Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hayata Karşı İnadına Savaşmamın Nedeni... (O an)

Konular
8
Reaksiyonlar
27
Hayat... Hayat insanlara öyle zorluklar, öyle ağır şeyler yaşatıyor ki bazen galiba pes ettim, daha fazla savaşacak gücüm kalmadı diye düşünüyorsun. Ama öyle değil, ne olursa olsun bir şekilde yine savaşacak o gücü buluyorsun içinde. Ben 34 yıla 50 ameliyat sığdırdım. Belki neden bu kadar çok diye soracaksınız... Maalesef doktor hatasının bedeli diyeyim. Çünkü detaylı bir şekilde anlatırsam belki çok arkadaşım kendini çok kötü hissedecek. Fakat ben insanlara umut olmak istiyorum.

Evet ben 50 defa ameliyat oldum, resmi kayıtlara göre 56 defa kalbim durdu ve 14 defa da canlı canlı ameliyat olmak zorunda kaldım. Sağlığım ile ilgili belki de bir çok şeyi kaybettim ama tek bir şeyi kaybetmedim; GÜLÜŞÜMÜ. Çünkü ben gülüşüm sayesinde bunca acının üstesinden geldim, çünkü ben gülüşüm sayesinde babamın özlemine direnmeyi başardım, çünkü ben gülüşüm sayesinde hayatta kalmayı başarabildim. Tabi ki yeri geldiği zaman benim de çok yıkıldığım hatta pes ettiğim noktalar oldu ama sonra aklıma şu geldi. Her karanlığın bir aydınlığı her kışın bir baharı vardır. Hayat tam da bundan ibaret değil mi? Zaman zaman kalbimiz kara bulutlar ile, karlar, yağmurlar, fırtınalar, şimşekler vs... kaplanmıyor mu? Ama zaman zaman da kalbimizde güneş doğuyor, çiçekler açıyor, yüreğiniz cıvıl cıvıl oluyor. Hayat kısır döngüden ibaret. Hiç birşey kalıcı değil. Ne karanlık kalıcı, ne kış kalıcı....

İşte ben bunu yüreğime öğrettikten sonra inadına savaşmaya başladım... :)) Yüreğinizi tamamen karanlıklara gömmeyin, unutmayın ki aydınlık çok yakınınızda. :)

Yaşama olan azmin bir ömür boyu kaybolmasın kardeşim.

Umudunu kaybetmeden yola devam aydınlık yol her zaman bizimle olacak çok geçmiş olsun

56 kez arrest olmak🙄🙄

Özel değilse eğer.. ameliyat esnasında mı arrest oldunuz?

Hastalığınız nedir bilmiyorum ama.. güçlü duruşunuza hayran kaldım; gülüşünüz hiç eksik olmasın.. ALLAH tekrar kötü günler yaşatmasın..Amin.

@cadı-cansu,

savaşacak gücüm kuvvetim umudum hiçbirşeym kalmadı.....

Umudunuzu kaybetmeyin hiç bir zaman ben sol ayağımdan kac defa ameliyat oldum hep zorluk çektim ama umudumu kaybetmedim sabrettim

bende ms oldugum halde son 8 yıl ilaç kullanmadım hep spor yaptım takviyeleri aldım durdum ms hastasıyken subaylık bile yaptım hastalık ısteyene manı degıl hastalık degıl doktorlar benı faydasız ilaçlarıyla durduramaz

@OğuzHan112,
Bazıları ameliyat esnasında bazıları da ameliyat sonrasında... Doğuştan yürüyemiyorum ama doktorun yaptığı yanlış ameliyat sonucunda maalesef o kadar çok ameliyat olmak zorunda kaldım. Ama dediğiniz gibi inşallah Rabbim tekrar kötü şeyler yaşatmaz ne bana ne başkalarına. Gerçekten derler ya yaşamayan bilmez diye en acı şekilde tecrübe ettiğim için Rabbim düşmanımın bile başına vermesin diyorum. :((

@ozmuşlu,
Savaş olduğu zaman güneşi görebiliyorsanız, sizi ısıttığınızı hissedebiliyorsanız bir umut mutlaka var demektir unutmayın...

@zubizaretta,
Herşey bence insanın önce beyninde bitiyor. :)

Sol ayağımda diz kapağında sorun vardı kac doktora gitti. Hepsi dondurma ameliyatı dedi vaz geçmedim en sonunda İstanbulda oldum diz kapağı ameliyatı iyi oldu

Amin.

Gerçekten çok üzüldüm..ama sizde bu gülümseme ve poztif bakışınız her şeyin üstesinden gelir..🙂 ALLAH beterinden saklasın.

@cadı-cansu,

Hastalıktan çok insanlarla mücadele ediyoruz gibime geliyor ya da benim hayatım böyle. Kendi kafanda kabulleniyorsun, ben de şöyle yaşarım kendime diyorsun. İş hayatında olur, aile, akraba, arkadaş hayatında olur; biri çıkar moralini alt üst eder. Öbür gün başka biri ve illa biri çıkar peyder pey...

Yaşamayı sevmeyecek kadar isyan bayrağını açtığımda daha bir rahatladım. Bu insanlar resmen tehdit istiyor, aksi halde adam olmam diyor. Ortadoğu'da olmak engelli olmaktan daha zor bence. Sağlam insanlar bile Cehennem gibi bir hayat yaşıyor. Stres, sinir çoğu insanın hayatının rutin bir parçası.

Biraz daha konuşsam hepinizi hayattan soğutacak moddayım vallahi, umarım kendimi tutup daha fazla yazmam :))

azminiz ile hayata karşı umudunu kaybedenlere örnek olmanız çok güzel. Allah şifa versin umarım hep gülersiniz

@Tenê,

Peki mezara bile tek başınıza gireceğiniz halde başka insanları bu kadar dert etmek niye? Bende insanlarla çok fazla mücadele ettim ama asla sizin geldiğiniz noktaya gelmedim, gelmem de. Bana bu canı Rabbim verdi, başka insanlar yüzünden Rabbimin verdiği canı incitir, acı çektiremem. Diyeceksin ki hiç mi üzülmüyorsun evet üzüldüğüm, yıprandığım çok zamanlar oldu ama hemen toparladım. Dedim ya mezara bile tek başıma gireceğim o yüzden o bunu demiş, o bana böyle davranmış, o umutlarımı çalmış ya da işte ne bileyim o acımasız davranmış diyerek kalbimi yerle bir edemem 😊

@cadı-cansu Haklısınız ve aslında normal zamanda ben de bunun farkındayım. Cevap için teşekkür ederim, üzerinde düşüneceğim. İnsanları umursamamayı da kendime kabul etttirmem lazım, galiba eksiğim bu.

@Tenê,
Hiç kimse ve hiç birşey kendinizden kıymetli değil bunu unutmayın. Siz üzülüp ağlarken ya da kafaya takarken başkaları sizi düşünüyor mu hayır, başkalarının umrunda bile değilsiniz. O yüzden değer vereceğiniz tek insan siz olmalısınız...

Hayat her haliyle güzel. Sadece hepimiz farklı yönlerini deneğimliyoruz hayatın. Allah özlem duyduğun yönlerini de yaşamayı nasibetsin. Hep gülmen dileğimle.

ben umutlarımı her gece daha iyi olacak diye yatıp her sabah daha beter uyanırken kaybettim....

biz bu dünyaya kazananlar belli olsun diye kaybedenleri oynamaya gelmişiz....

@ozmuşlu,
Ben asla öyle düşünmüyorum. Sabah uyandığın zaman güneşi görüyor musun ya da yaşadığın acıları hissediyor musun? Bunları hissedemeyen binlerce insan var neden bunları düşünüp halinize şükretmiyorsunuz ya da bir şekilde umudun var olduğunu düşünmüyorsunuz?

@AnnesiC,
Amin inşallah Allah razı olsun :)

@cadı-cansu,
o dediklerinizi çok düşündüm ama hiçbir işe yaramadı..
ben tam 1,5 senedir işsizim hanım efendi. bende artık umut psikoloji ruh sağlığı diye birşey kalmadı. yaşayan ölü gibiyim.
şans yok elimizden tutan yok boşa kürek çekiyoruz...

@ozmuşlu,

Ben 3 yıl işsiz kaldım, ama asla isyan etmedim. Sonra Rabbim yürü ya kulum dedi ve hamd olsun şuan çok iyi yere geldim. Marketlerde tanıtım yaptım, çağrı merkezlerinde çalıştım derken sonra özel kolejde başladım. Daha sonra 7 yıl boyunca özel STK kuruluşlarından birinde çalıştım. 2 aydır işsizdim ve dün belediyeden haber geldi pazartesi işe başlayacağım. Ama bu süreçte asla isyan da etmedim peste etmedim bir sürü yere başvuru yaptım.

@ozmuşlu,
Nerden biliyorsunuz? Ev kira, annemle yaşıyorum. Babam vefat etti. Ama ben hiç bir zaman sizin gibi oturup isyan etmedim. Çektiğim sıkıntıları bir ben bir Rabbim biliyor. Ama kurban olduğum yaradanım hep bir kapı açtı. Siz böyle isyan etmeye devam ettikçe hiç birşey olmaz emin olun...

Çok güçlü bir psikolojiye sahipsiniz, herkes sizi örnek almalı.

@cadı-cansu,

Şey ayrı yazılacak. Sn. İnsan kaynakları müdürüm 😂

Bencil olmak iyidir yani başkalarını düşünmek insanı yıpratıyor.

Ben insan kaynakları müdürü değilim efendim çalışanım sadece 😂 ama bazen de bencil olmak güzel bir şey değil. Arada başkalarını da düşünmek gerekiyor. 😊

@cadı-cansu,

İnsan kaynakları müdürü de olursun. Hepimiz zor dönemlerden geçtik. Anne ve babasını kaybeden ayakları üzerinde durabilen kadınların karşısında şapkamı çıkarır, ayağa kalkar, ceketimin düğmesini iliklerim.

Sadece anneni düşün ve onunla izin günlerinde vakit geçir. Parka gidip, dondurma yemek bile anneni mutlu eder. Kaybettiğin an şunu asla dememek için keşke onunla daha fazla vakit gecirseydim. Ben maalesef son iki aylık dönem içindeyken onun yanında olabildim.

Şimdi tek pişmanlığım " keşke onunla daha fazla zaman" geçirebilseydim.
Annenin yerini ne iş hayatı, ne para ne eş doldurabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Reborn,
Hiç bir şey ailenin yerini dolduramaz ki. Ben babamla güzel bir baba kız ilişkisi içerisinde değildim ama yine de onsuzluk öyle zormuş ki anlatamam. Hep insan babasını kaybedince büyümek zorunda kalır derlerdi de inanmazdım gerçekten öyleymiş. Ben babamı kaybedince büyüdüğümü anladım. Çünkü annemin bana ihtiyacı vardı. Ona hem maddi hem manevi şekilde bakabilmek için güçlü durmak zorundaydım. Ben bu yaşıma kadar defalarca kez ameliyat olsam da yılmadım, yorulmadım. Zaman zaman pes etmek istedim ama hep annem gözümün önüne geldi. O yüzden yıkıldığım yerden geri kalkmasını başardım. Tıpkı senin dediğin gibi annemin mutlu olması için gücümün yettiği her şeyi yapıyorum. Onun mutluluğu dünyalara bedel... :)

Üst Alt