Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşe giderken yaya olarak kaza geçirdim. İş kazası sayılır mı?

SERAFİM

Yasaklı Üye
Konular
141
Reaksiyonlar
2
@oturan boğa acil yardımını rica ediyorum

benim sorumu bir tek sen yanıtlayabilirsin

Ben şimdi 2,5 ay önce işe gitmek için evden çıktığımda mahallenin elektrikleri kesik olduğu için asansör yerine merdivenden inmeye çalışırken 15 , 20 basamak yuvarlanarak yere düştüm .

Sol kolum dirsekten 5 parçalı kırık oldu . Ameliyat oldum . Bu iş kazasına girer mi ?

Sonuçta işe gitmeye çalışırken düştüm .

İkinci sorum ise ameliyatımı yapan doktordan bana engelli raporu yazmasını istedim o da bana heyete girerseniz koldan

% 10 engel alırsınız dedi . Sence engelli raporu için başvursam şansım var mı ?

sayılmaz iş dışında olan bir vaka,sayılması için iş dolayısıyle bir yere gitmiş olmanız gerekiyordu.

SERAFİM

İş kazasına girebilmesi mümkün değil. Ancak iş yerinin size tahsis ettiği bir vasıta içinde olsaydınız bu iş kazasına girerdi, ancak diğer haller girmez.

SERAFİM Sizin söylediğiniz olay,mantık ve Hayatın olağan akışına aykırı bi durum. Bu durumda Mümkün değil.

hozgul
Hakan , yazdıklarımı okumadan mı yorum yapıyorsun ?

Oturduğum apartmanın merdivenlerinden düştüm diyorum , o sırada iş yerinin tahsis ettiği araca nasıl bineyim :confused:

Sonuç olarak ben evden markete diye değil işe gitmek için çıktım . Hiç mi şansım yok :confused:

enes75
Serafim sizin söylediğiniz olay mantık ve hayatın doğal akışına aykırıymış fış fış kış kış

Yani bana kibarca mantıksız diyorsun öyle mi :confused:

Ben gayet mantıklı akıllı zeki ahlaklı biriyim . Hakkımı aramayı biliyorsam bu kimseyi rahatsız etmemeli .

Burjuvadan yana değil biraz da işçiden yana olunuz .

Kapitalizme ,sömürüye ,adaletsizliğe hayır diyorum

Pluvia
Peki ne kazası oluyor o zaman açıklayabilir misin ?

İşyerinin servisi falan oluyoya Allah korusun trafik kazası vs gibi

İşuerinde çlşnca iş kazası gibi elini kolunu kaptıran gibi

Anlıyorum Pluvia ama düşmekte bir kaza sonuçta . Neyse bahtıma küseyim

O iş dışında düşmüşün dikkat et kendine bizim komşuda ayağını kırdı evin içinde uçtu kadın

Ahhh , üzüldüm komşuna , ona da çok geçmiş olsun .

Ağır bi travma

Yeni yeni iyileşti ayağı sağol serraf

arkadaşlar çok çabuk olumsuz görüşlerde bulunmuşsunuz ,halbuki geçen sene çalıştığım firmaya yeni işkanunu hakkında bilgi vermeye yetkili kişi gelmişti ,yanlış hatırlamıyorsam iş kazası durumu siz işe gitmek için daha kapıdan çıkar çıkmaz başlıyordu ( yanlış hatırlıyor olabilirim ) ama şundan eminim illaki iş kazası için servise binmesine gerek yok serviz beklerken bile kaza geçirirse iş kazası sayılıyor bundan eminim ,yani yetkili kişinin söylediğinden eminim . fakat merdivenden düşerkenki olaydan tam emin değilim ama iş kazası sayılma durumunuda göz ardı etmemekte fayda var bence sormalısın ,olma ihtimali olmama ihtimalinden daha fazla diyebilirim çünkü yetkili kişi iş kazasıyla ilgili durumları anlatırken hepimizin ağzı açık kalmıştı,hadiya budamı iş kazası sayılır dile tepki göstermiştik . bence bi sor derim.

o sırada iş yerinin tahsis ettiği araca nasıl bineyim

Hangi durumun iş kazası hangisinin olmadığını söylüyorum. Merdivenleri inerken işverenin tahsis ettiği araca binmediniz demişim gibi bir sonucu nasıl çıkardın? İlginç bir fantezi olmuş!

Hakan bey , siz hiç merdivenlerden inen servis gördünüz mü ?
Burada fanteziyi kim yapıyor kamuoyuna bırakıyorum .

Mehmetyilmaz
Mehmet bey , çok teşekkür ederim , bu kıymetli yorumunuzu umarım @hozgül hakan bey de okumuştur .

Serraf hakan beyde benim dediğimi diyor yalnış anladın:)

İş yerinin servisinde kaza etseydin diyor

İş kazası olurdu demek istemiş

İş kazası sayılmaz. Serviste olsa, ya da çok net olarak işe gidiş saatinde her gün gidilen vasıta beklenirken kaza geçirilmişse (ki bu da ancak dava konusu yapılabilir) iş kazası sayılabilir, ama yolda kaza geçirmek iş kazası sayılmaz.

Mehmetyilmaz

Servis beklerken başka, işe gitmek için apartman merdiveninden inmek başka.
SERAFİM

Ben de onu diyorum ama neden anlamadığınızı anlamıyorum. Ben merdivenden servisle inseydiniz iş kazası olurdu demedim ki????

Değerli Arkadaşlar,

Bu konu 5510'da açıklanmıştır:

MADDE 13- İş kazası;
a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
b) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

Diğer yandan daha somut birkaç emsal verelim:

Servis beklerken kaza geçirirse iş kazası olur mu: Evet olur, çünkü kaza, servis aracına binmek üzere işveren tarafından belirlenen yerde beklediği sırada gerçekleşmiştir.

Kendi özel aracı ile işe gidip geliyor ise yolda geçireceği kaza iş kazası sayılır mı: Hayır, bu konuda yerleşik Yargıtay kararları mevcuttur

Kişi servis aracından inip işyerine yürüyerek giderken işyeri dışında geçirdiği kazayı iş kazası sayılır mı: Evet sayılır

Kişi otobüs/dolmuş veya taksi ile işe giderken kaza geçirse iş kazası olur mu: Hayır olmaz

hozgul

ben zaten herhangi birşeyde idda etmiyorum sormasında fayda var diyorum tabikide servis beklerken ve evden çıktığı zamanki durum farklı banada iş kazası olmaz gibi geliyor ama sormasında fayda olacağını düşünüyorum . nedenide dediğim gibi ,firmaya gelen yetkilinin bize sorupta bunlar iş kazası sayılırmı dediğinde bizler hep sayılmaz demiştik oysaki nedenleriyle anlatıp iş kazası olduğunu söylemişti. ama dediğim gibi üstünden 1 seneden fazla geçti tam hatırlayamıyorum ,bu yüzden sorsun diyorum. sizi kastetmiyorum ama direk bilmedende olmaz demek ,hatta servis beklerken bile olmaz diyen arkadaşlar var . şundan eminim servis beklerken kaza olursa kesinlikle iş kazası oluyor.
Bu arada açıklayıcı Maddeleride paylaşmısınız buda çok güzel olmuş bu maddelere göre olmaz gibi duruyor ama yinede sorması tarafındayım ,en azından içinde bir şüphe kalmaz.

@hozgül OturanBoğa , Mehmetyilmaz değerli açıklamalarınız için çok teşekkür ederim .

Sonuç olarak iş kazası olmuyor , ben de havamı alacağım :rolleyes:

Mehmetyilmaz

Eyvallah kardeşim, biz de elimizden geldiği kadarıyla ve herkes gibi edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri paylaşmaya gayret ediyoruz. açıklama için teşekkür ederim. Selamlar

Müşerilerden birinin yaşadığı bir olayı örnek verirsem
Sanırım netlik kazanır.
Organizede çalışan biri
Aynı zamanda ek olarak demircilik işi yapıyor.
O gün işe gitmiyor.
Kendi işini yaparken ayağı profile takılıyor.
Ayak parmaklarının tarak kemikleri kırılıyor.
O halde ertesi gün işe gidiyor.
Napıyor ediyor çaktırmadan aynı şekil iş yerinde de düşüyor. :)
Orada da aynı işi yaptığı için
Senaryoyu iş yerinde de uyarlıyor.
Velhasılı dra götürülüyor dr;
Kırılmanın bugün olmadığını, 2 gün öncesinden kaynaklı bir kırık olduğunu, söylüyor.
İş yeri uyanıyor,
Kayıtlardan işe gelmediği belgeleniyor.
Bundan sonra olay daha farklı bir boyut kazanıyor.

en mantıklısı sgk müfettişine danışman ama benimde bildiğim iş kazası yerine geçiyo ama tam net bilgiyi sgk müfettişi verir

Merhaba arkadaslar benimde bilgisi olan arkadaslara bir sorum olacakti gecen yil 8.ayda isyerine giderken bir trafik kazası gecirdim omzumda kiriklar olustu ameliyat gecirdim hala raporluyum isyerinin araciyla yalniz araci arkadasim kullaniyordu arac isyerine kayitli bu is kazasina girermi ve şu anda isyeri bana bizim isimiz agir sen bu isi yapamazsin diyor kibarca isten cikarmak istiyor ne yababilirim bu durumda isim yuk kaldirip indirme bir gida firmasi kaza yaptigimiz aracta panelvan bir minibus yuk minibusu

karakaya02

İş yerinin tahsis ettiği bir araçla işe giderken yolda yapılan kazalar iş kazasına girer. Arkadaşınız iş arkadaşınızdı, değil mi?

hozgul

Hakan bey , Kanunları yazan burjuvazi olduğu için , tüm haklar burjuvadan yana .

Şimdi işyerinin çatısından düşsem ,yine iş kazasına girmeyecek bu seferde bilerek atladınız derler .

Kehanetlerinin % 90 ' ı tutan Baba Vanga'nın dediğine göre en geç 2075 te Çin dünyanın tek süper gücü olacak .

Dünya Komünizm ile yönetilecek .

O zaman bu ,arsız ,asalak burjuva bozuntuları Karl Marx'ın heykeli önünde merhamet dileyecekler .

İş kazası sayılabilmesi için iş yeri çerçevesinde bu olayın olması gerekir. iş yeri şubeniz A şehrinde desek B şehrine görevlendirmeye gittiniz farzedelim B şehrinde yaşadınız kazalarda yine iş kazası kapsamındadır.
Elektrik kesintisi ile ilgili bir bildiri bir duyurudan haberiniz yok ise dağıtım şebekesinden kaynaklanan hasara ilişkin zararın tazmini için dağıtım şirketine 10 iş günü içerisinde talepte buluna bilirdiniz.

Nurtan

Dedim ya olan bana oldu . Bunları yaşamama neden olanlar Miami'de tatillerini yapıyorlardır .

hozgul
Evet iş arkadaşımdı yalnız ben normal şartlarda metro ile işe gidiyordum iş yerim yol masrafımı veriyordu fakat o gun arkadaşla beraber gittik ve kazayı yaşadık böyle bir ayrıntı var

Üst Alt