Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[GÜNDEM] TAK sonda temininde oluşan fiyat farkının ortadan kaldırılması için CİMER'e

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
309
Mart 2024 itibarı ile sonda raporlarında 2.600 tl fark ödemeye başladık yine! SGK "parası olan işesin" dönemine geçti, patron çıldırdı!

________
Ocak 2021 itibarı ile sonda raporlarında 200-300 tl fark ödemeye başladık yine! SGK "parası olan işesin" dönemine geçti, patron çıldırdı!
________
Arkadaşlar,

Omurilik felçliler ve Spina Bifida'lılar başta olmak üzere bir çok arkadaşımız mesane boşaltmak için günde 6 adet TAK sonda kullanmaktadır.
Bu sondalar bugüne dek SGK tarafından karşılanmakta ve bizlerden bir fark ücret istenmemekteydi. Ancak Aralık ayı itibarı ile üretici/ithalatçı firmalar ürünlerine zam yaptığı ve SUT da buna uyumlu olacak şekilde güncellenmediği için firmalar bizlerden 2.600 TL fark istemeye başladı!

TAK sonda bizler için yaşamsal öneme sahip bir sarf malzemesidir. İyi/sağlıklı sondayı kullanmamak ya da az sayıda kullanmak bizim için ölümcül sonuçlar doğurur. Bu işin şakası yok!

Başta bu ürünü kullananlar ve aileleri olmak üzere, herkesin ama herkesin CİMER'e yazarak bu mağduriyetin giderilmesini talep etmesini rica ediyoruz. Bu tür belalar ancak dayanışma ile bertaraf edilir...

Lütfen boş geçmeyin! :)

CİMER'e gönderilebilecek dilekçe örneği:

Aralık ayı itibarı ile bedensel engellilerin "SONDA, HİDROFİLİK KENDİNDEN KAYGANLAŞTIRICILI" ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ciddi sorunlar ortaya çıkmış, kurumunuzca bedeli ödenen sarf malzeme konusunda SUT kapsamında belirlenmiş bedeller, piyasa koşullarında ciddi bir biçimde yetersiz kalmaya başlamıştır.

Bu olumsuzluk yüzünden engelliler ve aileleri yaşamları için vazgeçilmez öneme sahip olan bu sarf malzemesine erişimde büyük güçlük yaşamakta, arada oluşan 2.600 TL fiyat farkını ya kendileri karşılamakta ya da maddi imkansızlıklar nedeniyle karşılayamayarak sağlıklarını hayati riske atmaktadırlar (sonda kullanımının aksaması sonucunda geri dönüşü mümkün olmayan mesane, böbrek ve diğer hastalıklar neredeyse kaçınılmazdır).

Diğer yandan oluşan geçici ya da telafi edilemez (tıbbi ya da sosyal) kayıpların, ülkemiz için orta ve uzun vadede daha büyük tıbbi, ekonomik ve sosyal külfetler doğuracağı çok açıktır.

Bu sebeple, kurumunuzun bu hususları göz önüne alarak tedbir alması ve kullanıcıların ihtiyacı olan HİDROFİLİK KENDİNDEN KAYGANLAŞTIRICILI SONDA'ya erişimi kolaylaştırıcı fiyat güncellemesi yapması büyük bir gereklilik arz etmektedir. Bu yaklaşım aynı zamanda engellilerin anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerden doğan en temel haklarının da bir gereğidir.

Yukarıda ifade edilen hususlar çerçevesinde, kurumunuzun Sağlık Uygulama Tebliği'nin*A10010 tıbbi sarf malzemesi kaleminin temin bedellerinde piyasa koşullarına uygun düşecek şekilde güncelleme yapılmasını talep eder, gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımla​

CİMER'e başvurumu yaptım:

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'ne yapmış olduğunuz başvurunuz 1802506711 sayısı ile alınmıştır.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER'in internet adresinden takip edebilirsiniz.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'ne yapmış olduğunuz başvurunuz 1802507723 sayısı ile alınmıştır.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER'in internet adresinden takip edebilirsiniz.

Başta sonda kullanan arkadaşlarımız olmak üzere herkesin desteğini bekliyoruz.

İtibardan tasarruf olmaz ama sondadan olur.

Çok önemli bir konu mutlaka çözüme kavuşturmak için elimizden geleni yapalım...

Kesinlikle bulent abi birlik olmamız lazım zaten engelliler geçim sıkıntısı çekiyoruz bu gibi ödemeler bizi daha da zorr durumda bırakıyor bende başvurumu yapıyorum

Görev tamamdır.. facete bezlerden fark alındığını okumuştum şimdi sıra sondaya mı gelmiş..

"T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'ne yapmış olduğunuz
başvurunuz 1802529681 sayısı ile alınmıştır.

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER'in internet adresinden takip edebilirsiniz."

Hayret bu yazı yazılalı 3 gün olmuş, 5 kişi görüş bildirmiş. Pes vallahi.Kullanmanız şart değil arkadaşlar. Ama destek olun. Bu gün tak yarın başka bir hak kaybı olacak. Niye bu kadar tepkisiz olduk. Biz kendimiz kendi haklarımız için mücadele vermezsek, kim verecek. "Birileri yapar herhalde" mantığı ile nereye kadar gidecek zannediyorsunuz. Lütfen 5 dakikanızı ayırın CİMER baş vurusunu yapın.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne yapmış olduğunuz
başvurunuz 1802530925 sayısı ile alınmıştır.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

Bende yazdım

Bu arada medikal şirketimle görüştüm ellerinde sağlam stok olduğunu ve şimdilik fark almadıklarını söylediler. İsteyen varsa numarasını özelden gönderebilirim

1802533165 numarası ile başvuru tamamlandı.
Benden de 150 TL fark istediler. 360 adet sonda için.

başvurunuz 18.12.2018 tarihinde alınmıştır.
Başvurunuzu 1802535977 sayısı ile takip edebilirsiniz

Bende bugün medikalci ile görüştüm arkadaşlar ocak ayında fark almak durumunda olduğunu söyledi.Ocak ayında sağlık bakanlığı nın toplantısı varmış o toplantıda bu şikayetlerin çokluğunun etkili olacağını söyledi bilginize. Tak kullanmayan arkadaşlarımız da bize destek verirlerse seviniriz.
Teşekkürler..

CİMER[FONT=sans-serif]'e başvurumu yaptım HAYIRLISI OLSUN.NE DİYELİM..[/FONT]

Medikalcim fiyat farkı almıyor ama ücret ödeyenler için başvuru yaptım. İnş olumlu sonuçlanır.
başvurunuz 1802543154 sayısı ile alınmıştır.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

[FONT=Cuprum]T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne yapmış olduğunuz[/FONT]
[FONT=Cuprum]başvurunuz [/FONT][FONT=Cuprum]1802552930[/FONT][FONT=Cuprum] sayısı ile alınmıştır.[/FONT]

Bugün medikalcime sordum bez fiyatlarında da aynı sorun oluşmuş. Devlet 30 beze 25 tl ödüyormuş fakat bez 80 tl olmuş.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'ne yapmış olduğunuz
başvurunuz 1802568426 sayısı ile alınmıştır.

OturanBoğa Bülent abi yazının tamamı CİMER'de harf fazlalığından dolayı kopylanmadı. Bir iki yerden boşluğu silip bir iki kelimeyi olmasa da olur deyip öyle gönderdim. :)

fark ödemeden tak sonda veren medikalleri yazın arkadaşlar.isteyenler ordan alsın

Bu konuda çıkan ses az olmalı ki henüz ne CİMER'den bir geri dönüş oldu ne de ilgili bakanlığın bir aksiyonu.

Dönüş yok bendede ama SGK pazarlık için cuma günü görüşüceklermiş inşallah mağdur etmezler

Bende cimer e yazdım benim medikalcim de 9 yıldır ne bezden ne sondadan fark istemiyor du şimdi 2 ay için 400 TL fark istedi evde bakım maaşı na vereceği 3 kuruş zammı da bu şekilde geri aldı devlet ne diyelim bu kadar insanın hakkına giriyorlar bu kurumu yönetenler ülke şartlarından bu kadar mı bi haber.

CİMER eskisi gibi değil artık.. şikayetleri ilgili kurumlara aktarıyor, onlar da standart prosedürü uyguluyor ve klişe cevaplar gönderiyor.. benim şahsen pek güvenim kalmadı ilgili kuruma..
bu konu ile ilgili daha önceki CİMER başvurum ve cevabı:

"[FONT='inherit']Değerli devlet büyüklerim. Devletimiz ve hükümetimiz son yıllarda engelliler ve engelli hakları yönünden çok güzel gelişmeler getirdi. Yapılan pozitif uygulamalardan dolayı minnettarız müteşekkiriz. Ancak bu son dönemde engellilere yönelik çok fazla kısıtlamaya gidildi. Örneğin bir fiziksel engelli olarak beni ilgilendiren: 1- bir fiziksel engellinin olmazsa olmazı akülü sandalye ödemeleri çok çok azaltıldı hatta bazı ürünlere artık ödeme bile yapılmıyor. bir engellinin binebileceği en düşük fiyatlı akülü araç 5-6 bin tl ama SGK sadece 2.500 tl ödüyor. ellerini kullanmakta zorluk çeken engellilerin kullandığı (daha önce devletimizin tamamını ödediği) ayağa kaldıran akülü sandalyenin en ucuzu 25-30 bin tl ama SGK hiç ödeme yapmıyor. 2- felçli engellilerin kalçasında yara olmaması için kullandığı havalı minderin en ucuzu 1.500 tl ama SGK hiç ödeme yapmıyor. felçli engellilerin kalçaları yara bere içinde . imkanı olan engelli minderi alabiliyor olmayan engelli haftalarca oturmuyor yatıyor yaraları iyileşsin diye. 3- ÖTV kısıtlaması keza öyle. [/FONT]
[FONT='inherit']Velhasıl Engelli hakları konusunda pozitif ayrımcılık konusunda çok ilerleme kaydettik ama YASAKLAMALAR, KISITLAMALAR, ÖDEMELER KONUSUNDA ÇOK MAĞDURUZ. Evet duyuyoruz süistimaller olduğunu ama bunun çözümü YASAK olmamalı. Gerçekten ihtiyacı olan engelli mağdur edilmemeli. Devletimizi sağduyulu ve vicdanlı olmaya davet ediyorum nolur engelli temel ihtiyaç malzemelerinde YASAKÇI ZİHNİYETTEN VAZGEÇİP TAKİBE DAYALI SİSTEM GETİRİN ENGELLİLER MAĞDUR OLMASIN. Saygılar"
[/FONT]
SGK CEVABI:
"[FONT='inherit']Kurumumuzca finansmanı sağlanan tıbbi malzemelerin fiyatları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 72 nci maddesi gereğince oluşturulan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Komisyonu oluşturan üyelerin katıldığı kurumlar göz önüne alındığında tıbbi malzemelerin fiyatlarının belirlenmesi süreci; farklı paydaşların bir araya gelerek çalışmasını, bütçenin daha etkin ve verimli yönetilmesi açısından son derece titizlik gerektiren ve çeşitli aşamaları içerisinde barındıran fiyat çalışmalarını içerdiği ve mevzuat açısından bir takım düzenlemelerin yapılmasını gerektiren detaylı bir süreç olmaktadır. Söz konusu tıbbi malzemelerin fiyatları Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu sürecinin tamamlanması sonucunda Sağlık Uygulama Tebliğin (SUT)’de yayımlanmaktadır. [/FONT][FONT='inherit'] Bilgilerinizi rica ederim."
GELİR İDARESİ CEVABI:
"[/FONT]
[FONT='inherit']Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvuru incelenmiş olup, başvurunuzda yer alan "ÖTV kısıtlaması keza öyle" ifadesi tam anlaşılamamakla birlikte, 7061 sayılı Kanunla yapılan değişikliğin kastedildiği düşünülerek konu hakkında açıklamalarımıza aşağıda yer verilmiştir.[/FONT][FONT='inherit']4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun, 7061 sayılı Kanunun 72 nci maddesi ile değişik, 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (a) ve (c) bentlerine göre, engellilik oranı %90 veya üzerinde olan malul veya engelliler ile bizzat kullanmak üzere taşıtta hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul veya engellilerce, 87.03 tarife pozisyonunda yer alan binek otomobili, arazi taşıtı, SUV, steyşın vagon vb. taşıtlardan motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer tüm vergiler dahil bedeli 200.000 TL'yi aşmayanların ilk iktisabı vergiden müstesnadır. [/FONT][FONT='inherit'] Öte yandan, anılan maddeye göre, 4760 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri ile (6) numaralı bendinde yer alan tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın 100 lirayı aşmayan kesirleri dikkate alınmaz, Cumhurbaşkanı, bu şekilde tespit edilen tutarı %50’sine kadar artırmaya yetkilidir.[/FONT]
[FONT='inherit'] Buna göre, 2018 yılı için söz konusu taşıtlar için 200.000 TL olarak uygulanacak olan tutar, 2019 yılında, 2018 yılı için belirlenecek yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanacaktır. [/FONT]
[FONT='inherit'] Vatandaş odaklı, katılımcı ve şeffaf hizmet anlayışı çerçevesinde, belirttiğiniz konu veya diğer konu ve sorunlar hakkında talepleriniz olduğunda kurumla rahatlıkla iletişime geçebileceğinizi belirtir; hayatınızda başarılar ve esenlikler dileriz"[/FONT]

başvurunuz 1802603743 sayısı ile alınmıştır.

[FONT=sans-serif]Yine aynı cevabı alacak olsam da yine yazdım, [/FONT][FONT=sans-serif]belki dikkate alınır umuduyla[/FONT][FONT=sans-serif]...
"Aralık ayı itibarı ile bedensel engellilerin"SONDA, HİDROFİLİK KENDİNDEN KAYGANLAŞTIRICILI"ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ciddi sorunlar ortaya çıkmış, kurumunuzca bedeli ödenen sarf malzeme konusunda SUT kapsamında belirlenmiş bedeller, piyasa koşullarında ciddi bir biçimde yetersiz kalmaya başlamıştır.
..."[/FONT]

[FONT=sans-serif]T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ([/FONT][FONT=sans-serif]CİMER[/FONT][FONT=sans-serif])'ne yapmış olduğunuz başvurunuz [/FONT][FONT=sans-serif]1802542962 [/FONT][FONT=sans-serif]sayısı ile alınmıştır.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri [/FONT][FONT=sans-serif]CİMER[/FONT][FONT=sans-serif]'in internet adresinden takip edebilirsiniz.

AYRICA TÜM SUT ÖDEMELERİ İÇİN CİMER BAŞVURUSU:[/FONT]
"[FONT='inherit']2018 yılı sonu itibarı ile engellilerin medikal malzeme ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. SGK tarafından bedeli ödenen sarf malzemelerin SUT kapsamında belirlenmiş bedelleri, piyasa koşullarında yetersiz kalmaktadır. [/FONT][FONT='inherit']Bu olumsuzluk yüzünden engelliler ve aileleri yaşamları için vazgeçilmez öneme sahip medikal malzemeleri temin edememekteler ve hayatlarını ciddi şekilde etkilemektedir. [/FONT]
[FONT='inherit']
SUT medikal malzeme ödemelerindeki sorun tüm medikal malzemeleri kapsamaktadır. İlgili kurum engellinin ihtiyaç duyduğu, hayata bağlayan ürünlerde kısıntıya ve iptallere gitti. Bu yapılan ne insan haklarına uymaktadır ne de sosyal devlet anlayışına... Yüce Devletimiz engellisinin hayati ihtiyaçlarını karşıla-ya-mayan devlet durumuna düşmektedir. [/FONT]

[FONT='inherit']
Bu sebeple, devletimiz ve ilgili kurumun bu hususları göz önüne alarak tedbir alması ve engellilerin ihtiyacı olan malzemelerin Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki fiyat güncellemelerini medikal malzemelerin alınabilirliğine göre yapması "engellilerin insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmesi adına" büyük bir gereklilik arz etmektedir. Bu aynı zamanda engellilerin anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerden doğan en temel haklarının da bir gereğidir. [/FONT]

[FONT='inherit']
Sağlık Uygulama Tebliği tıbbi sarf malzemelerin temin bedellerinde piyasa koşullarına uygun düşecek şekilde güncelleme yapılmasını talep eder, Devletimizi ve ilgili kurumu bu mağduriyet karşısında daha duyarlı olmaya davet eder, gereğini bilgilerinize arz ederiz [/FONT]

[FONT='inherit']Saygılar"
[/FONT]

[FONT=sans-serif]T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ([/FONT][FONT=sans-serif]CİMER[/FONT][FONT=sans-serif])'ne yapmış olduğunuz başvurunuz [/FONT][FONT='inherit']1802552397 [/FONT][FONT=sans-serif]sayısı ile alınmıştır.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri [/FONT][FONT=sans-serif]CİMER[/FONT][FONT=sans-serif]'in internet adresinden takip edebilirsiniz.[/FONT][FONT=Verdana][FONT=sans-serif]
[/FONT]
[/FONT]

Son düzenleme:
cimer bir türlü giriş yapadım nasıl müracaata bulunabilirim ayrica TAK KATETER için adana 200 tl iyat farkı istenmektedirler ne yapabiliriz gecen dönem100tl alan meikalci şimdi 200 tl almaktadir diğer medikalçiler aynı farkı talep ediyor

Metin kısmı fazla geliyor bir kaç yerden kısıtlama yapmak zorunda kaldım. Bir gözden geçirirseniz güzel olur. Dikkat edilmese son kısım eksik. Kolay gelsin

03.01.2019 16:38 tarihinde internet üzerinden #1900024994 nolu başvurunuz alındı.

https://www.cimer.gov.tr/
Burdan deniyebilirsiniz

https://www.cimer.gov.tr/
Buradan deniyebilirsiniz

Üst Alt