Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS 60/g Sigortalısı olmak ne demek? Ne yapmalıyım?

Konular
7
Reaksiyonlar
0
1106 - 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir. YUKARDA Kİ YAZI HAKKINDA BİR BİLĞİ SAHİBİ OLAN VAR MI ACABA

Selçuk, diğer başlıkta yazı yazdım cevap vermedin. o halde buradan bu yazının ne demek oldugunu açıklayayım.
daha önceki gSS'n iptal edilmiş ve GSS'n da olmadıgından dolayı SGK seni resen 60/g kapsamında GSS'lı yapmış. gelir testini SGK'nın sana tebligatından sonraki 1 ay içinde yaptırmazsan en yuksek prim uzerinden prim borcu çıkacak karşına.

diğer başlıkta yazmıştım cevap vermedin yeni soru sorayım. sen 60/c 1 kapsamında iken daha sonra çalışmaya vs mi başladın? daha sonra da işten mi çıktın?
bu yazının tarihi vs yazmıyor. sağlık provizyon sorgulaması mı yaptın? yeni tarihte mi?

yok abla bir yerde çalışmıyorum diyalize giriyorum buğün ilaç yazdırdım alamadım gss kapsam dışı dedi eczane bana sabah sigortaya gideceğim birde yeni maaşa başurdum 2022 için 2 hafta önce eve gelip baktılar bğünde siğortam kapsam dışı yazıyor ne oldu anlamadım acaba maaş için mi dondurdular diye düşündüm bir an sizce sorun nedir ablam

deminden beri senin yazmanı bekliorum be ablacım:) mesajını mı bulamadın acaba?:)

ablacım yazdıgın yazıda tarih vs yazmıyor. sana zahmet olacak ama tekrar sağlık provizyon sorgulaması yapar mısın aşağıda anlattıgım gibi.

şuradan sağlık provizyon sorgulama menüsüne gir:https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula

istenilen bilgileri girdikten sonra da açılan sağlık provizyon sorgulama ekranına bugünkü tarihi yaz.
sonra kimlik bilgilerini gizleyerek ekrandaki bilgilerde ne yazdığını buraya kopyala.
kendi kimlik bilgilerini gir lütfen.

ekrandaki bilgileri kendim görmem gerek. daha sonra devam edeceğiz ortadan kaybolma şu işi çözelim seninle.

T.C Kimlik No
Adı SELÇUK
Soyadı AĞIL
Cinsiyet Erkek
Doğum Tarihi 24.10.1987
Yakınlık Türü Kendisi
Tescil Kapsamı Kapsam Dışı
Yararlandığı TC Kimlik No
GSS Kapsamı GSS Kapsam Dışı
Sicil No
Provizyon Tarihi 12.02.2015
Sigortalı Türü Diğer
Katılım Payı Muafiyet Hayır
Sorgu Sonucu 1106 - 60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

tamam her şey aktardıgın gibi ablası. resen 60/g kapsamına alınmışsın.
sen 2022 aylıgına başvurdum dedin.
şimdi şu sorularımı cevapla ablası.
hanede kaç kişisiniz? hanedeki herkesin toplam geliri ne kadar? ne gelir varsa yaz bana bi?

2022 aylıgı başvurusu sırasında sana gelir testi de yapılmıştır. onla ilgilidir bu yeni durum. sen sorularımı cevapla ben sana durumu açıklarım.

abla kardeşim vardı adresini değiştirdik siğortasından dolayı şimdi annem babam ben görnüyoruz devlete göre gelirimiz bir babam çalışıyor abla evet abla 2022 baişvurdum eve geldiler bakıp gittiler kardeşimin siğortalı oldugu için onu evden gönderdik farklı bir adreste görünüyor çalışan bir babam var oda kağıtçılık yapıyor başkada bir gelirimiz yok abla

bu güzel haber işte:) kardeşini postalamanız iyi olmuş:)

peki baban ayda ne kadar kazanıor ablası? vakıf ne kadar gelir tespit etti baban için? bunun haricinde tarla vs gelir yok di mi? varsa belirt.

abla gss kapsam dışı diyor buğün ben diyalize girdim bir sorun çıkmadı birtek ilaç yazdırdım ilacı alamadım abla 60\g nedir abla sorun düzelir mi sence

ablacım sen yukarıdaki sorumu cevapla ben senin merak ettiğin her şeyi baştan anlatacagım rahat ol.

abla babam günlük 20 30 kazanır birde abla dedemden kalan arsaalr görünüyor babamın üstünde verese miras sosyalın müdürüyle konuştuk benim engelli maaşım kardeşimin sigortası yüzünden kesmişler kardeşimi evden gönderdik tekrar başvurdum gss kapanmış gibi ben şaştım maaşım geri bağlanır mı abla sence ?

ablacım baban ayın 30 gunu mu çalışıyor? aylık eline ne geçiyor ortalama?

yok abla her zaman gitmiyor 600 civarı kazanıyor abla

022 Yardımı Grubu
Yardım Türü Yardımın Fayda Sahibi Yardımın Hak Sahibi Başvuru Tarihi Son Ödeme Tarihi Son Ödeme Miktarı Son Ödemenin Durumu Yardımın Durumu Toplam Ödeme Tutarı Vakıf Bilgisi
Engelli Aylığı SELÇUK AĞIL - SELÇUK AĞIL - 24/03/2009 07/03/2014 893,17 TL ödeme çekildi Devam Ediyor 13.910,43 TL AKSARAY-AKSARAY Kılıçarslan Mahallesi Bediuzzaman Bulvarı No:83 AKSARAY Tel No: 03822175586

arsalar babanın ustuneymiş. değeri 60 binden fazla etmiyorsa 2022 aylıgı baglanır ablam sana:) aylık kazancı da babanın ortalama 600 Tl ise:9

sen 2022 aylıgına başvurunca hanedeki kişi sayısı da azalınca gelir testi yenilenmiş haliyle. (arsaların rayic degeri de fazla tutmaz sanıyorum.)

bu durumda tahmin ettiğim gibiyse 2022 aylıgın baglanacaktır. en kötü ihtimal baglanmasa bile 60/c 1 kapsamında tescilin yapılır ve bu da eski yeşil kart gibidir primini devlet öder. 2022 aylıgındaki 60/c 3 kapsamındaki GSS da eski yeşil kart gibidir ve primini devlet öder.
arsaların rayiç degerini bilemediğimden tahmini hesap yaptım. her şeyi arsaların rayic degeri belirleyecek. 60 Bİnden fazla tutmaz di mi?

gelelim 60/ g ne demek?
ablacım ailede kişi başına düşen aylık gelir eger 400,50 TL üstünde çıkarsa kişi başına düşen aylık gelire göre prim ödemek zorunda kalırsın bu GSS kapsamında.
60/g kapsamındakiler şu şartlarda şu miktarlarda prim ödeyerek sağlık güvencesinden yararlanırlar:http://www.engelliler.biz/forum/sag...an-yararlanabilmek-icin-gelir-kriterleri.html
sen şu an GSS'lı gözükmediğinden dolayı SGK resen 60/g yapmış seni. sana git gelir testi yaptır ona göre bu kapsamı değiştiririm diyor yani.
sen zaten vakfa gidip 2022 aylıgı başvurdugun için gelir testin de yapılmıştır. sorun yok yani. yakında sonuçlanır işlemlerin.

vakfı ara gelir testi sonucunu ve 2022 aylıgının baglanıp baglanmadıgını ögren.
sgk'ya gidip yorulma boşuna. alo 170'i ararsın yarın iş saatleri arasında. sana yardımcı olurlar.
ama buyuk ihtimalle tahminim doğruysa 2022 aylıgı baglanacaktır sana:)

abla az önce e devlet den baktım maaşımı kesikti devam ediyor diyor daha önceden muhtaç olmama nedeni ile kesik diyordu şimdi ise devam ediyor diyor abvla

:)
tahmin ettiğim gibi işte:) sistemde guncelleme olur çok kısa sürede inşallah:)
sen sık sık sağlık provizyon sorgulama yap her gun. bu gunlerde değişiklik yapılır.
sağlık provizyon sorgulama ekranında bilgiler değişince buradan yaz beni haberdar et oldu mu?

evet, oyle ablam:)

sen sık sık sağlık provizyon sorgulama yap bilgiler değişince beni haberdar et tamam mı?
aylığın baglanmış gorunuyor çunku. ama net bilgi vermem açısından sistemin guncellenmesini bekleyelim, emin olalım:)

Hay Allah sen e-devletten mi baktın? yorulmuşum asıl detayı kaçırmışım. yahu ablası aylıgın baglanmış senin tamamdır:)

yakında sağlık provizyon sorgulama ekranın da guncellenir. sık sık kontrol et:)

tamam abla benim sigortaya gitmeme gerek var mı abla allaha şükürler olsun bağlanmış abla yarın bir daha bakarım provizyona abla çok sağol allah razı olsun

rica ederim ablacım:)
SGK ile işin yok ablası. SGK sistem uzerinden bilgilerine ulaşıp guncelleme yapar.
sen vakfı ara sadece aylıgının baglanıp baglanamdıgını ögren için rahat etsin.

gelişmelerden de haberim olsun.

tamam abla e devlet e göre bağlanmış abla birde kendim öğrenim içim rahat etsin allah büyüktür şimdi eczaneye ne diyecem abla ilaçlarımı aldım reçete onda yarın siğortaya ğidecem demiştim onada durumu anlatacağım artık

evet e devletten sorguladım abla çok sağol abla allah razı olsun abla

senden de Allah razı olsun ablası. merak etme çok kısa surede güncelleme olacaktır diye tahmin ediyorum. en geç 1-2 gun içinde çözülür iş. sen arada sorgulama yaparsın zaten.
eczaneye söyle, beklesin yarına yetilşmezse.

tamam ablam çok sağol ablam tekrar ilk maşımı alcam valla allaha şükürler olsun rapora göre bağladılarsa ne kadar alırım ki abla raporum %91 abla diyaliz hastasıyım abla

en ufak hata payı bile bırakıp seni hüsrana ugratmak istemem ablası o yuzden kesin konuşmam için guncellmeyi beklyeceğim ya da vakıfdan maaşının durumunu ögren ona göre nefes alayım rahatlayım.
ne kadar alacagının hesap işi kolay:)

durumun acil oldugundan ben de meraklandıgımdan kesin de olsa yine de hata payı bırakıp temkinli olmaktan yanayım.

tamam abla çok sağol abla senin de kafanı ağrıttım allah razı olsun seni haberdar ederim abla çok sağol :) iyi geceler allaha emanet abla hoşçakal hakkını helal et

güncellemişler abla allaha şükür düzelmiş abla az önce sana göndereyim bak abla provizyon güncellenmiş abla

T.C Kimlik No
Adı SELÇUK
Soyadı AĞIL
Cinsiyet Erkek
Doğum Tarihi 24.10.1987
Yakınlık Türü Kendisi
Tescil Kapsamı 60/c3 2022 65 Yaş
Yararlandığı TC Kimlik N
GSS Kapsamı 60/c-3 kapsamında sigortalı olanlar
Sicil No
Provizyon Tarihi 12.02.2015
Sigortalı Türü Diğer
Katılım Payı Muafiyet Hayır
Sorgu Sonucu 0000 - Müstehaktır, provizyon alabilir.

evet ablam hade gözün aydın:)
2022 aylıgın da baglandı saglık guvencen de tamamdır:9
yarın eczaneye gönül rahatlıgıyla gidebilirsin:) saglık guvencen de hazır:)

ben de senin aalacagın parayı hesaplayım.

vakfa ne zaman başvurdun ablası?

abla 8 ya 9 ayda abla belkide daha eskidir abla 5.ayda 2014 de olabilir abla

ablacım bana kesin bir tarih ver toplu paranı hesaplayabilmem için:) aylığın kesildikten sonra vakfa ne zaman başvurdun hangi ayda?
Mart dönem aylığın 1312,30 TL
toplu paranı hesaplayabilmem için de vakfa başvuru tarihini bilmem gerek.

e-devletten bak bi yazıyor mu?

eger başvuru tarihin buysa ablasın aylık başlangıç tarihin 1 Haziran:9
buna göre Mart'ta eline mart dönem aylıgıyla birlikte toplam 5160,04 TL geçecek:)

e-devlette de başvuru tarihi böyle mi yazıyor eminsin di mi?
emin olmak adına bazı sorularım olacak.
kardeşin hangi ayda taşındı sizden vakıf niye sosyal inceleme için bu kadar gecikmiş ki? 2 hafta önce geldiler dedin ya?

vakıftan sana başvuru alındı belgesini mayısta mı imzalattılar?

Üst Alt