Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sakatların otomobil alım-satım ve kullanımı ile ilgili talepleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
...

T.C. MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı

SAYI : B.07.1.GİB.0.01.53/5319-188 27.042009*043585
KONU :

Dolayısıyla, özürlülere yapılacak binek otomobili teslimlerinde KDV istisnası uygulanabilmesi için, Katma Değer Vergisi Kanununa hüküm eklenmesi veya bu Kanunda değişiklik yapılması gerekmekte olup, söz konusu düzenleme yapma yetkisi TBMM’ye ait bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Ömer ERGENÇ
Başkan a.
Gelir İdaresi Grup Başkanı

Madem KDV konusunda iş TBMM'ye düşüyor.
O zaman Lokman AYVA başta olmak üzere vekillerimize mail atsak?

sabeyad arkadaşım. kara ulaştırma genel müdürlüğünden gelen yazıya kim imza atmış.bana bildirirsen sevinirim.

İşlem tamam!

karakaya arkadaşımıza katılıyorum.Bu konularda aslında maliye ya da ulaştırma bakanlığına ulaşılacağına direk vekiller aracılığı ile hak arayışı sürdürülebilir.kanaatimce araç alımlarımda kdv de de muhafiyet olursa araç alarımda baya bir avantajlı duruma geçeriz.ayrıca sürelerde kısalınca araç satımlarda da çok büyük avantajlarımız olur.araçları aldığımız fiyattan dahi satabiliriz.diğer sürücüler bizim verdiğimiz fiyatlara inemeyeceklerinden satışlarda engelsiz vatandaşlar bizim araçlarımızı tercih edeceklerdir ikinciel piyasasında.

Gönderdim.Daha önce ferdi olarak başvuruladan olumlu bir cevap alamadım,haydi hayırlısı

tertibata ihtiyaç duymadan araba kullanabilen kişilere de bu hakların verilmesi çok saçma.
ben yasa bu kadar genişletilirse mail dahi atmam.
tertibata ihitiyaç dymadan araba kullanabilen ,tek kolu,bacağı olmayan kişi benimle bir tutulamaz ki.
yasa bu kadar genişletilirse suistimal de çok olur.
tertibatsız araba kullanamayan kişiler için olmalı pozitif ayrıcalık.

KDV muafiyeti için yasal düzenleme gerekiyor , ancak kdv oranlarında değişiklik yapmak Bakanlar Kurulunun yetkisindedir. ( Örneğin %18 den %1 e indirmek .... gibi.)

ben daha önceki yazımda belirttim. Oturan Boğa arkadaşımızın güzel tespitlerini, maddeler halinde sıraladığı bizler için yapılması gereken düzenlemelerin hayata geçirilebilmesi için. bu maddelerin kanunlarda değişiklik yapılması gereken kanun şeklinde hazırlanmalı ve mecliste grubu bulunan partilerle görüşerek bunun kanunlaşmasını sağlanması gerekir diye.

Belirtilen yerlere bende gönderdim. ama cevabın nasıl geleceğini de bilyordum. çünkü gelir idaresinde yazılarımıza verilecek cevasbı yazan arkadaşlar da benim görevim konumunda. giden yazılar ilgili birimlerine gönderilir ve oradanda bize gönderilen yazılar çıkar.

peki ne yapabiliriz: Konusunda uzman arkadaşlarla az fakat öz bir ekip oluşturarak bu kanunu hazırlayabiliriz ve TBMM verilmesi için elimizden geleni yaparak parti grup başkanları, millet vekilleri ile görüşebiliriz. Saygılar.

4 ayrı bakanlığı ilgilendiren bir konuda kolay çözüm olamayacağını düşünüyorum. Bir de TBMM ile iletişim için kurumsal bir kimlik gerekli. O da bizde yok.
Ben ısrarla, bezdireciye kadar kurumlara baskı yapılması taraftarıyım hala. Biz baskı yapacağız, öz. id. bşk. da gerekli koordinasyon ile konuya el atacak. Başka bir yol göremiyorum maalesef.

ya bunları AHİM e şikayet edelim.Bak nasıl yaparlar görürsünüz.Ya kardeşim bu nasıl iş ya anlamak mümkün değil.Toplu olarak dilekçe yazıp müracaat edelim.Bu Başbakanlık Engelliler Federasyonu ne iş yapar? Bu ülkede herşey saçma sapan gidiyor zaten

Evet arkadaşlar 7070mur arkadaşımın dediği gibi Avrupa İnsan Kaklar Mahkemesine başvuralım. Onlar yabancı da olsa bizim hakkımızı savunacak tek birim.

AİHM ye başvuru koşulları :
İlk dilekçede başvuru sahibi yada sahipleri kimlik bilgilerini belirtilmeli, ilgili olaylar ve yapılan milli işlemler özetlenmeli ve başvuru sahibinin ihlal edildiğini ileri sürdüğü Sözleşme maddeleri belirtilmelidir.

Başvuruyu biravukat yapmalı
Mahkeme masrafı yoktur
Şikayet bildirim tarihi ilk dilekçe tarihidir.Faxla fönderilebilir

European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
Tel: (0) 3 88 41 20 18
Faks: (0) 3 88 41 27 30

Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi çerçevesindeki davalar kabul edilmektedir.Her dava kabul edilmez.Açılan davalarda oran %10 yada 20 arası değişmektedir.Sözleşmenin 34. maddesi davaların görülebilmesi kurallarını düzenler.

35. madde ise kabul edilebilirlilik kurallarını açıklar.

Madde 34
İşbu Sözleşme ve protokollerinde tanınan hakların Yüksek Sözleşmeci Taraflardan biri tarafından ihlalinden zarar gördüğü iddiasında bulunan her gerçek kişi, hükümet dışı her kuruluş veya kişi grupları Mahkeme’ye başvurabilir. Yüksek Sözleşmeci Taraflar bu hakkın etkin bir şekilde kullanılmasına hiçbir suretle engel olmamayı taahhüt ederler.

Madde 35
1. Uluslararası Hukukun genel olarak kabul edilen prensiplerine göre, ancak iç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra ve kesin karardan itibaren altı aylık süre içinde Mahkeme’ye başvurulabilir.

Mahkemenin başvuruyu kabul etmediği haller,
İmzasız ise, daha önce incelenmiş yada esas olarak aynıysa, dayanaktan yoksun ve başvuru hakkını suistimal eden başvurular kabul edilmez ve yargılamanın her aşamasında bu karar verilebilir.
Asıl Kriter sözleşme haklarının ihlal edilip edilmediğidir.Çocuklarda başvuru hakkını kullanabilirler.

Bu haklar nedir?
Madde 1: İnsan haklarına saygı yükümlülüğü
Madde 2: Yaşama Hakkı
Madde 3: İşkence yasağı
Madde 4: Kölelik ve zorla çalıştırma yasağı
Madde 5: Özgürlük ve güvenlik hakkı
Madde 6: Adil yargılanma hakkı
Madde 7: Kanunsuz ceza olmaz ilkesi
Madde 8: Özel hayatın ve aile hayatının korunması
Madde 9: Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü
Madde 10: İfade özgürlüğü
Madde 11: Toplanma ve örgütlenme özgürlüğü
Madde 12: Evlenme hakkı
Madde 13: Etkili başvuru hakkı
Madde 14: Ayırımcılık yasağı
Madde 15: Olağanüstü hallerde yükümlülük azaltma
Madde 16: Yabancıların siyasal faaliyetlerinin kısıtlanması
Madde 17: Hakların kötüye kullanımının yasaklanması
Madde 18: Hakların kısıtlanmasının sınırları

Ayrıca protokollerle ek haklar gelmiştir. Bunlar
Mülkiyet hakkı, eğitim hakkı, serbest seçim hakkı, Borçtan dolayı özgürlükten yoksun bırakılma yasağı, serbest dolaşım hakkı,Vatandaşların sınır dışı edilme yasağı, yabancıların toplu sınırdışı yasağı,savaş ya da yakın savaş tehlikesi zamanları hariç, ölüm cezasının kaldırılmasını öngörmektedir (hatırlarsanız bu 57. hükümet döneminde anayasal zemine oturtulup terör suçları da buna eklenmişti ancak yeni hükümet terör suçlarını kapsam dışı bırakıp protokole uygun hale getirdi) bunu desteklemediğimi biliyorsunuz.Yabancıların sınır dışı edilmelerine ilişkin usul güvenceleri,Cezai konularda temyiz hakkı, Haksız mahkumiyet için tazminat,Çifte yargılanmama ve çifte cezalandırılmama hakkı,Eşler arasında hakların eşitliği​

Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi'ndan
tuddb@egm.gov.tr
Sayın: Bülent KÜÇÜKASLAN

Engellilerin araç alımı satımı ve kullanımı hakkındaki görüş ve önerilerini içeren 13.04.2009 tarih ve 116349 sayılı Bimer başvurunuz incelenmiştir.
Trafik mevzuatı kapsamına giren ve Bakanlığımızı ilgilendiren konular mevzuat değişikliği çalışmalarında göz önünde bulundurulacaktır.
Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz.

1

gelen ilk cevabın dilekçesini resimli olarak ekledim Gelen 2 cevap alta yazıyor : tuddb@egm.gov.tr

Sayın: Kemal ÇAKIR
Engellilerin otomobil alımı-satımı ve kullanımına ilişkin sorunlar ile çözüm önerilerini belirten 17.04.2009 tarihli e-mail başvurunuz incelenmiş olup, benzer konulu dilekçelerinize cevap verilmiş olduğu arşiv kayıtlarımızın tetkikinden anlaşılmıştır.
Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz.

kenan06 ve 7070mur arkadaşlarmın dedigi gibi

Avrupa İnsan Kaklar Mahkemesine başvuralım mı arkadaşlar nedersiniz masraflı oluyormu bu başvuru

Avrupa insan hakları mahkemesine başvurabilmek için ilk olarak iç hukuk yollarını tüketmiş olmak gerekiyor. Burada iç hukuk yollarını tükettiğiniz halde Avrupa insan hakları sözleşmesine aykırı davranıldığını ve ihlal olduğunu düşünüyorsanız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanabiliyorsunuz. Başvuru formunda herşey oldukça açık belirtilmiş. Başvuruyu Türkçe'de yapabiliyorsunuz. Size bir dosya numarası veriliyor ve başvurunun kabul edilmesini bekliyorsunuz. Başvurunuz reddedilirse yapacak birşeyiniz kalmıyor. ( Bir üst daireye itiraz edebiliyorsunuz ama sonuç değişmiyor. ) Başvurunuz kabul edilirse oturumlu duruşma isteyip istemediğiniz soruluyor. oturumlu isterseniz Strasbourg'a her dava günü gitmeniz gerekiyor. Talebiniz halinde çok cüzi de olsa bir miktar yargı giderleri yardımı yapılıyor. Avukat tutmak isterseniz birkaç bin Fransız frangını gözden çıkartıyorsunuz. Avukatsız ve duruşmasız isterim diyorsanız Allah yardımcınız olsun ... vs. vs.

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı
Sayı : B.07.1.GİB.0.02.63/6337-30/48347 11.05.2009
Konu : Teknik muayene ücreti
Kemal DURMUŞ
durmus.kemal@gmail.com

İlgi : 14.04.2009 tarihli ve 117300 başvuru nolu dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizden; “Karayolları Trafik Muayene İstasyonlarında Yapılacak Araç Muayenelerinde Alınacak Harçlar Hakkında Sirküler ” de değişiklik yapılarak, sakat vatandaşlar üzerine kayıtlı araçlardan teknik muayene harcı alınmaması gerektiği yönündeki uygulamaya devam edilmesi hususunda öneride bulunulduğu anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı (9) sayılı tarifenin “V-Teknik muayene harçları” başlıklı bölümü 5228 sayılı Kanunla 01.01.2005 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmıştır. Dolayısıyla, yürürlükten kaldırılan söz konusu bölümde parantez içi hüküm olarak yer alan sakatlar tarafından kullanılan özel tertibatlı araçlardan harç alınmayacağına dair kanun hükmünün 01.01.2005 tarihinden itibaren uygulama imkanı kalmamıştır.

Öte yandan, 2918 sayılı Kanunun 35 inci maddesinde, araçların muayenelerinin Ulaştırma Bakanlığına ait muayene istasyonlarında veya bu Bakanlık tarafından yetki verilmesi halinde yetki verilen gerçek veya tüzel kişilere ait muayene istasyonlarında yapılacağı belirtilerek araç türleri itibariyle alınacak muayene ücretlerine yer verilmiş, muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzelkişi ya da alt işleticiler tarafından, % 5 fazlası ile tahsil edileceği hüküm altına alınmıştır.

Aynı Kanunun, 2918 sayılı Kanunun Geçici 18 inci maddesinde; “Araç muayenesi ile ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğünce verilen hizmet, yetkilendirilen gerçek ve tüzel kişilerce faaliyete geçirilinceye kadar devam eder. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan muayeneler için 35’inci maddede belirtilen muayene ücreti ile bu ücretin genel katma değer vergisi oranı kadar fazlasından oluşan tutar, Teknik Muayene Harcı olarak vergi dairelerince tahsil edilir. Bu harç hakkında 492 sayılı Harçlar Kanunu hükümleri uygulanır.” hükmüne yer verilmiştir.

İncelenmesinden de görüleceği üzere, Ulaştırma Bakanlığınca yetkilendirilen muayene istasyonları tarafından yapılan teknik muayene hizmeti karşılığı alınan ücretin 492 sayılı Harçlar Kanunu ile bir ilgisi bulunmadığından bu konudaki başvurunuzun Ulaştırma Bakanlığına (Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü) yapılması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Salih TANRIKULU
Başkan a.
Gelir İdaresi Grup Başkanı

TRT 2 de Canlı Yayına Katıldım.

12.05.2009 günü saat 11.30 gibi TRT 2 de yayınlanan ve Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen programa Telefonla canlı yayına katıldım arkadaşlar belki izleyenininiz olmuştur.
Ben özel tertibatlı engelli araçını sadece kendisi kullanmak mecburiyetinde olan, eşi yada diğer yakın akrabaları tarafından kullanılamayan araçlar ile ilgili soruyu Özürlüler idaresi başkanı Abdullah Beye ilettim. Ben hastalandığımda eşim beni hastaneye götüremiyor. Ben o arabayı ne yapayım. Çok zengin değiliz ki ikinci arabayı alalım dedim. O da cevabında bu konunun yapılacak ilk düzenlemer içinde olduğunu ve en kısa zamanda çözüleceği sözünü verdi.
Bu sırada program sunucusu peki yasal çözümlemeye kadar olan sıkıntılar ne olacak. Bir engelli hastalandığında onun arabasıyla eşi onu hastaneye nasıl götürecek die sorduğunda uygulayacılar (Polisler) biraz anlayışlı olmalı dedi.
Umarım o uygulayıcılar anlayışlı Başkan da sözünün eri olur.

Işlem tamam

Bende gönderdim maili ve araba almak için niyetlendiğin bir sırada eğer bu gönderdiğimiz mailleri ciddiye alırlarsa iyi olur denemekte yarar var inşallah hepimiz için hayırlısı olsun....

işlem tamam

bende gereğini yaptığıma inanıyor umarım kayde alırlar başarı hepimizindir....

kurumlardan gelen cevapların hepsinde ilgisizlik ve duyarsızlık var umursamaz bir devlet memurunun vatandaşa davranışı gibi yorumladım
maliye bakanlığının yazısı daha bir acayip yani TBMM yi gösteriyor bize bizler o kadar salak değiliz herhalde sen bakanlığınla ilgili bir konuda meclise bir öneri değişiklik götürmezsen ( maliye bakanlığının ) sen neden umursamaz ve ilgisiz bir cevap verebilirmisin
ya kardeşim hükümet olan kişiler vatandaşın kendilerini: hayatlarını, haklarını, özgürlüklerini. yaşam kalitelerini yülsetsinler, iyileştirsinler ve ileriye doğru ıvme kazandırsınlar diye gönderildiklerini neden hep unuturlar
vekilimin kendi kafasındaki konuyu değil benim ve onun vekil olduğu kişilerin istekleriyle ve sorunlarıyla ilgilenmeleri gerekmezmi.

acaba diyorum sayın vekil vatndaşlarımızı bizi yönetenleridemi birileri yönetiyorki benim seçtiğim benim taleplerimin umursanmayışını ve... kayıtsız kalıyorlar.

acaba diyorum bürokratlar bizim vekillerimize taleplerimizi iletmeden kendileri' mi böyle saçma cevaplarla baştan savmaya çılışıyorlar..........

bende gönderdim, umarım duyması, görmesi gerekenler sessiz kalmazlar...

ENGELLİLER İÇİN OTOMOBİL FİYATINDAKİ KDV de KALSIN

ötv almayarak bir iyilik yaptınız tşklr kdv de kaldırın tam olsun bari engellileri önünden bir engeli daha kaldırın

reklam popup

bu " Sakataalar buraya" reklam popup burdan kaldırılmasını şahsım adına rice ediyorum. bu söylev, hiç hoş olmayan bir duruş sergiliyor.. saygılarımla..

Uzun zamandır siteyi kapsamlı gezmiyordum yeni gördüm hakkatten guzel olmuş emeği geçen tüm arkadaşlara özellikle bület kardeşe çok teşekkur ederim..

Yine bombalamışsınız her yeri arkadaşlar :) bende gönderdim inşaallah guzel ve hayırlı sonuçlar çıkar...

Haydi hayırlısı umarım engellilerin engellerini kaldırmak yerine engellemesinler.

Bir gün gelipte kazara bir aYdın menderes olacaklarını hatırlarlar inşaallah devlet yöneticilerimiz.....

bende gönderdim daha öncede göndermiştim ama gönderdim diye yazı yazmamıştım inşallah iyi bir sonuç çıkar çünkü araba almak istiyorum eşimde engelli bende ikimiz aynı arabayı kullanamayacağız malüm yasa üzerine tescilli oto eşimin üstüne yapsam ben kullanamıyorum benim üzerime yapsam bu sefer eşim kullanamayacak değneğin iki ucuda pislik yasa öyle diyor bizim çok paramız var diyor iki araba alın diyor saçmalığın alası bir yasa uzun yola gideceğiz yorulduğum zaman arabayı eşime veremeyecem versemde tafik durdurğu zaman ölmekten beter eder valla yasa bizleri korumuyor bizim yanımızda değil fazla söze gerek yok icraatlarına bakacağız neler yapabiliyorlar diye ya daha kötü olu yada beklediğimizin çok çok üstünde bir yasa olur bu yasanın çıkmasını istediğimizin nedeni bir aile olarak istediğimiz yere (hastane uzun yol çocuğunu okula götürme)rahatlıkla gitmemizi sağlayacak temennim bu yasanın çıkması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt