Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük 5 yıllık engellilik indirimi faiziyle birlikte alınabiliyor!

Konular
6
Reaksiyonlar
2
Arkadaşlar herkese selamlar. Daha önce de bahsi geçmişti ancak burada derli toplu bir açıklama yapmak ve karar örneği paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi gelir idaresi engellilik indiriminizi onay tarihinden itibaren geçerli sayıyor. Halbuki siz indirim hakkını işe girdiğinizde kazanıyorsunuz ve bunu talep edebilirsiniz. Ancak düzeltme zamanaşımı nedeniyle sadece 5 yıl geriye gidebiliyorsunuz.

Birinci derece (%80 ve üzeri) engelliler için 5 yıllık tutar yaklaşık 8.000 - 9.000 TL yapıyor. Üstelik buna tecil faizi de uygulanıyor.

Belirttiğim gibi bunu gelir idaresi kendiliğinden uygulamadığından ancak dava açılarak alınabiliyor.

Bu konuda ayrıntılı bilgi isteyen ve dava açmayı düşünenler bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirler. Elbette davayı asaleten kendiniz de açabilirsiniz. Ancak kendiniz açacaksanız davadan önce tüketilmesi gereken idari başvuru yollarını (düzeltme/şikayet) kullanmayı sakın unutmayın. Bu başvuruları yapmadan doğrudan dava açarsanız davanız süre aşımı nedeniyle reddedilir.

Karar örneği aşağıdaki linke tıklanarak indirilebilir (karar Danıştay tarafından onanarak kesinleşmiştir) :

https://www.dropbox.com/s/wew2tek04j4t561/engelli-indirimi.pdf?dl=0

Sadece memurlar için mi geçerli.
Aynı durumda olan işçiler için durum nedir acaba?

Hüseyin İlik

Merhaba, tam olarak anlayamadım; son işime girişim 2003 yılı, sağlık raporumu Şubat 2019 da aldım ve vergi indirimimi de Ağustos 2019 da aldım diyelim.

Şimdi ben 5 yıl geriye dönük olarak vergi indirimi talep edebilir miyim?

yasdev

Evet aynen doğru anladınız. Ama mahkeme yolu ile tabi.

hımm ilginçmiş gerçekten. Çok teşekkürler.

Yani o tarihlere ait bir raporunuz yoksa yararlanamazsınız anlamına geliyor. Bu durumda şu anda vergi indirimi almış herkesi değil geçmişte de raporu olanları kapsıyor bu uygulama..

yasdev
Yani arkadaş diyor ki: raporunuz vergi indirimi başvurunuzdan eski ise, geriye dönük en fazla 5 yıllık olması şartıyla vergi indirimi farkı devletten dava yoluyla alınabilir.
Tabi vergi indirimi tarihinden daha önceki tarihlerde en az %40 oranında bir raporunuz yoksa böyle bir şey de mümkün olmaz.

Hüseyin bey merhaba. Benzer bir hadise benim başıma geldi. Aslında bir süredirde düşünüyorum. 13 sene önce kadar bir geçmişte engelli raporumu vergi indirimi için başvurmak için ankaraya gönderdik ve bir detaylı açıklamada bulunulmadan arkasına %42.2 olan raporum %30 yazarak işyeri me geri göndermişlerdi. Hatta o dönem iş yerinde insan kaynaklarına yakın akraba kadrosundan atanan zırcahil arkadaş artık engelli olmadığımı ve benimle çalışamayacaklarını dile getirmişti. Tabii seneler sonra aynı rahatsızlıklarıma bağlı olarak %42 raporum la emeklilik için vergi indirimi aldım ama toptan bir yıla bile tekamül etmeyen 3 derece vergi indirimine tabi olarak bir ödeme yapıldı. O zaman da vergi dairesinde sormuştum ve bana sen vergi indirimini almışsın boş ver karıştırma şimdi o kadarda demişlerdi. Şimdi de büyük ihtimalle zaman aşımı diyerekten kapatırlar konuyu ki arada iki kere hiçbir izahta bulunmadan % 42 olan raporumu % 37 olarak yeniletip emeklilik sürecini baltazar formülünü baltalayarak hepimiz gibi benimde zorlamışlardı.

Üst Alt