Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş Kazası sonucu sağ dirsek hareket kısıtlılığı oluştu. Ne yapmalıyım?

Tekno52

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
17.04.2015 tarihinde geçirdiğim bir iş kazası sonucu sağ dirseğimde Radius Başı Kırığı oluştu dirseğim 35 derecede kalıyor, ve güç kaybı var. İlk muayenede hastalık olarak yazdırmıştım fakat şirketim iş kazası bildirimi yapacak.

ilk önce 30 gün istirahat almiştım şimdi ise 6 aylık Sağ Kolla ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporum var. İş kazası bildirimi sonrası neyapmam gerekir.

Tekno52

iş yeri bildirimi yapınca seninde bulunduğun sgk il müd gidip iş kazası servisine maluliyet talebinde bulunceksin onlar seni hst sevk edecek kazaya bağlı olan rahatsızlıkalrından muayene olacaksın mutlaka dr kazaya bağlı trahatsızlıkalrını söyle bu durum bildfirir rapor sgk ya gidecek onlarda sağlık kuruluna gönderecek istanbul ankara gibi kararı burası verecek 10 ve üstünde sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak olursa

Bugün engel oranım belli oldu. Raporum %26 Sürekli olarak çıkmış. Bu şüreçte nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Tekno52

merhaba, geçmiş olsun. raporunuz çıktıysa sürekli iş göremezlik gelirine başvuru yapacaksınız. daha sonrada maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Derya Hanım;

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bir makalede iş göremezlik geliri almaya başlayınca kaza tazminatı hakkınız hakim tarafından red oluyor diye okumuştum. Bu durumda önce kaza taminatı ve sonrasında iş göremez ödeneğine başvurmayı düşünüyorum.

Tekno52

Benim içinde önemli olan bir mevzuya değinmiş oldun sen, İş göremezlik geliri için SGK ya başvuru yaparsak, mahkemede devam eden tazminat davamıza rücu olayı mı gerçekleşir yani?

Eğer öyleyse, ilk önce tazminat davasını sonuçlandırıp, tazminatı alıp..... Ondan sonra mı SGK ya iş göremezlik geliri için başvuruda bulunmak lazım?

(Tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar)

Senin dediğin nasıl olacak önce raporunu alacaksın iş kazasıyla alakalı ona göre tazminat değerleri belirlenecek önce SGK ya tahsis dilekçesi ver seni hastaneye sevk etsinler önce bi maaşa bağlan ondan sonra mahkemeye devam

ekafkase

Aynen öyle bu şekilde kaza geçirmiş kişilerle tanıştım ve mahkemede sen zaten özrünün telafisini maaş alarak alıyorsun başka bir hakkın yok diye davayı red ediyormuş.

Tekno52
Dava ret olmasa bile SGK, sigorta poliçesi ve kasko toplamda kendi aralarında rücu işlemi gerçekleştiriyorlar o zaman. Bunun maddi kayıp yaşamadan, daha doğrusu kısa sürede maksimum tazminatı almak için ve iş kazasıyla alakalı hakları da kaybetmeden (maaş gibi) alınması gereken ve izlenmesi gereken yol ne ise profesyonel arkadaşlar var ise onlardan cevap gelmesini bekleyelim bence....
relaxla
Senin demiş olduğun yolda, an itibariyle ele geçecek maddi miktar konusunda sanırım sıkıntılar olabilir yani maksimum konusunda kafamda soru işareti var....

iş kazalarında %10 üzerinde işgöremezlikte SGK tarafından sürekli işgöremezlik geliri bağlanır. Bu işlem dava şartıdır. bu aşamayı atlayıp dava açarsanız1- mahkeme size Sgk ya başvuru için süre verecek ve bekletici mesele yapılacak 2- dava usulden reddedilebilecek. bazı konuları yanlış değerlendiriyorsunuz. iş kazası sonucu tazminat taleplerinde Sgk tarafından karşılanmayan tazminatı isteyebilirsiniz. sgk tarafından bağlanan gelir işverene rücu edilecek, rücuya tabi miktar tazminattan indirilmesi gerekir. yani sizin atladığınız aşama mahkemede usul kuralıdır.

Sayın Av. Derya Ateş

Size o zaman olayı şöyle özetliyeyim,
İş kazası mahiyetinde geçirilmiş çift taraflı trafik kazası ve buna bağlı olarak Asliye Ticaret Mahkemesinde açılmış bir dava, bu davadaki taraflar;
1- Davacı - Zarar gören (Ben - kullandığım araç çalıştığım A.Ş. firmasına ait)
2- Davalı - Karşı araç sürücüsü (Ltd. çalışanı)
3- Davalı - Karşı araç maliki (Ltd. Şti.)
4- Zorunlu trafik sigortası poliçesi
5- Kasko sigortası poliçesi

Bu kazada kusur tamamen karşı tarafta yani 2-davalı 'da (% 100 ve asli kusurlu), zarar gören ise Ben ve adli tıp raporu oranı % 45

Size sormak istediğim, bu dava İş mahkemesinde görülen bir dava değil, bahsettiğiniz SGK koşulları ve rücu işlemleri bu dava seyrinde sizin görüşlerinize göre nasıl seyir eder? (Asliye Ticaret Mahkemesi)
Ki yine bu koşullarda sizin tavsiye edeceğiniz izlenmesi gereken yol nasıl olmalıdır?
Görüş ve önerilerinizi merakla bekliyorum...

benim parmağım 2013 yılında iş kazasında 1 cm civarında koptu 1,5-2 cm civarida kopan parmağin eti ameliyat ile parcalanan yere dikildi.Rapordan para alınacağını bilmiyordum bunu geçenlerde öğrendim.Sgk ya telefon açtım ve dedi hastaneye sor, özel hastaneye telefon açtım dediler o biz 2015 ten sonra sgk ile anşmali çalışmaya başladık.Ben o zamanki raporumu devlet hastahanesine onaylatmam gerekiyormuş.Neyse gittim fabrikaya onlarda dedi biz işleme vermiştik raporunu dolayısıyla raporların bizdr degil sgk ya gönderildi.Maaşım 2000 tl civarindaydi o zaman hani rapor param çok olacaktı.2 aylık raporum vardı.Benim neler yapmam gerekiyor arkadaşlar?Fabrikaya dava açayımmı?parmağımin eksikliğini hissediyorum malesef.

Arkadasim is kazasi oldugu sabitmi mufettis felan ifade aldimi konu sgk ya bildirildimi yaptigin kaza bolge calisma bakanligina iki is gunu icerisinde bildirildimi bunlari biliyon mu

2011 yılında yüksekten düşerek iş kazası geçinrdim.sizin gibi belki sizden kötüdür.sol kolumun dirseğinde parçalı kırık.radius üstbaşı protezi plak ve platin takıldı sonra radius üstaşı protezi yerinden oynadı iltihap yaptı ve alındı tam 5 kere ameliyat 5 ay fizik tedavi gördüm.hareket kısıtlığı ve ağır kaldırmam yasak.buna rağmen %10 sakatlık oranı ile maaş bağlandı.3 sene kadar 90 lira maaş aldım.geçen sene yanlış hesaplamışız diyerek 360 tl ceza yedik meğer ben 90 değil 80 lira alacakmışım diyerek maaştan devamlı kesinti yaptılar.bu yılbaşından sonra cezanın kesintileri bitti 130 lira almaya başladım.siz yine %26 almışsınız.benim kolum tam kapanmıyor tam açılmıyor.yüz yıkama yada dua etmek için diyelim elimi açtığımda avuç içi yukarı bakmıyor tokalaşma poziyonunda kalıyor.sizin durumunuz nasıl.ben pazartesi itiraz etmeyi düşünüyorum bu orana

Merhaba Derya Hanım çok net ve güzel açıklama yapmışsınız teşekkürler , benim size bir sorum olacak sgk %10 rapor alan ve iş kazası geçiren kişiye sürekli iş göremezlik geliri bağlıyor ve mahkeme 10 sene sonra bitiyor ve hakim gerekçeli karar da davacının alacağı tazminattan sgk nın bağlamış olduğu maaşın psd kısminı tazminattan düşüyor 200 bin tazminat kazanan kişiden 100bin tl bağlamış olduğu peşin sermaye değerini düştüğünde bu adam 100 bin tl tazminat alıyor ve rapor oranı %40 ise prim ve günü dolduğunda yaşlılık maaşına bağlanıyor ve devlet bu aşamada diyor ki ; burası çok önemli yüksek olan emekli maaşını seç düşük olan sürekli iş görememizlik maaşının da yarısını birleştirip tek bir maaş altında davacı kişiye bağlıyor .
soru 1 : neden iş kazası geçiren kişinin tazminatından sürekli iş göremezlik gelirinin peşin sermaye değerini düşüyor zaten bu parayı işverenden sgk tahsil ediyor neden kaza geçiren kişinin tazminatından tekrar düşüyor. sgk bir kaybı olmuyor ki
soru 2. kişinin tazminatından psd düştü %40 raporla erken emekli yaşlılık maaşına bağlandı diyelim sürekli iş göremezlik gelirinin neden yarısını kesiyor tamamını vermiyor maaşları birleştirip insanları özellikle kaza geçiren mağdur ve bakıma muhtaç kişileri bu sistem sömürüyor ve keriz yerine koyuyor ?
Ben örnek teşkil etsin diye sgk bu konu ile ilgili dava açacağım .

Tekno52
aynı oran halam da aldı. Avukat tutup dava açtı ve sürekli iş göremezlik geliri için sgk başvurdu. Arkadaşım beni ara yardımcı olacağım sana nasıl yo izleyeceğini anlatacağım önemli bir not düşeyim kaza geçirdiğiniz dönemde banka kredisi çektiyseniz ve ferdi kaza sigortası yapılmış ise ; bankadan da tazminat alırsınız. Telefonum : 0535 587 1202 ayrıca halam Ankara ` da onunla tanışır birlikte dava da yol alırsınız .

serhat7820

Öncelikle geçmiş olsun serhat7820 benimde iş kazası sonucu sağ dirseğimde çok parçalı radius kırığı oluştu. Yalnız benim kolumu ameliyat etmeyi uygun görmediler. Hareket kısıtlılığı nedeniyle bir süre fizik tedavi gördüm fakat bir netice alamadım. Dirseğimi (40-75) yani 35 derece oynatabiliyorum yalnız benim omzumdada hareket kısıtlılığı var, 2-3 ay önce %26 sürekli iş göremez aldım ve SGK ya başvuru yaptım. SGK sonuşlandıktan sonra ne dava sürecine bakıcam. Çok geçmiş olsun ALLAH hepimize acil şifalar versin.

ekafkase

Arkadaşlar %10 ve üzeri olan kişiye zaten sürekli iş göremezlik geliri bağlanıyor. Bu bağlanan gelirin peşin sermaye değeri tazminatınızdan düşüyor. Ben dava bitsin sonra maaşı bağlatayım diyenler için küçük bir hatırlatma yapayım SGK zaman aşımı 5 yıl bilginize , TR ` de bir dava 4 yada 5 yıl önceden asla bitmez.

Geçen sene (nisan 2016) iş kazası ve iş göremez aylığı için SGK'ya dilekçe vermiştim, dün itibariyle benim iş kazası bildirimim yaklaşık 1 yıl sürdü lakin SGK tarafından kabul edildi ve hakem hastahaneye sevk ettiler. Hastahane'den alacağım engelli raporu ile SGK'nın belirleyeceği iş gücü kaybı oranına göre iş göremez aylığı bağlayacaklarmış ama 4-5 ay süreceğini söylüyorlar hayırlısı bakalım ne olacak.

Slm arkadaşlar bugün SGK'dan sürekli iş göremez oranım belli oldu (%13,1) bakalım ne kadar maaş bağlayacaklar.

Hesaplaması kolay hesaplarsın sende

Peşin sermye değer hesabında iş yerine dava açıp tazminat hak ettiğinizde sgk nın hesapladığı peşin sermaye değerinin tamamı tazminattan düşmüyorki kusur oranınız varsa ona tekabül eden miktar düşüyor ayrıca kusur oranınız yok ise sizin alacağınız tazminat sgk bir şey alamaz

Dejavu1977

Slm benim aldığım engelli raporu (26) iki farklı dalda almıştım. 1. (22) fizik 2. (6) göz Toplam 26 gelmişti. İş göremez oranım 22 üzerinden hesaplandı diye tahmin ediyorum. İş gücü kayıp oranım 13.1 olarak belirlenmiş bu az mıdır bilmiyorum fakat bu konuda bilgisi olan varsa paylaşalım lütfen.

Bugün evrak emeklilik servisine ulaştı bakalım ne zaman çıkacak sonucu

VARİDE NO : VARİDE TARİHİ : 14.09.2017
GELDİĞİ YER ÇANKAYA SGM
SİCİL NO : TAHSİS NO :
ADI :
EVRAK NO :
EK SAYISI : 0 GİZLİ : Hayır
GELİŞ ŞEKLİ : TAAHHÜTSÜZ POSTA GELİŞ NUMARASI :
KONUSU : DİĞER
Sıra No Tarih Birim İşlem
1 14.09.2017 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-11 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
2 14.09.2017 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-11
3 14.09.2017 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-11 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
4 14.09.2017 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-11
BİR ÖNCEKİ SAYFAYA DÖN

kardes benimde sol kolda 3 yerden kirik %41 engel oranim var su an benim evraklarda sgk da isgücü kaybi icin basvurdum senin meslek nedir 26 dan 13.1 düstü acaba ve müfettisle görüstünmü kusur oranin bellimi

@mahir1984

Slm öncelikle geçmiş olsun. Benim sağ dirsekte radius çok parçalı kırık var. Ameliyat falan yapmadılar sıkıntılı bir yerdeymiş. Sağ kolum kısıtlı hareket ediyor ve iş yapamıyorum. SGK kusur olarak şirkete %80 bana %20 vermiş. Ben elektrik teknikeriyim. Özel bir şirkette jeneratör teknik servis olarak çalışıyordum.

HUKUĞA PSD VE DOSYA FOT. GÖNDERİLDİ ne anlama geldiğini bilen varmı?

Av. Derya Ateş

Derya hanım

Is kaza bildirimi yapıldı %13 is kaybim cıktı ve sürekli iş göremez ödeneği bağlandı. But süreden %80 şirkete %20 beni kusurlu buldular. Dava açarsam kazanma şansım nedir.

Selam arkadaşlar ben uzunca bir süre uğraştıktan sonra şu an 625 tl sürekli iş göremez ödeneği bağlandı. Yeterlimi değilmi tartışılır ama Allah hiç kimseyi engellilikle sınamasın. Sağ kolumu kullanamıyorum ve günden güne ağırlaşıyor kısıtlanıyor. Psikiatriden destek alarak rapor oranımı %50-60'lara çıkartmaya çalışıyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum.

Slm arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim.
Ben 2015 yılında iş kazası geçirdim kaza zamanı yaşım 35 %26 sürekli engelli raporum %13.1 iş gücü kaybım var ve şu an sgk dan 630tl ödenek alıyorum. Kaza tarihinde bürüt maaşım 4850tl idi. Ne kadar tazminat alabilirim acaba bilgi verirseniz sevinirim.

Üst Alt