seçilmiş konu olduğunu düşünüyorum hele ki son mesajınızınıda engelli bir babanın evladı olarak bu çalışmayı yaptığınızını okuyunca konuya bakışım daha pozitif oldu.
Ben engelli değilim ruhsal engelli bir evlada sahip bir babayım onun için anketinize katılamıyacağım ama destek mesajı yazmak istedim.
Umarım tezinizi istediğiniz bir şekilde tamamlar ve teziniz jüriden başarılı bir sonuç alır.

Engelli birey olarak gittiğiniz restoranda tuvaletin üst katta veya alt katta olması tercihlerinizi etkiliyormu?
Engelli birey olarak gittiğiniz mekandan açık büfe hizmetinden yararlanma deneyiminizi puanlayınız ve karşılaştıgınız zorluk ve zayıf noktaları yazınınız? n
Engelli birey olarak gideceğğiniz mekanın engelli dostu mekan olduguna dair önceden araştırma yapıyormusunuz ?
Engelli biray olarak gittiğiniz mekanın %100 engelli dostu mimari ve erişilebil,irliğe sahip olsa bile sizi gitmemenize sebeb olan seçenek aşağıdakilerden hangisidir?
Engelli biiirey olarak ör starbucks gibi self servis mekanlarda yazadığınız avantaj ve dezavantajlar nedir?
Engelli birey olarak size sunulan menude sunulan yemeklerin detaylı içeriğine sahip bir menuye hangi sıklıkla karşılaşıyorsunuz veya size gerekli bilgi veriliyormuu
Engelli birey olarak bir mekana gittiğinizde karşılama görevlisinin size yaklaşımı ve sssssssssssizi yönelttiği masadan memnunmusunuz (en arka ıssız masa gibi gibi )

kafam olmuş 1000 mg antibiyotik kafası :) soruların biraz daha bu minimalde olması amaca daha uygun olurdu

yoksa genelleyici bağlamda porsiyon buyukmu tavsiye ederm,isin gibi sorularla anonim metrikler elde edilir sadece

mesela bir engelli birey dışarda restorana gitmek için seçim yapabiliyormu yoksa sadece a+ yerleremi gitmek zorunda ( daha erişebilir oldugu için)

gibi gibi

sanırım daha net anlatabilmişimdir
yazının içeriğine değil konusuna odaklanmanızı rica ederim
güzel kafalar dileği ile

Sizin üzerine düşünüp bulduğunuz sorular maalesef ki likert tipi ölçek ile veriler toplayabileceğiniz sorular değil. Açık uçlu sorularla elde edilen veriler genellikle içerik analizinde kullanılır. Bu seferde gerçekleştirilen çalışma nitel çalışma olur. Ama anket ile veri toplanan, hipotez test edilen, değişkenler arasında anlamlı veya anlamsız ilişkiler tespit edilen yani nicel olarak tasarlanan bir çalışmanın sonuçları anlaşılabilirliği daha yüksek olur. Ki ayrıca ilgili literatüre yeni bir kavram kazandırmaya çalışılan bir çalışmanın analizlerinin çok sağlam olması gerekmektedir. Bunlar hep akademik bilgi. ;)

Takılmış olduğunuz ve eleştiri yönelttiğiniz restoran deneyimi soruları ise (porsiyon buyukmu tavsiye ederm,isin gibi sorular) gerçekleştiriyor olduğum çalışmanın amacına tam olarak uygun seçilmiş sorulardır. Çünkü fiziksel engelli bireyleri ötekileştirmeden yaşadıkları restoran deneyimi test ediyorum. Daha da anlaşılır bir şekilde anlatayım. Fiziksel engelli bir birey yanında ailesi veya arkadaşları ile bir restorana gidiyor. Restoranın tamamen engelli bireylere uygun dizayn edildiği, herhangi bir hareket kısıtlaması olmadığı, erişilebilirlik sorunu yaşamadığı bir restoran olduğunu varsayalım. Ama gelen yemekler lezzetsiz, porsiyon küçük, fiyatına uygun bir yemek değil, çalışanlar ilgili ve bilgili değil vs vs. Bu durumda sadece restoranın yapısı fiziksel engelli bir bireye uygun diye o bireyin yaşadığı restoran deneyimi olumlu olup gittiği restoranı başka engelli bireylere tavsiye etmesi sizce mümkün mü? Fiziksel engelli bireylerin yaşadıkları restoran deneyimi yemek, fiyat, ambiyans ve hizmet etkileyemez mi? Engeli olmayan bireylerin restoran deneyimini değerlendirirken göz önünde bulundurduğu bu faktörlerden fiziksel engelli bireylerin etkilenmediğini düşünmek engelli bireyleri ötekileştirmek olmuyor mu?

Fiziksel engelli bireylerinde lezzet alma, tatmin olma, mutlu olma, sosyalleşme, saygınlık hissetme, değer görme gibi hakları olduğu için yaşadıkları restoran deneyimini sadece restoranın fiziksel koşullarını test ederek bir sonuç elde etmeye çalışmıyorum. Anitibiyotiğin kafası geçtiğinde bu örneği okuyunca bence sizde çalışmamın gerçek amacını kavrayacaksınız. (y)

Mesajımın dördüncü cümlesinde yazdığım "değişkenler arasında anlamlı veya anlamsız ilişkiler tespit etme" kısmından anlaşılacağı gibi bu akademik çalışmalarda değişkenler vardır. Bir değişkenin diğer değişkeni nasıl etkilediği tespit edilir. Olumlu veya olumsuz sonuç çıkarılır ve bunlar raporlanır. Benim gerçekleştirdiğim çalışmanın değişkenleri ise "Engelsiz Restoran Deneyimi" ve "Tavsiye Etme Niyeti" 'dir. Yazmış olduğum mesajın içeriğini iyi kavrayıp konuyu net bir şekilde kavramanızı rica ederim.

Açık ve zihinde olan kafalar dileğiyle. 🤲

Son düzenleme:
unutmayın :)
elbette anketinizi uygun bir zamanda doldurmak size destek olmak isterim

nazik uslubunuz için çok teşekkürler

Fiziksel Engelli Bireylerin Restoranlarda Yaşadıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri
ENGELSİZ RESTORAN DENEYİMİNİN TAVSİYE ETME ÜZERİNE ETKİSİ

konu başlığı ille anketin tezat olmasından ötürü olabilirmi acaba diye düşünüyorum !

ANKETİMİ DOLDURMAYI UNUTMAYIN :)

bir akülü sandalye kullanıcı olarak ve sık sık restoranları kullanan birisi olarak en az 1-2 masanın yüksekliginin ayarlanabilir olması , en az 1 tuvalet girişinin akülü sandalye ile giriş ve çıkış için kapıların geniş ve kolay kilitlenebilir olması yine lavabonun ve sabunluğun peçetenin akülü sandalye hizasında olması gerekiyor.Bu yasa haline getirilmesi ve ara ara kontrol edilmesi gerekmekte.aklıma gelen bunlar.ve tabi ki restorana giriş çıkış için rampa yapmaları.mesela köfteci yusuf şubeleri gibi anlayışsız olmamalı.

Merhaba
Telegramda bir grup var. Oraya da yazabilirsiniz

@ronaldo7,
Merhabalar. Öncelikle görüşleriniz için çok teşekkür ederim. 22.11.2011 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen TS9111 numaralı standarda göre restoranların otopark alanlarında, girişlerinde, masalar arası geçiş alanları ve koridorlarda, merdivenlerde, tuvaletlerde olması gereken fiziksel engelli bireylere yönelik uygulamalar belirlenmiştir. Ama bu standart ülkemizde çok az işletme tarafından uygulanmamaktadır. Bu durum sizlerin olduğu gibi benimde sosyal hayatımı etkilemektedir. Bundan dolayıdır ki böyle bir tez çalışması yapmaya karar verdim. Ama maalesef ki katılım çok düşük olduğu için veri toplamakta sıkıntı çekmekteyim. Yapacak olduğum tez çalışması ile fiziksel engelli bireylerin yaşadıkları sorunları konu alan akademik literatüre bir çalışma daha eklemeyi hedeflemekteyim. Anketimi doldurmadıysanız doldurmanızı rica eder, doldurduysanız teşekkür ederim. Dilerim ki fiziksel engelli bireylerin sosyal hayatta yaşadıkları sorunlar günden güne azalır ki bizlerde akademide böyle çalışmalar gerçekleştirmeyiz. Sağlıklı günler dilerim 🙏

@bireda,
Merhabalar. Grubun linkini buradan benimle paylaşabilir misiniz?

Üst Alt