Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İSPARK'da özürlü araçlarından park ücreti almaya başladı!

halki

Yeni Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
bildiginiz gibi isparkta özürlü araclarına üçret alınmazken yeni bır uygulamayla artık özürlü araç sahıplerınden park ettıklerı surenın yarı üçreti alınmaya başlandı ben şikayet timi İSPARK - İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. - Güvenle Park, Güler Yüzle Hizmet yazılı olarak bildirdim sizlerinde bu adrese girerek bildirecegınızı umuyorum tüm dunyada özürlülere verılen haklar cogalırken ülkemizde nedense hep azalıyor ..........

sevgili arkadaşım bu konu ile ilgili olarak bir forum konusu var ve orada geniş bilgi mevcut. Orayı okursan sanırım faydalı olacak. yol kenarlarında 2 saate kadar park etmek yine bedava. Forum konusunu bulup okuyuver bir zahmet.
Saygılar.

okudum ama nedense ispark hayla bildigini okuyor ................

http://www.engelliler.biz/forum/oze...i-surucu-belgesi-olanlara-oncelik-var-mi.html

başlığı altındaki forum konusunda ne yaptığımı ve ne cevap aldığımı yazdım. Ben şahsen yol kenarına hiç sorun çıkmadan ve bir kuruş para ödemeden park etmeye devam ediyorum, daha geçenlerde yani 4-5 gün önce Fındıkzade taraflarında park ettim, görevli arkadaş sadece 2 saatin beleş olduğunu hatırlattı o kadar. Mırık kırın eden olursa da verdiklerini telefonu kendilerine söylüyorum ve aradıklarında da ücret almamaları doğrultusunda talimat alıyor görevli.
Benden söylemesi. Siz de biraz uğraşın ve hakkınızı gasp ettirmeyin.

arkadaşlar başbakanlık özürlü kimlik kartı olan herkes işparka ait açık otoparklardan 3 saat kapalı otoparklardan 9 saat ücretsiz yararlanabilirsiniz..engelli plakası olması şart değil veya aracı üzerinize olma şartı yok yanlızca aracı sizin kullanmanız gerekiyor..

Geçenlerde otomobilini yol kenarlarında İspark'a ait olan yere park etmek isteyen engelli bir vatandaşa İspark görevlisi. Engelli kişiye ait otomobilde plakada engelli işareti olmadığından dolayı otopark ücreti alırız dediler. Haliyle o kişide ücreti ödemek zorunda kaldı.

ispark engel oranını %70 e çıkarmış bunun altında olanlardan ücret alınacak önceden engel oranı düşük olupta kazanılan haklarda iptal edilecekmiş bilginize

Aracınızı isparka kayıt ettirmelisiniz. Benim aracım kayıtlı ve üçret ödemiyorum. Daha dün park yaptım ve ödemedim.Saat sınırlaması var.

bende bugun konuştum kanun yeni değişti dediler %70 olmuş oran %70 den düşük raporlu olanlarda artık para ödiyeceklermiş maalesef %70 den aşağı olanları kayıt etmiyolar zaten levent54 bey

Peki size soru: Emniyetten alınan özürlü kart işe yarıyor mu?

Şehirdışından gelen ne olacak kapsamında sordum.

Bundan yaklaşık 20 gün veya bir ay önce Tepebaşındaki artık ISPARK tarafından işletilmeye başlanan kapalı otoparka aracımı park ettim. Çıkışta emniyetten aldığım park kartını göstererek işlem yaptırmak istedim ancak görevli bu belge yerine Başbakanlıktan verilen kimlik kartını istedi, sebep olarak da emniyetin verdiği park kartının renkli fotokopi ile sahtelerinin üretildiğini söyledi. Bana mantıksız gelmedi zira her alanda işimiz gücümüz alavere ve dalavere. Yani aklımız sahtekarlığa iyi çalışıyor maşallah. Şayet içimizden birileri veya içimizden olmayan başka birileri bu tür sahteciliğe tevessül ederlerse verilen haklarımız eninde sonunda elimizden alınır zira adamlar bu haklarımızı almak için zaten fırsat kolluyorlar. Öte yandan bir kaç gün önce Kazlıçeşme'deki ISPARK'ın işlettiği otoparka aracımı bıraktım ve çıkışta hiç bir ücret talep edilmedi. Yani sanırım bilgi karmaşası var veya özellikle bu karmaşa yaratılıyor. NOT:Aracım ISPARK'a kayıtlı bir araçtır.

alifatih1958

Sahtesi anlaşılır zaten trafikten alınan kartta soğuk damgası var. Fotokopi çekilirse anlaşılır; Görevlide el koyar ve emniyete bildirebilirdi..

isparka kayıtlı araçlardan alınmıyor ücret yukarıdada dediğim gibi artık kayıt için en az %70 oran aranıyor benim oran %64 kabul etmediler

finanscı

mehmet kardeş haklısın bu konuda,benim % 40 raporum var,aracımı değiştirdim..şimdiki aracımı kaydetirmek istedim % 70 oarnım yok diye kabul etmediler.

uygulama çok saçma bence ortapedik engelli biri örnek %50 raporu var ama kayıt yapmıyorlar peki %90 ve üzeri raporla yakını araç alıyor ve rapor sahibi yanında yok parka ücret ödemeden gidiyor o zaman bu çıkıyor ortaya bir yerden düzeltek derken diyer yerden millete zulmediyorlar...

Ben geçen hafta %50 ile kayıt ettirdim. Şimdi kayıtlarımızı mı silecekler yani.

Bence ortada anayasal bir suç var. Çünkü devlet %50 yi engelli kabul ederken ispark etmiyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi ?

Benim de %52 özürlülük oranı ile özürlüler idaresinden özürlü kimlik kartım ve trafikten park kartım var.Önceki aracımı ispark'a kaydetmiştim fakat yeni aracımı bir türlü kaydettiremedim.Gönderdiğim belgelere rağmen aracım bir türlü kayıt olmayınca isparkı aradım.Ocak 2015 den itibaren ispark'a özürlü araç kaydı yapmak için özürlülük oranını %40'dan %70 e çıkartmışlar.Avrupa'da ve Dünya'nın her yerinde sadece emniyetin bana verdiği park kartını her yerde rahatlıkla kullanabilirken (hatta İtalya'da Tesadüfen polis park denetimi yaparken kartıma baktı ve hiç bir sorun olmayacağını ve istediğim kadar süresiz aracımı park edebileceğimi söyledi) kendi Ülkemde ise hiç bir işe yaramaması çok acı..Devlet beni özürlü bir vatandaş olarak kabul ediyor ve bana hastanelerde bunları almam için kan aldırmak dahil bin türlü çile çektiriyor ve bu kimliği ve kartı veriyorsa (hatta arkasında Özürlülere ait park alanlarından faydalanır diyorsa) ispark benim aracımı kayıt yapmak zorundadır.

Herkese merhaba, bende aracımı park ettiğimde İspark'a kimliğimi gösterip ücretsiz yararlanıyordum ancak her ispark görevlisi bana her defasında ispark'a kayıt ettirin diye sıkı sıkı tembih ettiriyordu. Bende bu telkinlerden bıktığım için 18 Mayıs 2015 tarihinde Ümraniye Haldun Alagaş Spor Merkezinin içindeki İspark genel müdürlüğüne gittim. Aracımı kayıt ettireceğimi söyledim. Bana oranı sordu bende %40 dedim. Bu oranın güncellendiğini %70 olduğunu söyledi. Evet arkadaşlar bu oran çok saçma bir şekilde değiştirilmiş, yükseltilmiş. Yakında ücretsiz İETT kartının oranını da yükseltirler. Oranları daha aşağı çekeceklerine yükseltiyorlar. %70 engel oranı olan büyük ihtimal araç kullanamayacağı için engelli yakınları yararlanacak ancak asıl engelli kişiler bundan yararlanamayacak. Bu nasıl bir mantık anlamıyorum.

isparktan gelen cevaplar

Başvuru:merhabalar %44 engel oranı ile aracım ispark veri tabanına kayıtlı idi ve otopark ile ilgili bir sıkıntım olmamıştı.Ta ki geçen hafta içinde aracımı satıp yeni bir araç alana kadar.Aldığım araç plakasını veri tabanınızda güncellemek istediğimde oranın en az %70 olması gerektiğini söylediler. Eğer aracımı satmasaydım bu hakkımın devam edeceğini söylediler bu durumda aracımı değiştirdiğim için İspark beni cezalandırıyor mu? Ben yeni kayıt olmuyorum ki sadece plaka bilgisini güncelliyorum eski hakkımın saklı kalması gerektiğini düşünüyorum. İspark eski kayıtların devamını sağlarken (%70 altı olanlar) aldığı bu karar ile kendi içinde çelişkiye düşmüyormu? Bu bilgiler neticesinde 34 JP 4328 plakalı aracımın tekrar veri tabanınıza kaydını rica ederim. syg.
Sonuç:Sn. Erdal DOĞAN Öncelikle ilginiz için kurumumuz adına teşekkür ederiz. Tarafınıza berilen ücretsiz kullanım hakkı o dönemin meclis kararı gereği sağlanmıştır. Ayrıca, yapmış olduğunuz işlem güncelleme değil plaka yenilemedir. Dolayısıyla yapılan işlemde herhangi bir yanlışlık bulunmamaktadır.

[FONT=Calibri]İyi Günler Dileriz[/FONT]
[FONT=Calibri]İSPARK İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ[/FONT]
[FONT=Calibri]0(212) 274 20 20
[/FONT]
Başvuru:Dediğiniz gibi ücretsiz kullanım hakkı tarafıma sağlanmıştı yani araca değil. Böyle olmasa ve ben plaka değişikliği talebinde bulunmasam aracı alan kişi engelsiz ve ücretsiz kullanım hakkını kullanabilirdi. Benim engel durumumda herhangi bir değişiklik sözkonusu değil sadece kulandığım araç plakası değişti.Bu durumda tarafıma sağlanan ücretsiz kullanım hakkının devam ettiğini düşünüyorum.Yok böyle değil diyorsanız aracını satmayıp bu hakkını kulanan diğer kişiler için bu meclis kararı geçerli değil mi? syg. Erdal DOĞAN Tel: (0535 )472 42 10
Sonuç:Sn. Erdal DOĞAN Kurumumuzun yapmış olduğu ücretsiz park uygulamasında İBB meclis kararı gereği %70 ve üzeri engel oranına sahip olan vatandaşlarımız faydalanmaktadır. Dolayısıyla yeni aracınızın kaydı gerçekleşememektedir. Yapılan bu uygulamada yasal olmayan herhangi bir husus bulunmamaktadır. Dilediğiniz takdirde hukuki hakkınızı kullanabilirsiniz.

[FONT=Calibri]İyi Günler Dileriz[/FONT]
[FONT=Calibri]İSPARK İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ[/FONT]
[FONT=Calibri]0(212) 274 20 20

[/FONT]
[FONT=Calibri]İspark beyaz masadan gelen saçma sapan cevaplar görüldüğü gibi.
Bu durumda yapacağımız birşeyler olabilir mi acaba
mahkemeye vermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz.

[/FONT]

ispark şu an yasal bir kurum değilki bana 5 sene önce kafalarına göre ceza yazmışlardı 5 sene sonra normal faizli ceza ile ödemem gerekirken hiç bir ücret ödemeden sildiler sonuçta yazılan cezalar ne maliyede ne belediyede nede aracınızı muayene ettirirken karşınıza çıkmıyor o zaman isparkın vc lerine yüzde 70 altı ücretlide olabilir misal dur gardaş sen yüzde 45 oranın vc ye girme ücrete tabi :)

Bimer e cimer e her yere şikayet edin!.. yoksa İDO da da engelli indirimlerinin yok hükmüne getirilmesi gibi, buradada yavaş ve sinsice engelli indirimleri kaldırılır.

Dun ayni konu icin bende isparka muracat ettim benm aracm sahsimin ve ozurlu ötvsiz alinmis bi arac DEGİL ozrum ortapedk degil raporumun %50 oldugunu ve kayit yaptirmak istedigimi belirttim yeni cikan meclis kararina göre ruhsatinda ozurlu aracidir yazanlarin oranina bakilmaksizin kayit yapildigini ancak ruhsatinda ozurlu arac ibaresi olmayanlarin enaz %70 oran olmasi gerektigi aksi halde kayit yapamadiklari cvbini aldim...bilginize

Arkadaşlar Durumu Bimere yazın Kayıt Prosedürünü kaldıralım ortadan Devletin vermiş olduğu park kartı varken kayıt etmek nedir kayıttan düşürmek nedir lütfen bimere toplu halde yazın

Bende yüzde 43 ortopedik engelliyim benim kaydımı da iptal etmişler yapılan yeni düzenlemede biz engelliler değil yataklar da olan engelli yakınları yararlanmaktadır buna bir dur demek için belediyenin önünde bir basın açıklaması yapalım verilen bir hakkın geri verilmesini isteyelim herkez çevresindeki ne kadar kaydı silinmiş bir engelli varsa toplasın bir gün kararlaştırıp basın açıklamamızı yapalım...

bimer üzerinden ve İBB beyaz masa üzerinden ne kadar çok şikayet giderse belediye konuyu ele alır meclis kararı deyip her seferinde ispark kestirip atıyor bana verilen park kartıda emniyet müdürlüğü verdi ozaman koyun her yere enggelli park alanı

Ibb de belediyeyi belediyeye mi şikayet edecez en iyisi belediyeyi basına şikayet etmek sesimize basın cevap verir ibb yine aynı cevapla döner ibbnin meclis kararı diye

Arda ecevit

arkadaşım bu konu 2009 da açılmış yani 7 sene önceki mevzu şu anda büyük ihtimalle böyle birşey yok

BLACKSAGAT

Kardeşim bu yeni bir mevzu konuyu yanlış yerde açmışlar 2009 konulu yazının üstüne bu konuyu eklenmiş

Burda boş boş yazı yazacağımıza toplanıp bir basın açıklaması yapalım benimle aynı fikirde olan beni fareden eklesin gün ayarlayıp basın açıklamasını belediyenin önünde yapalım (arda ecevit balı)

Üst Alt