Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. İşyerinden nasıl bir tazminat alabilirim? Ne yapmalıyım?

Alpay35

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
23 yasında 5,12,2006 tarıhınde ıs kazası sonucu sol ayagım dız altından kesıldı mufettısler %25 bende %25 makıneyı kullanan arkadasa %50 de fabrıkaya kusur buldular sorum sudur

fabrıka bana cok guzel bır protez aldı ve fabrıkanın ozel bı sıgorta yaptıgı ıcın ordan 11,000 lıra para aldım; harıcınde hıc bır sey vermedı
ortalama 3 sene calısmadım. 3 sefer amelıyat oldum. 7 8 ay once ıs bası yaptım.
kımınle konussam bana cok seyler kacırdıgımı soyluyorlar. evım kıra oldugu ıcın en azından 1 ev alabılcegımı soyluyorlar sızce dogru mu
buna karsı olarakda fabrıka buyuk oldugu ıcın adı cıkmasın dıye tuttugum avukatı bıle satın alabılırlermıs o yuden bır adım atamadım ve parasal acıdan cok kotu durumdayım

sızce napmalıyım?

Arkadasim ilk oncelikle gecmis olsun
sunu cok iyi biliyorumki is kazaso geciren Herkez mahkemeyi kazaniyor cok arkadasim
davayi kazandi ve yuklu para aldi onun icin zaman kaybetmeden dava ac mutlaka kazanirsin

calendra o arkadaslarınla bizi tanıstırabilirmisin bende iş kazası geçirdim izlediği yolları takip etmek isterim.bizimle konustururmusun lovest.42@hotmail.com

Güvenilir genç bir avukat bul ve tüm haklarını ara.

İş kazası tazmınat davaları

suan ben en az 150 mılyon dolarlık bır fabrıkada calısıyorum 2006 da aynı fabrıkada ıs kazası gecırdım 3 kez ameliyat oldum gecen yıl maddı ve manevı tazmınat davası actım ssk mufettısleri %25 bana %25 arkadasa %50 fabrıkayı suclu buldular halen fabrıkada calısmaktayım 200mılyar maddı 1 mılyar manevı tazmınat davası actım sızce sonuc ne olur
ulkemızde ıs kazalarından dolayı acılan davalarda sızde bılıyorsunuzdur ne yazıkkı tatmın edıcı paralar verılmıyor gecen gun bır arkadasımda duydum bununla ılglılı bır yasa cıkmıs artık ıs kazası gecıren kısıler actıkları davadan yuksek tazmınat alabılceklermıs bunu duyan veya genelge varmı acaba ilgınız ıcın tskler

Alpay35,
aşağı yukarı aynı yaşta olduğumuzu tahmin ediyorum bende 6 yıl önce iş kazası geçirmiştim, şu an 26 yaşımdayım.. davam 5 yıldan biraz uzun sürdü..
İş kazalarında tazminat davaları malesef sancılı ve uzun bir süreç, çelik gibi sinirlerin olması gerekiyor, ancak davayı kazanacağın ve tazminat alacağın kesindir, bu konuda şüphen olmasın.. Sorun şu ki ne kadar tazminat alacaksın ve bunu ne kadar sürede alacaksın? ve tüm bu sinir harbine değer mi? eğer maddi olarak zor durumdaysan hakkını aramanı ve tazminatı almanı tavsiye ederim. Avukatın prosedür konusunda bilgi vermiştir sanırım..
Kolaylıklar diliyorum..

benım gorusum tazmınat alamaz zaten ogune daır 11000 tl almıs budabır tazmınatdır nıhayetınde bırde ıyı bır protez alınmıs tazmınat alması ıcın arkadsımızın sıfır kusur oranı olması lazım kusu oranları 3 e bolunmus kendındede var cok ıyı bırı ceza avukatıyla gorusmesı lazım ama zannetmem

fulya hanım bu verılen 11000 tl normal sıgorta harıc yapılan ozel bır sıgorta 2 ay once fabrıkada yıne 1 ıs kazası oldu arkadasın 1 ayagı ve dıger ayagının topugu gıttı ozel bır sıgorta olmadıgı ıcın ona hıc bır sey verılmedı ozaman aldıgım 11,000 tl de suanın 15 veya 20.000 tlsıne esıt gelır bırde hıc bır ıs kazasında 0 kusur dıye bır sey yoktur bunu cok ıyı bılıyorum gelen mufettısler elbet kaza gecıren kısıye bır kusur verır vermese bıle 1000 kazadan 1 sıfır kusur cıkar

karşı tarafın ekonomik durumu iyiyse 250 bin tl ile 500 bin tl arasında bir tazminat alınabilir,kaza tarihinden itibaren faiz alınıyor hakim yüz milyara hükmetse bile beş senelik faizi ile iki yüz elli üç yüz milyar alabilirsiniz....

alpay bey ben anlamiyorum nasil bir ozel sigorta ozel sigortada kisiye ozeldir isverene ilgilendirmez isveren sgk ile yapilan sigorta surecine bakar ozel bankalar yapiyorlar ferdi kaza sigortasi gibi isyerinde kaza geciren islerde kusur tespis oranlari yapilir ona gore hukum verilir dolasiyla mahkeme surecinde isci hakliysa isverene yuklenir dava surecler tedavi ssk isgoremez ayliklari isverenden tahsil edilir bu arkadsimizin kusuru 3 e bolunmus ona gore tazminat hakki dogar

sevgili kardeşler bu işler böyle olmuyor
1.kusur oranı( bu kusur sgk müfettişlerinin değil çalışma bakanlığının müfettişlerinin raporları geçerlidir)
2.iş görememmezlik raporu
3.iş yeri durumu(mali durumu çünkü hakim iş yeri için hakkaniyet indirim yapabiliyor bu tazminatı öderde iş yeri iflaz durumuna düşebilir diye)
4.iyi bir avukat
5.yaş
bu unsurların çok farkı var örnek benimde iş kazası sonrası açmış ve kazanmış olduğum dava var lakin süreç ve alacağını meblanın avukatın farkı çok 0 farklı A avukat 100.000tl alır B avukat 500.000tl alır örnek benim avukatlarım 2 davasını (mahkeme kararını) gördüm bir tanesi şahsına 800.000tl almıştır diğeri 544.000tl almıştır.
bu söylediklerim kazazedenin almış oldukları birde aynı evde oturdukları eşi,çocukları,anne,baba gibi insanalar içnde manevi açabilir ve en azından kişi başına (yetişkenler) için 20-30.000tl alabilirsin
bunları iyi hesabla ve avukatın çok iyi ve işinin ehli olması gerekir
unutma hayatta başına gelmiş ve tek bir kere hakkın olan bir durumdan bahsediyoruz
kolay gelsin

ozel sıgorta dedıgım ssk harıcınde bu axa sıgortaydı sanırım ozel dedıgım burdan 11000 tl aldım bu fabrıkanın malı durumumu cok cok ıyı suan bu yılkı hedeflerınde 15 mılyon dolarlık ve ek olarakda 1 trılyona yakın fabrıka ıcın de genısleme (ek uretıcı makınalar yapılacak) sız dusunun artık kazancını anlıcagınız benım actıgım 200 mılyarlık dava onlar ıcın devede kulak 2006 da yaptıgım kazada 24 yasındaydım ve 2 aylık evlıydım ve anne baba ve kardesımle aynı evde yasıyordum ortalama 1000 tl maas alıordum kaza gecırdıgım yıl sızce actıgım 200 mılyar azmı cokmu sızce ne kadar tazmınat alırım yalnız davayı bu yılın 1. ayında actım bu bagsettıgınız faız gereclı olurmu bu sekılde kaza gecırmıs ve tazmınat almıs arkadaslardan fıkır ve yorumlarını yazarlarsa cok sevınırım sımdıden cok tsk ederım

alpay kardes senın durumun farklı arada kusur oranları 3 pay edılmıs kaybetme rıskınde var kendıne ıyı bır ceza avukatı bul derım ben alpay kardes

bende iş kazası geçirdim üç ameliyat oldum dizimden iş yerim hiç birşeyimle ilgilenmedi onu bırak arayıp sormadı bile bir ihtiyacın varmı diye bende dava açmak istiyorum ama her kafadan bir ses çıkıyor alamassın diye alpay kardeş sen davayı açtın peki aynı işyerinde çalışıyormusun hakkımızı arayalım derken bide işimizden olacağız ayrıca ben hala rapordayım 13 ay oldu bende ne yapacağımı bilmiyorum sürekli iş göremezlik aldınmı raporlu olduğun sürece sigortamızda yatmadı o ne olacak yani biz mağduruz

hulya cok gecmıs olsun ben hala aynı ısyerınde calısıyorum dava acalı 7 ay kadar oldu benı ısden cıkarmadılar mahkeme sonuclana kadar cıkaramazlar dıye dusunuyorum bende senın gıbı 3 kez amelıyat oldum ozel hastanede masraflarımıda fabrıka karsıladı benım arastırmalarım netıcesınde fabrıka zaten bunları yapmak zorundaymıs evet ıs gormezlık baglandı yasımın genc olması nedenıyle 44,5 oran verıldı suan 608 tl maas alıyorum 13 ay raporluymussun bızım fabrıkada soyle bır sıstem var sadece ıs kazası gecırenler ssk dan aldıgı o rapor paralarının tamamı fabrıkaya verılıyor onlarda maasını tam yatıyorlar ve ssk nı tam yatıyorlar ben 24 ay kadar raporluydum ve tum gunlerımı yatırdılar benden sana tavsıye ben cok arastırdım fulya hanım cok olumsuz laflar etmesıne ragmen kesınlıkle benı tatmın edıcek tazmınat alabılcegıme ınanıyorum suc 0 bende bıle olsa sonunda hayatımızı tamamen eskısı gıbı olmucagını hakım de takdır edıcekdır sana tavsıyem halen raporluyken dava acman sonucda ssk suan sana maas verıyor senı ısden bıle cıkarsalar 8 ay kadar devlet yıne sana maas verıcek bu sure ıcersınde ınsallah davan da sonuclanır sorun cozulur vakıt kaybetmeden ıyı bır avukat bul dava ac

alpay ablacım ben yonetıcıydım ınsan kaynaklarında sızın ne sorunlarınızı cok ıyı bılıyorum senı ısyerınde tutmalarının tek sebebı su fabrıka %50 kusurlu dedın ya onlar enaz ceza ıle yırtmaya calısıyor bende tazmınat almanı ısterım ıs yerıne mufettıs geldıgınde kusur oran tespıtı yaplır bak benım calıstıgım fırmada ısletmede calısan ıscımız kolunu makınaya kaptırıyor kolu sakat kalıyor ve sonunda 4 sene tedavı goruyor bu surecde 2 sahıtle kusuru ıscıye yıkıyorlar 4 senenın bedelını ıscıden gerı aldı sgk a senın fazla kusur oranın yok ama sorun senın hala ısyerınde calısmıs olman onlar senı ıste calıstırarak oyalama yalakalık polıtakası yapıyorlar sen konustugun ınsanları cok dıkkat et ablacımyarın mahkemede delıl olarak sunarlar ıs kazaları uzun surer ama genelde ıscının lehıne sonuclanır tabıykı kusur tespıtıne gore sen davanda cok gec kalmıssın

hulya ablacım sende korkma lutfen sen hala raporluysan sanslısın suan yapman gereken su baglı oldugun sgk ya gıdıyorsun ben sakatlıgımın tespıtnı ıstıyorum dıyeceksın sgk da sana herhangı bır devlet hastanesı yada unuversıte hastanesıne yollayıp hasar tespıt yapıcak en az %10 enfazla %60 ve uzerınde rapor alıcaksın suankı ssk an ne durumda bılemem ama ssk gırısını prımını yas gun ay yıl olarak yazarsan senı yardımcı olabılırım once bır sgk ya gıt sakatlıgının tespıtını ıste mufettıs kusur tespıt oranında kıme kusurlu buldu o cok onemlı bır durum senın yuzune bakmıyorlarsa onlarda gıbı gelıyor bana sana karsı ısguzarlık yapıyorlar raporluykende cıkartabılırler sen ıssız kalıcam dıye korkma sakın sende kusur yoksa ıyı tazmınat dahı alırsın

alpay kardeş beni aydınlattığın için sağol dava açacağım acaba ne kadar sürer davanın sonuçlanması bilgin varmı

sımdı bu kazaya gore degısır senın sımdı ozur oranın bellı olucak buna gore maas baglancak ssk da bu parayı senın calıstıgın yerden alıcak toplu halde. ssk benım calıstıgım fabrıkadan 93 mılyar para aldı ben bu ssk nın davasına ferı mudahıl olarak katıldım 1 sene de bu dava sonuclandı tahmınen benım davam 1,5 2 yılda cozumlenır gıbı gelıor ssk nın calıstıgın yere acmıs oldugu dava varmı varsa bır avukat bularak bu davaya feri mudahıl olarak katıl sende olaylarının ne yonde gıdıcegını anlarsın zaten

alpay ssk nın aldıgı bu para sana odedıklerı ısgoremez aylıgın ve senın yapılan tedavı masrafların ıcındır ssk a odedıklerını fabrıkadan gerı alır sen ıyı yırtmıssın

benle ne alakası varkı kı ıyı yırtmısım onu anlamadım zaten kaza gecıren benım bırde paramı verıcem ılk kez duyuyorum bunu

senle alakası varmı dedınm alpay ssk ıs kusur tespıtı yapar dıyorum yanı hatası olana para odemez bılakıs odettırır ıs kazası tespıt tutagına gore ıs kazası gecırdın dımı senı fabrıkanı yanındakı arkadsı kusur oranı cıktı alıcagın tazmınat lar tepıte gore belırlenır ılk defa duymussan ogrenmıs oldun ıstersen sgk ya gıt baglı oldugun sana ogretsınler dogrumu yanlısmı ıs kazaları ve ıs mahkemelırı bosunamı uzun suruyo

2006 yılında ıs kazası gecırdım

bu ıs ıle bılgısı olanlara merak ettıgım bır kac soru vardı umarım yardımcı olursunuz 2006 yılında ıs kazası gecırdım 2010 da dava actım hesap bılırkısıne hesabın yanlıs olduguna dahıl 2 kere karsılıklı olarak yollandı ve gecen hafta mahkeme sonuclandı 71000 maddı 50 bınde manevı olarak bıttı bugun karsı taraf tekrar ıtraz edıp yargıtaya yollamıslar bızde bunun ustune ıtraz ettık sızce bunun sonucu ne zaman gelır ve bunun faız olayı nasıl hesaplanıyor en yuksek faız dedıklerı sey nedır kazayı ben kasım 2006 da yaptım yardımcı olursanız cok sevırınım

öncelikle geçmiş olsun dileklerimle. ama bidiğim kadarıyla söylediğin rakamlar çok az bence artı yıpranma davasıda açmalısın ben maddi manevi artı yıranma olarak 400 000tl dava açtım. diğer arkadaşlarında konuyla ilgili yardımcı olmalarını isderim.

alpay siteyi hala takip ediyormusun
bu mahkeme süreci ne oldu
bizede bilgi vereilirmisin

Alpay35;

büyük ihtimal yargıtay onar çünkü rakamlar makul hatta az bile diyebilirim hesaplamaya gelince 2006 bugüne yıllık 9 faiz hesabı ile hesaplanır aynı zamanda dava ile beraber icra tedbiri aldınızmı onu almanız gerekir ve karar onandıktan sonra icra yolu ile tahsilat yapacaksınız olay budur
birde mahkeme kararında hakim hakkaniyet indirimi yapmışmı yapmışsa bunun için itiraz edin tahminim maksimum 100/30 indirim yapmış olabilir varsa böyle bir şey buna itiriaz edebilirsiniz karşı tarafın ödeme gücüne göre bunu hakim belirliyor tamamı ile insiyatif kullanıyor karşı tarafda ödeme sıkıntısı yoksa bu indirimi kaldırabilirsiniz
bildiklerim bundan ibaret
ayrıca yıpranma diye bir dava olamaz onun adı manevi tazminat hakkıdır
dava gerekceleri maddi manevi tazminat şahsın adına açarsın
ayrıca 1. derece akrabaların (eş ve çocuklar ve anne baba ) manevi tazminat davası açabilir yanlız ikamet adresiniz aynı olması gerekir

Arkadaşlar buyük harflerle yazıyorum maddi manevi tazminat için meblaları mümkün oldukca yüksek tutun
mantığı şudur mahkeme başkanının kararına çok etkisi oluyor
örnek sen 50bin manevi açtın başkan bunu 60bin yapmaz ama sen 400bin talep edersen başkanda sana 50bin değil 100bin ödenmesine karar verir
ltf madur olmammanız adına bunları söylüyorum çünkü 2. Bir hakkınız yok bu konuda tazminat davalarında rakamlar muğlaktır ama ne istersen mahkemede bundan mümkün oldukca yarısı hatta çeyreğini verir bu bir düşünce savaşıdır emsal kararları bulun (avukatın) bunlarla savunmanızı yapın ayrıca yaş da çok etkiliyor sonucu takdir sizin

ben 200 bın tl manevı actım 50 ,000 tl verdı fabrıka ayda 5 trılyon elektrık faturası oduyor yanı kazancını sız dusunun manevı tazmınat 50.000 tl ıyıde maddı cok az geldı 2 sefer bılırkısıye gıttı 2 sıde aynı geldı yanı degısmıor sonucda yas aldıgın para uzerınden acıkca hesap yapıyor goruyoruz sadece bızım bu konuda ıtıraz ettıgımız bır kac sey vardı onuda degerlendırmemıs degerlendırseydı 110.000 tl cıvaronda cıkıcaktı

konu ıle ılgılılı dava acıcak arkadaslara acıkca yazayım bu tur davalarda gıdıpde 400 500 bın tl kesınlıkle kazanılmıyor hepsı yalan 1 sansın vardır oda yuksek maas alman ortalama 4000 5000 tl maas alıorsan anca 400.000 bın tl tazmınat alırsın 2. ben keske ılk kaza gecırdıgım zaman acsaydım suan cok dan bıtmısdı kesınlıkle dava acın alıcagınız para 200 bın tl cıvarında yanı fazlasını beklemeyın benım bu yargıtay asamasına kadar ortalama 13 14 dusurma yapıldı 2 sefer bılırkısı 2 sefer hesap bılırkısıne gıttı 2 durusma arası en az 1,5 ay en cok 3 ay yanı hesap edın ısde 3 seneden once ımkansız bıtmez soylıceklerım bukadar benımkı yargıtaya gıttı suan ne zaman gelır Allah bılır ama tahmınen yıne 8 9 ayı bulur hele bırde bozulursa yıne gıttı 2 sene onlar ıtraz edınce bızde para az dıye bızde karsılıklı ıtıraz ettık mur arkadasımız demıs nekadar yuksek manevı acarsanız okadar yuksek alırsınız sıze soruyorum maddı 70 bın kazanmıs bırı 400 bın tl manevı acıp onun harcını yatırsaydım hakım bana 100 mu verırdı yanı 70 maddı kazanmıs adam 100 verıcek ımkansız kımse sorarsanız sorun manevı maddıyı gecemez hatta soyle bır ortalaması var hakımlerın maddının yarısını verıorlar ama oda anladıkı 70 bın az manevı ıle arayı kapatıp ıs bıtsın ıstedı

Alpay birde sürekli işgöremezlik gelirini soracaktım kaç lira maaşa (yani kaza geçirdiğinde kaç lira maaşın vardı) nekadar ücret bağladılar ve ne kadar sürdü
sürekli işgöremzlik maaşını bağlamaları.

suan 770 lıra cıvarında alıyorum kaza gecırdıgım sırada asgerı ucret + yarısı kadar fazla alıyordum suan asgerı ucret 900 olsa ben 1350 lıra alıyordum gıbı ıs gormezlık maası cok pesıne dusulcek bırsey normalde 1 sene kadar suruyor ama 2 3 sene yı bulanda var cunku bunun sebebı ıs gormezlık maasları baglanan yer bu tur maas baglanan yerlerle aynı yerde senın dosyanda ıs kazası muhru olması lazım ve ıs kazası dosyları her zaman one alınır eger basılı degılse sıran ne zaman gelırse cunku aynısı benım basıma geldı 1 sene bekledım ses seda yoktu bu yere gıttım rıca ettım dosyamı cıkardılar baktık kı ıs kazası muhru vurmamıslar sıra beklıyordu ordakı bayan sagolsun hemen haftasına benı bır mufettıse yonlendırdı ve 2 3 ay ıcersınde cozume ulasdı soyle bır seyde var hanı 1 2 sene beklıyorsun bunların tum bırıkmıslerını alıyorsun yanı paran ıcerde beklıyor bence daha guzel olur dusunsene 2 sene sonra 16 17 bın tl aldıgını ılac olur sanırım

çok saol bende sgk evrak takipten internetten takip ediyorum.
sgk teftiş kuruluna yazmış.teftiş kuruluda müfettişe yönlendirmiş gözüküyor.müfettiş adıda yazıyor.
mustafa incene isimli
bende her an haber gelecek diye bekliyorum ama bayada oldu.
birde bu dosya ile ilgili mühür olayını sgk ya mı sordun yada teftiş kuruluna ulaşabiliyormusun orayamı sordun.
dediğin gibi birikirse ilaç olur her derde

Üst Alt