Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazı kulağıma alerji yapıyor. Ne yapabilirim?

Aslı*

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Bir sorunum var.
3 ay önce kulak arkası işitme cihazı aldım ve 3 aydır feci canım yanıyor.
Kulağımın dışı yara oldu (salyangoz şeklinde olan tarafı yani tam dışıda sayılmaz). Çıkarıp takarken çok acı veriyor. Defalarca su topladı. Takmaya başladığımdan beri. İsyanlardayım!
Ayrıca acayip bir kaşıntı var kulağımın içinde. Neden böyle oluyor yaa. Kullanmak zorundayım. Var mı benim durumumda olan?

Merhaba, acizane tavsiyem KBB Doktoruna görünmeniz. Belki kulak mantarı olmuş olabilirsiniz? Ben hiç işitme cihazı kullanmadım, ama kullanan arkadaşlarımdan birinde buna benzer bir rahatsızlık olmuştu. Sizdeki de aynı şey mi bilemem, mikrobik da olabilir. Geçmiş olsun! :?

- İşitme cihazının kalıbı sertse kulağına ağrı verebilir ve alışmak uzun sürer. (Yara varsa geçmek için uzun sürebilir)
- Kalıbınızda delik varsa duyma riski düşüktür hem de ağrı verebilir.
- Silikonlu kalıp kulağına uygun değilse bile kulağına zarar vermez ve çene ya da kulağına ölçü için farklıysa tekrar gidip değiştirmelisin. Kulağına uygunsa kısa sürede alışırsın.

* Bence kalıbını değiştirmelisin.
* Bunlardan en iyisi silikonlu kalıbını kullanın.
* Cihazını kulağına takmadan önce kalıbın etrafına hafifçe krem sürün.
* Ağrıların devam ediyorsa doktorunuza gitmelisin.

İlk taktığımda -kulak içi kalıbı camdan imal ediliyordu- aylar yıllar süren yara su toplanma yapıyordu. Nasıl ilk kez lens kullanırken gözler kızarıyorsa, kulaklık kullanırken kulaklarda kızarır aşırı kullanma sayesinde yara oluşur. Ara sıra kulaklığı çıkarıp kulağınızı dinlendirin. Çok ağrı yapıyorsa bir günlüğe dinlendirin. Alışmanız zaman alacaktır.
Kalıp ölçüsü alırken biraz çenenizi oynatın derim. Fazla oynatırsanız sesler dışarı çıkar ve ötme (deyimi yerindeyse ıslık) oluşur. Az oynatırsanız; yemek yerken cihaz kalıbı kulağınıza vurur.
Kullandığınız kalıp silikon ise her akşam yatmadan deterjanlı suya daldırın sabahları yıkayıp öylece takın. Cam kalıplarda aynı işlem uygulayabilirsin kolay temizlendiği için sadece sabahları sabunla yıkarsan olur.
Not:herhangi deterjan ve sabun tozu kullanabilirsiniz ama lütfen iyice durulayın.
Kulaklık kalıbı her taktığınızda mutlaka vazelin kullanın. Vazelin kulak kalıbınızın kulak içi deriyi tahriş etmesini az da olsa önemli miktarda önler.
Ve uzun süreli kulaklık çıkardığınızda lütfen pili de çıkarın. Alışkanlık haline getirmelisiniz kendinizi zorlayın bu duruma zamanla alışkanlık olacaktır.
Ve her türlü marka pil kullanmayın: Activair pilleri hem uzun ömürlü hende gerektiğinde tekrar kullanılabiliyor (yarım saatliğe falan); akülü hiç pilleri önermiyorum. Devlet memurları reçete ile yıllık 40 adet pil alma hakkı var. SSK.lilere pil verilmiyor

KBB doktorları sallama cevap verebilirler. İyice emin olmadan KBB doktorlarını bırakmayın. Tahriş yakında geçer, alışırsın, birşey olmaz gibi baştan savma konuşurlar. Doktorlardan tecrübe isteyin. İyice dinlerseniz eğer doktorlar size daha fazla bilgi verebilir. Saçma olsa bile yinede soru sormaktan çekinmeyin.
Kulak yarası için fazla paniğe kapılmana gerek yok. bir iki gün dinlendir kulağını, yaralar azalınca takabilirsin artarsa çıkar ve dinlendir.
Ankara'da oturanlar en iyi kulaklık kalıpcısının adresini öğrenirsem vereceğim. Unuttum neredeyse ancak Koley civarında ZiyaGökalp Caddesi üzerinde olduğu ve kapı numarası bilmediğimi şimdiden bildiririm.

İşitme cihazının aldığı yere giderseniz iyi olur. Çünkü cihazın başındaki memeyi değiştirmenizi öneriyorum. Tabiki kulağınızda problem yoksa (yara, mantar gibi). Ben 1988 yılından beri kullanıyorum kulağımda hiç problem olmadı.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Buna ihtiyacım vardı hakikaten. Ne yapacağımı bilemez durumdaydım. 3 aydır çektiğim ızdırabı ne siz sorun ne ben söyleyeyim. 2 gündür Terramycin sürüyorum gece yatarken. Faydası olacağı inancındayım. Tekrar sağolun. Ayrıca bunu aldığım yere gidip kalıbı değiştireceğim. Dünyanın parasını verdik yaa. Senso Diva aldım hiç sorun yaşamam diye seviniyordum bende :) işe bak! en dandiği çıktı desem yeridir. Neyse..

Sevgiler...

Üst Alt