Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasında sol elim ortadan koptu! Ne kadar maaş ve tazminat alırım?

cmltürk

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
merabalar 2013 yılı nisan ayında sol elimi giyotin makinasına kaptırdım sol elim ortadan koptu tıp fakültesinde 9 saatlik bi operasyonla yerine geri diklidi ama artık kullanamıyorum iş yeriyle şu anda mahkemeliğim iş güvenlik uzmanı beni % 90 haklı gördü % 10 kusur verdi

50000tl manevi tazminat davası açtık maddiyi mahkeme belirliyormuş tahminen ne kadar maddi tazminat kazanırım

kardeş,bence kazanırsın mahkemeyi ama sabır isteyen bir iş benim mahkemem 6 sene sürdü yine de sonuçlanmadı işverenle kendi aramızda anlaştık.150.000tl aldım,60,000tlsini avukata verdim avukatla iyi anlaş.

Çalışırken aldığınız aylık, eğitim durumunuz, yaşınız, evli olup olmadığınız, çocuğunuzun olup olmadığı, mesleğiniz vb. bir çok faktör vardır belirleyici olan. Bilirkişinin bunları göz önüne alan değerlendirmesi kararda etkili olur

yapma be kardeşim 6 sene ha bugün ceza hukuku mahkemesini kazandım iş mahkemesi devam ediyo 60000tlde çok gitmiş avukata senin ya

29 yaşındayım bekarım lise mezunuyum aylıkta 950 tl bilirkişi %90 verdi

öncelikle geçmiş olsun oturanboğaya katılmakla beraber tazminat miktarını az belilrlemişsiniz mahkeme bu oranın muhtelemen yarısını hukmedecektir keşke meblayı daha fazla tutsaydınız yazık olmuş ama hayırlısı diyelim

eyvallah kardeşim avukat 50000tl normaldir dedi bende tamam dedim ama duyduğuma göre maddi tazminat maneviden yüksek oluyormuş

maddi tazminat aldığın maaşa endeksli yaş hesaplamasından çıkıyor asgari ücretle pirimin yatarsa çok olacağını zannetmiyorum ayrıca alacağın maaşdan maddi tazminat düşülerek hesaplanır örnekleme olursa
1500 *12:18000tl yıllık allah uzun ömür versin atıyorum 30 sene sana yaşam zamanı biçildi
18000*30:540000tl kurumdan alacağın maaş toplamı mahkeme sana atıyorum 560000tl hukmetti aradaki fark yani 20000tl sana tazminat olarak ödenecektir rakamlar tahmini ama işlem doğrudur kararı kendin ver unutmaki her avukat doğru bilecek diye bir kavram yoktur nasıl her doktor aynı teşhisi koymadığı gibi ama yinede hakkında hayırlısı diyelim

mur37 açıklamanıza bir düzeltme yapmak isterim: sgk maddi tazminatdan yaptığı kesintiyi sizin dediğiniz gibi hesaplanmıyor. maddi tazminat davası diyelim 10 yıl sürdü. 10 yıl boyunca işciye ödenen aylıklar toplanıp maddi tazminatdan düşülüyor. mahkeme kısa sürerse sgknın işciden kestiği rakamda düşüyor. Mesala benim davam 10 yıl sürdü 10 yıl boyunca aldığım aylıkların toplamı olarak 100 bin tl maddi tazminatdan düştü ve şuanda dosyam yargıtayda

iyide ben aylık falan almıyorum aldığım sadece rapor parası doktor raporumu uzatıyor 2 ay bende gidiyorum ziraat bankasından rapor parası alıyorum
2 ayda 1450 tl anca alıyorum başka maaş falan yok yani

rapor süren dolunca sürekli işgörememezlik geliri için sgk ya başvur onlar seni hastaneye sevk eder oradan çıkacak yüzde zaten senin davanın sonuçlanmasını sağlayacaktır. tazminat davasındaki 3 önemli unsur 1)maaş beyanı 2)sürekli işgörememezlik yüzde oranın 3)çalışma sosyal güvenlik bakanlığının verdiği kusur oranı. bunlar belirlenince dava sonuçlanıyor.

TR123;

hayır kardeşim yanlış biliyorsun tazminat kavramını iyi belle bundaki amaç zarara uğrayanın hakkı şu şekilde vatandaş sağlam olsa ömrü boyunca kazancı şu olurdu denilir ve bu kişi kaza sonucu hak kaybına uğramıştır aynı kazancı kaza sonrası elde edemeceğinden ve hak kaybı oluşmuştur ve bunun tanzimi olması gerekir buda şudur atıyorum vatandaş normal yaşamda 40 sene maddi olarak kazancı 100.000tl dir lakin kaza sonucu aynı işi yapamayıp bu kazanctan mahrum kalacaktır ve bu sebepten dolayı karşı tarafın kusurlu olmasından kişi hak ve özgürlüğüne ve kazancına mani olmuştur işte tam bu arada mahkeme devreye giriyor ve diyorki karşı tarafa sen bu vatandaşın hakkını çiğnemiş oldun ve kazanç kaybına sebep oldun bu nedenle kazazedeye kaybını karşılamak zorundasın demektedir
ayrıca benimde başımdan geçti 2007 kaza günüm 2009 mahkeme başlangıcım 2012 mahkeme bitiş tarihim ve kısaca sana anlatayım
benim maddi kazancım bilir kişi raporuna göre 550.000tl ve ssk bana emekli maaşı olarak ömrüm boyunca 425.000tl ödeyecekmiş ve bu aradaki fark bana karşı tarafdan yasal faizle beraber ödendi
senin dedğinden yola çıkarsak 2007 den 2012 ye 550.000tl nasıl bir kazanç elde edebilirimki kusura bakma ama yanlış biliyorsun ve yanlış yönlendiriyorsun ayrıca senin davanında o kadar uzun sürmesi tuhaf bunun 2 sebebi olabilir
1 ya iyileşme sürecin dvm ediyor
2 avukatında bir problem var
benim olayım gerçektir ve allah şükür paramı aldım ve diğer unsurlar devam ediyor(eş ve çocuklar anne ve baba gibi) bunların maddi tazminatla ilgisi yok bunlar manevi onlarda sonuçlandı
ama prosedür gereği onama sürecinde
aynı zamanda bu arada avukatın karşı tarafla anlaşma modunda çünkü bu tür davalarda sonuç kesin ama mebla muğlak olmasından bekleme veya anlaşma yoluna gidiliyor
zaten karşının avukatı akıllı çıkarsa anlaşmaya yaklaşır aksi onlara daha fazla kayıba sebep oluyor istersen bunuda örnekleyim
diyelim 100.000tl mahkeme kararı atıyorum yasal faizle bu 150.000tl oluyor karşı taraf diyorki sana 125.000tl vereyim haklarımızdan vazgeçelim diyor bu ilk yol
diyelim anlaşma olmadı bir dosyanın onama süreci yaklaşık 6 ay 1 yıl arası bu zamanda atıyorum 25.000 tl daha yasal faiz girdi mahkeme 100.000tl demişti o zaman ne yapıyor 100.000tl yasal faizle 175.000tl çıkıyor halbuki önceki tezimdeki anlaşma sağlanmış olsaydı karşı tarafın 50.000tl kazancı olmuş olacaktı ha diyeceksinki madurun kaybı olacak hayır oda kısa zamanda parasını cebine koyuyor ve kara geçmiş oluyor çünkü 2 ihtimal yani normal yolda temyiz felan veya 2. karar bi ihtimal düşük çıkarsa bu seferde kaza zede zarar etmiş oluyor ama burası meçhul en güzeli anlaşıp parayı cebimde mantığı doğrusudur

Mur37 sizin yazdığınızda doğru benim yazdığımda doğru şöyleki; iş kazası sonucunda iş gücü kaybı %60 dan yukarı raporu olanlar 1800 gün pirimi varsa malülen emekli oluyor. Maddi tazminat davası sizin söylediğiniz yöntemle hesaplanıyor. sanırım sizin oranınız %60dan yüksek o yüzden öyle hesaplanmış olabilir.

%60 dan düşük raporu olanlar sadece sürekli iş göremezlik geliri alıyor. maddi tazminatları benim dediğim şekilde hesaplanıyor. elimde mahkeme kararı var.

gelelim davanın uzun sürmesine büyük şehirlede yoğunlukdan dolayı senede 1 şanslıysanız 2 kez duruşmaya girersiniz dava bu yüzden uzadı. Neyse problem değil dava bitti. inşallah yargıtayda onar nokta konur.

ah kardeşim mahkemenin kararı bitmiş anlamına gelmiyor temyizle geri dönebilir o zaman sil baştan senin anlatımına göre en az 1 yıl tekrar mahkemen sürer ve tekrar yargıtaya derken baya bir zaman daha bekleyebilirsin polimik yapmak istemem ama sen kendnce doğru diyosan sana göre o doğrudur ne diyeyim
o zaman yukarıdaki mağdur arkadaşımız akıl süzgecinden geçirsin seni haklı görüyorsa senin yoluna devam eder

nasıl geldi bu iş başıma anlamadım saniyelik olay ama anladığım şu devletin umurunda değilsin 80000 tllik tazminat alırsın deniyor gerçekten çok ufak bi rakam malülen emeklilik red özürlü kadrosuna başvurayım dedim onada %40 lazım sgkdan bir türlü elimin yüzdesini öğrenemedim hadi onuda geçtim fizik tedaviye devam etmem lazım sgk üzerinden senede 2 ay hakkın var diğerleri paralı ki buda aylık 1600 tl falan ediyor sonra diyorum ki hadi diyorum belki mahkeme sonuçlanır anladığım kadarıyla 1 sene gibi bir zamanda sonuçlancak bi durum değil büyük bi ihtimalle iş göremezlikde red olur

Ne kadar iş göremezlik maaşı alırım

2013 nisanda iş kazası geçirdim sol elim ortadan tamamen koptu yerine geri dikildi 3 gün önce sgk beni çağırdı sürekli iş göremzlik maaşı için başvurum kabul olmuş bana verilen kağıtta %22.2 oranında maaş bağlanmış kaza öncesi maaşım 870 tl idi tahminen ne kadar maaş alırım bide bana şuda dendi kaza yaptığım zamandan maaş bağlanan zamana kadar olan maaşıda toplu olarak alabiliyormuşum böyle bi şey mümkünmüdür

250 tl gibi bir gelir bağlanır diye düşünüyorum

perşembe günü mahkemem sonuçlanacak geçekten hiç bir şey umduğum gibi gitmedi 240 tl iş göremezlik geliri bağlandı bozdur bozdur harca bilir kişi beni %20 kusurlu buldu avukatım redetti ankara'ya bilir kişiye gitti onlar dedi ki makinanın arızalı olduğunu bildiği halde neden çalıştı deyip kusuru %35e çıkardılar (tabi bunu diyen devlet biz devlet olarak bu fabrikayı denetledikmi müfettiş yollayıp işçi sağlığı açısından uygunmu baktıkmı demiyor) özür derecemde %22, 35 bin kusur 47 binde iş göremezliği maddi tazminattan düştüler 50 bin manevi açtık hakim o kadar vermez diyor avukat en fazla 20 bin verir diyor 10 da avukata gitse bana kalcak olan tazminat 10 bin tl resmen elim sakat kaldı kullanamıyorum bunun bedeli 10 bin tl sırf ameliyat için 25 bin tl istiyor doktor fizik tedavi masraflarını söylemiyorum bile uzun lafın kısası bu ülkede adalet yok...

ferhan akkuş

herkese merhaba eylül ayı gibi mahkeme sonuçlandı maddi manevi 76 bin tl civarı bi para çıktı karşı taraf temyize gidince tabi parayı alamadım e devlette icra alacaklı falan gözüküyor bu temyiz daha ne kadar sürer 76 bin tlnin üzerine ne kadar faiz biner

cmltürk

Temtize giden dosyaların sonuçlanması 1 yıl sürer. Ama en azından parayı tahsil konusunda risk ortadan kalktı. Çünkü temyiz için o tazminat miktarını mahkemeye yatırmak zorunda kaldı davalı

cmltürk

hesaplamalar yapabilmek için sizin e devletten ilk önce iş göremezlik raporunuzun bittiği tarihi yazmanız daha sonra yine hizmet dökümü cetvelinden 2013 ocak -şubat-mart aylarına ait prim günlerini tek tek yazmanız ve bu prim günlerin karşısında yazan aylık kazançları yazmanız gerekiyor

herkese selam temyiz 1 sene oldu diyordum ki her an tazminat gelebilir bugün kötü bir haber aldım avukatım fetö soruşturmasında göz altına alınmış adam şu anda hapisde bundan sonra ne olur benim tazminat yanarmı şu an temyiz devam ediyor hala mahkeme sen kalkmışsın fettullahcı avukat tutmuşsun diyip benim tazminatı vermemezlik yaparmı benim herhangibir partiye yada cemaaate üyeliğim hiç yok avukatımın fetöcü olduğunu bilmiyordum ne gibi bi sorun çıkar acaba şimdiden teşekkürler

cmltürk avukatın fetöcü diye yargıtay kararı bozmaz. Yargıtay dosyayı usül bakımından inceliyor. Davada eksiklik yoksa karşı tarafın itiraz gerekçeleri haklı değilse... onanır diye düşünüyorum.

Birde alacağın tazminat çok uçuk kaçık bir rakam değil. Bu yüzden bozma çıkmaz diye düşünüyorum. avukatı sen kafaya takma. senin tuttuğun avukat neci olursa olsun sen hakkını arıyorsun. korkman için çekinmen için sebep yok.

yargıtayda 3 türlü karar çıkıyor.
onama
bozma
düzelterek onama

Bunlardan biri çıkacak. Bekleyip görmen gerekir. Bende yargıtay kararını bekliyorum. ömrümüz beklemekle geçiyor.

valla bir kaç avukatla görüşdüm son görüşdüğüm arkadaşım anlatmış durumu hemen avukat tutması lazım demiş yoksa parasını alamaz demiş ne yapsam nereye gitsem bilemedim resmen ters köşe olduk avukat zaten açığa alınmış eşide avukatmış eşi be bakıcam dosyalara demiş yinede verdiğiniz cevap için teşekkür ederim TR123

herkese merhaba bugün e devletten baktım dosyam yargıtayda arşivde yazıyordu şimdi ön incelemede yazıyor acaba kısa sürede sonuçlanırmı

herkese selam bugün yargıtay sonuçlandı onama olarak karar verdi şimdi iş nasıl olacak parayı ne zaman alabilirim ve iş verenin bu tazminatı taksitle verme hakki varmıdır varsa kaç taksitle vermeye hakkı var

cmltürk Dosyan davanın görüldüğü mahkemeye geri gönderilecek. Sonra karar taraflara tebliğ edilecek. sonra alacağın rakamı hesapatıp icra davası açıyosun. (Tazminat davalarını açarken Yasal faiz talep ettiysen bunu ayrıca hesaplatman gerekir Anapara+yasal faiz alırsın) icraa dairesi karşı tarafa ödeme emri yollayacak ödemenin yapılmasını isteyecek. icra süreci bir kaç ayı bulabilir. işveren tazminatını icraya yatıracak oradan da sen alacaksın. Bende şuan icraa aşamasındayım.

iyide benim para 1. icra dairesinde alacaklı olarak gözüküyor açılış tarihide 05/10/2015 olarak gözüküyor TR123

cmltürk Senin avukatın Yargıtaydaki sonucu beklemeden icraya koymuş demek ki. Avukatınla görüş süreç hakkında bilgi al.

Üst Alt