Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. İşyerinden nasıl bir tazminat alabilirim? Ne yapmalıyım?

arkadasım teftıse gıttyse bu aralar haber cıkar merak etme ben 2008 de 9 10 bın tl para aldım hanı senın mululluk durumunu bılmıyorum yanı yuzde kac verdıler %40 ustunden dusunursek en az 700 tl baglancagını dusunursen ısde kaza tarıhınden hesap et alıcagın toplu parayı

benim oran %32 çıktı maaşta 2200-2300 civarında idi.sanırım bu yazılanlara bakarsak 900-1000 gibi bağlanır diye düşünüyorum.
birde kaza tarhindenmi hesaplıyorlar yoksa rapor bitiş tarihindemi ben rapor bitiş tarihi diye biliyorum

kaza tarıhı dıye hatırlıyorum cunku ben cok uzun zaman raporluydum belkı 2 sene kadar ozaman toplu para alamazdım dıye hatırlıyorum 7 sene kadar oldu sen ıs kazaları bolumune gıt ordan bırıyle konus kesın sonuc alırsın maas durumunuda tahmınen 700 tl gıbı baglanır dıye dusunuyorum oranda benım kıne gore dusuk bunun bır hesabı var ıs kazaları servısıne gıdersen yas ve malulıyet uzerınden kolayca hesaplanıyor

Kaza tarihinden itibaren değil geçici işgörememezlik rapor tarihi bittikten sonrası hesaplanır

Alpay35;

slm ne oldu işlemlerin bittimi sonucu yazarsan teşekkürler

alpay35 kaza tarıhındekı maasın baz alınır ancak iş goremezlık maası ıcın sgk ya talepte bulunursan sgk son askerı maas uzerınden hesaplar ama davalık surecın devam ederse kaza tarıhını baz alınıp yasal faızı ıle bırlıkte son dava tarıhındekı aylık tutar +sakatlık derecen ve kusur oranın hesap edılıp ona gore maas baglanır ornegın kaza tarıhınde maasın 1000 tl ıse ozur oranın %40 alacagın maas ıse 400 tl ıs goremezlık tır kusur oranın %25 ıse baglanacak iş goremezlık 375 dır maasın %10 nu uzerınden aylık aktuerı yapılır

kazanılan tazmınatda vergı kesılıyormu

fulya35

5 yıl suren davam 1 hafta once bıttı 152 bın tl aldım bunun 9 yıllık faızı nasıl hesaplanıyor bırde devlet bu paradan vergı vsvs alıyormu

Alpay35 Tazminattan herhangi bir vergi vs kesilmiyor. Ayrıca faiz hesabı her yıl için ayrı yapılıyor şöyle ki 2004 deki faiz oranı başkaydı, 2005 deki başkaydı vs. hepsi ayrı ayrı hesaplanıp toplanıyor.

şu aşağıdaki siteyi kullanabilirsin. orada faiz hesaplama kutucuğunu işaretle sonra kaza tarihini gir aşağıdaki faiz tarihlerini yaz ayrı ayrı hesapla sonra hepsini topla.

Ayrıca avukatın ödeme - icraa işlemlerini başlattığında dosyanı e-devlet üzerinden takip et orada alacağın tazminat miktarı da yazıyor-yazacaktır.

TBB Hesaplama Araçları, Vekalet Ücreti Hesaplama, Faiz Hesaplama, Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama,

[FONT=verdana][SIZE=3]Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizi Oranları[/SIZE]
[/FONT]
[FONT=verdana]19.12.1984 - 31.12.1997 % 30 [/FONT]
[FONT=verdana]01.01.1998 - 31.12.1999 % 50 [/FONT]
[FONT=verdana]01.01.2000 - 30.06.2002 % 60 [/FONT]
[FONT=verdana]01.07.2002 - 30.06.2003 % 55 [/FONT]
[FONT=verdana]01.07.2003 - 31.12.2003 % 50 [/FONT]
[FONT=verdana]01.01.2004 - 30.06.2004 % 43 [/FONT]
[FONT=verdana]01.07.2004 - 30.04.2005 % 38 [/FONT]
[FONT=verdana]01.05.2005 - 31.12.2005 % 12[/FONT][FONT=verdana]............[/FONT][FONT=verdana]3095 sayılı yasa m.1[/FONT]
[FONT=verdana]01.01.2006 -bugüne kadar % 9[/FONT][FONT=verdana]...........[/FONT][FONT=verdana]Bakanlar Kurulunun 2005/9831 16.12.2005T. kararı[/FONT]

Arkadaslar cumleten gecmis olsun. Benim de basima 07.05.2015 tarihinde bir is kazasi geldi ve sag ayagim 7 cm kesildi. Is kazasi raporum tutuldu. Sgk na is kazasi icin basvuruda bulundum hastanede heyete gitdim ve su an ozur oranimin sonucunu ogrenmek icin beklemedeyim. Size bir kac soru sormak istedim bilginiz dahilinde bana yardimci olursaniz sevinirim.
Maasim: 1993 tl (brut 2610tl)
Yasim : 30
Evliyim 1 cocugum var ev kira
Kaza oranim buyuk ihtimalle yuzde 20 30 arasi
Is yerinde 7 senedir tasoren olarak calisiyorum ve son tasoren firmaya 2013 subatta devrolduk.
Baska bi bilgi lazimsa tekrardan yazarim.
Simdi beni isgormezlik maasi konusunda aydinlatabilirmisiniz. Ne kadar maas baglanir.
Tazminat konusunda ise is veren mahkemeye gerek yok hakedisin neyse biz onu veririz diyor. Nasil bir yol izlemeliyim ve bundan sonra yapmam basvurmam gereken bir yer varmi, is yerim bu gune kadar yaptigim tum masraflari karsiladi. Raporlu oldugum zamanda bile maasimi normal calisiyomusum gibi yatirdi. Avukatim bile mahkeme olmadan parani alabiliyosan mahkemeyle ugrasma diyor. Ben dogru yanlis bi hesap cikardim ve 180bin civari bir rakam tutuyor bu paradan mahkemeye gitmesek dahi bu paradan bi kesinti olurmu eger 180 bin tl maddi alabiliyorsak manevi ne kadar olabilir. Sindiden tsk.

Sceliks öncelikle raporunun kesinleşmesini beklemelisin, çünkü tazminatlar rapor oranına bağlı olarak değişiyor. Raporun kesinleşirse Sağlam güvenilir bir avukat bul alacağın tazminatı hesaplat. Ortaya çıkan rakamı karşı taraftan talep edersiniz vermezse dava açarsın.

Eğer İstanbul gibi büyük bir şehirde kaza geçirdiyseniz, iş mahkemeleri yoğun olduğu için senede 1 şanşlıysanız 2 duruşmaya girersiniz. ortalama 6-7-8-9 yılda davanız anca biter. Avukatınız bunları zaten size söyler. davaların uzun yada kısa sürmesi tamamen mahkemenin iş yoğunluna bağlı olarak değişir. Mahkeme uzun sürdükçe insanın psikolojisi de bozuluyor buda başka mesele.

Manevi tazminat konusuna gelirsek; manevi tazminat davası da rapor oranınıza bağlı olarak değişir, ama ülkemizde maalesef manevi tazminatlar gülünç seviyelerinde veriliyor örneğin %40-50 raporu olana 30-40 bin lira manevi tazminat veriliyor. Manevi tazminat hakimlerin takdirine bırakılmış... hakimler cimri davrandığı için işçiler ölmeye, yaralanmaya devam ediyor....

iş kazası davaları uzun sürdüğü için Taşeron firmalar kapılarına kilit vurup kaybolabilir. Bunu da dikkate almanız öneririm. davanız bittiği zaman taşeron firmanız halen hayatta olabilecek mi! Bunu iyice düşünmeniz gerekir. Bunları avukatınızla görüşüp karar vermeniz gerekir. Eğer karşı taraf ile uygun bir tazminatta anlaşa bilirseniz anlaşmak daha mantıklıdır. Biz burada tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Gerisi size ve avukatınıza kalmış. Geçmiş olsun

Cevaplariniz icin tsk. Peki biz karsi tarafla 200 bin tl ye anlastik diyelim sgk firmaya dava acip ceza kesecek ve sgk nin firmadan aldigi ucretle 200bin arasindaki farki mi is yeri bana odeyecek yoksa skg nin aldigi farkli benim alacagim tazminat farkli birseymi. Avukatim benim davamin 6 ay anca surecegini soyledi, cunku olayda benim is tanimimin disindaki bir ise zorla yapamam bilmiyorum dememe ragmen gonderdiler ve olay mesai saatim bittikten sonra cikisimiza izin vermediler ise devam ettirdikten sonra oldu. Bende anlasmak isterim ama bu tazminat olayi iyice kafami karistirdi. Oran belli olduktan sonra sikirlerinize yine basvuracagim ama su isgormezlik maasini ayrintili bi sekilde aciklayabilirmisiniz. Biz bu maasi istemeyip reddetsek oluyo mu. Maasi aldigimizi varsayarsak yine normal sigortali olarak mi calisacagiz? Cevabiniz icin simdiden tsk ve saygilar...

Burası yardımlaşma formu. Kazanç elde etmek için lütfen bu forumları kullanmayın.

Arkadaşlar bu forumda avukat kisvesi altında mesaj atanlara güvenmeyin. iş kazası davalarında büyük paralar dönüyor. Saygın avukatlar yardımlaşma forumlarını kazanç elde etmek için kullanmaz.

babam 20 yil once maden kazasinda bacagini kirdi ve kazadan sonra topal kaldi,şuan emekli oldu.yillar once gecirdiği bu kaza için tazminat alabilir mi? zaman aşımı var midir teşekkurler.

Alpay35 merhaba bende bir iş kazası gecirdim 2009 da gecirdim 2014de başvurdum tazminat için durumumuz hemen hemen aynı benım 2elim kesildi ve yuzde 81 raporluyum davanız sonuçlandımı ve nekadar sürdü.

UzmanAvukatim
bu sitede avukat veya hasar danışman firmalarına kesinlikle itimat etmeyin. zaten iyi bir avukat bu sitede müşteri kovalamaz boş beleş , üç kağıtçı yada diğer asalak danışmanlık firmaları bu sitede müşteri kapma peşinde forum editörü bu kişileri engellemeli işi ticarete dökmenin kimseye faydası değil zararı olur .

y4sar
davalar maalesef 10 yada 15 yıl sürüyor eğer anlaşma olmazsa size tavsiyem geç gelen adaleti beklemeyin çalışma hayatınıza devam edin ve açmış olduğunuz davayı unutarak yaşama devam edin er yada geç paranızı alacaksınız ama ben tazminatı alayım sonra çalışırım derseniz vay halinize

Davalar uzun sürüyor ama size tavsiyem dava açtığınız zaman işyerinin mal varlığına ihtiyati tedbir bıraktırın ben bıraktırmadım adam iflas ettim dedi malları eşinin üzerine devrettirmiş eşini boşayıp beş kuruş alamadım mahkeme %90 İn üzerinde haklı olduğumun kararını verdiği halde alamadım

Mahkeme bilirkişi parasıda cebimden çıktı önceden tedbir almanızı tavsiye ederim

sayın avukat bende meslek hastalığından mağdurum banada yardımcı olurmusunuz 05448835209 konya

Slm arkadaşlar ben 10 15 de 2018 de iş kazası kecirdim belim kırıldı omurilik kemiğin kırık sun raporluyum yatıyorum is yerim hiç ilgilenmedi ve bir telefon bile acmadilar bunları hangi mahkemeye vere bilirim hakimi nasıl alırım

@sümmeye
Geçmiş olsuniş mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası aaçmalısın.

@Sceliks geçmiş olsun. manevi tazminatın belli koşulları vardır. bunlardan en önemlisi karşı tarafı zengin etmeyecek nitelikte olmasıdır tarafların sosyal ve ekonımik durumuı göz önünde tutularak karar verilir. eğer raporun yüzde 10 ve üzeri çıkarsa iş göremezlik aylığı baağlamnır.

betül06

siz avukat mısınız? yoksa bilirkişi uzmanı mı? kendinizi net bir şekilde tanıtırsanız bazı sorularım olacak

Üst Alt