Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Gezdiğim Gördüğüm Yerler Amatör Fotoğraflarım

Maceracı35

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Sakız Adası’nda 1346-1566 yılları arasında hakimiyet kuran Cenovalıların sakız üretimi, ticareti ve gelirini korumak, sık sık gerçekleşen korsan saldırıları için güvenli bir yer sağlamak için kendi mimarileri ile kale köy görünümü sağladıkları Pirgi, dar sokakları ve kaldırımları, köye giriş-çıkış sağlayan iki kapısı ve siyah-beyaz geometrik desenlerle (xysta) süslenen taş ve kemerli evleri ile görülmeye değer...

QUwiiO.jpg
[/IMG]

Vr3kMb.jpg

RFOEoQ.jpg
RFOPcb.jpg
[/IMG]

RFOZyP.jpg
RFObhq.jpg

RFOF4N.jpg
RFO4lY.jpg
[/IMG]

RFO076.jpg
RFjP4M.jpg

RFOw2x.jpg
RFjoyh.jpg

RFOdmy.jpg
RFjEin.jpg
[/IMG]

Aynı sokaklarda fotoğraflarım var, o bankta oturup dinlenmişliğim var. Bu yaz gittim, yine giderim bi daha giderim, çok sevdim Sakız'ı:):)

Aynı sokaklarda fotoğraflarım var, o bankta oturup dinlenmişliğim var. Bu yaz gittim, yine giderim bi daha giderim, çok sevdim Sakız'ı:):)

Hoşgeldiniz Sema Hanım :)

Evet bende çok sevdim sıkılmadan gidilesi gerçekten :) Bu kısım Güney ada birde Kuzey ada kısmı var orayı da merak ediyor gezmek istiyorum:)

Harika bir yer.Çekimler de çok güzel.

Merhaba bugün size Urlanın Barbaros köyünden bahsetmek istiyorum. Aslında ben Hobbit house kahvaltı mekanını keşfetmemden sonra Barbaros köyünü tanıdım.

Barbaros Köyü’nün Turizm Hikayesi

Bu hikaye oldukça ilginç ve ben de çok sevdim, umarım siz de okurken keyif alırsınız. 1970’li yıllarda Ildırı tarafından gelen turist aracından bir valiz yolda düşer. Köylüler bu valizi bulup köye getirirler; ancak valizi açmazlar. Valizi kaybeden firma kayıp valiz için gazete ve radyoya ilan verir. Köylüler radyoda ilanı duyarlar, telefonla iletişime geçerler. Firma yetkilileri köye gelir. Norveçli bir turiste ait olan valizin içindeki her şey olduğu gibi durmaktadır. Valizin içinde önemli evraklar ve altın kol düğmeleri vardır. İşte hikaye bundan sonra ilginç hal alır. Norveçli firma sahibi bu duruma çok şaşırır ve dürüstlükleri çok hoşuna gider. Bu köye bundan böyle sürekli olarak turist getirmeye karar verir. Köydekiler dürüstlüklerinin karşılığını turizm ile alırlar. 1970’li yıllardan itibaren, 25-30 yıl kadar kadar köye bir çok Norveçli grup turist olarak gelir. Köy meydanına sofralar kurulurmuş yenir içilir ve köylüler ürettiklerini Norveçli turistlere satarmış. Egenin bu güzel köyüne 30 yıl boyunca Norveçli turistler bir valiz hikayesi ile gelmişler.
Turistler gelmez olunca köy bir süre sessizliğe gömülmüş, ta ki son dönem çekilen meşhur Ege dizileri başlayana kadar. Bu köyde Fatma Gül’ün Suçu Ne, Hayat Sevince Güzel ve Kalbim Ege’de Kaldı isimli televizyon dizileri çekilmiş. Bu diziler sonrası yerli turistlerin ziyaretleri başlamış.

Oyuk Festivali
Köye canlılık kazandırmak amacı ile bugün Çınaraltı Kafe’nin sahipleri olan çift ve buraya İstanbul’dan yerleşmiş olan köyde herkesin bahsettiği Demet Hanım bir festival düzenlemeye karar vermişler. Demet hanımın evinin bahçesinde bir korkuluk varmış ve herkesin çok ilgisini çekiyormuş. Korkuluk temalı bir festival düzenlemeye karar vermişler. 2016 yılında ilki düzenlenen ve üç gün süren festival bir hayli ilgi çekmiş. Her sene yaz aylarında bu festival devam edecek gibi gözüküyor.

Korkuluklar köye hayli güzel bir görüntü vermişler. Bu köyde yaşayanlar korkuluklara eskiden beri oyuk diyorlar. Festivalin adı da bu nedenle Oyuk Festivali olmuş. Oyuk Festivali’nde en güzel korkuluk yarışması, en güzel avlu ve yemek yarışmaları yapılıyor. Festival komitesi her sene yerleri değişen korkulukların nereye konacağına karar veriyormuş.

Oyuk Festivali ile birlikte köyü abartısız on binlerce kişi ziyaret etmiş. Köylüler yaptıkları ürünleri satmışlar, hatta talebi karşılamakta zorlanmışlar.

barbaros-koyu-urla-izmir-azgezmis0.jpg

barbaros-koyu-urla-izmir-azgezmis8.jpg

Rwuzpe.jpg

RwuvxR.jpg

RwxC0t.jpg

Rwxu5c.jpg
[/IMG]

Gelelim Hobbit house kahvaltı evine.

"Ütopyalar Güzeldir" parolasıyla kurulan "Hobbit House Bademler /Müze Ev" ilklerin köyü Bademler'de... Mekanın işletmecileri Sinem ve Murat Asilcan, hayatlarını iyiliğe adamış, çocuklara her şeyin ücretsiz olduğu bir dünya yaratmak için yola çıkmış iki yardımsever.

Kahvaltılık tüm ürünler, Köy halkı tarafından doğal olarak yapılıyor. Sizde ev reçeli salçası yapıyorsanız giderken götürebilirsiniz :)

SİVİL PROJELER

Murat Asilcan ressam, Sinem hanım Bilgi Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü mezunu... Sivil projelerde yer almışlar, geri dönüşüm projelerinde. İstanbul Balat'ta her şeyin ücretsiz olduğu Çocuk Aşevi projesini yapmışlar. İhtiyacı olan yüzlerce yetim, fakir, öksüz çocuğa ücretsiz yemek, kitap, oyuncak, kıyafet, kırtasiye ve okul malzemeleri dağıtmışlar. Bunu da insanların verdiği eskilerle yapmışlar.. İhtiyaç sahibi 3 bin kişi bu yardımlaşmadan faydalanmış. Şimdi de büyük emek ve çalışmaları uğraşları sonucunda ilklerin köyü Bademler'de bu projeyi yapmaya karar vermişler.

ATATÜRK KÜTÜPHANELERİ

Hobbit House Bademler / Müze Ev de kahvaltı işletmeciliğinin yanı sıra ikinci el çocuk klasikleri vb. kitaplar ve oyuncaklar toplayan ve ihtiyacı olan köy okullarına mini Atatürk Kütüphaneleri ve oyun odaları kuruyor. Sokaktaki hayvanları besleyen ve çocuklarla birçok paylaşım aktivitesi düzenleyen bir yerleşke burası.. Mekanda bir de çocukların aileleriyle birlikte gezebilecekleri ve Bademler'in tarihine masalsı bir yolculuğa çıkabileceği ücretsiz bir ' Etnografik Müze Anı Evi ' açmışlar. Türkiye ilk uluslararası film ödülünü Necati Cumalı' nın' Susuz Yaz ' adlı eserinden Metin Erksan'ın sinemaya uyarladığı filmle kazanmıştı.. Film ilklerin köyü Bademler 'de çekilmiş ve köyün halkı de rol almıştı.

Gİderken eliniz boş gitmeyin tavsiyesidir :)

RwywoQ.jpg
Rwy93s.jpg
Rwy0Ht.jpg
Rwy6cb.jpg
Rwy4QS.jpg
Rwy7Kc.jpg
[/IMG]

Çok güzel bir köy, gezmiştim. Esprili insanlar...:)
Birgi de çok muhteşem.

Üst Alt