Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme engelli birinin malulen emekliliği mümkün mü?

(Gölge)

Aktif Üye
Konular
232
Reaksiyonlar
34
bi yakınım işitme engelli kulagı duymuyor konuşamıyorda hiç
tarım bagkuru yatırdı şartları biliyorum rapor olayı kafama takıldı rapor verirlermi malulen emekli olabilir mi

(Gölge)

maluliyet cetveli'ne göre malul sayılmanın şartı:

"1. Komplikasyonlu sağırlık
Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte olan, ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı"

Ve tabii bu düzeyde rahatsızlığın ilk sigortalı olunan tarihten sonra oluşması şartı da var

SAĞ:120DB SOL:120+DB. HASTADA TOTAL İŞİTME KAYBI MEVCUT, KONUŞMA YOK. MALUL RAPORUNDA BÖYLE YAZIYOR HASTANENİN VERDİGİ MALULEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM ACİL YARDIM :confused::confused::confused::confused:

% 60 kaybetmedigi için ret cevabi verdi sgk ne yapmamiz lazim yukarida raporda heyet olumlu yazmiş ama sgk ret etti bu durumda ne yapmamiz lazim

OturanBoğa

(Gölge)

Yukarıdaki maddede yazıldığı gibi, işitme kaybı değil, işitme kaybına neden olan halden dolayı ayakta durmayı zorlaştıran denge kaybı olursa malulen emeklilik mümkün.

[FONT=sans-serif]ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı" vürgülden sonra bu yazıyor dediginiz cevapta yani benim anladıgım 2 duruma göre emeklilik mümkün [/FONT][FONT=sans-serif] [/FONT][FONT=sans-serif]Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte olan, [/FONT][FONT=sans-serif]ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı"1 cisi [/FONT][FONT=sans-serif] [/FONT][FONT=sans-serif]Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte olan, 2 cisi [/FONT][FONT=sans-serif]ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı" bizimkisi 2 ci şikka uyuyor raporda yazan anlamı hiç duyma yok hiç konuşma yok daha ne desinler işitme engellinin denge bozuklugu nasıl oluyor adam duymuyor konuşamıyor bu durumda nasıl olur o boga [/FONT]@OturanBoğa

(Gölge)

"Komplikasyonlu sağırlık" başka bir şey... Sıradan sağırlık değil.

hsnsarix433,
tek kulak işitme kaybına %12 oranın da rapor alırsınız. askerlik için ise askeri hastaneye sevk edilirsiniz.

SAĞ:120DB SOL:120+DB. HASTADA TOTAL İŞİTME KAYBI MEVCUT, KONUŞMA YOK. MALUL RAPORUNDA BÖYLE YAZIYOR HASTANENİN VERDİGİ MALULEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM ACİL YARDIM

% 60 kaybetmedigi için ret cevabi verdi sgk ne yapmamiz lazim yukarida raporda heyet olumlu yazmiş ama sgk ret etti bu durumda ne yapmamiz lazim ilker abi bu durumda ne olur malulen emekli kurtariyormu teşşiz diger arkadaşlarda cevap yazabilir konuya hakim olan

OturanBoğa o boga yüksek saglik kuruluna itiraz ettik ordanda ret cevabi geldi dogruymuş sizin yazdiginiz

hastaneden alacagimiz raporda aynen hastalik listesindeki sizin yazdiginiz Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte olan, ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı" yazmasimi lazim malulen emekli olabilmek için

sızın yakınınız dogustan sagır olmalı cunku konusması yok dıyorsunuz
sonradan sagırlıkta konusma ogrenılebılır ve konusabılır
dengeye sebep olan hastalıklarda bellıdır
yanı ısıtme kayıplı dıye emeklı olmak ıcın bonus yok

bi arkadaşim vardi işitme engelli konuşamiyorda memur egitim gördü ama yine ayni ne duyuyor ne konuşuyor konuşamayan birinin sonradan nasil ögrenmeyle konuşuyor çok ilginç ben hiç görmedim işitme engelli birinin sonradan konuştugunu bunlar zaten el kol hareketleriyle derdini anlatabiliyor

dogdugunda konusmayı ogrenecek kadar duyup sonra sagır olursa konusabılır dedım
dogustan sagır konusmayı ogremez
ogrenemedıgı ıcınde konusamaz

GRAHAM BELL

Anladım denge olayı nasıl oluyor yakınım hiç duymuyor hiç konuşamiyor doğuştan yani

2 ci sorum hiç duymayan hiç konuşamayan özürlülük ölçütüne göre maksimum kaç puandir

Duymadan ayrı maksimum alır da konuşmada nda ayrı maksimum alirsa toplamda kaç puan alir

onları ben bılmem
total sagır olana verılen raporunuzu bılıyorsunuz
oturan boga sıze cevapları vermıs

İşitme engelliler malulen emekli olabiliyorlarmi bı yakınım heyete girdi Total işitme kaybı Total konuşma yok teşşiz aldı malulen emekli olamadı gelen ret yazısında 60. İni kaybetmedigine dair yazı yazmişlar

ısıtme engellı sagır olsa bıle engellı sayılmıyor
tası sıksa suyunu cıkarır dıye sadece hamal lazım oldugunda ıslerını gordurmek esek gıbı calıstırmak ıcın varlar:mad:
ıkı kulak tam sagır olana bılem yuzde 60 yok
barmagının ucu eksıl olana azıcık aksayana araba mtv vergısınden muafmıs allah versın tabı gozumuz yok ama
mtv yıle esırgemekten baska ehlıyet bıle yok garıban sagırlara:mad:

İşitmede en fazla 52 veriyorlar. O da malulen emekliliğe uymuyor. Ancak belki erken yaşlılık emekliliğine uyar sizin durumunuz fazla bilgim yok.

Cetvelde ağır var malulen emekli olmak için komplikasyon vs yaziyor

gölge
18 yıl 4000 bin prim doldurup vergi indiriminden emekli olabilirsin bunada şükür edip yoluna devam edeceksin malulen emeklilik işitme engellliler için hayal

(Gölge)

Tam işitme kaybının beraberinde yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları da oluşuyorsa maluliyet söz konusu olabiliyor.

SGK Hastalık Listesi'nde D. ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBINA NEDEN OLAN KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI bölümünde var

kamudayım 4 c liyim 5510 baglıyım emeklilik için sordugum soru

[FONT=&quot]Hizmetli memurum hastayım malulen emekli olabilirmiyim cimere böyle bir soru sordum

gelen cevap bu şekilde kafam karıştı ne demek istemiş anlamadım bilgi amaçlı sordum emekli olmak istemiyorum şu an
arkadaşlar bi yorumlaya bilirmisiniz??? ne demek istemiş
[/FONT]
[FONT=&quot]Başvurunuz üzerine Arşiv Biriminden emekli sicil dosyanız istenmiş olup, ilgili servise havalesini müteakip gerekli inceleme/işlem yapılacaktır.[/FONT][FONT=&quot]Bilgilerinize rica ederiz.[/FONT]

(Gölge)

cimer'den gelecek bilgi bir anlam ifade etmeyecek. EMekliliğe dair doğru bilgi de vermezler çoğu zaman. Malulen emeklilik kuralları belli:

1- On yıl sigortalılık süresi ve prim sayısı
2- SGK Hastalık Listesi'ne göre AĞır tanısı

OturanBoğa

Sigorta girişinden önce 2022 maaşi için 80. Rapor almiştim sonradan 4 cli oldum malulen emekliligime engelmi bu durum bülent abi kafama takılan sadece bu durum dediğiniz gibi yukarıda yazdığıniz şartlari tutuyorum
1- On yıl sigortalılık süresi ve prim sayısı
2- SGK Hastalık Listesi'ne göre AĞır tanısı

(Gölge)

İlk sigortalı olduğunda maluliyet derecesinde işgücü kaybının olmaması lazım. Yani hastalık zamanla ilerleyip SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı almaya neden olacak düzeye çıkmalı ki malulen emeklilik mümkün olsun

bir rapor aldık diye bülent abi saçmalık degilmi bilseydim almazdım özürlü maaşı için almıştım % 80 vermişlerdi sigorta girişinden önce aldım

OturanBoğa

5510 25. maddesinin 2. fıkrası ile malulen emeklilik..?

5510 25 MADDE 2 ci fıkrası ne oluyor 5510 25 madde 2 ci fıkrasını ögrenmek istiyorum OturanBoğa

bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

"Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya engelliliği sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz. "

Üst Alt