Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu parmağım koptu! Haklarım nelerdir?

nevfell

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar..

10 Senedir çalıştığım bir yerde son zamanlarda çoklu istifa oldu ve bazılarınada dayanamayıp istifa etsin diye görevi olmayan ve makinada çalışma sertifikası eğitimi olmayan kişileri çalıştırmaya başladılar. Defalarca ben neden bu işlerde kullanılıyorum yüksek okul mezunuyum masa başı çalışırken bir kaç kişi ile bizi atölye işine verdiniz desemde çalışmıyorsan afedersiniz siktir ol git bize çalışan adam lazım diyip durdular. Daha sonra tazminatım yanar korkusuyla sabrettim en sonunda toplantılarda dahi yetkisi olmayan eğitimi sertifikası olmayan herkes testerede çalışıyor dememe rağmen dinlemeyen şirketin yüzünden çalışırken testerenin tablasına parmağım koptu ilk boğumdan. Hastaneye götürdüler sevk ettiler ordan buzun içinde parmağımı başka devlet hastanesine götürdük lakin dikilirse tutmaz diyip dikmeden imza alıp ilk boğumdan parmağımı diktiler..

10 Günlük bir rapor aldım 2aya kadar uzucakmış şimdi bu esnada benim haklarım ne olur bilmek istiyorum bu şirkette artık çalışmak istemiyorum bir avukat bana vekalet ver tüm haklarını manevi maddi olarak onlardan alıcam tazminatınıda alıcam dedi lakin benim 30 40bin lira borcum var şimdi avukata vekalet versem oda bilir kişi ile ilk uzlaşma için şirkete 200bin liralık ödeme uzlaşması yollucam diyor bu sırada senden hiçbir masraf istemiyorum diyor avukat aile avukatı güvenilir biri. İşden çıkarsalarda işsizlik maaşı alıcam biliyorum gerçi avukatta işe iade davası açarız senin çocukların var parmağın neden yok baba dediklerine dahil manevi vs vs birsürü şey konuştuk ama içim rahat değil sizlere danışıyim dedim napiyim nasıl yol izliyim ? Veya bu davayı açıyimmi zaten şirket bu sebeple bana bahane bulup işden atar kuru tazminatı verirmiş diyor avukat birde artık iş bulmam zormuş filan piskoloğa randevu aldım bu yüzden ruh sağlığımda bozuldu

büyük geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun iyice araştırın öğrenin haklarınızı sonuna kadar zorlayın tazminat v.s ne varsa hepsini isteyin bu özel sektörde öyle vicdansız öyle şerefsiz adamlar var ki Allah topunun belasını versin...

isyankar_

Allah razı olsun biraz korkuyorum olurda mahkeme derseki şirket haklı hiçbir hakkını ödemicek tazminatımı bile şirketin avukatları güçlü olurki bu şirket para göz para vermemek için herşeyi yapar. Ama avukat diyorki öyle şeymi olur senin parmağın gitmiş her türlü tazminatını alırsın zaten desede haklarımı bilmiyorum bekar olsam tazminatı alıyim parmağımın günahıda boynunuza derdim ama bilmiyorum şuan haklarım ne napabilirim..Avukat %100 bu davayı kazanırız bu yüzden masraflarıda ben karşılıcam dedi gücüm yok diye.

DissFlex

Sizler de böyle diyorsanız aradığında vekaleti notere gidip vericem avukatıma İnşallah haklarımı alırım.

Geçmiş olsun. Böyle durumlarda (bilginiz olmayan makinada çalışmak vb.) sgk'ya şikayette bulunabiliniyor diye biliyorum. Kesinlikle şikayetçi olmalısınız. Çünkü gözünü para hırsı bürümüş işverenler sizden sonra gelene de aynısını yapacaktır diye düşünüyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil, nasıl bilginizin olmadığı tehlikeli bir işte çalıştırıyorlar akıl alır gibi değil. Tekrardan çok geçmiş olsun çok şükür ki yine de ucuz atlatmışsınız.

Ben de işverenime (Dominosa) dava açacağım şu sıralar.Siz de çekinmeden dava işlemlerine bilgili bir avukatla başlayın.Malum bu dava işleri avukatsız tek başına yürümez.Bence o davadan her türlü bir şeyler çıkıcak ama 2 ama 3 seneye elbet çıkacak.Sizin sigortadan alacağınız bir mebla var mı bu süreçte onu öğrenin bence.Ben şuan sigortadan alacağımla uğraşıyorum tedavi masrafları için ama bir yandan dominosun da canına okumak için her şeyi yapıyorum

MrYılmaz

Şimdi ben raporluyken şirketmi maaş vericek sgkmı 10cu gün şuan sgk vericekse başvurumu yapcam ne yapcam avukat meselesine karar verdim 30 40 bin lira borcum var herkes haklarını alırsın diyor korkma diyor 2 çocuk bakmasam korkmam ama evliyim okadar borçla tedirgin oluyorum normalde rahat ödüyorum çalışır durumdayken ev kiramda yok çünkü ama şuan mahkeme açıcam diye işden atıcaklar belkide sana ne tazminat ne hak dicekler sonra 3 sene sonra kesin haklarını alırsın diyorsunuz ve avukatlarda diyor ama işte zaten 3 sene ödesem borcum bitiyor.

nevfell

dediğiniz maaşı kim veriyor bilmiyorum ben de alamadım onu ama iş görememezlik maaşı alınabiliyor sanırsam bu süreçte sigortadan.Ben başka bir şeyden bahsetmiştim sigortadan bir de tazminat gibi bir şey alabiliyorsun gidip engellilik oranı,maaşınız,yaşınız hesaplanıp ona göre bir mebla hesaplanıp veriliyormuş direk.Buna hakkınız var mı bunu araştırın.Yüzde 49 raporum var yaşım 21 ama maaşım asgari ücretti ben de sigortaya başvuracam bakalım kaç vericekler,sizin de buna hakkınız varsa alabilirsiniz.Maaştan farklı bir şey bu bu arada.İşgörememezlik geçici maaşı daha farklı bir şey alabiliyorsanız 2sini de alın

MrYılmaz

teşekkür ederim. Yasal haklarım hakkındada yorum yapabilcek arkadaşlarımın yorumlarına muhtacım,

nevfell

avukat doğru demiş bende onun gibi düşünüyorum bu gibi durumlarda devlet her zaman işçinin çalışanın yanında kaunlar ondan yana ama isterseniz gidin bir SGK ile görüşü bilgi almak için yada farklı bir avukata danışın...
selametle...

İnsan kaynakları nerdeyse 2 günde bir beni arayıp bir ihtiyacın vamrı diyip duruyor sizce psikatriye dahil gittiğimi hatta avukatla ara bulucu ile haklarımı talep etceğimi artık çalışmak istemediğimi söylesem yada bunları demeden artık çalışmak istemiyorum bu olaylardan psikatriye gittim tazminatımı verin desem mahkemeyi sonra açsam sonra açtığım içinde haklarımı yine alırmıyım manevi olan kısmını?

nevfell

hocam çok geçmiş olsun bir whatsap gurubumuz var iş kazası geçirenler ile katılmak istersen mesaj at

hdoa

531 906 17 08 Hocam çok çok memnun olurum eklermisiniz benide.

Benide eklermisiniz arkadaşlar WhatsApp grubuna lütfen

Öncelikle nevfel Meraba yaşadıklarımız hemen hemen aynı sizinle ben 3 günlük işçi iken kasap ta kıyma makinasında bilmediğimi söylediğim halde oraya verildim parmaklarım koptu avucun az bir miktarı var ve ben bir bayan olarak zor durumdayım siz erkek allah sabır versin uzlaşmalarını 1 sene bekledim işveren uzlaşmıyor şuan davam devam ediyor senin eğitimin mesleki yeterliliğin yoktu seni oraya koymuşlar mutlaka dava nı aç sürekli iş görmezlik maaşına başvur iş kazası geçirenler için maaş ömür boyu alıyorsun benimde kredilerim var şuan faiz çok Yüksek olduğu için ödenecek durumda değil tazminat alınca ödersin anaparayla zaten geçmiş olsun kardeş

akks47

Ablacım şimdi parmağım ilk boğumdan koptu yinede şirkete insan kaynakları arayıp halımı hatrımı soruyolar desem piskolojimi sayenizde yetkim olmayan eğitimini almadığım işte çalıştırdınız parmağımdan oldum diyip tazminatımı talep etsem manevi tazminat için davayı sonra açabilirmiyim ilk etapta tazminatımı kurtarırsam borçlarımı öderim işsizlik maaşıyla devam ederim diyorum yada şu iş görmezlik maaşı denileni almak münkünmü onun için tüm eli kaybetmek lazım diye biliyordum.

Hayır %10 iş görmezlik oldu mu o maaşı alabilirsiniz insan kaynaklarına söyleyin o halde bana tazminatımı verin diye eğer vermezseler dava açın

Tam bilmiyorum ama 1 parmak kopması için 200 bin tl alabileceğinizi düşünmüyorum açıkçası ben başta tüm parmak uzuv kaybı sanmıştım

Bence uzlaşacaksanız kendiniz uzlaşın eğer avukatla uzlaşırsanız avukat para ister

Moderatör tarafında düzenlendi:
akks47

tazminatı alana kadar adama icra kalkar kira vermiyormuş ev kendi üzerinde ise icra yoluyla değerinin altında satılır bilgin olsun. üzerinde mal mülk tapu araba yoksa korkma ama sgk lı çalışırsan maaşının dörtte biri kesilir.

akks47

Avukatı ailem bulmuş konuş dedi avukat ben bu davayı açarım senden tek kuruş istemem dava sonunda aldığım paradan masrafları alırım okadar dedi önce bilir kişi ile uzlaşma yoluna gidicem uzlaşmazlarsa mahkeme açıcam dedi. Mahkemede bu adamın iki çocuğu var artık işe alınması zor borçları var diyip yetkisi eğitimi olmayan işte tazminatıyla tehtit edilip çalıştırıldığın için 200binlira kadar bir tutar alabiliriz dedi.

Şirketimin genel müdürü şirketten tartıştı patronla kovdular oda yanımda sonuna kadar arkandayım dedi şimdi napıcağımı bilmiyorum orda daha çalışmak istemiyorum devamlı kötü anılarım odavranışları başımdakilerin gözümün önüne hapishane hayatı gibi geliyor. Avukatım piskiatrimi ne oraya git ordada ilaç yazdır mahkemede ben senin ruh sağlığında bozulduğu için bunlarıda öne sürcem dedi.

Korkum eğer uzlaşmaya bilir kişi giderde şirket yanaşmazsa napcam şirket kovdu diyelim işten 30 40bin lira borcum var işsizlik maaşı bile alsam onun taksidini ödemeye yetmiyor sağlıklı düşünemiyorum borcum olmasa hiç korkmucam. İçimden birşeyde avukattan bilir kişiden önce git tazminatımı istiyorum ruh sağlığım bozuldu burda tekrar çalışamam diyip insan kaynaklarına bunu desem tazminatımı vermezlermi 10 sene oldu. Lütfen empaty kurarak yazdıklarımı başkasıda okursa bana nolur yol göstersin.

İron
İcram yok zaten düzenli olarak 1500tl krediye ödüyordum ev annemin benim üzerime değil kiram olmadığı için rahattım. Birde şirket aradı beni maaşını pttden alcaksın bilgin olsun dedi. Bİrde yorumunuzu anlamadım icram yok birde ne satılır değerinin altında siz başkasına yorum yapcaktınız banamı yaptınız yoksa icralık değilim benimki iş kazası

şuan için icran yok ama 3 ay krediyi ödeyemezsen icra takibin başlar neyse ki ev senin üzerine değilmiş . ayrıca sana bir tavsiyede bulunayım tanıdık avukat ve para almayan avukat her zaman işini düzgün takip etmez yani başımdan geçtiği için söylüyorum iyi bir avukat tut ve % 20 ile anlaş kimse kimseye babasının hayrına bu devirde iyilik yapmaz sonra çok uğraşırsın.

Demir abi 1 parmak için uğraşmaya değmez diye düşünüyorum ben uzlaşmak en iyisi

Çünkü nevfell süreç çok uzun işliyor

akks47

bu kararı kendisi verecek biz üzerinde etkili olmayalım. işvereni düzgün bir insansa yani vicdanlı biri ise zaten uzlaşmaya bakar ama günümüzde düzgün insan sayısı kalmadı artık o yüzden iş yokuşa sürülürse mecbur dava açacak. bir parmak deyip geçme onun acısını kaybeden bilir Ebru sende elini kaybettin inan çok kötü bir durum Allah yardımcınız olsun

Avukatla konuştum %20 kar ile her masrafı karşılayıp bilir kişi ile uzlaşma teklifi yollucak şirkete peki şirket kabul etmezse birde bilir kişi gittiği için şirket demek bu avukat tutmuş avukatta bilir kişi yolladı uzlaşma istiyolar diyip işden kovsalar tazminatımı ilk etapta verirmiler yoksa herşey mahkemeyemi kalır. Birde şuan raporum her 15günde bir 15gün uzuyor parmağım iyi olunca işe başlamakta istemiyorum ruh sağlığım çok bozuldu orda. Şimdi ben raporluyken şirket insan kaynaklarına gidip burda olanlardan dolayı tazminatımı istiyorum desem daha sonra davayı açsammı diyorum kafamda bir sürü sorular var karar veremiyorum. Bukadar borç var olmasa işsizlik maaşı iş bulana kadar yeter dicem.

nevfell

pardon özel değilse 40bin tl borcu nasıl yaptın hem ailenle yaşıyorsun kira vermiyorsun nasıl oldu merak ettim.

nevfell

Kardeşim anladıgım kadarı ile sen işten tazminat alarak ayrılmak iştiyorsun iş kazasından dolayı pisokolojik sorunların oldugunu ve eskisi gibi veremli olamayacağını düşünüyor lakin borclarından dolayı ve mahkeme süreci uzun oldugundan nasıl bir yol çizeceğini ve iş yerüninün bu kazadan dolayı seni tazminatsız ilten cıkaartma risksi oldugunu düşünüp nasıl bir yol çizmek istediğini anlıyorum ben,

Öncekik ile kendi iştegin ile işten ayrırıp tazmainat almak için belirli sartlar gerek sigorta girişin 1999 öncesi ve en az 10 yıl ve 3600 sartını yerine getirmeş isen hiç düşünmeden ssk ya gidip tazminat alarak işten ayrılmak iştedigini söyle onlar sana bir belge verecekler sende bu belgeyi işyerine ver bir hafta içinde tasminat ödemek zorundalar

Bir diğeri eger bu sartları yerine getiremiyorsan diger bir yol ise haklı sebepten dolayı iş feshi yapacaksın bununda yolu bir kaç seçenek ile mevcut

Öncelikle anladıgım kadarı ile iş kazası geçirdikten sonra eski heyacanın kalmamış calışmak için bunuda haklı sebep olarak göster bilirsin

Doktordan alacagın rapor ile ve iş kazası gecirdigini eski gücünün kalmadıgını ve psikolijik olarak yıprandığını ve haklı sebepten dolayı iş feshi yaptıgını noter aracılıgı ile iş yerine posta ile haklı sebepten iş feshi belgesini yollayacaksın zaten bu durumda yaptıgında iş yeri tazminatını öder ve işsizlik tazminatı da alırsın bu seni bir süre idare eder ve tedavin bittiginde ise bu seferde il yerini iş kazasına baglı cismi zarardan dolayı hak kaybı yasadıgım bu yüzden de işyerine maddi be manevi tazminat davası acabilirsin,sakın ha tazminat alırken elden para alıp belge imzalama tüm alacaklarımı aldım diye tazminat miktarını bankaya yatırımasını işte.

İşten çıkarılma

Merhabalar çalıştığım yerde iş kazası geçirdim ve 70 gündür raporluyum şirketi mahkemeye verdim. Çalıştığım yer bunu öğrenince beni şirkete çağırdı gittim raporun bitince mahkemeden vazgeçmezsen eğer seni burda çalıştıramayız diye tehtit ettiler. Şimdi sorum şu benim raporum bitince mahkemeden tabiki vazgeçmiceğim için iş başı yapcaksın diyor avukatım şirkette mahkemede vazgeçmezsen çalışmana izin veremeyiz dediler. Bu durumda tazminatımı veriptemi işime son vericekler mahkemeden vazgeçmediğim için yoksa mahkemeye vermişsin diyip rapor sonunda tazminatsızmı işden çıkarcaklar ve buna hakları varmı kanunda ?

Özür dilerim tam ifade edemediysem kendimi eğer.

Zaten mahkeme verdiğin adamların yanında çalışamazsın sonuçta mahkemeye vermişsin avukat ın da saçmalamış hiçbirşeye imza atma onlar çıkışını versin işsizlik maaşı alırsın

Üst Alt