Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş yerinde mobbing, taciz, dalga geçilme, aşağılanma gibi muamelelere maruz kalıyorum

mojjonez

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
3
Merhaba, Bipolar bozukluk hastasıyım. Kamuya engelli sınavına girerek kazandım ve atandım. 1 yıl oldu. Fakat 1 yılda çalıştığım kurumda (amirim dışında) is arkadaslarim tarafından her gün "bipolar bozukluğu var, deli, akıl hastası, ruh hastası, vah vah, aptal, ise yaramaz, yetersiz, aslında iyi bir kız, saf masum, özürlü" gibi ithamlarda bulunuyorlar. Asagilanmam,küçük düşürülmem, hastalığımla anılmam kalbimi her gün çok kırıyor. Bana verilen isleri hallediyor, hatta fazla fazla yapıyorum. Gelen vatandaşlarla da muhattap olmak, bilgi vermek ve is yapmak zorundayım. Ki işim sadece bundan ibaret değil. Onlara bile söylüyorlar. Yüzüme ise gülüp halimi hatrimi soruyorlar, sanki o cümleleri kullanmamislar gibi. İyice psikolojim bozuldu. Sistematik olarak bunlara maruz kalmam beni suskun, rahatsız, kimseye güvenemeyen bir insan haline getirdi. Çalışkanım ve işimin hatta yeri gelince sıra arkadaşımın işini bile yapıyorum. Kimseye saygısızlık etmedim atandigimdan beri. Gayet kibar davrandim. Bu konuda ne yapabilirim. Amirimle bu konuyu konuştum bana dönüşü "sen öyle duyuyor olabilir misin, kim yapıyor isim söyle, bunlar suçtur" cümlesi oluyor. (1 defa gittim, hiçbirinin ismini vermedim.) Bunu kanıtlamam zor mu? Açıkçası isim verince daha çok mobbinge uğrayacağımı düşünüyorum. Ayrica yuz yuze bakıyoruz, ben onlar gibi olamam diyorum."Bu bizi şikayet eder, ağlar bu mal" cümleleri kuruyorlar. Bu konuda ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

Kardeşim bende bipolarım..Acaba sen o insanların senin hakkında olumsuz düşündüğünü hissediyor olabilir misin..Yanlış anlama hani birde bu pencereden bakman faydalı olabilir.
Kendimden biliyorum , benimde önceden zaman zaman senin dediklerine benzer şikayetlerim vardı.

Açıkçası bunu çok düşündüm. Ama bir gün canıma tak etti. Sırf kendime ispatlayabilmem için ses kaydı aldım. Sonra sildim, yaptigim yanlis diyerek. Ağlayarak kaydı dinledim hatta, maalesef dedikleri gerçek. İnanın kafamda kurmuş olmayı o kadar çok dilerdim ki.

Merhaba ;
Bunu bana da çok yapiyolar
Neden olabilir sizce
Komik iğrenç salak gerizekali biri de değilim

Ben neden yaptıklarını söyle yorumluyorum. Eğer caliskan, iyi niyetli, güzel ya da yakışıklı, engelli, kibar dedikodu yapmayan biri olmanız onlar için hedef haline getirilmeye neden oluyor. Dıslaniyor ve yalniz birakiliyorsunuz. Hele benim gibi sessiz kalıyorsanız daha çok yapıyorlar. Gücünün yettigine yani, Eğer engeliniz varsa sizi nereden yaralayacaklarini iyi biliyorlar.

24 yıldır çalışıyorum . Bipolarlık nimet . Ben delirmeden önce her işi yaptırır it gibi koştururlardı . Kamuda çalışana binmek gibi yazısız bir kural var . Ayyy ben yapamam diyene ya da yapmıyorum kardeşim diyene daha tek laf edildiğini duymadım . Mesai 5 te biter ben 7 de çıkarım diğerleti 3 te . Aklını deliye ..ıçını çalıya diyenler doğru söylüyormuş . Kötü şeyler yaşadım duygu durumum bozuldu depresyon şu bu teşhislrri çöpe atıldı bipolar konuldu ilaçlar değişti o süreçte vites boşa giieçti . O gün bugündür iş isteyen yok bir de bulaşmayın diyorlar . Oh mis . Boşver kardeşim hee deliyim de geç . Valla ölüp gidecez zaten sen takacağına onlar taksın seni kafaya .

@serotonin,

Desteğiniz yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. İnanın yalnız olduğumu, bir tek benim başıma geldiğini düşünüyordum. Dedikleriniz çok doğru. Nedense benden daha çok ağlayıp şikayet ediyorlar, yapamam, yapamıyorum diyip siyriliyorlar. Onlar bana salak bu dedikçe hep bi ispat aşamasına geçip çalışıyorum. Hem de karaktere yeni özellikler ekleniyor, başka işleri de kitliyorlar. Atak geçirmeme sebep oldular. Her işi daha hızlı yapar hale geldim. Sanırım etimden sutumden faydalanıyor. Müdür seni çok seviyorum, güveniyorum. Zeki bir kızsın, biz aile gibiyiz burda, seni başka bir kuruma göndermem, Onlar seni çok seviyor diyor. Bunun adı sevgi değil, çok net biliyorum.

Hic ugraşma aynı şeye bende maruz kaldım colugunuza cocugunuza beddua ettirmeyi cokmu istiyorsunuz de benim bedduam tutar de acıma korkma acırsan acınacak hale düşersin

@mojjonez, stres kaynaklı olmadığını bir ses kaydı ile guvendigine paylaş duruma göre hareket edersin eğer öyle bı durum varsada üzerine gidebiliyorsan gitmen lazım yoksa geçmeyebilir çaliştigin ortamın nasıl olduğunu gerçekten bilmiyorum sadece fikrimi söyleyebilirim o yüzden ilk stress kaynaklı mi onun farkına var çünkü ilk böyle başlıyor sana gerçek geliyo ama yaniltabiliyor çok önemli bişi değil fazla takma bu konuyu sadede orayı çöz sonra planlarsin zaten yapman gerekeni

Slm merhaba geçmiş olsun .bende bibolar rahatsızlığı olan biriyim.kimseye aldirmayiniz. Sizi dislayini sizde dislayin slmi sabahı kesin sadece kendinizi işinize verin.gun gelecek herkes yaptığından utanır olacaktır eminim

@tb2nhf,

Ben beddua etmek de istemiyorum mesela
Ama sıkıldım çok bana mobbing yapılmasından , işte saçma sapan dalga geçmeler aşağılamalar falan bi yandan
Salak yerine mi koyuyorlar bizi acaba
Neden peki

@£len,

Dediğim gibi acıma nedeni biz hrp alttan alıyoruz ondan dalga gecenin inşallah colugu cocugu şizofren olur dünya kac köymüş görürler

Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Mesajlarınız çok iyi geldi, Yalnız değilmişim. Sağ olun desteğiniz için.

@mojjonez Bosver kimseye aldirma işine bak sen kendinden eminsen gerisi hikaye gerekirse sende onlarla gldalga geç en iyiis

Arkadaşlar benim psikolojik bir rahatsızlığım yok ve kimse tarafından çalıştığım yerde dışlanmadim. Ya siz karşı tarafı yanlış algılıyor olabilirsiniz ya da bu saygısızlığı size yapanları kayıt altına alarak amirinize bildirin.

Yanlış anlaşılma olmasın ama psikolojik rahatsızlığı olan kişilere ne devlet ne özel sektör de iyi gözle bakmazlar. Yani özel sektör psikolojik rahatsızlığı olan birini kolay kolay işe almaz. Sınava girip, yüksek puan alacak kadar zeki insanlarsınız ama benim fikrim devletin size direk maaş bağlayıp, kurumda çalışmanıza gerek yok demesi daha güzel olur. Hem sizin rahatsızlığınız tetiklenmez hem bu terbiyesizler size hakaret edemez.

Bu devletin ayıbı yani...

@Reborn
Çok hakaret aşağılama dalga geçme yapıyolar ,mobbing lafla sözle yaralama falan yapip uzmek istiyorlar bizi

Kadin sığınma evlerine mi gitsek acaba
Yardım ederler mi

@Reborn,
Tabii bu da bir seçenek. Soylediklerinize katiliyorum. Ben sinavi 1.likle kazandım. İzmir gibi bir yerde çalışıyorum siz düşünün. Çalışmak bipolar bozukluk gibi hastalara çok iyi geliyor. Benim çalışmaktan yana bir problemim yok. Evde oturup bunalıma depresyona girmek, izole yaşamak inanın çok kötü. Hastanede yatıp ailemi üzmek onlari yıpratmak da bir seçenekti. Ama iyi puan alıp ataninca onların yüzünde mutluluğu görmek, eve para getirdiğimi görmeleri beni nasil mutlu etti bir bilseniz. Kurumda şehit gazi kadrosuyla gelen arkadaşlar da var. Hatta onlar sınava bile girmiyorlar. Ben bir gün bile bunu söz konusu etmedim. Hatta destekleyip zaten şehit gazi çocukları zeki oluyor dedim. Ama yeri geldiğinde onlar bile hakaret edebiliyor bana. Zor yani çok zor bir bilseniz..

Ben de çalışıyorum
Psikiyatriden engelli olduğumu biliyorlar
Tehlikeli göründüğüm için midir nedir bana laf söyleyen olmuyor

@Micro123,
Aaaa ne güzel çok sanslisin
Bize çok laf söz soyleniyor mobbing yapılıyor üzüp yaralamak için sadece
Kadın sığınma yahut huzur evleri yardım eder mi acaba bize

@mojjonez, bende Kore gazisi torunuyum ozamanki köpekler yüzünden benim guney Kore'de okuma bursumu yediler aç köpekler hiç beddua etmedim ondan sonra ikisininde yakası bir araya gelmedi tepkisiz kalmak bazen iyidir.

@£len,
Herseyi yaparım ederim dediğiniz için işi savsaklayanlar aşağılıyor amirler takdir ediyor . Bence kimsenin takdiri ile bir yere gelinmeyeceği kimsenin alayı ile yere düşülmeyeceğini bu insanların sadece mecburiyetten aynı ortamda bulunduğunuz kişiler olduğunu ezber edin . Aynı otobüste seyahat ettiğiniz kişiler gibi sizin seçmediğibiz kişiler . Onları gözünüzde büyütüp değerli kılmayın . Onlar önemsiz değersiz mecburiyetten arkadaşınız . Aynı durakta bekleyen yolcular gibi Aynı otobüsteki yolcular gibi rastgele insanlar . Mobbing ise siz yapın :) belgeliyim ben ceza bile yok bana deyin eğlenin geçin . İş hayatında çalıştıkça daha iyi bir yere gelişmiyor sadece semer vuran çok oluyor.

@Reborn,
Ne alakası var . Psikolojik rahatsızlığı olan insanlar tehlike mi arz ediyor ki iş ve sosyal yaşamdan kısıtlanıp evde otursun maaş alsın diyorsunuz. Pekala çalışabilirler evlenebilirler toplumun bir parçası olarak topluma karışabilirler. Psikolojik rahatsızlığı olan insanlar psikolojisi bozuk olup hiç doktora gitmemiş gitmeyen haliyle bir tanı almamış toplumun büyük kısmından sağlıklıdır . En azından doktora gitmiş ilacını almış alıyor tedavi başlatmış . Sokağın yüzde kaçı hasta biliyor musunuz ? Asıl sorunlular onlar ama etiketi yok diye onlara göre bizler hasta çalışamaz eve kapanmalı denilen kişileriz . Arkadaş iyi niyetle anlatmış sıkıntısını kendi düşüncesini . Duyarlılığı hassasiyeti yüksek olmasa burada yazmaz bunları . Duyarlı insanlar hasta duyarsızların normal olduğu zamanlardan geçiyoruz.

@£len,
Beddua etme sahibine döner . En iyisi bipolarlığın keyfini sür . Deli bu ne olur ne olmaz ne eder belli olmaz deyip uzak dursunlar . İçten içe eğlen geç .

@mojjonez,
Yurt bebeleri direk sınavsız memur oluyor. Çalışmak iyi geliyor diyorsun ama baksana herkes hastalığınız ile arkanızdan konuşuyormuş. Bizim toplum biraz cahil yani bu dalga geçen ya da sizleri kinayanlarin başlarına daha kötü şeyler gelir. Bir trafik kazası geçirince sizi üzdüğü için pişman olur. Hatasını anlar yani bu şekilde açıklama yapın. Yarın bir deprem olsa uzuvlarini kaybetse size böyle davranmaz. Ağaçtan düşenin hâlini ağaçtan düşen anlar yani...

@serotonin,
Ben, size eve kapanın demedim. Devlet memuru olmuşsun madem bu tipler size rahat vermiyor, devlet direk size maaş versin diyorum. Her ay maaşını alıp, sosyal aktivitelere katıl. Denize gir, bisiklet sür, spor salonuna git, resim yap, müzik dinle, kitap oku yani hayatın tadını çıkarın dedim. Valla devlet bana maaş verse bu hakaret eden tiplerle asla çalışmazdim. Yer&içer, gezer ve hayatın tadını çıkarırdım.

Her engelli bireyin artı psikolojik sorunu olur. Ekonomi kötü olduğu için insanların artık birbirine tahammülü kalmadı. Engelli kişileri kimse umursamaz oldu. Eskiden böyle değildi. İnsanlar daha anlayışlı davranırdi. Ülke olarak %90 kesimin psikolojisi bozuktur. Psikolojisi iyi olan %10 kesim seküler zengin kodaman iş insanları ile siyasiler bok gibi para kazanıp, hayatı dibine kadar yaşıyorlar.

Atak halinde cezai ehliyetinizin olmadığını söyleyip tehdit edebilirsiniz:)

Bu konuda anlatılanlar ne yazık ki sadece ruhsal engeli olanlara mahsus bir durum değil onlara daha çok yapılıyor ve bu yapılanlarla baş etmekte daha fazla zorlanıyorlar sadece.

DÜNYA HASSAS KALPLER İÇİN BİR CEHENNEMDİR.

Benim ruhsal bir engelim yok atipik pisikoz hastası bir oğlum var yıllarca özel sektörde çalıştım ben yapı olarak banane diyemeyen, umursayan ve tez canlı birisiyim iş benim görevim mi diye bakmam işin hallolması için çabalarım ama ben yaptıkça bana ait olmayan işler benim görevim oldu ben emekli olduktan sonra benim yaptığım işler için üç kişi işe alındı.
En son işimde iş yerinde yaşı en büyük ve ustalara iş veren bir konumda olduğum halde kimseyi kırmak istemediğim için sürekli azar ve aşağılanma yaşadım ama benle aynı pozisyonda ki başka çalışanlar atarlı olduğu için onlara kimse bir şey demiyordu.

Ne yazık ki toplumumuzda sesi çıkmayana vurun abalıya anlayışı var gücü yeten yetene.

Bende psikoz hastasıyım engelli memurum bana fazla iş vermiyorlar arkadan söylüyorlardır kötü söz ama yüzüme karşı pek söyleyen olmadı bildim bileli sessizim ayak bağı gibi hissediyorum kendimi

Kadin Sığınma Evlerinden yararlananlar var mı
Yardım ediliyolar mi acaba sığınma konusunda

Son düzenleme:
Üst Alt