Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasından dolayı açılan mahkeme süreci hakkında bilgi verir misiniz?

hanedar

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
1
Arkadaşlar is kazasindan dolayı asliye ceza mmahkemem var ve ilk mahkemem ve ilk mahkemede neler oluyor bilen arkadaslar yazarda sevinirim 2 ay var mahkememe

Huseyin benim mahkememde 2 ay sonra ilk durusmada neler isteniyor bende merak ediyorum bilgi alirsan yaz

yazarim tabikide sende yaz mahmut abi sanirim benim duyumlarima gore ilk mahkeme de evraklar toplaniyor 2 mahkemede bayagi bir soru soruluyor diye söylüyorlar

sevgili arkadaşlar geçmiş olsun bu konular muğlak bir konudur bence bir avukat yardımı alın bu alanda uzaman kişiler var

Murat abi bir avukatim var ve benim anlamak istediğim süreç basil geçiyor neler oluyor mahkemeye ciktigimizda

avukatın varsa zaten o yapıyor senin ısrarın nedir anlamadım avukatın bilgi vermedimi sana ayrıca bu avukat işi araçdaki yazlık kışlık lastiğe benzer yazlık lastikle kışın yol alamazsın tekrar geçmiş olsun

Benim israrim nedirmi bilgi edinmek hic mahkeme görmemiş birisi olarak bilmek istiyorum nazil bir süreç yasanacagini evet avukat giriyor mahkemeye yaninda bende gidiyorum avukatima soruyorum burada da konu aciyorumki birileri faydalansin die

Huseyin kardes senin bu sekilde bilinmeyen konulari aciga cikarip milleti bilgilendirmen gurur verici bir durum kendim cok seviniyorum is kazasi gecirmis birisi olarak bende ayni durumdayim hic bir bilgi sahibi degilim ilk durusmada neler olup bittigini bilsem kendi durusmama hazirlikli giderim benim acimdan cok iyi olur. Bende is kazasinda basimdan geciyorsa aşama aşama is kazasi geciren kardes lerime anlatacagim cunku bu bilgilere ihtiyacimiz var. Huseyin sende yaz lutfen

arkadaşlar hepinize hepimize geçmiş olsun,benimde trafik kazası sonucu tazminat için 3.5 ay önce mahmekeme dava açıldı 3.5 ay geçmesine rağmen ilk duruşma henüz belli değil? ilk duruşma günü verilmesi için bu kadar uzun süre normalmidir? daha ne kadar beklerim?

sayın hemşerim iyi güzel diyorsunda bu işlere kalkışman bence yanlış çünkü başına böyle bir iş kaza gelmiş (allah kimseye vermesin) bu gibi durumlarda tek bir hakkın var ikinci bir şansın yok örnekleme yaparsak kendimdende örnek vereyim
senin tezin nedir ben haklıyım karşı haksız ve bunu savunacaksın ve neyin ne olduğunu bilmediğin halde haklı olduğun durumda haksız duruma düşme şansın vardır şöyleki
tazminat davasında
maddi tazminat: hesabı hakim yapmaz sadece sonucu etkiler ama bu maddi tazminat hesabında bilir kişinin iyi hesap yapması lazım ve bunuda iyi bilen bir avukatın olması lazım
çünkü bu gibi hesaplarda burut maaşından tutda aldığın sosyal yardımlara kadar hesap yapılması lazım ve mahkemede hakimin buyuk harfle yazıyorum YÜZDE 30 İNDİRİME GİTME HAKKI VAR bunu senin veya avukatının ikna edip hakımin bu indirim kararını caydırman lazım gibi
manevi tazminat:bundada sen ne talep edersen mahkeme bunun mümkün oldukca yarısının altına hükme bağlar buda senin madur olmana sebep olur
ve bunu her avukat bilmez ne kadar yüksek istersen senin için o kadar kazancın çok olur gibi şeyler
HA DERSİNKİ ATIP TUTARSIN DİYEBİLİRSİN BUNLAR BENİM BAŞIMDAN GEÇTİ VE SONUÇLANDIRDIK TOPLAMDA 5 YILDA SONUCA ULAŞTIK(ANLAŞMA SAĞLAYARAK) Kİ BU OLMAZSA GİDER GELİRSİN YARGITAY DAHİL NE ZAMAN BİTECEĞİ BELLİ OLMAZ

Anladim hemsehrim bilgiler icin tsk murat abi

2 seneyı bulur kardesım benım 3. mahkemem oldu avukata tlfn bıle açmadım ne oldu dıye E DEVLET sıfrenle gır bılgılerın orda yazıyor

öncelikle geçmş olsun. benimde hali hazırda bi iş kazasından dolayı mahkemem devam ediyor. seni çok iyi anlıyorum kardeşim. bu sitede neredeyse kimse kimseye yardımcı olmuyor. o çok bilmiş arkadaslarda bana sürekli özelden mesaj atıyor. biz sadece iş trafik kazaları ile ilgileniyoruz senin hakkını arıyoruz msj atman yeterli felan diye. çoğu yiyici bunların salla gitsin sakın itibar etme. neyse benim 2013 ocakta dava açıldı. haziranda hakim davayı reddetti. sebeb asliye hukuk mahkemesine değil asliye ticaret mahkemesine açılcakmış. avukata göre yasa değişti. adliyeye gidip sordum avukatın yanlış yere açmış dedi. bende verdim odunu avukata baya bi kızdım adama neyse bu sebeble tekrar asliye ticaret mah. 2013 eylülde dava açıldı. ilk duruşma 2014 martta oldu. ben duruşmalara girmiyorum. e-devletten takip ediyorum. ama tabi ki avukatıda arıyorum yanına gidiyorum, davayı takip ediyorum. nitekim ilk duruşmada hakim beni adli tıpa sevketti. kolumda parçalı kırıklar vardı vs. burdan sonrası biraz bana tuhaf geldi. şöyle ki: adli tıp o kadar ağır işliyor ki hergün aramak hastaneye gitmek gerekiyor. mahkeme sevk ediyor. sevk kağıdını bizzat okudum. ben martta gitmişim 30 mayısdaki duruşmaya kadar en az 3 kişilik heyet raporunun mahkememize gönderilmesini rica ederiz felan yazmışlar. benim rapor haziranda daha hastaneden gönderilmemişti bile. bide devlet hastanesi felan değil tip fakultesi. devlet has. olsa yandık :). rapor mayısa gelmeyince hakim davayı eylüle erteledi. benim adli tıptan eylül ayının başlarında rapor gelmiş. aktüeryaya gitmiş. oda tazminatı hesaplayan bilirkişi oluyo. aktüerya 12 eylüldeki duruşmaya sonucu göndermediği için hakim davayı 26 kasıma erteledi. aktüerya sonuçu mahkemeye geldiyse avukata göre büyük ihtimal 26 kasımdaki duruşmada hakim karar vericek. ama ümitlenme karşı taraf itiraz ederse yine uzar dedi :). işte 10 gün var duruşmaya bekliyoz. bende ilk duruşmada heyecanlamıştım. hastaneye sevk edilincede heyecan daha bi artmıştı. hemen olup biter sandım ama nerdeeeeee. bide herkesin kendi inancı saygı duyarım da şöyle bişey var mahkeme uzarsa uzasın bunun yasal faizi var diyor bazı arkadaslar. bu konu ile alakalı fetvaları araştırıyorum daha net bi sonuç alamadım. alo 190 fetva hattı var. aradım neresi olduğunu sordum. bulunduğum ilin müftü yardımcısıymış. anlattım. sonuç olarak bana alacağım bu faizin devletin bana borçlandığını ve hakkım olduğunu, fakat bu paranın yinede faiz olduğu için büyük kısmını bağışlamamı söledi. hem helal diyo hem bağışla o parayı diyor. ben cemaatten bi büğüğe danıştım. oda ana para sana yetmiyormu, ne diye haramı helale karıştırıyon dedi. neyse sana kolay gelsin. en az 1.5 sene sürer diye düşünüyorum. saygılar...

Bilgiler icin cok tsk ederim volkan abi ...aynende dedigin gibi biri oyle diyor biri boyle sen beni anladin ve heyacanimida anladin abi ..ilk durusmam

3 sene olacak benim 3. mahkemeye çıktım bugun 3 ay olduydu adli tıpa gittiydim adli tıp ist a yolamış rapor hala çıkmamış marta attı şimdide her gitmeme 4 ay gün atıyor ne iş anlamdım

Yargitay süresi ne kadar sürer

Arkadaşlar Yargıtay süresine başlayalı 6 ay oldu ve benim merak ettiğim ilk önce iştinaf mahkemesi e gitti doayam şimdi ise sorum istinFtan ne zaman sonuçlanır bir dosya ve Yargıtay süresi ne kadar sürer tazmi at iş kazası dosyam

Ve ben uyap vatandaşlık portalinda dosyanın durumunu nasıl göre bilirim

hanedar

Mahkemeye göre değişmekle beraber İstinaf'ta 6-9 ay, Yargıtay'da asgari 8 aydan önce çıkacağını düşünmüyorum

hanedar

mobil imza ile hangi Yargıtay hangi aşamada olduğunu görüyorsun . benim tam 2 yıl 15 gün oldu Yargıtay a dosyam gideli . Az önce baktım arşivde görünüyor. istinaf bölge mahkemesi 40bin tl altındaki dosyaya bakar senin tazminat ne çıktı? senin bir üç yıl daha sürer davan arkadaşım

Hozgul katılıyorum size yaklaşık 2 sene yine bular 3 seneyi bularsa sürpriz olur adalat konusunda :)

İron kardeşim benim tazminat faizsiz hesabı 210 çıktı tam emin senin dediğin gibi olsa istinafa gitmez sistemin değiştiğini söylüyorlar ...birde ben sana birşey soyleyim kardeşş herkezin davası farklı sistem üzerinden görülüyor buda bir etken olduğunu düşünüyorum

Öncelikle geçmiş olsun. 2009 yılında geçirdiğim iş kazasıyla alakalı devam eden mahkeme sürecinde aktüerya bilirkişi raporu istendi. hesap bilirkişisi %23 maluliyet oranına göre 765 bin tl tazminat hesaplamış. rakamın yüksek olmasının sebebi maaşım yüksek olduğu için diye düşünüyorum, fakat yaptığım araştırmalarda, forumlarda, internet üzerinde böyle yüksek bir tazminat meblağı göremedim okumadım. 765 bin tl sadece bilirkişi hesabı yasal faiz ile manevi tazminat dahil değil. bilgisi olan arkadaşlara sormak istediğim. hakim insiyatif alıp maddi tazminatda ne kadar indirim yapabilir.? dava süreci uzun olduğu için yasal faizlerle birlikte aşırı yüksek bir tazminat çıkıyor. bilirkişi hesabı gayet açık ve net. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi ?

durdu çiçekli hesap bilirkişinin hesabını detaylı olarak incelediniz mi? önce toplu bir hesap çıkıyor sonra kazada kusur varsa kusur oranı düşüyor, sonra bazı indirimler oluyor vs. başka bir hesap bilirkişisinin raporunu bulup sizinkiyle karşılaştırın %23 ile oran ile 765 bin TL çıkması pek mantıklı görünmüyor.

iş göremezlik oranınız yüksek olsaydı bu rakamlar çıkabilirdi oranınız düşük,

kaza tarihindeki yaşınız kaç, genç işçilerin tazminatı yüksek çıkıyor. kazada kusur oranız var mı? kaza tarihindeki maaşınız ne kadar?

%23 oran ile 765 bin tl çıkması mantıklı gözükmüyor. Hesap bilirkişileri de hata yapıyor. mesela benim dosyam 2 defa hesap bilirkişisine gitti. ilk bilirkişi hata yapmıştı, 2 ci bilirkişi daha yüksek tazminat çıkarmıştı.

inşallah bilirkişi hesabında bir hata yoktur.

TR123
gelir yüksekse 765 bin lira tazminat çıkması normal, daha fazlası da çıkabilirdi.
durdu çiçekli
hakim maddi tazminatta indirim falan yapmaz, aktüer ne kadar hesaplamışsa o tutar üzerinden karar verilir. hesapta bir hata varsa hakim ek rapor alır ve o rapora göre karar verir, raporda yazan tutarda indirim yapmaz.

manevi tazminatla ilgili olarak da yorum yapmaya gerek yok, o konuyu zaten siz de araştırmışsınızdır.

@TR123 kaza daha önceki yorumda bahsettiğim gibi 2009 yılında gerçekleşti. kaza tarihinde yaş 27. kusur oranı bilirkişi raporunda %100 davalı firma kusurlu. maluliyet oranı %23. 8 yıldır mahkeme devam ediyordu aktüerya bilirkişisi raporu istendi. bilirkişi hesap raporunuda inceledim.

kaza tarihindeki aylık gelirim (alacak davası sonucunda mahkeme kararıyla kesinleşmiş) kaza tarihindeki asgari ücretin 6.58 katı. bilirkişi gelirin mahkeme kararıyla kesinleşmiş olması nedeniyle bu ücret üzerinden hesap yapmış. raporda anlaşılmayan bir durum veya ikilem söz konusu değil. hesaplanan tazminat miktarı SGK peşin sermaye değeri de düşüldükten sonra 765 bin tl tazminat olarak raporunu tamamlamış. yasal faizler ve mavevi tazminat bu raporda yazan meblağa dahil değil. merak ettiğim husus hakimin maddi tazminatda hakkaniyet indirimi veya insiyatif kullanıp indirim yapıp yapmadığıydı. sağolsun @ücretsiz destek aradığım sorunun cevabını vermiş

durdu çiçekli bende yüksek bir tazminat aldım. bende de kusur oranı yoktu. benden hakkaniyet indirimi vs olmadı. Taktir Hakimin sonucu görmek lazım. hayırlı olsun.

TR123 8 yıllık dava sürecinin ardından nihayet tazminat hesabına geçebildik. süreç tahminim daha uzun sürecek. hesap raporu yeni yapıldı.
mahkemenin karara bağlaması davalının itirazı istinaf yargıtay falan derken 2-3 yıl kadar daha sürer diye düşünüyorum

durdu çiçekli Ben 10 seneyi doldurmuştum. bu forumda da davam bitince konu açmıştım, şaka gibi davanın sonuçlanmasını beklerken ömürden ömür gidiyor. Sizde bu gidişle 10 yılı dolduracaksınız.

benim dava yargıtay aşamasında.
6 ay oldu sanırım 1 sene daha bekliyecez.

İstinaf ve yargitay sureleri

İs kazasi tazminat davasi ...İstinaftan karar 1 sene surdu ve onnaylandi ve simdi de yargitay suresi basladi karsi taraf itiraz etti yargitay suresi ne kadar surer istinaftan onaylanan dosya icin

hanedar
ne oldu aslanım benim dediğime geldiniz burada bana laf sokup duruyordunuz.

istinaf ta dosyan 1 yıl bekledi şimdi birde Yargıtay da bekle anca akıllanırsınız siz en az 3 yıl daha beklersin.

TR123
Herkes için değil ama genel olarak 10 yıl 12 yıl 15 yıl arası sürüyor tabi ki anlaşma olmazsa

arslan01
2 yıl daha beklersin

Üst Alt