Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu aldığınız rapor oranı ve sürekli işgöremezlik geliri miktarı?

Hayir ysk veriyor orani oran + maas la ilgili

Merhabalar;Öncelikle geçmiş olsun.2014 de yaşamış olduğun iş kazasında bilirkişi raporundaki senin ve işverenin oranı ne kadar?

Merhaba ben kazayi gecen sene subat ayında yaptım ardından sgkya sikayette bulundum is kazasi gecirdgm kabul edildi daha sonra beni egitim arastirma hastanesinde heyete sevk etti cikan rapor sonucunda surekli is goremezlik orani % 5.1 olarak belirlenmiş , bu surecte mahkemeyede basvurdum ilk durusma bu mayıs ayinda görülecek hem isyerimi hemde özel sigortayı mahkemeye verdim ben bu kazayi gecirdgmde özel sigortadanda ferdi kaza sigortalıydım policemde kalicı maluliyetlerde 100 bin tl ye kadar bedel ongörülmüş , özel sigortanın avukatları avukatimı arayıp kalıcı bir isgöremezlik oranı cikarsa mahkemeye gerek kalmadan anlasiriz demis , simdi benim ögrenmek istedgm yukarida soyledgm gibi hem isverenden hemde özel sigortadan benim tazminatim hakkim ne olur yada olabilir ilginiz alakanız icin tesekkur ederim

sa arkadaşlar bende işkazasından yüzde 52 raporluyum ama raporum elime geç medi nasıl elime geçer acaba

kardeş rapor sonucunu nasıl aldın rapor sana nasıl ulaştı yaza bilirsen sevinirim

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar sürekli iş görmezlik maaşı %27 ile 338 tl bağlandı bugün eve evrak geldi. Toplam 3838 tl toplu olarak alİcim mayıs 25 de çekebilirsiniz diyor. Maaş ve oran iyimi sizce?

o tazmınat etkıler yani mesela %30 sana verseydı yuzde 30az alacan demek

2004 te iş kazası geçirdim 2016 da %32 raporla ve %30 kusur oranıyla 1387 tl iş göremezlik maaşı bağlandı 12 senelik toplu maaş aldım.

@Seawolf
12 senelik alamazsınız 12 aylık alabilirsiniz toplu maaş birikmişlerinizi siz sene yazmışsınız bari düzeltin arkadaşlar da okurken hatalı düşünürler

Oktay yaşar kaza anında maaşın ne kadardı senin sanki gelirin düşük gibi geldi bir de yüzde 27 oranı engel oranımı yoksa sgk bölge kurulunun verdiği malul oranımı

@ramazan1984
sgk sağlık kurulunun verdiği oranı söylüyor aylığı düşük olabilir ama kaç sene önce kaza geçirdiğini bilmiyoruz ayrıca iki sene verilen seyyanen zamlar var 100 tl iş kazasında normal gelen zamlara ek olarak oran nispetinde ek zam verilir

hilal72
yanlışlık yok 12 yıllık aldım 2004 ten 2010 a kadar birikmiş aldım sonra itira ettim bu ayda 2004 ten 2010 yılının birikmişini aldım.
benim iş çok karışıktı ki tazminat hala devam ediyor 12 yıldır.

Selam arkadaşlar 18 ay sonra sgk maşımı bağladı.%36 rapora 460 tl maaş bağladilar.inşallah bekleyen arkadaşlarımda tez zamanda alırlar.

Merhaba işyerinde şakalaşma sonucu oluşan kazada işveren ve 2 işçiye kusur olarak ne kadar oran verilir bilginiz var mı ?

Benimde 18 sudan bağlandı çok uzun süreç alem uzaya çıkıyor bizimkiler kaza geçiren adama 18 ay sonra geliri adı altında harçlık bağlıyor çok ya zık yaşanmaz bu memlekette

Seawolf

Kenan benim davam da 12 yıl doldu. dosya Yargıtay arşivde ama sgk geriye dönük 5 yılı öder yani 6 yıllık toplu para değildir . 5 yıllık almışsındır çünkü 5 yıldan sonrası zaman aşımı ödemez sgk yani

@İron

Yanlışlık yok 12 yıl geriye dönük aldım hatta şimdide faiz davası sürüyor.

Ama daha öncede dediğim gibi benim dosya çok karışık ben 2003 te kaza geçirdim sgk ya bildirdim müfettiş o zaman olayın is kazası olup olmadığını belirleyemedi.

İnternet üzerinden 2006 ve 2008 de 2 kez daha sgk ya is kazası geçirdim tespit edin diye yine gelen müfettiş ler is kazası olup olmadığını belirleyemediler ve bana mahkemeye başvuru yapmamı istediler mahkemede 12 yıl sonunda bitince mecbur geriye dönük hepsini ödedi sgk.

Hata 506 sayılı ve yeni kanunda var gecerli mazeret olursa ödeniyor. Benim mazerette geçerli çünkü 3 sefer başvurdum yasal süresi içinde tespit edemeyiz bana dava actiran sgk.

Kafana takılan soru varsa cevaplayayim.

İron

İroni herşeyi bilemesin sonuçta özel durumlarda vardır ,Burada elinden geldiği sürece yardım ediyorsun takdirde EDİYORUM lakin herşeyi bilemezsin herkesin olayları farklıdır ve herkes hakkını farklı şekilde almıştır önemli olan herkesten tecrübelerini paylaşıp buraya gelen yeni arkadaşlara yol göstermekdir tecrüben ve bilgilerin çoğu arkadaslardan ileri olabilir lakin seninde bilmediğin konularda çoktur

cumaliman

benim doğrum kendime arkadaşım burada hep söylerim tazminat için mahkeme sürecini sakın beklemeyin davalar çok uzun sürüyor Yargıtay süreci 2 yıl bir dava 10 ile 12 yılda bitiyor tabi anlaşma olmazsa şimdi size tavsiyem işinize bakın çalışın dava bitsin paramı alayım sonra işime gücüme bakayım demeyin en az 4 bankaya kredi borcunuz olur aldığınız para banka kredilerini kapar . burada benim bildiğim sgk zaman aşımı 5 yıldır ama bu arkadaşın durumu farklı dava açtığı tarih ve kaza tarihi itibari ile almış parasını şanslı bir nevi her zaman işler böyle yürümez .

2009 yılında geçirdiğim iş kazası nedeniyle sağ el işaret parmağımı kaybettim. Yargı sürecinde bilirkişi maluliyet tespitinin SGK tarafından yapılmasını istemesi üzere SGK'ya başvurdum. (tek parmak eksikliği olarak algılanmasın sağ el fonksiyonlarında eksiklikler de var ) maluliyet oranını %23 olarak tespit edildi. kaza geçirdiğim sırada Net maaşım 1500 tl idi. bilirkişi davalı firmayı %100 kusurlu buldu. SGK bu sebeple bana sürekli işgöremezlik geliri bağladı. gelirim 2018 subat ayı itibari ile 793 tl'dir

iş kazasından ortopediden %15 rapor aldım itirazlarımın hiçbiri kabul görmedi bende geçen hafta bugün heyete girdim normal maluliyet (2022) oranı olarak müracaat ettim ve 32 rapor verdiler bana bu rapor iş kazasıyla ilgili olarak gelmiş olsaydı sürekli işgöremezlik maasimda ona göre olurdu ben şimdi bu raporumu iskazasi raporumla nasıl ilişkilendirebilirim başına gelen yada bu konuya hâkim olan bı arkadaşım varmı acaba nasıl bi yol izlemem lazım???

özenç iş kazı oranlarıyla, engelli oranları arasında fark vardır. iş kazası geçiren kişinin mesleğine göre oranı değişir.

SGK ya ilk gelen orandan sonra itiraz ettin mi? etmediysen sgk ya itiraz hakkını kullanabilirsin. Bir dilekçe ile sgkya başvurman orana itiraz etmen yeterli olur. sgk seni başka bir hastaneye sevk edip iş göremezlik oranının belirlenmesi sağlar.

TR123

evet arkadaşım itiraz ettim 2 sefer cvp bile gelmedi bende oranımı öğrenmek amacı ile SSK ya heyete öylesine basvurayim dedim onlarda 32 oran verdi benim itirazlarımın sonucunu bana yazılı kağıtla yapmak zorunda değiller mi tekrar itiraz etme hakkım varmı

@özenç sen itirazı hangi kuruma yaptın. SGK ya mı? yaptın yoksa hastaneye mi? yaptın nereye yaptın?

sgk ya itiraz yaptıysan sgk sana sonucu bildirmesi gerekir. iş kazalarında orana itiraz etme hakkı vardır.

aşağıdaki linkten evrak takibine bak sgk ya yazdığın itiraz dilekçen gözüküyor mu kontrol et.
https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/

Sgkya yaptığın itiraz gözükmüyorsa bağlı bulunduğun sgknın iş kazası servisine git durumu anlat itiraz dilekçendeki son durumu sor.

TR123 Aynen SGK ya yaptım arkadaşım sonucu bana bildirmediler bile dün kendim tel ettim red olmuş ama bana bildirim gelmedi dediğin yerden evraklarimi aradım 6 ay önce gelmiş cvp için tenezzül bile etmiyorlar şimdi normal heyet raporunu alınca tekrar itiraz etme hakkım varmı ikiside SSK nin doktoru ama birisi 15 veriyor birisi 32 hastalık aynı hastalık ne yapmam lazım bu durumda

özenç öncelikle şunu anlamalısın. iş kazasından aldığın oran iş gücü kaybın ile ilgilidir, mesleğin ile ilgilidir. bu oran ankara da hesaplanır.
hastaneden aldığın oran engelli oranıdır. arada fark olabilir.

iş verene dava açtıysan mahkemede orana itiraz edebilirsiniz mahkemede seni adli tıbba yönlendirir. adli tıbdan gelecek oranı senin tazminat hesabında kullanılır. eğer adli tıpdan %15 den yüksek bir oran gelirse... sgk ya mahkeme belgeleriyle başvurup adli tıp dan gelen oranın geçerli olmasını talep edebilirsin.

eğer dava açmadıysan diğer bir yöntem. bir kaç yıl sonra sgk ya dilekçe ile başvurup sürekli iş göremezlik oranının artığını iddaa edip yeniden oranının belirlenmesini talep edebilirsin. sgk seni hastaneye sevk edip iş gücü kaybını yeniden değerlendirerek yeniden oran verir. oranın artarsa maaşında artar. oranın düşme ihtimalide var bu riskide göz önüne almalısın.

----------------------------

21-İş kazası geçirdim, ancakhastalık/arızalarımda artma oldu neyapabilirim? Sürekli iş göremezlik geliriniz bağlandıktansonra, geçirdiğiniz iş kazası ile ilgili arazlarınızda artmaveya başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğunuzuileri sürerek gelirleriniz de değişiklik yapılmasınıisteyebilirsiniz. Bu durumda sosyal güvenlik il/merkezmüdürlüğünüze müracaatınız gerekir.

kaynak sayfa 12
http://www.sgk.gov.tr/yayinlar/12_maluliyet_mayis.pdf

özenç

Kardesim iş kazalarındaki oran sgk kurumu iş kaybı oranı olarak belirler bunlara calıstıgın ortam işin zorluk derecesi ve zarar gören vucuttun bu işe ne kadar etki yapmıştır diye tekrar diyorum buna İŞ KAYBI ORANI denir lakin senin hastaneye gidip (2022) için aldıgın normal engellik oranı için verirmiş bir engel oranıdır.Her ikisi ayrı ceveller üzerinden hesaplanır kimin iş kaybı oranı yüksek gelir lakin engel oranı düşük kimin ki iş kaybı oranı senin ki gibi düşük gibi görünür lakin engel oranı yüksk olur,bunla onu kıyaslayamazsın örnek benim iş kaybım oranı %28,2 lakin engel oranım daha %20 cıkıyor benim kide ortopedik.O yüzden bir sorun var diyip stres yapma

Slm arkadaşlar ben Nisan 2015 te iş kazası geçirmiştim, sağ dirseğimde Radius başı kırığı oluştu. Aralık 2015 te benim zorlamamla iş kazası bildirimi yaptılar ve bende Mart 2016 iş gücü kaybı için başvurdum ve Eylül 2017 de sonuçlandı. Şuan %13.1 kayıp oranı ile 715tl maaş alıyorum. Halen şirkette çalışıyorum lakin bu ay tazminat davası açtım bakalım ne zaman sonuçlanacak

merhaba 29 orana kontrol yazma ihtimali nedir uzuv kaybı yök 2014 geçirdiğim kaza sonucu rahatsızlık 2018 tekrar oldu bu göz önünde bulundurulurum tekrar nuksetmesi acısından

merhaba benim oranım 28.2 2018 ekim’de oran geldi kaza tarihi mart 2014 yasım 30 idi asgari ücretti bürüt 1380 idi ne kadar maaş alırım 4 yıllık toplu yatacak sanırım

Üst Alt