Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Karşılaştığımız sıkıntılar ile ilgili olarak bir gazeteci bilgi bekliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alifatih1958

Aktif Üye
Konular
80
Reaksiyonlar
214
Arkadaşlar bir gazeteci, “engellilerin sıkıntıları/dertleri/karşılaştığı zorluklar” ile ilgili bugün saat 16,30’a veya en geç 17.00'e kadar benden bir mesaj bekliyor.

Benim değineceğim konular aşağıda.

İlave etmek istediğiniz hususlar var ise sizler de acele olarak bir iki cümle ile sıkıntıyı kısaca belirtirseniz makbule geçer, onları da ileteyim kendisine.

-Aynı hastalığa farklı hastanelerde farklı oranlarda rapor verilmesi

-Süresiz raporların kabul görmemesi

-Ehliyetteki sıkıntılar

-Park alanlarının işgali

-Asansör ve yürüyen merdivenlerin çalışmaması

-Engelli maaşı ve evde bakım maaşının azlığı
Evde bakım…9077,1
Engelli aylığı (%40-69 arası)…3337,1
Engelli aylığı (%70 ve üzeri… 4999,1
18 yaş altı engelli aylığı…3337,1
(Bu arada rakamlar doğru mudur teyit eder misiniz?)

-İş bulamama konusu. Bu konuda detaylı bilgi vermeniz makbule geçer.

-SGK’nın ortez-protez ve sair aparatın gerçek bedelini ödemediği, sıkıntı olduğu doğru mudur? Benim sandığım mesela tamamını ödemiyor. Bir cihaz yaptırmaya kalktığınızda 40 bin liralık cihazın en azından 15 bin lirasını cepten ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Vakit dar olduğundan biraz alelacele yazdım kusura bakmayın.

Moderatörden de ricam, 17,00’den sonra bu başlığa mesaj yollanmasını sonlandırmasıdır.

Selametle

Camilerin namaz kılma yerlerinin giriş katta olmaması
Engelliler için şadırvan olmaması

Bak bu çok güzel. Neden çok güzel biliyor musun kardeş? Şadırvan değil de camilerdeki WC.ler konusunda Diyanete iki ay önce çok ağır bir e posta yolladım. Yaklaşık 8 veya 9 görevlinin dikkatine Kimseden tek bir ses çıkmadı, çıkamadı daha doğrusu.
Bunu da ekleyeceğim, sağolasın hatırlattığın için.

Erdoğan istifa etsin, halktan özür dilesin, gerisini takdire bıraksın, biz hallederiz!

Peki hocam, böyle bir talep olduğunu da iletirim.

engelli emekli aylığı,
Belediye ve benzeri mahalli idarelerde çalışan engelli kamu personelinin tayin, nakil sıkıntısı.

@alifatih1958,

Bu yukarıda yazılanlar engellilerin sorunlarına son yüzden giriş yapar ancak. Kaç yıldır bu platformdasın, sorunlar hiç mi gözüne çarpmadı yahu?

Biz bizeyiz, onun için demekte sakınca görmüyorum, akp engellilerin ve yoksulların ırzına geçti, geçiyor. Nefes alamıyor insanlar. Sonda parası, bez parası, işitme cihazı-protez-ortez vb. medikal malzeme parası, hastanede profesöre/doktora/hizmete erişim sorunları, emeklilik kriterlerinin değiştirilerek yüz binlerce engelliyi emeklilik sisteminin dışına atmaları, emeklileri kontrole çapırıp emekliliklerini iptal etmeleri, emekli maaşlarının açlık sınırının dahi yarısına düşmüş olması gerçeği, araç alma hakkının gasp edilmesi, vergi dairelerinin araç alım izni vermemek için yeminli olması, kanuna uygun olarak araç alanların hırsız muamelesi görmes, on binlerce arkadaşımızın ehliyetlerinin iptal edilmesi (oysa aynı arkadaşlarımız Avrupa ve Amerika’da tır bile kullanabilir), tutarsız sağlık raporu oranları, kurumların durmadan yeni rapor istemesi, yoksuldan da yoksul olan halkın engelli çocuklarını okula göndermekten vaz geçmesi, üniversitenin neredeyse hayal olması, AB uyum zorunluluğu olarak bir asgari ücret düzeyinde başlayan evde bakım maaşının rezil seviyelere düşürülmesi, engelli maaşı ile bir köpeğin dahi hayatta kalamayacak olduğu gerçeği, engelli ve evde bakım maaşlarının osuruktan bahanelerle kesilmesi…

Daha sayayım mı?

Çarpmaz olur mu hocam elbette çarptı acelem var diye sadece bazılarını sıraladım. Ben zaten yukarıda belirttiklerime ilaveten senin yazdıklarının bir kısmını da listeye
alıyordum merak etme.

Tabii bunların hepsi bir sonuç. Akpnin yaptığı -istisnasız- her şey bizi buraya getirdi, ki bu en azından 15 senedir gün gibi ortadaydı… nas nas diye diye 400 milyar doları iç ettiler, kaln da işte ülkenin 500 milyar dolar boçlandırılması, 100 milyar dolar özelleştirmenin yenmesi, neredeyse boku bile ithal eder hale gelen bir devlet. Bundan sonrası da zaten düzelmez. Olan gelecek nesillere oldu. Ana-babalarının kindar bağnazlığı onları zengin Batı ile kıyaslandığında homo sapiens ile Neandertal kıyaslamasına çevirdi. Yapay zeka, iyi eğitim, milyarlarca dolarlık bilim yatırımları yapan batı, çok değil, otuz sene sonra bizim gibi ülkelerin halklarını ilkel insandan sayacak. Göreceğiz…

Hocam bu yazdıklarınızı bazı kelimeleri tıraşlayarak aynen aktaracağım. Hiç merak etmeyin.

Hastanelerde idealist meslegine onem vere ek doktor kalmadi
Ozele gidip ucretli muayeneyle is vorebiliyoruz
Bir sagir olarak en ucuzu 15 20 bin lira olan isitme cihazimi yenilerken buna 2bin lira verip katki yapiyoruz nanesi yemesinler
Onlardan onceki iktidarlar isitme cihazinin tama yakinini odedigini soyluyor buyuklerimiz
Yada ise alimlarda biz sagirlara biraz daha fazla kontenjan hakettivimjz ucretler verilsin bizxen sgk icin katki payi alinmasin
Biz bu katki paylarini kedimiz yatirim yapariz
Yarin emekli olun ca zaten verdigimiz primleri emekli maasi kendilerine yetmeyen gunumuzdeki analarimizin baalarimizin gibi az olacagini goruyoruz

Benim begen butonum kaybolmamis olsayxi yonecicilerimize begeni verecektim😂

Ömür boyı sürecek rahatsızlıklara süreli rapor veriyorlar. Rapor çilesi hiç bitmiyor

Beğeni düğmesi bende de yok. Sanırım kaldırmışlar veya sistem sıkıntılı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt