Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu 14 ay raporlu kaldım. Aldığım para geçici iş göremezlik ödeneği mi?

ardiles72

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
bülent bey.

29 temmuz 2008 de bir iş kazası geçirdim. tır şöförüyüm. dorseyle konteyner arasına sıkıştım ve pelvis kemiklerim kırıldı .idrar yolum koptu.
yaklaşık 14 ay istirahatli kaldım ve benim çalıştığım şirket bunu yekili mercilere bildirmedi ben de çalışma bakanlığına s.g.k. dilekçeyle bildirdim ve bu olay sonunda %48 özürlü raporu aldım
hakem hastanesinden, haydarpaşa numuneden dosyam küçükçekmecede sg.k. müfettişte iş kazasının ve benim ifademin alınması için bekliyor
.1 yıl oldu. ses seda yok.
şimdi.ben sürekli iş görememezlik hangi tarihten itibaren almaya başlıyacam.

14 ay raporluydum diye bir para aldım. bu istirahat paras mı geçici iş görememezlik mi.

cevap verirsen çok tşk. rderim bülent bey.
şu anda tek koltuk değneğiyle yürüyorum...

saygılar.

Iş kazası...

Bülent bey %48 lik raporumla.. Vergi indirimine başvuracağım..raporu aldığım tarih 26 mart 2010..beni vergi dairesi tekrar rapor almam için hastaneye sevkedermi. Saygılar...

Aldığınız para geçici işgöremezlik parasıdır ki, istirahat parası ile aynı anlama gelir.
İşkazasından dolayı malulen emeklilik için bağlı bulunduğun sosyal güvenlik merkezine müracaat ettiysen, müfettiş raporu düzenlendikten sonra, son durumu bildirir raporda alındıktan sonra dosyan Ankara' da Maluliyet ve Sağlık Kurulları Dairesi Başkanlığına gider.
Eğer buradan %10 ve üzeri çalışma gücü kaybı olarak karar verilirse sürekli işgöremezlik geliri almaya başlarsın. (İşkazasından malulen emekli olursun)
Bu şekilde emekli olursan yapabileceğin herhangi bir işte de çalışmaya devam edebilirsin, günlerini tamamladığında böylece hem normal emekli, hem de işkazası maluliyet emekli maaşı alırsın. Emekli olduğunda da yüksek olan maaşın tamamını, düşük olan maaşın yarısını alırsın.

Sürekli iş göremezlik geliri ancak iş kazası tespitine dair süreç tamamlandığında bağlanır. Sigorta müdürlüğüne gidip sürecin hangi aşamada olduğunu sorabilirsiniz...

Elinizdeki raporla defterdarlığa başvuru yapabilirsiniz. Hatta, elinizdeki raporu vermeyin, noterden aslı şeklinde nüsha çıkarttırın, onu verin...

Iş kazası

Dosyam müfettişte.. Kusur oranları belirlenecekmiş...müfettiş beni temmuzun ilk haftası ara dedi.ifadeni alacaz.nasıl oldu olay diye... Temmuzun ilk haftası arayacam....

çok teşekkürler...... Arkadaşlar...

bak kardeşim madem bi yerden yakaldın oradan takibini sakın bırakma devamlı tel ve sahsi rahatsız et onları arkasını bırakma emin ol normal takipten en az6 ay karın olur sen arayıp sormazsan dosyan müfettişle beraber emekli olur ayrıca iş yerine gitmişmi müft onuda araştır çünkü sana verilen kusur oranında aldığın ve alacağın bu maşşında kesinti olacak ve bu sakatlığın düzülmez ise bu parayı hayatın boyunca ve geride bırakacaklarında mahrum kalacak
örnek vereyim sana 1000tl bağlandı %30 kusur verdiler en az senin eline 700tl geçecek 300tl kaybın olacak 300tl çarpı 12=3600tl sadece bir senelik gerisini sen düşün tekrar geçmiş olsun

Murat seninle tlf... Görüşmüştük...bu olayla ilgili kimse işyerine gitmedi..benimle görüştükten sonra gider heralde.. Kusur oranlarını belirlemek için....sadece bana temmuzda ara şu an çok yoğunum dedi..birde beni tekrar hastaneye sewk edecekmi bilmiyorum...%kaç meslekte kayıp için şu an şöförlük yapamıyorum.... Hoşçakal..

Iş kazasında rapor süresini ssk ya nasıl işişletiriz

Iş kazası geçirdim.bu süre zarfında yaklaşık 14 ay istirahatli kaldım. Bu sürede sigortam yatmadı.ggeçici işgöremezlik aldım.ssk.dan. Bu süreyi işvereni mahkemeye verip ödettirebilirmiyim...arkadaşlar. Bu sitede çok önemli şeyler öğrendim...herkese çok teşekkürler....

iş kazasında çalışma bakanlığı müfettişine ifademi verdim. ben işyerini mahkemeye vermiştim. bana ewet bu iş kazası dedi ama kusur oranlarına bilirkişi karar verecek dedi.
temmuzun 24 de mahkeme var. orda yenden inceleme olacak dedi. hakime de %48 raporumu sunmamıştım o zaman sunacağım

saygılar...

allah herkesin gönlüne göre versin....

Arkdaşlar kusur oranı dıye bırsey yok kusura karsı tarafta yada sizde kımd eolursa olsun sen iş kazası gecırdıysen eger tutanaga sahıp ısen. O tutanak ıle tedavi oluyorsun vizite kagıdı verıyor ısyer size daha sonra ise kaza gununden 18 ay tam olarak 18 ay duzelmessenız yadanı kalıcı hasarınız 18 ayda duzelmez ise 1 ssk kurumundan yada hastaneden devlet tabiki oradan heyete gırersınz zaten bulundugunuz ssk ıslerı mudurlugu sıze sureklı rapor vermez 12 15 aydan sonra hastaneye yazı yazar bu adam ıs goremez raporu var eger bu adam sureklı boyle olacaksa malulugunu ısteyebılır doktorlarda sızı heyete sokar muayene eder ılgılı doktorlar rapor vermezse eger 18 ay sonra siz buna haksagıbınız 18 ay sonra hala sıze ıyılesebılır raporu verıyorlarsa gecıcı ıs goremezlık raporu verıyorlarsa BU SIZIN RESMI HAKKINIZDIR LUTFEN ILGILI MAKANLAR GIDIN VE EMEKLILIGINI ISTEYIN !!!! cunkı bu sızın hakkınz turkıyede cogu kısı kılı kıpırdamadan emeklı oluyor ! varsa sorunuz ben bunun ıcındeyım yasadım ayrıntılı bılgı verebılırım...

arkadaşım anlattığını pek anlamadım. biraz daha konuyu açarmısın. benim olay biraz farklı. ben iş kazası geçirdiğimde beni özel hastaneye götürdüler, ve doğru yoğun bakıma 4 gün sonra yoğun bakımdan çıktıktan sonra15 günde hastanede yattım. işyeri hiçbir yere bildirimde bulunmadı.sadece hastane parasını ödedi. kendim tedavimi yaptırdım. vizite kağıdında iş kazası diyordu ama benim kalkacak pozisyon yoktu.eve geldikten sonra 6 ameliyat oldum.kendim sakaryalıyım işyeri ist.dosyam küçükçekmece ssk da.14 ay 28 gün raporlu kaldım.ssk dan bu aylar için 10600 yani 10milyar 600 milyon aldım.fakat tedavi sonunda bana üroloji doktoruçalışabilir verdi.ama ben bilmediğimden bu raporu işverene gönderdim.benim yapmam gereken ssk ya verip son durumumu öğrenmekmiş.işyeri bana özürlü raporu getir dedi.bende tabi bu arada mahkemeye vermiştim. raporu sakaryadaki hastaneler vermedi. biri %35 verdi itiraz ettim öbürü% 32 verdi. hem benim tedavimi yapamadılar hemde rapor vermediler.tedavimi kocaeli ünw. hastanesinde olmuştum. gene itiraz ettim, bu sefer haydarpaşaya gönderdiler.ordaüç doktora çıktım.ortopedi %15 üroloji oran yok nöröloji %39 verdi.toplam%54 ama 48 olarak çıktı. ama benim idrar yolum kopmuştu.şu an müfettişe ifade verdim.olayı iş kazası dedi.ondan sonra süreç ne olur bilmiyorum. mahkeme devam ediyor.belki adli tıpa sevkeder bilemiyorum.bilgin varsa cevap yazarsan çok teşekkür ederim.saygılar.

sayın bülent hocam.dün çalışma bakanlığından eve bir yazı geldi.yazıda şöyle diyor:

ilgide kayıtlı başvurunuz üzerine, meydana gelen iş kazasının oluşumunda, İŞVERENİN % 50 oranında, tır şöförü selim....... %30 SİZİN İSE %20 oranında kusurlu olduğunuz belirtilmiştir.
bilgilerinize rica ederim.
AHMET MELEK
bölge müd. yrd..​

şimdi benim ne yapmam lazım. aydınlatırsan sevinirim....

Bu durumda sadece iş kazası nedeniyle hangi oranda işgücü kaybınızın olduğunun tespiti/onayı kaldı. Bu onay olduğunda sgk/mahkeme iş kazasından buyana olmak üzere sürekli işgöremezlik maaşının bağlanmasına karar verecektir...

Şimdi siz sgk'ya başvurmuştunuz değil mi iş kazasının tespiti için?
Bir de ayrıca tazminat içim mahkemeye dava mı açmıştınız?

Eski mevzu, çok mesaj yazılmış. Kafamız karışmasın...

Ayrıca: http://www.engelliler.biz/forum/tra...tazminat-alabilmek-icin-gerekli-bilgiler.html

işgücü kayıp oranını kim belirliyor sayın hocam... ewt aynen belirttiğin gibidir. mahkemeliğiz....

Mahkeme ya adli tıp kurumuna sevk eder ya da bir devlet hastanesine. Oran o zaman belirlenir...

ama benim % 48 özürlü raporum var....hydarpaşa numuneden almıştım.. sürekli ibareli?

Mahkemeler hep kendi sevkleri ile yeni rapor alınmasını isterler. Dilerim sizde böyle olmaz...

tşk..ler sayın bülent hocam... sevk yapsınlar fakat yeterki üniversite hastanesi olsun.....devlet hastaneleri biraz......................

sayın oturan boğa kardeşim. benim durumumu az çok biliyorsun.ben iş kazası tazminat davası açmıştım. hakim demiş benim avukata ceza davası açtınızmı diye.avukatta yok demiş. karşı avukata da çıkışmış bu olayı bildirmediniz diye. sonra benim avukatada ceza davası açın demiş. ceza davası bitmeden tazminata hüküm verilmiyormuş.
bende bundan sonra gittim büyükçekmece adliyesine pazartesi günü, dışarda arzuhalciler vardı. olayı anlattım. o da bana aynalı bi dilekçe yazdı. çalışma bakanlığının iş kazası raporunu koydu. benim 3 adet özürlü raporumu koydu dosyaya sonra savcıya çıktım. savcı evraklara baktı, bide bana baktı çıkabilirsn oğlum dedi. yarım saat sonra savcının kalemi çıktı. bana bi doya numarası verdi bide 2 tane kağıt bunu kıraç polis karakoluna götür dedi. karakola gittim benim elimde olan raporları istediler...bide hangi hastanelerde tedavi gördüysem onların isimlerini aldılar. sonra ifademi aldılar,2.5 seneden beri nerdeydin dedi bi polis. hastanelere yazı yazıp senin dosyalarını isteyeceğiz telefonunu değiştirme 3 ay sonra gelir dedi. telefon ettiğimizde buraya geleceksin seni savcı adli tıp kurumuna sevk etmiş dedi.

şimdi sorum şu adli tıpta gelen evraklara göremi işlem yapılıyor, yoksa beni ayrıtılı bir şekilde muayene mi ediyorlar. muayene etmiyorlarsa ben pelvis filimi çektirip üretramın filmini çektirip yanımda götüreyim mi...

cevaplarsan sevinirim...hayırlı günler...

Kolaylıklar dilerim...

Adli Tıp sizi görmek isteyecektir diye düşünüyorum. Sizi çağırdıklarında elinizdeki tüm rontgenleri, raporları, epikrizleri yanınızda götürürsünüz...

bülent hocam,iyi akşamlar. hala maluliyet oranını tespit ettiremedim. şimdi ise sgk kusur oranına göre tebligat göndermiş para istiyor.iş kazasında16ay raporlu kaldım, benim kusurum var. 16 ay boyunca sgk bana yaklaşık 11000tl. ödeme yaptı. şidi diyorki, kusura göre1372tl yi yedi gün içinde öde. ödemessen yasal işlem başlatacağız. bide beni çapa tıp fakültesine sevk etmiş. ortopedi,üroloji,fizik,noroloji.genel cerrahi, psikoloji bölümlerinde muayenemi istiyor. ne yapmam lazım teşekkürler,iyi akşamlar....

Doğrudur, kusur oranına göre ödenen geçici iş göremezlik parasının bir kısmını geri ister sgk. Ödemekten başka yok yok maalesef. Sigorta müdürlüğüne gidip taksitlendirmeye çalılşın derim...

Sevk yapılmışsa hastaneye gidip gerekli işlemleri yapmanız şart.

Bülent bey sonunda iş gücü kaybını ankara kocatepe sağlık kurulu verdi....%42 sürekli iş gücü kaybı....bana komik geldi.sizcede öylemi.itiraz edecektim bir 3 sene daha beklemek istemiyorum.sana sorum şu....bu iş gücü kaybıyla vergi indirimi alabilirmiyim erken emeklilik için. ne kadar iş kazası maaşı bağlanır 2008 de aldığım maaş 1115tl kusur oranım%20 işyeri %80 raporum bitiş tarihi 27-10-2009 kaza tarihi 29-07-2008 artı SGK dan bu alacak olduğum maaşlar tazminattan düşebilirmi böyle bir bilgin varmı. mahkemeliğiz işyeriyle.eğer bu doğruysa benim tazminat sıfır olacak.saygılar iyi akşamlar.......

Evet, % 40'ın üzerindeki oranlarda defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde edebilirsin (sonrasında ona istinaden erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanmak istersen, kriterler aşağıda)

Ne kadar sürekli iş göremezlik geliri bağlanır, bilemiyorum. Ama tahminim 450 TL gibi bir şey olacaktır.

Tazminattan küçük bir kesinti olur ama, öyle tümden bir mahsuplaşma olamaz. Tazminat almakta bir sorun olmayacaktır...

2008_oncesi.PNG

çok sağol Bülent bey,teşekkür ederim.... sgk dan kağıdımı alayım. bi maaş bağlansında vergi indiriminede müracaat edecem...çok sağol.maaşıda tazminatıda yazarım.saygılar.

bülent bey sonunda maaşım bağlandı:maaş tutarı--706.50 ek ödeme--40 maaş bağlama zamanı;30/11/2008 birikmişler---35740tl dir...parayı aldım şimdi sıra tazminatta onuda inşallah alınca bildirecem..herkese iyi akşamlar...

Çok çok sevindim. Bağlanan aylık miktarı da tahminimin çok çok üstünde olmuş. Bu ayrıca bir harika! :)

Bülent bey merhaba.....yaklaşık 10 ay oldu yazmayalı.KUSURUMA BAKMA ,Tazminat miktarı belli oldu 132000TL.. Parayı aldım..ama çok traşlandı. neden diye anlatayım belki arkadaşlara bir yardımım dokunur.

benim tazminatımı bilirkişi 140000tl diye hesapladı.biz de 40000TL MANEVİ diye açmıştık davayı.Fakat burda SGK devreye girdi. Bana ödenecek olan iş kazası maaşı hayatım boyunca 72000TL.tutuyormuş.bu parayı kesti. işverenden tahsil edecek...kalan 68000tl+30000tl manevi. oldumu 980000....40 binin 10bininide mahkeme kusurlu olduğum için kesti...kaldı 30000.. 68+30=98 bunun yasal faizi 5,5 senede 50bin.....6 binde avukatım harcamış hepsi belgeli....hesaplayalım..68+30+50+8=1560000TL.Avuk atımın hesabına yatırdı işveren...avukat da hesap yaparken faiz senin abi ona ben dokunmam dedi...yani 98bin üstünden hesap yaptı...18000 de o aldı...156-18-(6)kendi parası harcadığı=yani 132000 para kaldı.

allah inş.güle güle harcamayı nasip eder..keşke olmasaydı.ama alın yazısı imtihan dünyası elden bişey gelmez. bu 50 bini hocaya sordum o senin hakkındır alabilirsin dedi. bilmiyorum....
herkes bilsin avukat hesap yaparken ana para üstünden yapıyor.....
iyi akşamlar Bülent hocam...saygılar.....insanları aydınlatabildiysem ne mutlu?????

Ardiles72 bende bir is kazasi geçirdim ve tazminat davasi actik 200 mlyr KDE yüzde 28 raporun var sence bu tazminat miktarı normalmi acaba yardim ladini bekliyorum ayrıca tazminat davasini kim hesapliyor bilirkişi kim oluyor

Üst Alt