Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Friedreich ataksi hakkındaki son umut verici gelişmeler

kibele

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
bi kaç yıl önce hastalığın ne olduğunu doktorlar bile bilmiyordu. şuan hastalığın ne olduğu, neden kaynaklandığı ve DNAsı çözüldü. tedaviye çok az kaldı:))))) çok umutlu bir gelişme çok:)

Friedreich ataksisinin incelenmesinde hücre modelinin oluşturulması

Anlaşılır terimlerle Proje özeti – BabelFAmily için Dr. Michele Lufino tarafından hazırlanmıştır.
Çeviren: Emrecan Özeler

Oxford, 15 Haziran, 2011
Friedreich ataksisi (FA) frataksin adı verilen proteinin düzeylerindeki düşüşün neden olduğu bir hastalıktır. FA’nın nedeni hakkında bilinen, düşük frataksin düzeylerinin bunu kodlayan gende (FRDA) meydana gelen mutasyondan kaynaklandığıdır, özellikle de 3 baz çifti dizilişi (GAA) mutant FRDA geninde 1700 defa tekrarlanır. Bu mutasyonun frataksin düzeylerini etkileme biçimi, çeşitli hipotezler ortaya atıldığı halde tamamen netleşmiş değildir. Şu anda geliştirilme aşamasında olan çeşitli tedavi stratejilerine rağmen, mevcut durumda Friedreich ataksisinin tedavisi yoktur. Hastalık için olası ilaçları belirleyebilmek amacıyla, in vitro ortamda yetiştirilebilen ve GAA mutasyonunun frataksin proteini düzeylerine etkisini tekrar eden hücrelere ilişkin FA’nın insan hücresi modelini geliştirmek önemlidir. Laboratuvarımızda FRDA geninde GAA mutasyonunu taşıyan insan hücreleri oluşturduk ve bu mutasyonun Friedreich ataksisinde gözlemlenen frataksin düzeylerindeki düşüşün aynısına neden olduğunu gösterdik.Birçok araştırma ekibi frataksin geninin kısa ve suni türlerini kullanırken, biz FRDA genini insan kromozomlarında görüldüğü şekilde bütün uzunluğuyla kullandık, çünkü bu FA’ya neden olan mekanizmalara ilişkin daha ayrıntılı bilgi verecektir, mutant genlerde meydana gelenlere büyük ölçüde benzeyecektir. Gen etkinleştiğinde mutasyonun frataksin düzeylerini nasıl etkilediğini izlemek için her ışık yanıp sönmesini kaydederiz, bu da frataksin düzeylerinin miktarını belirlemeyi hızlı ve kolay hale getirir. Bu birçok farklı molekülü etkili, tam ve nicel açıdan test etmemize olanak sağladığı için FA’nın yeni tedavi yöntemlerinin keşfi açısından önemlidir.
Laboratuvarımızda geliştirilen insan hücresi modeli GAA mutasyonunun frataksin proteini düzeylerindeki değişikliği etkileyerek FA’ya neden olma mekanizması hakkında yeni bir araç sunmaktadır. Hedefimiz bu hücreleri Friedreich ataksisi için yeni tedavilerin, yani frataksinin hücredeki düzeylerini arttırabilen moleküllerin belirlenmesi ve izlenmesi amacıyla bir platform olarak kullanmaktır. İlk taramalarımızdan hücre modelimizde frataksini arttıran iki bileşik tespit ettik ve şimdi bu ilk elde ettiğimiz bileşikleri takip ederken aynı zamanda frataksini arttıran diğer bileşikleri de arayacağız.
°°°°​
Önemli not - Bu çalışma Dr. Lufino tarafından yürütülen bir projenin parçasıdır ve BabelFAmilytarafından aşağıdaki kuruluşlarla birlikte finanse edilmektedir:: AISA (İtalya), Ataxia UK(İngiltere), FARA (A.B.D.) ve FARAA (Avustralasya).

rica ederim , ne demek

bu arada; kesin tedavi olana kadar geçen süreçte hastalığın ilerlelemesi veya yavaşlaması için moral ve beslenme çok önemli diyorlar.
inşallah kısa sürede daha etkili ilaçlar çıkacak, kök hücre ile ilgili de gelişmleler var, tüm organlarda yenilenmeye neden olabilecek çalışmalar üzerinde odaklanmışlar.

çok süper gelişme bunlar.:)

inşallah çıkarda ben ve ailem kurtulur tabi ki bu hastalıkdan ceken herkes rahatlar 17 yıl oldu beslenme ve morel süper ama egzersiz falan yok umutluyum beklemedeyim

bol bol spor, antioksidanı bol meyve-sebze tüketimi, ve protein ağırlıklı beslenmek, pek bişeyi kafaya takmadan yaşayabilmek, zor ama yapılabiliniyor. böyle böyle bir kaç seneyi atlatabilirsek ozamana kadarda tedavi çıkar. umudumuzu kaybetmeyelim.

Geçmiş olsun, beklemek kadar kötü ve sıkıcı birşey bilmiyorum, dünyada ne hastalıklara çareler bulunuyor az cok birşeyler yapılıyor.
bu FA dan başka buna neden yok hala ya.
ben hastalandıgımda 2003 te sen yürüyemez olana kadar hastalığın tedavisi çıkacak diye uyuttular kandırdılar, 2007 de yavaş, yavaş yürüyememeye başladım, hala da çıkmadı isyanları oynuyorum bee:)

Teşekkürler pozitif yürekli arkadaşım kibele

Arkadaşlar sabreden yüce insan birgün çok kısa zamanda hayrına olana erer,buna inanarak kibele arkadaaşın dedıgı gıbı bol sebze kontrollü meyve ve protain alarak fazla kilo almadan uygun sporla iyi ve uzun yaşayabiliiz hep bunu hatırlayalım EN İYİ İLAÇ POZİTIFLIK POZİTIF OLMAYA GIDEN YOL KİTAP OKUMAK VE EMPATİYLE ANLAMAKTIR..............

su ana kadar yapilan arastirmalarda nerde gordunuz antioxidant fayda saglandigini

coenzyme q10, idebenone, catena deneylerde basarisiz!!

ama bazi insanlarda fayda gosterir bazilardagostermez doktorunuza sorun

bunun yuzunden fransanin sigortasi mnesis(idebenone) icin daha yardim etmiyor

su anda idebenona basladim cunku kalp kotulesti 6 ay sonra gorurum bendede fayda ediyomu etmese birakirim doktorumlaoyle anlastik

sunu bilmekte fayda var vit ea alin 1000ui gun en fazla

bana idebenone yaramadi kardiolog ilac yazdi onlar etkilli oldu
pazarertesi yine kardiologa gidicem ilac dozlarini belirmek icin

ya bu kibele denen üye gerçekmi?facede iki kez eklemiş.inanmadım kötü konuşdum.güzel kızmış ya :)

kibele, sen birtanesin çok sevindirdin beni attığın linkle arkadaşım çok teşekkürler.
umuyorum bir an evvel tedavimiz çıkarda ufakta olsa bir ilaçla az bır durdurulmada sakinleştirir bizi...

arkadaşlar değerli kişilersiniz ve umudunuzu yitirdiğinizde değerinizi de yitirirssiniz unuttmayın

ben uzun zamandır giremedim. bugün maillerinizi gördüm. çokkkkkk teşekkür ederim. çok güzel şeyler söylemişsiniz :)
ben hafta sonları rehabilitasyon merkezine giidiyorum. bunu devlet karşılıyor ve servis beni evden alıp eve bırakıyor. devlet karşılıyor şöyle, bi rehabilitasyon merkezine gittim, raporlarla birlikte,beni rehberlik araştırma merkezine gönderdiler ve oradan rapor aldım ,yılda bi kez yenileniyor ve ömür boyu geçerli, rehebilitasyon merkeziini beğenmezseniz değiştirebiliyorsunuz. :)
fizik tedavi hocaları var. ben çok memnunum.
sevgiler

şimdi bizim sinir sistemimiz zayıf olduğu için bazı hareketleri yapmamız güç, ama sürekli hareket edersek yapabiliriz , en azından duruşumuz düzelir. fizik tedavi hareketleri yapılıyor bana. ayaklara kum torbası takılıp yürüyüş bandı - bisiklet ve merdiven çalışıyoruz. yatarakta köprü ve sırt, lastikle kol vb hareketler yapıyoruz. ben memnunum. ilk gittiğimde yapamadığım şeyleri rahatlıkla yapabiliyorum.
aslında en çok yüzme öneriliyor bize ama ben henüz gidemedim . çalışıyorum zaman çok bulamıyorum.
mesajları hemen cevaplayamıyorum kusura bakmayın:)

Merhaba bende bu hastalığa yakalananlardanım 23 yaşındayım 17 yaşımdan itibaren başladı yeni teşhis konuldu çapa üniversite hastanesinden Allah razı olsun taşıyıcılık varmış ve 2 yaşında kızım var onunla tek Sağlık Ocağına bile gidemiyorum Allah eşimden razı olsun o destek oluyor inşallah herşey düzelir inşallah kızımda yoktur ilaç kullanıyorum fizik tedavi görüyorum daha iyim ama kesin çözüm çıkmalı

Üst Alt