Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kas hastalığı ehliyet almama mani sayılır mı?

Fundam8285

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba kas hastasıyım ehliyet alabilir miyim alan arkadaşlar yazarsa sevinirim

Öncelikle geçmiş olsun engel durumunuz nedir hangi aşamada bende kas hastasıyım

Çok teşekkür ederim hepimize geçmiş olsun orta seviye diyebiliriz ne iyiyim ne de çok kötü.Sizin durumunuz nasıl tanınız ne

Miyopati kas hastalığım var 30 sene devamlı araç kullandım şehirlerarası yol yaptım kazaya karışmadım Ehliyet i yeni Ehliyet yapalım dedik Ehliyet elimizden gitti hastane dr ları kas hasta sı olduğum için izin vermedi itiraz ettim yine olmadı aracı mı sattım bu seferde 2024 sonuna kadar devlet kullanma hakkı verdi yeni araçta Ehliyet yenileyemediğim için araba alamadım anlayacağınız hem araba hem Ehliyet elden gitti

Benim %68 yani kısaca ehliyet alamayacam gibi görünüyor

Aslında h sınıfı alabilirsiniz ama bizim hastalıgımız ilerleyici olduğu için tek verilmeme sebebi olabilir

Rahatsız lık yüzdeleri önemli değil artık belli Rahatsız larda ehliyetiniz iptal oluyor yada kullanım süresi kısa olup yeniden dr a çıkma şartı konuyor

Evet arkadaşlar en son 12 yıl önce başvurmuştum 18 yaşındaydım olumsuz yanıt almıştım şimdi her şey çok değişmiş tekrar şansını denemek istedim bugün sağlık ocağından böyle bir kağıt aldım beni hastaneye sevk etti fakat burada hastane yazmıyor ben istediğim bir araştırma hastanesine gidebiliyor muyum bundan sonraki yapacağım süreci bana anlatabilecek olan var mı

@Fundam8285, Merhaba. Ben de myopati hastasıyım, %66 engel oranım var. B ehliyetimi engelli ehliyetine çevirdim. İki hafta önce ehliyetimi aldım.
Benim de sizin gibi çekincelerim vardı ehliyetim iptal olacak diye korkuyordum fakat sorun olmadı. Her sene kontrol şartı ile otomatik vites ve elden gaz fren tertibatlı olarak ehliyetim çıktı.

@zakzom, Herhangi bir devlet hastanesinin Sağlık Kurulu biriminden randevu alarak gidebilirsiniz.

@ergunnn . Aile hekimi uzmana yonlendirdikten sonra. Yonlendirdigi uzman hekim yada hekimlere mi randevu alıp gidilecek yoksa saglik kuruluna mi randevu alinip gidilecek.
Uzman hekim muayenesi gereklidir yazıyor. Saglik kurulu randevusu mu , yoksa yönlendirdiği Uzman hekimlere mi randevu alınır?

@tgc44,
Aile hekimine muayene olduktan sonra mhrs den istediğiniz hastanenin sağlık kurulundan randevu alabilirsiniz. Hastane sağlık kuruluna girdikten sonra il sağlık kurulundan size sms gelecek. Verdikleri günde ve saatte orda kısa bir görüşme sonrasında ertesi gün raporunuz çıkıyor. Bu raporla nüfus müdürlüğünden ehliyetinizi değiştirebilirsiniz.

@ergunnn anladım. Peki engel durumumuz ehliyet almaya mani degilse(yani araba kullanmakla alakalı bir engelli raporumuz yoksa) bu durumda saglik kuruluna mi yine randevu almalıyız. Yoksa aile hekiminin yonlendirdigi uzman hekime mi randevu almalıyız. Şöyle diyeyim kişinin engeli araç kullanmakla alakalı değilse aile hekimi uzmana yonlendirdiyse direk o uzman hekim surucu olur raporunu verebilir mi? Her engel durumu araba kullanmaya mani değil sonuçta. Yine de heyete mi girer kişi . yoksa sadece uzman hekimin vereceği rapor ile iş bitebilir mi?

@ergunnn hocam parantez içinde silah raporu var şoför raporu var ve bir de sürücü raporu var ben sürücü raporu olanı seçmem gerekiyor değil mi sağlık kurulunda

@tgc44,

Uzman hekimden randevu almak diye bir şey yok. Aile hekimine gideceksiniz, uzman görüşü istemezse zaten direkt normal ehliyet alabilirsiniz. Ama uzaman görüşü isterse sağlık kurulundan sürücü raporu almak için randevu alacaksınız.

@ergunnn cevap icin teşekkür ederim. Saglik kuruluna randevu aldıktan sonra hangi doktorlar geziliyor hocam. Aile hekimi hangi uzmanların görüşünü uygun gorduyse o doktorlar mi geziliyor sadece?

@tgc44,
Aile hekimi seçiyor hangi doktorların bakacağına. Bana kulak, göz, dahiliye, nöroloji ve fizik tedavi bölümlerini yazmıştı.

@samuray42,
il sağlıkta mı yoksa hastaneyi mi soruyorsunuz?

@ergunnn,

İl sağlıktaki muayeneyi. Bu sene benim 1 yıllık kontrolüm var eğer sadece otomatik ehliyet şeklinde alabilirsem ötv indiriminden yararlanacağım. Şuanki ehliyetimde sadece 1 yıl kontrol kodu var. Acaba nasıl sağlarım diye merak ettim ondan sordum.

@ergunnn hocam çok soru sordum ama kusura bakmayın. Peki aile hekimi sadece 1 doktora yonlendirdiyse yine de heyetten randevu alacağız doğru mu anladım. Orda kafam karıştı zaten benim. Tek doktora yonlendirdiyse yine de heyete girmeye gerek varmi diye. Sizi de meşgul ediyorum kusura bakmayin

@tgc44,

ilk başta devlet hastanesinde doktor muayene ediyor. O ya sürücü olabilir diyor ya da il sağlık kuruluna yönlendiriyor. Bir doktor olsa da işlemler bu şekilde devam ediyor.

@samuray42
@ergunnn
Peki son sorumda şu hocam. Engelli olmayan bir bireyi aile hekimi rahatsızlığından dolayı uzman hekime yonlendirdiyse o kişide mi saglik kuruluna randevu alacak. Yoksa bu prosedür sadece engeli olanlar icin mi geçerli hocam?

@samuray42 vermiyor hocam ya harfleri okurken anlık Bi yanlış okumada hemen göz doktoruna yönlendirdi arkadaşı.

İl sağlıkta hiç muayene etmediler. Sadece bi yürüdüm baştan başa. Yanımda araç kullabildiğimi göstercek şekilde video çekmiştim, onu gösterdim.
Sadece otomatik vitese yazarsa maliye sorun çıkarabiliyor gibi bir şey duydum ama emin değilim. Bu yüzden elden kontrollü gaz fren yazmalarını rica ettim ben.

Ben de debriyaja tam basamıyorum demeyi düşünüyorum. Ya da şehiriçi kullanımında çok yavaş vites değişikliği yapabiliyorum diyeceğim.

@ergunnn,
Ergün bey Engelli raporu ile engelli ehliyeti raporu farklı mı oluyor. Ben şimdi engelli ehliyeti için heyete girip rapor alırsam, mevcut olan engelli raporum pasif olur mu

@ergunnn Ehliyet raporların da yüzde yazmaz sürücü olup olamayacağın yazar eski rapor geçerlidir

Üst Alt