Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haftanın Konusu] 2006 Ayvalık Temerküz Kampı Kaçış Macerası

:) Sen de sağ ol Cemil. Zaten öyle yapacağım, kendim söyleyip kendim oynayacağım belki.

İstanbul'da olmanın yararı da var zararı da. Çok da mühim bir engel değil İstanbul dışında olmak.

Saygılar

HAKLI OLDUĞUN DAVADA SUSMA; ATIN İYİSİNE DORU, YİĞİDİN İYİSİNE DELİ DERLER...

Yapılan hataları eleştirmeden sorunların çözümüne ulaşmak ne kadar kolay olur...? Amaçlar güzel olsa da uygulamadaki yanlışların, davamı olduğu sürece yapılanların hiç bir önemi kalmıyor.Yazılanları okudukça var olan fikrim kat kat sabitleşmektedir.Birilerinin eğlenebilmesi için çoğunluğun eziyet çekmesine seyirci kalmak niye!!!

semino haklısın böyle gelmiş ama böyle gitmemeli. vefa gibi değerli arkadaşlar yazmalı eleştirmeli tekrar gidip gelişmeleri takip etmeli. eleştirmek de güzeldir eleştirelim anamızda babamızda çok yakın dostumuzda yanlış yapsa eleştirelim bu forumun amacı bu değilmi.. ama engelli camiasında nedense eleştiren insan düşman ve kötü adam olarak değerlendiriliyor. burada kim kimi tanıyor hepimizin ortak konusu engellimiz. bu zamana kadar bir yerlere gelmeyen istismar edilen kendini reklam malzemesi yaptıran engellilerimiz reklam bitiyor film başlayınca kahraman rolüne oynamaya çalışıyorlar.UMUDUMU YİTİRMEK İSTEMİYORUM. ZOR AMA NEDEN DÜZELMESİN.

Konuyu Haftanin Konusu yaptim
Olabildigince cok katilimcinin gorusunu almak daha anlamli olacaktir...

• Yıllardan beri Türkiye Sakatlar Konfederasyonu öncülüğünde Ayvalık'ta 'Özürlüler Şenliği' düzenlenir;
    * Bu etkinliğe katıldınız mı? 2006'daki etkinlik hakkındaki görüşleriniz/tespitleriniz nelerdir?
    * Etkinliklerdeki organizasyon kalitesini yıllara göre değerlendirir misiniz? Sizce organizasyonda bir iyiye gidiş var mı?
    * Bu etkinlikle ne yapılmak isteniyor ve sizce amaca hizmet ediyor mu?
    * Sizce bu etkinliğin yararları ve zararları nelerdir?

bu etkinlige 3 sefer katıldım bu yılki rezaletti bence bir tek faydası çeşitli illerden insanlar tanıyosun dostlar tanıyosun gerisi fasa fiso

Ben bu etkinliğe 2005 senesinde katıldım.
Tabiki memnun olduğum durumlarda oldu ama memnun olmadığım durumlarda yaşandı.

Bir defa insanlara davranış genel olarak yanlış baştan onu söyleyim. Herkesi hakiki özür durumuna göre yerleştirmeleri gerekiyor. Ama malesef oda dağılımı yapılırken bu yapılmıyor. Bu yapılmadığı gibi örneğin bir battaniye isteyene oldukça kaba davranabiliyorlar. Olmamalı.

Ya aslında öyle çok şey varki tek tek kaleme almam da yanlış olabilir diye düşünüyorum.
Lütfen güleryüz. herşeyden önemlisi güleryüz. Özürlüye hak ettiği değer verilsin hakettiği güleryüz gösterilsin.
Ve bazı şeyler sistematik olsun. Eşitlik olsun. Lütfen bu organizasyondan olabildiğince fazla özürlü yararlansın Fazla ve değişik özürlü dostlar yararlansın.

bu kadarda olmazkii...

yaw anlayamadığım her sene ayvalık ayvalık diye sayıklarlar gün sayarlar ama nedense hiç bir şeydende memnun kalmazlar.beğenmiyorsanız gelmeyin arkadaşlar sizi zorlamı götürüyorlar...

TÜRKİYE SAKATLAR FEDARASYONUN AYVALIKTAKİ KAMPINA HİÇ KATILMA FIRSAT OLMADI.BİLMEM NEDEN 4 YILDIRDA SEVGİ SELİ SAKATLAR DERNEGİNDE YÖNETCİĞİM AYRIMCILIĞIN YAPILDIĞINI TAHMİN EDİYORUM FEDARASYONA DERNEK ÜYEMİ DİYE SORARSANIZ DEĞİL ÜYE OLMAYIDA DÜŞÜNMÜYORUM FEDERASYONUN KENDİ CEVRESİNDEN BAŞKA KİMSE YARARLANAMIYOR ÜYE OLUPTA ONLARIN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRAYIM BİLİYORLARKİ BÖYLE BİR DERNEĞİN OLDUĞUNU BAŞKA BİR TOPLANTI OLSA VE BÜLTEN YAYINLANSA GÖDERİYORLAR NİYE BÖY BİR ETKİNLİKTE KAMPLARA CAĞIRMIYORLAR
İNŞALLAH O GÜNLERİ AŞACAGIZ BEN İSTERİMKİ TÜM TÜRKİYE DEKİ ÖZÜRLÜLERİN YARARLANMASI

KanatlıTırtıl ın yazısını baştan sona okudum. Gerçekten çok hüzün verici bir durum.
Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar
Kurban bayramıydı. Baba ma; maddi durumu iyi olan hatta kurban kesmiş insanlara neden et dağıttığımızı anlamadığımı, kesitiğimiz kurbandan sadece fakirlere et payı vermemiz gerektiğini önerdiğimde Babam:
- Oğlum, sadece fakirlere et payı verilirse olurki onurları rencide olur. Bunların yanında hiç ihtiyacı olmayan insanlara da et payı verilmesi fakir insanlara fakir oldukları için onlara sadaka verildiğinin düşüncesinin ortadan kalkmasını sağlar. dedi.

Babam haklıydı. Bu düşünce tarzı islamın ruhunda vardır. Sağ elin verdiğinden sol elin dahi haberi olmayacak.
Engelli yürüyüşü de ne demek? Engellilerin halkın içine çıkartılıp caddelerde acımaksı bakışlar altında yürütülmesi de ne oluyor? Çok gereksiz ve rencide edici bir uygulama bence.
Bu tür organizasyonlar da sadece engellilerin değil sağlam insanlarında bulunması gerektiğini düşünüyorum. Hemde en az yarı yarıya.

uzun yazıları pek sevmezdim bu başlığa bakıncaya kadar teşekürler

KanatlıTırtıl' Alıntı:
Cemil neden ısrarla karşıma çıkıyorsun????????????
Kaçmak kolay diyorsun..
Kaç yıldır bu camiadasın ki?
Ne işler yaptın.?
Siz bu yollara giderken ben çoktaan dönmüştüm.
Kişiselleştirme ve saptırma bu konuyu lütfen.
Zaten yazdıklarımı bile yanlış yorumluyorsun.

Sana cevap yazmayacağım bunu bil. Zira sen ısrarla önüme çıkıyorsun.

Tırtılın her söylediğine katılmakla birlikte, yukarıdaki sözleri bana biraz bu camianın üslubu gibi geldi.. sebebini bilmiyorum ama irite oldum...

aysemmm' Alıntı:
yaw anlayamadığım her sene ayvalık ayvalık diye sayıklarlar gün sayarlar ama nedense hiç bir şeydende memnun kalmazlar.beğenmiyorsanız gelmeyin arkadaşlar sizi zorlamı götürüyorlar...

:roll: Yazdıklarımı "okusaydın" daha iyi anlardın. Hiç bir şeyden memnun kalmazmışım :) Her sene gidermişim.. Sayıklarmışım.. Şahsım adına söyleyeyim: HAYAL BUNLAR.

Fuzulim' Alıntı:
Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

Engelli yürüyüşü de ne demek? Engellilerin halkın içine çıkartılıp caddelerde acımaksı bakışlar altında yürütülmesi de ne oluyor? Çok gereksiz ve rencide edici bir uygulama bence.
Bu tür organizasyonlar da sadece engellilerin değil sağlam insanlarında bulunması gerektiğini düşünüyorum. Hemde en az yarı yarıya.

Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar :) Tam yazmak istediğim ama yazmadığım ifade.

Hüseyin Aksu' Alıntı:
Tırtılın her söylediğine katılmakla birlikte, yukarıdaki sözleri bana biraz bu camianın üslubu gibi geldi.. sebebini bilmiyorum ama irite oldum...

:) Camia derken, seni, beni, onu... sakatları kastettim. Yanlış anlaşılmaya müsait bir kelime evet, haklısın. Ama asla kimsenin, hiç bir derneğin kulübün vs ağzıyla konuşmuyorum.

Lütfen üzerine alınma, Şu irrite sözcüğünü duyunca içim gıcıklanıyor nedense. :) Bir kaç saniye için konu dışına çıkıyorum izninizle..:
Dil Yâresi
Türkçe dostlarından (M. Banu Aksoy)
# Kadir Çöpdemir, Türkçe'deki yabancı kelimelerden rahatsız olup olmadıklarını soruyordu:
«Konuşurken, konuşmasının içine yabancı kelimeler katan insanlardan irite olur musunuz?
«İrite olmak (Fransızca être irrité, ²...'e kızmak, sinirlenmek) ifadesini insanların dikkatini çekmek için bilhassa mı kullandı, yoksa o anda aynı şeyi yaptığının farkında değil miydi, anlayamadım. Konuştuklarından hiçbirinin bunu fark etmemesi de üzücüydü.
- Kadir Çöpdemir diline hükmedebilen biridir. Türkçesi Allah için sağlam. O an yüzündeki ifadeyi görmedim, ama tahmin ederim ki, sualini sahiden sinir bozucu bir örnekle süslemek istemiştir.

Hakkı Devrim

Ayvalık 2006 da gördüğüm manzarayı olabildiğince "gerçekçi" yazdım. Bir usta kameraman olsaydı, etkileyici bir belgesel çekebilmek isterdim. Belki o zaman biz, etkinliği düzenleyenler, halk... yani hepimiz kendimizi ve yapılan işleri daha sağlıklı şekilde değerlendirebilirdik...

Aynaya, gerçeklerin aynasına sık sık bakmaktan çekinmeyelim....

Aslında ben de benzer manada kullandım.. "Rahatsız olmak" gibi falan düşündüm... Üzerime alınsam noolurki? :lol: Sana bişey olmasın :lol:

Camia meselesine gelince, ben senin ne demek istediğini anladım. Yani camiadan kastının ne olduğu değil idi söylemek istediğim. Sadece o mesajında kullandığın üslubu; eleştirdiğin, (benim de sonuna kadar seninle aynı düşündüğümü bil) zaman zaman suçladığın, kızdığın camianın (özellikle önde gelenlerinin) genel tavrına benzettim. Yani senin diğer mesajların ve üslübunla ters düşüyor diye düşündüm. Belki de yanlış anladım...

Re: bu kadarda olmazkii...

aysemmm' Alıntı:

Çok gereksiz bir üslupla yazılmış bir yazı. Lütfen yazılanları baştan sona okumadan cevap yazma Ayşemm. Biz ne diyoruz sen ne yazıyorsun.

BÖYLE BİR ORGANİZASYON OLMASA DİYECEĞİMİZ İLK SÖZ NEDEN BÖYLE BİR ORGANİZASYON YAPILMIYOR OLACAKTI. KEŞKE YAPILSADA BİZLERDE KATILSAK ÇADIR BİLE KURARIZ DİYE SÖYLENİRDİ, İNSAN SEVDİĞİ DOSTLARIYLA KADER ARKADAŞLARIYLA ÇADIRDA KALIR, BİR YATAĞI PAYLAŞIR, BİR LOKMAYI PAYLAŞIR. BU PAYLAŞIMI EKSİKLİK ACİZLİK OLARAK NEDEN DEĞERLENDİRELİM..TABİİKİ HER TOPLUMDA OLDUĞU GİBİ YAPILANLARI ELEŞTİRENDE OLACAK ÖVGÜ İLE BAHSEDENLERDE OLACAK.FİKİR FARKLI, DÜŞÜNCE FARKLIDIR ÇÜNKÜ AMA BU PROBLEMLER NEDENSE BİZİM ENGELLİ CAMİASINDA DAHA FAZLA OLUYOR, ELEŞTİRMEKLE BERABER GELECEK YILLAR İÇİN NELER YAPILIR NERELERDE BİR ARAYA GELİRİZ, NASIL ORTAMLAR DİZAYN EDİLİR BUNLARA ÇÖZÜM BULALIM. BEN BELKİ AYVALIĞA ENGELİMİZİ AŞMIŞ OLARAK GİTMİŞİMDİR, AYVALIĞA GİDERKEN ÖYLE ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİ GÖRDÜMKİ ENGELLİ OLDU İLE UTANAN ENGELİNDEN DOLAYI TOPLUMDAN KENDİNİ KAÇIRAN İNSAN,ORALARDA KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ YAŞAMAKTAN ZEVK ALAN AYNI ENGELLİ ARKADAŞINI GÖRÜNCE;TOPLUMUN İÇERİSİNE GİREREK SAKATLIĞI İLE UTANMAYAN YAŞAMA DÖRT ELLE BAĞLANAN İNSAN HALİNE GELMİŞTİR BUDA BENİM İZLENİMİM...

Etkinliğe katılmadım, ama bu tür etkinlıklerin faydası olduğunu düşünüyorum.
Bu gibi etkinlikleri şayet üslenecek bir dernek veya başka bir şahiş oraya
gelen insanlarara hizmet babında hiçbir eksiklık hissettirmemelidir.
Bu gibi organızasyonların sponsorluğunu üstlenecek kişiler hiçbir fedakarlıktan kacınmamaları lazım diye düşünüyorum.Çünkü insanlar ta uzaklardan kalkıp oralara teşfik ediyorsa bununda karşılığını ve misafirperlığını görmesı gerekir.
14 yıldır süre gelen bir organizasyonluk şayet bir öncesınden daha iyisını ve insanları memnun edici bir organızasyonluğa doğru gitmiyorsa arkadaşlar bu konuda yerden göğe kadar haklı koca 14 yılda bu gibi sorunların kalmaması gerekir.
Katılan arkadaşlar bazi şeylerden memnun kalmasalar bile herhalde memnun kaldığığı bir şey vardır oda yeni dostluklar olsa gerek.
Hepinize kolay gelsin.

Benim anlayamadığım bir şey var bu yazılanlarda arkadaşlar,

Kuşkusuz dostlar bir araya gelecekse zaman geçireceğimiz yerin çok fazla bir anlamı olmaz. Dostları bir arada olduğu zaman samanlığın seyran olduğu bir gerçektir. Nereye kadar pekii???

Burada site içinde yani, bir organizasyon düzenlenecekken bile, bu konuda görecli olan arkadaşlarımızdan oya, ve gülçin in nelere dikkat ettiklerini çok yakından biliyorum.

Söz konusu olan yerin, tuvalet ihtiyacı, ulaşımı, ekonomik olarak uygunluğu, vs. gibi konularda bizlere gerekli her türlü ihtiyacı karşılamak üzere kimlere, nasıl dil döktüklerini de çok iyi biliyorum.

Uzaktan onların bu çabalarına baktığım zaman, bir başkası gerçekten bu kadar uğraşmaya gerek var mı diye bir soruyu aklına getirebilir.Son derece zor ve sorumluluk isteyen bir iş bu gerçekten. Ve bu iki engelli insan, her şeye rağmen ellerinden gelen gayreti sarfedip, bizlere en güzeli sunmuşlardır da bildiğiniz gibi.

Şimdi sen kalkıp koskoca bir organizasyon yapmaya kalkışacaksın, ve bu işte iki kişi değil, onlarca kişi olacaksın ve ortaya çıkardığın sonuç bu olacak.

Bu kabul edilebilecek bir şey değil.

Bunu kabul etmek, kendimizi red etmemizin en güzel örneğidir.

Haaa, burada oluşan aksaklıkları dile getirirken ukalalık yapmak gibi bir niyet taşınmadığı da gün gibi aşikardır. Kuşkusuz hayatında ilk kez tatile çıkan insanlarda vardır bunların arasında. Ve doğal olarak öylesine zorluklarda yaşam mücadelesi veriyoruz ki, bu bile güzel gelebilir bazılarımıza da.

Bütün bunları kabul edebilirim. Ama biliyorum ki, her zaman daha iyisi ve daha güzeli kesinlikle vardır ve bizler bunlara layık kişileriz. Ve bütün bunlar aynı insan gücü kullanılarak bundan çok daha iyisini yapabilmeyle sonuçlanabilirdi.

Yapılmadıysa, ortaya burada yazılanlar gibi bir sonuç çıktıysa, bu insanlar yani bu organizasyonu düzenleyenler hesap vermek zorundadırlar. O kadar kolay değil bu işin içinden sıyrılıp çıkmak.

İnsanlar bir umutla bir araya geliyorlar, insanca davranışı hak ettikleri gibi, insana yakışmayan yüzyıllar öncesinin davranışlarına son derece uyan bir yaşama koşuluyla karşılaşabiliyorlarsa, düşünmek lazım.

Düşünmenin ötesinde hesap sorması lazım... Bence bu hesap bu yazının ortaya çıktığı mayıs aylarında yapılabilseydi çok daha anlamlı olacaktı. Kuşkusuz bu organizasyonu yapanlar şimdi, aradan iki geçmiş haliyle " Ne güzel bir organizasyon yaptık " edalarıyla hala dolaşabiliyorlardır.

Ben tek bir kelime söyleyebilirim.

Yazıklar olsun !!!!

ayvaligi cenenet yeri yaktilar.................ormani bitirdiler be icim yandi...

aslında pek yorum yapmak istemiordum, yani devletimizin sürekli yaptığı saçmalıkları artık doğal karşılar oldum. ama kendimi frenleyerek bi kaç bişey yazıcam. Zaten herşeyi bi kenara atsak, engelli arkadaşlara dışarıda ayrı masa kurulup, plastik sandalyelere oturtulup, plastik çatal kaşıklarla yemek verilmesi, sadece bu bile yeterince küçük düşürücü. ne olur aynı yerde aynı koşullarda yense yemekler, yatak sıkıntısı çekilmese.. sözde engelliler şenliğiymiş ama yaptıkları ayrımı da arkadaşlarımızın gözüne gözüne sokmuşlar. walla bravo tebrik ediyorum!!

bende 2004 yılında katıldım aslında bekledıgım gibi olmadı ılk odalarımıza girdikki birde ne görelım ne çarsaf var ne yorgan şaşırdık kaldık eyvah biz nereye geldik dedık arkadaslarla sonra ıcımızden bırı dedıkı burası nazi kampındanda kötü hala şoktaydık neyse lojmanın ıcınde dolasmaya başladık wc yi actı ki rezalet banyoya baktık dahada berbat yazıklar olsun dedık ama geldık bikere katlancaz başka caremiz yoktu.neyse ayvalık kaymakamlıgından yardım ıstendı battanıye göndermişler bi kamyon geldiki seviniyoduk ama yıne handıkap cünkü battanıyelere bı baktıkkı rezalet kırk yıl yıkasan temızlenmez berbat kırden kokuyorlar adeta ne yapcamızı sasırdık lanet olsun dedık.oraya bızı götürenler organıze edenler fedarosyon temsılcıleri özellıkle biri var kı adını galıba cogunuz bılıyosunuz adam sankı sırkeci mahmut kapris oraya kendını göstermeye gelmiş bir dilim ekmegi vermeyecek kadar acımasız malaesef bizi böyle ınsanlar yönetiyo yazıklar olsun dedım kendı kendıme sonra o adamla kavga ettim bir dilim ekmek ya utanmaz adam dedım sonrada birdaha gitmemeye karar verdım kısacası adı şenlik ama tam bi rezalet

Ayvalık Şenlikleri

Bu konuda birazda ben konuşayım istedim.Vefa arkadaşımın tespitleri çok doğru, insanlık dışı bir manzaraydı.iki kişilik odada 5 kişi kaldık et yığını gibi odalar odanın içinde yürüyemiyorsun,yemekler rezalet, pilastik çatal,bıçak kendi ülkende kendi insanın tarafından horlanmak en acısıda.
Eksik kalmış tespitleri ben tamamlayım. Şenliklerin 3. günü Konfederasyon başkanı Faruk bey geldi bu ne razelet falan diye bütün herkesle toplantı yaptı Otel Müdürünü yanımızda azarladı, Aşçıyı azarladı bize böyle bir ortam yaşatan kim varsa ama bu yalnızca gövde gösterisiydi (danışıklı dövüş) biz odaların onun talimatı ile o kadar doldurulduğunu biliyoruz.Otelden 100 kişiyi başka bir otele gönderdiler maksat ordaki insanları rahatlatmaktı 100 kişi gitti ama biz yine 5 kişi kalmaya devam ettik. madem odalardaki fazlalıklar gitmeyecekti o 100 kişi niye başka otele gönderildi onuda anlamadım.Saçma sapan şeyler neler olduğu konusunda kimsenin fikri yok,doğru düzgün açıklama yok.
Ben Ayvalık şenliklerine 6 kez katıldım ilk yıllarında ve son 3 yıldır arada kıyaslama yapacak olursam ilk yıllar daha iyiydi. Aslında yıllar geçtikçe daha iyi olması gerekirken malesef kalite düştü.
Ayvalık şenlikleri bence düşünce bazında güzel bir fikir yurdun dörtbir yanından engelli insanların gelmesi onlarla tanışmak güzel bir ortam oluşturmak, farklı kültürleri tanımak hoş ama insanca davranılan bir ortamda bunun yapılması güzel olurdu. Bu sağlanamazmı? bence yapılabilir. Bu konuda engelli oluşumlara iş düşüyor dernekler, fedarasyonlar bu konuda devrede olmalı bu olayı organize etmek için sponsor bulabilirler.
Bu kadar olumsuz şeylere rağmen yinede ayvalık şenliklerine gidiyorum birgün bu olumsuz koşulların düzelmesini umut ederek, herkese insanca davranılan ortamı görmeyi diliyerek....
Ortam ne kadar olumsuz olursa olsun insanlar kendi ortamını güzelleştiriyor ve her ortamda eğlenmesini biliyor.Maksat yalnızca eğlence olmamalı tabi zaten benim için öyle ben insanları gözlemlemeyi seviyorum orda bir insan mozaiği oluşuyor bunu izlemek farklı kültürleri analiz etmek benim için çok güzel.

Re: Ayvalık Şenlikleri

Toplantıyı biliyordum da yazmadım sevgili rapunzen.. Diğer günlerde yaşadıklarınızı tahmin etmek zor değil, teşekkürler, kalan günlere dair yazdıkların için..

rapunzen' Alıntı:
Ortam ne kadar olumsuz olursa olsun insanlar kendi ortamını güzelleştiriyor ve her ortamda eğlenmesini biliyor.Maksat yalnızca eğlence olmamalı tabi zaten benim için öyle ben insanları gözlemlemeyi seviyorum orda bir insan mozaiği oluşuyor bunu izlemek farklı kültürleri analiz etmek benim için çok güzel.

Bütün olanların yıllardır devam etmesinin sebebi var. Israrla GELİŞME olmamasının sebebi var..

Halkımız melâke gibi. En kötü koşullarda bile, mutlu olacak bir şeyleri mutlaka buluyoruz. Gülmeyi, beraberliği, sevgiyi ve yaşamayı seviyoruz. EN KÖTÜ KOŞULLARDA BİLE BU TUTKUMUZDAN ÖDÜN VERMİYORUZ.

Bu tabii ki çok güzel bir özellik. Ancak burada bahsedilen şenliklere Avrupadan, Amerikadan, Asyadan.. vs vs ülkelerden gözlemciler gelse ve görselerdi durumu, bizim bu POLYANNACILIĞIMIZA bir taraflarıyla güler giderlerdi.

Böylesine güzel ruhlu, güzel huylu, güzel sözlü insanımız, neden, neden bir Avrupalının, Amerikalının yaşam standartından habersiz geçip gidiyor bu dünyadan hı?

Yazık değil mi? Hem de bu kadar güzelliğin ortasında, Anadoluda?

Dilerim daha iyisi, daha güzeli, daha doğrusuna kavuşuruz her geçen gün... Dilerim arasıra da olsa kalender meşrebliğe ara verip, gerçekleri görmeyi deneyenlerimiz çoğalır...

Hazır aklımıza gelmişken, biraz şenlenelim, şenlik olsun :)

ben kalender meşrebim
güzel çirkin aramam
gönlüme bir eğlence
isterim amman

saçları samur
gözleri mahmur
biraz da şirin olsun

kaşı gözü kara
olursa olsun
yanağında bir beni
mutlaka olsun

endamı şanlı
sohbeti tatlı
biraz da şahin olsun

yan bakışı yaksın
cilvesi yıksın
olursa böylesi
böylesi olsun

gözleri şahbaz
gerdanı beyaz
biraz da tombul olsun...

h2002_04.jpg

Ayvalık Buluşmasını Lüleburgaz 'da dernek başkanı olan bir arkadaşımdan öğrenmiş ve hiç katılmamıştım. Bu sene katılmak istediğimde arkadaşımla telefonda görüştüm ve bana iki senedir katılmadıklarını, yanlarında gelen arkadaşlarıyla "açıkta kaldıklarını", anlatmıştı.Çok doğruymuş.
Ben bu sene hafta sonu için gitmiştim Ayvalığa. Yaşadıklarını kendilerinden dinledim.
Bu etkinlik için yoğun olmayan Haziran başları da seçilebilirdi. Arkadaşlarımızın kaldığı yer bugün günlüğü 50 - 60 liraya herşey dahil oda satıyor arkadaşlar. Kaydıraklı yüzme havuzu ve animasyondan bahsedebiliyor. Demekki sezon dışında her türlü bakımsızlık revadır, ne kaparsak bizim faydamız diyor, düzenleyenler göz yumuyor.
Tesisin pis bakımsız halini görenler başka otellere kaçtılar ne yazıkki. Yazıklar olsun bu organizayonu daha doğrusu rezaleti düzenliyoruz diye boy göstermeye çalışan zavallılara..

Bu sözde şenliğe bende katılmadım.
Ama Vefa öyle güzel anlatmış ki olanı biteni, katılmış kadar oldum, an be an yaşadım ve çok etkilendim.
Yaplıan kötü organizasyondan en az onun kadar incindim üzüldüm ve en az onun kadar sinirlendim.
Ama hepsi bir yana,
Yani,
Yolculuk sırasındaki eziyet,
Oteldeki kötü şartlar,
Hizmet yetersizliği,
Hijyen eksikliği falan filan, bunların hepsini bir tarafa bırakabilirim.
Amaaaa,
En çok üzüldüğüm, en çok etkilendiğim ve en en en sinirlendiğim şey, organizasyonun bir parçası olarak çeşitli engel gruplarından insanları bir araya toplayıp, onları dizi dizi sıraya dizip, engellilere yaptırılan o yürüyüştü.
Bunun gerekçesini anlıyamadım.
Bu terbiyesiliği hangi akıla hizmet edipte yaptılar inanamıyorum.
İnan Vefanın yazdıklarını hayretler içinde kalarak okudum. Boğazıma bir yumru tıkıldı. Şu an Sinirden ağlamamak için kendimi tuyorum resmen.
Bu zihniyet değişmiyecekmi yaa...
Bu toplum iflah olmıyacak mı?
Yoksa bizlerin bu tarz aşağılanmalara alışmamız mı lazım.
Ama hayır...
Ben bunu kabullenemem.
Bir deyim vardır, sözüm meclisten dışarı,'' eşşek olana semer vuran çok olur '' derler.
O yürüyüşe katılan arkadaşlar buna nasıl izin verirler ya??
Nasıl alet olurlar böyle bir aşağılanmaya??
O ellerine tutuşturulan plastik çatal kaşıkları nasıl onların kafasına fırlatmazlar?
Nasıl tepki göstermezsiniz size yaratık gibi davranmalarına?
Nasıl hesap sormazsınız yetkililere??

(ben en iyisi artık susayım. Şu an inanılmaz sinirliyim.Ve maksadı aşan sözler sarfetmekten korkuyorum.)

Ayvalık Özürlüler Şenliği

Biz bu sene 2. sefer gittik Ayvalık Özürlüler şenliği'ne.
İyiki gitmişiz. İyiki bu fırsat verilmiş bize.
Tadı damağımızda kalan bir tatil yaşadık. İnanılmaz güzel dostlar edindik.

Bir sürü arkadaşımız oldu. Kimi ortopedik engelli kimi zeka engelli.

Gülen yüzler mutlu insanlar görmek her zaman neşelendirmiştir beni.
Düşünün ki birde o gülen insanlar benim gibi engelliyse mutluluğum tarifsiz.

Bizlere bu imkanı sunanlara binlerce kez teşekkürler.

Tekerlekli sandalyede oğlu ile gelen bir anne ile vedalaşırken yaşadığım duygu yoğunluğunu anlatmak istiyorum sizlere.
Mutluyum Derya dedi bana. Burda çok mutluyum. Oğlumun güldüğünü dostlar edindiğini gördükçe mutluluğum katlanıyor artıyor dedi. Hayatımda ilk defa bu kadar mutlu oldum dedi. O anda gözlerimden yaşlar süzüldüğünü bile anlayamadım ama gözyaşlarım sel olmuştu bile.

Böylesine güzel bir tatil ve bir sürü güzel hatıra.

sayın Deryaaslantürk demiştki ?
Böylesine güzel bir tatil ve bir sürü güzel hatıra.

ben yazdıklarına cevap vermiyecem ..peşin peşin soylüyorum..sadece geçen sene yazdıklarına bir göz at.. hemende fikir değiştirmişsin..başkalarına yalakalık yapmaya gerek yok diyorum..bir kaç örnek vereyim..hani belki yazdıklarını okumasın diye...yada başka arkdaşlar okusun diye yazdıklarından alıntılar yapacam..

Bir defa en baştan o topluluğun başına hem engelli hemde engelliye güleryüz gösterebilecek birini vermeleri gerekiyor. Mutlu beyde güleryüz yok.

Sonra madem paraları yok o kadar insanı bir araya toplayıp rezil etmenin bir anlamıda yok yapmayın o zaman bu şenliği kaldırın.

Geçen sene yaşadığım sorunlardan sonra bu sene gitmeme kararı aldık eşimle. İyide yapmışız

Not: 2007 Ayvalık kamp sorumlusu sayın Mutlu beydir

Bu arada Naska sözüm sana oraya gidenlerin çoğunun tatile verecek parası yok. Ücretsiz hem tatilimi yaparım hemde dostlarımı arkadaşlarımı görürüm diye düşünüyorlar.

Yapılan yanlışı minnet borcuyla alttan almanın alemi yok.

Bu forum kaybolmasın arkadaşlar.

Çok gereksiz bir üslupla yazılmış bir yazı. Lütfen yazılanları baştan sona okumadan cevap yazma Ayşemm. Biz ne diyoruz sen ne yazıyorsun.

Naska sen neyi savunuyorsun anlamış değilim.
Kanatlı tırtılın yazdıkları doğru ise ben başlarım böyle geziye, eğlenceye....
Ne bu kardeşim. Adamlar adeta sakatları acınacak hallere sokmuş, aşağılamış, dalga geçmişler. İnsan olan bu kadar aşağılanırmı be!.
Gezide yaşananları okurken bile gıdır gıdır oldum burada ben ya..
Kardeş kusura bakma ama sen olan bu rezilliklere tatil, eğlence diyebiliyorsan sen demekki hayatta hiç eğlenmemişsin.

Allah vermişse bir kuru ekmek oturur evimde de yerim. Ne alemi var gidip hiç tanımadığım insanlarıda, kendimide rahatsız etmenin, huzursuz etmenin.
Madem organzasyonu yapan kişilerin imkanları kısıtlı idi. Yapmasınlar kardeşim. Yapmasınlar... varmı ötesi. Zorlayanmı var onları?
Valla iyiki ben orda yokmuşum. Kanatlı tırtıl gibi sabırlı olmaz, ağza alınmadık küfürleri savurur giderdim...
Bir işi ya tam yapın. ya da hiç yapmayın...
Bunun ortası olmaz.
Hayatta hırsızı bile affederim ama beceriksiz insanları affetmem.
Çünkü beceriksizlik, hırsızlıktan daha olumsuz sonuçlar doğurur.
Hırsız bir şeyi çalar, ama o şey el değiştirsede sonuçta yine vardır.
Beceriksiz insan ise tutar o şeyi kırar, ziyan eder. Ne kendine mal olur, ne de bir başkasına.
Beceriksizliğin affedilir, açıklanır bir tarafı asla olamaz.

Naska sen neyi savunuyorsun anlamış değilim.

Ben kimseyi savunmuyorum Fuzulim...

ben sadece kim ne söylüyorsa söylediği lafın üzerinde dursun...fikrini savunuyorum...

Bir defa üslubunuza dikkat edin lütfen Naska. Yalakalık benim lügatımda yok olamaz o tarz üslup senin gibi dengesize has bir üsluptur.
Ben 2005 tede gitmiş ve hiç memnun kalmamıştım. Geçen sene yazdıklarımında arkasındayım. Bu Ayvalık kampının Başındaki malum kişi yani Mutlu beyin bakın isim bile veriyorum arkadaşlarımıza ve bize davranışlarını hiç beğenmiyorum her Ayvalığa gidişimde de kendisi ile mutlaka tartışırım hemde mutlaka.
Ama bu sene harbiden güzeldi. Geçen sene beğenmemiş olabilirim ama geçen sene beğenmedim diye her sene beğenmeyeceğim diye bir şart yok heralde.

Bu sene güzeldi. Güzeldi işte.
Bir defa çok güzel 3 tane otel ayarlanmıştı. Bizim kaldığımız Acem otel ve yan tarafımızdaki otelde yok yoktu. 3. oteli görmedim ama orda kalan arkadaşlarımız çok memnun kaldıklarını söylediler.Odalarda televizyon, klima, dolaplar, telefon, sıcak su herşey dört dörtlüktü.
Kalkıp bu kadar güzel bir değişimin nesini yereyim şimdi sizlere.

Güzeldi arkadaşım bu sene dört dörtlüktü.

Kalacak yer sıkıntısı oldu demişsin.
E yani 5 kişi gelcez diyip 15 kişi gelen dernekler olursa kalacak yer sıkıntısı olur tabi.

Ha tekrar söylüyorum Mutlu bey bu organizasyonun başından alınırsa çok ama çok mutlu da olurum. Ancak diğer görevli arkadaş yani Yıldıray bey hem güler yüzlü hemde engellinin halinden dilinden anlayan bir arkadaştı. Tekerlekli sandalyeli arkadaşlar için yan taraftaki asansörlü otelde koordine olacağım diye nasıl harap olduğunu bizzat gördüm.

Yanlışlar yapılabilir hata insana mahsustur. Önemli olan hataların düzeltilmesi ve ben bu sene bir çok yanlışın düzeltildiğini gördüm.

Üst Alt