Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hepatit B taşıyıcısıyım. Bu durum memurlukta soruna yol açar mı?

jumanji

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
Ms rahatsızlığım var ve hepatit b tasıyıcısıyım. Özel sektörde girdiğim bazı is seçmelerinde hepatit b tasıyıcısı olduğum için alınmadım. ekpss puanım 85 ve 2 bininciyim. muhtemelen 2. veya 3. atamada memur olurum gibi duruyor. bir sorun yaratır mı acaba?

yeni bir is kapısı daha kapandı hepatit b tasıyıcısı olduğum için
gerizekalı insanlar kan yoluyla geçen bir hastalık diyorum iki tane butona basıp araçların giris çıkısının kontrol edileceği bir ise almıyorar. uln ben kime nasıl geçiricem bu hastalığı? kan mı vericem size ya da iliskiye mi giricem? pis herifler.
bir özel sektör daha kapandı hepatit b tasıyıcısı olduğum için!
bilenler cevaplasın lütfen ise giremiyorum kazanırsam memurluğu baslayabiliyor muyum yardımcı olur musunuz

Maalesef çoğu insan bilinçsiz hocam...

Doktorunuza gidip, Hepatit B hastalığınızın çalışmaya engel olmadığına, bahsedilen yollardan bulaşmadığına dair rapor alırsanız gittiğiniz yerde itiraz edenlere gösterebilirsiniz. Yasal olarak böyle birşey yokken kimsenin size böyle bir ayrımcılık yapma hakkı yoktur.

isyerlerinin kendi doktorları var. gerizekalı insanlar hepatit b tasıyıcısı diyince nerdeyse odadan kaçacaklar, bu insanlara laf anlat. sirketlerin kendi doktorları karar veriyor ben rapor götürsem de bir etkisi olur mu bilmiyorum ama bunu yapacağım. elimde bu rapor olsun en azından. zır cahil insanlar yemin ediyorum. turkcell firmasında bu tasıyıcılıktan dolayı ise baslayamadım, medical park hastanesinde baslayamadım, almadılar. hava yoluyla geçen bir sey değil ama anlamıyorlar. bu salaklarla aynı ortamda olmak istemiyorum ama napabilirim. ise baslasak korka korka gelirler yanımıza onu da tahmin ediyorum.

her neyse arkadaslar memurluğa girilebilir mi bu durumda bosa mı çaloısıyorum yoksa?

jumanji

Bu durum memurluğa engel değildir. Devlet sadece iş yapıp, yapmayacağına yani bedensel durumuna bakıyor.

Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi memurluğa engel değil.

şirketlerin doktoru olduğunu bilmiyordum, ama illa ki yapılabilecek birşeyler vardır. Şikayet falan edemiyor muyuz ki?

Ek olarak, sakinliğinizi koruyun. Haklı durumdayken haksız duruma düşmeyin. Biliyorum, benzer şeyleri ben de yaşıyorum bazen hayatta ama inanın cahil insanlara birşey anlatmak o kadar zor ki. Yani laf anlatmakla sadece enerjinizi boşa harcadığınızı bilin. Harcayacağınız bu enerjiyi, haklarınızı aramak için harcamanız daha iyi olur bence..

aman bulasmasın korkuyorlar cahil insanlar. sanki hava yoluyla bulasıyor.

cimer e sikayette bulundum an itibariyle umarım gerekli cezayı verirler.

lacivert21

ben tam böyle olduğunu sanmıyorum yalnız. mesela hava yoluyla bulasan bir hastalıkta da bir sorun olmaz mı yine? verem mesela? devletin bir tüzüğü vardır herhalde bilen arkadaslar cevaplayabilir mi net olarak? sadece bedensen olarak bakmıyorlardır diye tahmin ediyorum

jumanji

Dediğim gibi devlet sadece iş yapıp yapmamana bakıyor ve ağır engelli durumu olmaması kaydıyla.

jumanji

Allah yardımcınız olsun İnsanımız ötekileştirip '' Tu K.ka'' demeyi çok severler. Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan zor demişler ya Aynen bu hesap...

@jumanji,
Ben de işe başladığımda Hepatit olduğumu söylediğim zaman fellik fellik aşı aramaya başlamışlardı. Onların sağlıkları konusunda endişelenmelerini anlamakla birlikte, insana böyle bulaştırıcı hasta gözüyle bakılmasından dolayı kendinizi kötü hissediyorsunuz. Yemek yerken kendi tabağınızı ayırma, konuşurken elinizde olmadan ağzınızdan çıkan ufak tükürük tanelerinden korkma gibi durumlar oldu.

Alıştık diyebilirim ama bu durum hayatın bir çok noktasında karşımıza çıkıyor. Evlenme yaşına geldik, bir bayanla konuşmaya çekiniyoruz çünkü acaba kendisi sizin Hepatit B hastası olduğunuzu sonradan öğrenince ne tepki verecek? En baştan saklamak da doğru değil. Ama en baştan söylediğinizde de çoğu uzak durur gibi (kendilerince haklı olarak). Bu durum hevesimizi kırmıyor değil. Zaten işitme cihazı takıyorsunuz, buradan bir eksi puan yazıyor hanenize. Bir de üstüne Hepatit B hastasıyım dediğinizde maç bitmiş oluyor. Nasıl olacak bu işler merak içindeyiz :)

Üst Alt