Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İETT’nin mış'lı engelli politikası üzerine | Bülent Küçükaslan

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
295
İETT’nin mış'lı engelli politikası üzerine

Bülent Küçükaslan

Geçen gün sosyal medyada ve sonrasında da televizyonlarda bir video paylaşıldı. Görüntülerde akülü sandalye kullanıcısı bir arkadaşımız otobüse binmek isterken İETT görevlisinin saygısızca sözlerine maruz kalıyor ve ancak ibret verici bir tartışmanın ardından otobüse binebiliyor (Video).
Sonra İETT’nin açıklamasından öğreniyoruz ki görevli hakkında inceleme yapılmış ve derhal işine son verilmiş. Kamu hizmetini icra ederken küstahlıkta ve zorluk çıkarmakta mahir yurdum görevlileri her an her yerde yapmakta oldukları pisliği bu sefer otobüs sahnesinde icra ederken, bahtsız görevlimiz oradaki bir yolcunun cep telefonuna takılıyor ve rezil olup bedel ödemek zorunda kalıyor. Sosyal medyanın gücü!

Bu yazıyı işinden olan İETT görevlisinin tutumuna küfretmek ya da olay görüntülerini izledikten sonra konuya ses verip netice alınmasını sağlayan güzel insanlara övgü düzmek için yazmıyorum. İkisi de yeteri kadar yapıldı zaten. Derdim, bu ülkede yaşayan tüm sakatların malumu olan önemli bir şeyin, sakat olmayanların gözünden kaçıyor olması ihtimaline karşı bir hatırlatma yapmak: Unutmayın, biz sakatlar bu tür hadsizlikleri her gün ama her gün defalarca yaşıyoruz! En temel haklarımız için dahi kamu görevlileriyle veya sokaktaki sivil işgüzar insanlarla didişmek zorunda kalıyor, çoğu zaman kavga ediyor, bunların bazıları için şikâyette bulunuyor, bazıları için davalık oluyor, ama neredeyse hiçbir zaman bir netice alamıyoruz.

İETT ise bizlere bu kötülükleri yaşatan öncelikli kurumlardan biri. Hal böyleyken, bu son rezillik sosyal medyada ayyuka çıktıktan sonra işgüzar bir şoförü işten attı diye İETT’nin sorumluluklarından kaçmasına ve yanlışlarını örtmesine lütfen müsaade etmeyelim. İETT bir sürü şeyi yanlış yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bunları düzeltmesi için bol bol eleştirmeye ve insan haklarına uygun hizmet talep etmeye devam etmeliyiz:

1- Toplu taşıma araçlarında bulunan manuel rampalar derhal çıkartılmalı ve yerlerine otomatik olarak açılıp kapanan sistemler koyulmalıdır. Böylece tekerlekli sandalye kullanıcısı vatandaş ne araca binmek için birilerinden yardım istemek zorunda kalır, ne başkalarına zahmet vermiş olur, ne de şoföre ek bir iş çıkartmış olur. Hızlı, pratik ve modern çözüm budur. Yoğun kullanımın olduğu şehirlerde, hatlarda, otobüslerde, metrobüslerde bu otomatik rampalar şarttır. Ayrıca araç içinde tekerlekli sandalyeyi sabitleyecek güvenlik kemerleri de mutlaka ama mutlaka bulunmalıdır.

2- Personel doğru şekilde eğitilmeli ve vatandaşa hizmet ettiği için maaş aldığı zihinlere sokulmalıdır. Evet şoför arkadaş, o rampayı indirmek ve yolcuların güvenli ve huzurlu bir şekilde toplu ulaşım aracını kullanmasını sağlamak senin görevin! Bunu yapmak için çabaladığın sürece insanlardan saygı görürsün ve takdir alırsın. Çalışma koşulların kötüyse, sorunların varsa, lütfen dile getir, senin için de mücadele edelim.

3- Yukarıda da yazmıştım, bu yazıya vesile olan olayın benzeri (ve hatta çok çok çok daha ağırları) her gün defalarca yaşanıyor. Belli ki tüm şikayetlere rağmen bu saygısızlığı yapan kamu görevlilerine karşı hiçbir cezai işlem uygulanmıyor! İETT bu tür durumlar için net bir karar almalı, görev tanımı yapmalı ve ceza öngörmelidir. Birinci olayda çalışana X gün eğitim verilmeli, ikinci olayda 2X gün eğitim ve maaşta kesinti yapılmalı, üçüncü olayda ise iş akdine son verilmeli.

Kısacası sorun kişisel değil, kurumsal bir sorundur ve çözümü de bellidir. İETT önce araçlarını düzeltmelidir, sonra çalışanlarını eğitmelidir, en sonunda da halkın değerlendirmesine kulak vererek gereğini yapmalıdır. Bunu yapmak yerine sorunları geçiştirmeye, şikâyetlere karşı anlamsız robotik cevaplar vermeye, istatistiklere bir şeyler söylettirmeye devam ederlerse, engelliler arasında en çok sövülen ve şikâyet edilen kurum olmaya devam ederler.

Bir son söz de yazıya konu olan videoyu paylaşanlara ve konuya destek verenlere. Lafa geldiğinde halkımız için “yardımsever” yakıştırmasını hemen dile getiririz, ama iş otobüste kadına tekme atana, engelli vatandaşa posta koyana, parkta yobazlık taslayana, karısına-çocuğuna şiddet uygulayana, kendine emanet edilen çocuklara tecavüz edenlere karşı durmaya geldi mi, tıs! Öyle iki video paylaşıp klavyede rahatlamakla olmaz o işler. Soğukta kediyi, parkta kadını, yol kenarına sıkışmış ağacı, akmayan dereyi, otobüste mağdur edilen engelliyi gerçekten ama gerçekten kendine dert edeceksin.

Hiçbir şey yapamıyorsan haksızlığa denk geldiğinde söyleneceksin. Söyleneceksin ve tavır koyacaksın ki zalime karşı nefes alabilelim, yan yana durabilelim. Unutmayalım, o anda tavır alınmış olsaydı o şoför o vatandaşa o lafları edemezdi. Hâsılı, hepimiz gündelik koşturmacalarımızda haklıdan yana tavır almalı, söylenmeliyiz.

Bazı şoförler de çok merhametli(!). Mesela bizim Siirt'imizin bazı vicdanlı(!), merhametli halk otobüsü şoförleri engelliyi bindirirken muhatap olmamak için yolda el kaldıran bir engelli gördü mü bakmıyor bile. Sözde istek şikayet hatı oluşturulmuş ama sanırım benim numaramı engellemişler :). Ne kadar arasam değişik bişi olup hat geri çekiliyor. Her neyse karakter meselesi. Yoksunsa Allah nasip etsin...

Bende gördüm daha öncesi videyoyu bu ne dedim elle rampa açıyor.Belediyenin acilen otobüslere manüel rampalar yapması.Yoksa bu sıkıntılar devam eder yanındaki açsın,yolcu açsın diye arada kalan yine engelli madur olacak.Azar işiticek.Bütün Belediyeler acilen bu sorumlıluğu alıp manüel rampalar yapması.

daha önce de ifade ettim OturanBoğa konu başlığı açsa çok iyi olur. arkadaşlarla beraber manuel rampaların otomatik rampalara donuşturulsun diye bimer e yazalım. destek olalım arkadaşlar.

msait19

Doğru arkadaşim Otomatik yazıcakken manüel yazmışım otomatik rampa olması gerekli.

Asıl suçlular engelliyle otobüs şoförünü birbiriyle muhatap edenler.bizler bunları isyerlerimizde ki amirimiz,mudurumuz,patronumuz vs.her kimse, bazı şeyler onların insiyatifine bırakıldığı ve yönetmelikler düzenlenmediği için muhatap oluyor ve ters muamelelerle karsilasiyoruz engelliler olarak.insanı insanın eline bırakırsan acır mı?merhamet etmesini bekleyemeyiz kimseden.herkeste merhamet yok çünkü.devletin düşünmesi gerekiyor her konu üzerinde

İETT şoförü kadar yapılan haksızlığa sesiz kalan yolcularda aynı derecede kusurlu tabikide. Uzun uzun video çekmek yerine iki çift kelime etmek, haksızsın demek daha mı zor du acaba?

İETT sürücülerinin hepsi değil ama bazı sürücüler aylık maaş karşılığında çalışan işçi olduğunu unutup O sürücü koltuğuna oturunca sanki kendi şahsi malıymış gibi vatandaşlara karşı özellikle engellilere çirkin sözler sarf edip saygısızca tavırlar sergiliye biliyorlar.örneklerini hepimiz yaşamışızdır mesela sizlere de bazı sürücüler sormuştur sen o kartı nasıl aldın, senin neren engelli, yada hiç bir şey söylemese bile bakışlarından surat ifadelerinden aşağılandığınızı hissetmişsinizdir, kraldan çok kral olunmaması yönünde İETT sürücülerine düzenli olarak kurum içi eğitim vermeli karşısındakinin duygu ve düşüncelere sahip bir insan olduğunu hiç bir zaman unutmamalıdırlar.

Eğitim ailede başlar. Özellikle anne adayları çok iyi eğitilmeli. Eğitim sistemi Milli ve uygulamaya-yaşamaya dönük olmalı. Problem henüz ortaya çıkmadan çözülmeli. Ortaya çıkmadan çözmek için sistemi sorun üreten, üretildikten sonra çözen değil; sorun oluşmadan tedbirlerini alan hale getirmeli.

Tüm dost gönüllere Selam olsun...

istanbul büyükşehir belediyesi taksimdeki şişhane metro durağındaki asansörü tam 55 gün tamir etmedi.her gün twitterden yazılar yazdım.eleştirdim.laf soktum.ama bıkmadan usanmadan her gün.bu olay temmuz ile ağustos ayları arasında yaşandı.parça bekliyoruz dediler,en kısa sürede yapacağız dediler.aradan 6 ay geçti geçen gün işim düştü metroya binmek için asansöre yöneldim asansör gene bozuktu.

Bülent Bey kardeşim yazdıklarında yerden göğe kadar haklısın da biraz bizde de var kabahat. Şöyle ki: Yıllar önce meydana gelen hadisenin detayları şu an aklımda net olmamakla birlikte, tekerlekli iskemle kullanan bir arkadaşımız İstanbul’da yine bir otobüste şoförün terbiyesiz tutumu ile karşılaşmış ve konu adli makamlara intikal etmişti. Arkadaşımıza destek için duruşma günü adliyeye gidebilecek durumda olan arkadaşlarımızdan kaçı gitti? Üç beş kişi ile destek, destek olmuyor ne yazık ki. Yılın bir veya iki günü İstiklal Caddesinde yürümekle problemlerimiz çözülmüyor ki, bildiğim kadarıyla siz de bu türden fuzuli şovlara karşısınız zaten.

Yani demek istediğim bizler kendi davamıza sahip çıkmadığımız, devlet kurumları üzerinde baskı unsuru oluşturamadığımız, medyadan destek alamadığımız takdirde bize ne verirlerse onunla yetinmek zorunda kalacağız maalesef. Ve neticede de sanal âlemde dertleneceğiz. Oysa ailelerimizle birlikte bizler çok büyük bir aileyiz.

Soru şu: Evet büyük bir aileyiz ancak baskı oluşturabilir miyiz? Maalesef bunu başaramayız.

Selametle..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt