Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul Özel halk otobüsünde Engelli Kart geçerli mi? Binmek için para mı yüklemeli?

Belli başlı noktalarda satılan istanbul kartı ücretsiz taşıma kartı almak gerekir diye biliyorum. Eskiden samsunda, eskişehirde, izmirde engelli kartı gösteriyordum geçiyordum. Şimdi nasıldır hele ki istanbul bilemiyorum. Kartı çıkarmak içinde fotoğraf ve sağlık raporunu görmek istiyorlardı eskiden.

Hayır zaten engelli karta para yüklenmiyor. Ücretsiz kart çıkartmanız gerekiyor. Ücretsiz kart başvurusu için;

[FONT=Roboto]1 - Engelli Kartı Başvurusu[/FONT]
[FONT=Roboto]BİREYSEL BAŞVURU[/FONT]
[FONT=Roboto]Aşağıdaki belgeleri size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezlerine ileterek kartınızı teslim alabilirsiniz.[/FONT]
[FONT=Roboto]- % 40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı veya aslı gibidir onaylı, kaşeli imzalı Engelli Sağlık Kurulu Raporu ibraz edilmelidir.[/FONT]
[FONT=Roboto]- Üzerinde TCKN bulunan kimlik aslı ya da kimlik yerine geçen belgelerden birinin aslı (sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, avukat/hâkim/savcı/noter kimlik kartı, pasaport ve özel kanunlarda resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri)[/FONT]
[FONT=Roboto]- 1 adet güncel fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)[/FONT]
[FONT=Roboto]Kart ücretini Başvuru Merkezine geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.[/FONT]
[FONT=Roboto]Başvurular kişilerin kendileri haricinde anne, baba, eş ya da çocukları tarafından yapılması durumunda, her iki kişinin de (kart sahibi ve başvuru yapan kişi) kimlik aslı ibrazı şartıyla yapılabilir.[/FONT]
[FONT=Roboto]Ayrıca engelli raporunda ağır engelli kısmında evet yazan ve %50 engel oranı olan vatandaşlarımız kendileriyle birlikte toplu ulaşım araçlarında yanlarında bir kişiyi de ücretsiz taşıyacak olan Refakatli Karttan yararlanabilirler.[/FONT]
[FONT=Roboto]Engelli Refakatli İstanbulkart başvurusu için, heyet raporunda en az %50 oranı olup, ağır engelli ibaresi bulunan vatandaşlarımız başvuru yapabilir. Ayrıca yeni heyet raporlarında bu ibare;[/FONT]
[FONT=Roboto]- Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinimi Vardır, [/FONT]
[FONT=Roboto]- Belirgin Özel Gereksinimi Vardır (BÖGV), [/FONT]
[FONT=Roboto]- Özel Koşul Gereksinimi Vardır (ÖKGV)[/FONT]
[FONT=Roboto]- Tam bağımlı[/FONT]
[FONT=Roboto]Şeklindedir.
[/FONT]
[FONT=Roboto]UYARI: Ücretsiz İstanbulkart başvurusu için BELBİM'e sunulan engelli raporlarının, Sağlık Bakanlığı e-Rapor ve Ulusal Engelli Veri Bankası sistemlerinde kayıtlı olması gerekmektedir.

Daha fazla bilgiyi https://www.istanbulkart.istanbul/kartlarimiz#ucretsiz-kart& adresinden bulabilirsiniz.[/FONT]

aslanharun

İstersen yükleyebiliyorsun. Eskiden bazı havalimanı otobüsleri bakiye çekiyordu son duraktaki görevlilere söylediğimde yüklemen gerek diyorlardı. Yükleyip her ihtimale karşı 10-15 tl dursun diyordum. Sonra da bıraktım yüklemeyi içinde hala var mı bilmiyorum.

istanbulda metrolara ve marmaraya aile bakanlığından aldığımız engelli kimlikleriyle seyehat edebilirsiniz bunda asla bir sorun yok ama gel gelelim iettye şöforler çok arıza çıkartıyor...Beleşci bedavacı muhabbeti hala var iett şikayet ediyoruz uyarı veriyor ulan adam hakaret ediyor bağııryor uyarı nedir kes maaşınıda sussun ağzını açarsa neyim ben...

O değil de gazi engelli yaşlı vb. kartlarının tüm Türkiye' nin her yerinde kullanılabilecek şekilde tek bir kart halinde vermeleri daha doğru olur , yıllar önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından almış olduğum engelli kartını Ankara'da toplu taşıma aracına gösterdiğimde o geçerli değil demişti.

İlgili şehrin engelli otobüs kartını almak zorundasınız. Nedeni ise şu; biniş yapan engelli sayısı tespit ediliyor ve devlet tarafından ücreti ödeniyor. Bu sebepten normal engelli kimlik kartları ile binişler mümkün değil bazı şoförler inisiyatif gösterip alabilir belki.

RssCip

Neden, hangi ilden binersek binelim sayımızın ne kadar olduğu belli olmayacak mı? Ben a şehrinden b şehrine gittim orada kullanmak istiyorum, ben bindiğimde +1 yazması zor olmasa gerek.

GaribanÖğretmen

Zor değil biraz çalışmak lazım sadece. Banka kartını veya kredi kartını nasıl istediğimiz yerde kullanabiliyorsak buna da benzer sistem gelmeli tabi bunun için çalışmak lazım.

GaribanÖğretmen
Şoförün kimlik kartına bakması eski mi yeni mi oran yeterli mi tarihi geçmiş mi kontrol etmesi gerek zor açıkcası işleyiş açısından şimdi her şey dijital mağlum kartı basıyorsun her şey otomatik bizim açımızdan zor olsa da yerel uygulanabilirlik açısından böyle. Düğmeye basma ile engelli binişi onaylansa diyelim bu durumda engelli yolcu binmediği halde tuşa basılabilir bu da devletin fazla para ödemesi demek olur.

aslanharun' un dediği gibi olabilir , yani banka kartı gibi de olabilir ki kimlik kartını akbil paso artık her ne ise makine bunu türkiye genelinde algılamalı. hatta bu tüm kartlar da olmalı yani aslında olay şu toplu ulaşım araçları (otobüs metro vs.) belediyelere bağlı olduğu için

Hocam bende yuklenmiyor biliyordum. Calisan adam bende engelliyim dedi.Adam cihaza takti parayi yukledi fisinide bana verdi. Suanda pandemide yedek bi kart alsam hes kodu girilmeden gecmiyor denedim onu.

Bu arada 76d ozel otobuse bastim ucretsiz dedi

Dipnot engelli hattini aradim ordaki calisanlarda bilmiyor nasil ucretsiz yazdigini sadece birisi dediki pandemiden dolayi boyle bisey olmus olabilir. Devletin adami bile bilmiyor ben nasil bilicem enteresan

Üst Alt