Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kaza sonrası Asliye hukuk Asliye ticaret mahkemesine devretti..?

gürselll

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Atkadaslar trafik tazminat davam bir senedir suruyor .mahkeme asliye ticaret mahkemesine gonderilmesi diyerek karar verdi bu nedemek

ücretsiz destek

Ücretsiz destek size bi sorum olacak yardimci olurmusunuz ..trafik kazasi tazminati asliye hukuk mahkemesi karar vermis bir sene sonunda asliye ticaret mahkemesine devir diye bu nedemek .yeniden basami donduk uzayacakmi

trafik kazalarında görevli mahkeme ticaret mahkemesidir.
davayı asliye hukukta açmışsanız, mahkeme görevsizlik kararı verir.
ama anladığım kadarıyla sizin dosyada görevsizlik değil, devir diye bir karar verilmiş, kararı buraya yüklerseniz daha net yorum yapabilirim.

ücretsiz destek
Mahkememiz dosyası her ne kadar 28/09/2021 tarihine atılı ise de HSK Genel Kurulunun 07/07/2021 tarihli ve 608 sayılı kararı ve usul ekonomisi gereğince tarafların yokluğundare'sen celse açıldı.
Açık yargılamaya devam olundu.
Dosya aslının Selçuk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığındanolduğu anlaşıldı.
Hakimler Savcılar Kurulu Genel Kurulunun 07/07/2021 tarihli ve 608 sayılı kararı ile Konya Asliye Ticaret Mahkemelerinin yargı çevresinin Konya ilinin mülki sınırları olarak belirlendiği ve kararın 01/09/2021 tarihinden itibaren uygulanmasına karar verildiği anlaşıldı.
Dosya incelendi. Araştırılması gereken başka bir husus kalmadığından açık yargılamaya son verildi.
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ : Gerekçesi gerekçeli kararda açıklanacağı üzere ;
1-Hakimler Savcılar Kurulu Genel Kurulunun 07/07/2021 tarihli ve 608 sayılı kararı ile Konya Asliye Ticaret Mahkemelerinin yargı çevresinin Konya ilinin mülki sınırları olarak belirlendiği ve işbu davanın da Asliye Ticaret Mahkemelerinin görev alanına giren ticari davalardan olduğu anlaşılmakla dosyanın Konya Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi'ne DEVRİNE VE GÖNDERİLMESİNE, aslinda bundan onceki mahkemede rapor gelince beklenmeksizin aktuer hesap bilirkisine gondermesine demisti.. raporum yeniden ameliyat oldugum icin daha henuz cikmadi.

Son düzenleme:
Avukatlar trafik kazasi davalarini asliye Hukuk mahkemesinde açıyor. Mahkeme dava sonuna doğru ya da dava devam ederken gorevsizlik verip hop topu asliye ticarete atıyor. Süreç uzadıkça uzuyor.
ücretsiz destek

Hocam neden avukatlar asliye Hukuk mahkemesinde dava açıyor? Neden asliye ticarette açmıyor. 50 den fazla dosya inceledim hepsi asliye Hukuk mahkemesinde açılmış sonra asliye ticarete dosya gönderilmiş.
Gorevsizlik ve devir arasında ne fark var?

Pa_Pi

Ama orda su dikkatimi cekti arastirilmasi gereken baska husus kalmadi diyor .basa donersek bu cok sacma olur birsene bosa gecmis demektir.madem ticarrt mahkemesine devretcekti bukadar mahkeme neden yapti .en basta devretseydi ..AKLIMDA DELI SORULAR

gürselll

Sana özel bir durum değil. Tüm avukatlar asliye Hukuk olarak dava açıyor. Sonra mahkeme görevsizlik yà da devir kararı ile dosyayi asliye ticarete atıyor. 50 dosya inceledim hepsi görevsizlik / devir nedeni ile asliye ticarette yenileme olarak tekrar açılmış.
Ücretsiz destek üyesi iyi bir avukat zamanı olursa bu konuyu bize anlatır.

gürselll

avukatınızın bir kusuru yok.
davanın açıldığı ilçe adliyesinde ticaret mahkemesi yokmuş, avuaktınız da haklı olarak asliye hukukta açmış davayı.
sonra HSK bir karar almış ve "bugüne kadar x ilçesindeki ticari davalara, ticaret mahkemesi olmadığı için asliye hukuk mahkemesi bakıyordu, bundan sonra bu davalara x ilçesinde bakılmasın, konya asliye ticaret mahkemesi baksın" demiş.
sizin dosyaya bakan mahkeme de mecburen dosyaları konya asliye ticarete devretmiş.

avukatınızın bir kusuru yok.
bu olay yüzünden davanız da fazla uzamaz, normalde biteceği tarihten belki birkaç ay daha uzun sürer, zaten rapor bekleniyormuş dosyada, o arada dosyanız farklı bir mahkemeye gidecek ve rapor geldikten sonra kaldığı yerden devam edecek.

ücretsiz destek

anladım cok teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için

ücretsiz destek sizin bilginize tekrar ihtiyacım oldu .. asliye ticaret mahkemeside tekrar aliye hukuka devretti. dava temmuzdan önce olduğu için ..şimdi asliye hukukta devammı edecek .yoksa istinafamı gidecek aralarındaki sorun .. ikinci sorumda ben kaza yaptığımda arkadaşımın arabasında yolcu idim. arkadaşım 130 promil alkollu idi kaza yaptığımızda .. yüzde yirmibeş kusurlu . karşı taraf yüzde yetmişbeş kusurlu ...alacağım tazminatttan indiim yapılırmı yaklaşık nekadar yapılır.. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

sizin bilginize tekrar ihtiyacım oldu .. asliye ticaret mahkemeside tekrar aliye hukuka devretti. dava temmuzdan önce olduğu için ..şimdi asliye hukukta devammı edecek .yoksa istinafamı gidecek aralarındaki sorun .. ikinci sorumda ben kaza yaptığımda arkadaşımın arabasında yolcu idim. arkadaşım 130 promil alkollu idi kaza yaptığımızda .. yüzde yirmibeş kusurlu . karşı taraf yüzde yetmişbeş kusurlu ...alacağım tazminatttan indiim yapılırmı yaklaşık nekadar yapılır.. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Kardeşim geçmiş olsun en başta sen davanı 2 sinin de sigortasına açtıysan şayet yüzde 25 arkadaşının sigortasından tazminat alırsın kalan 75 de size çarpan araçın sigortasından ve sakın arkadaşımın başı ağrır diye şikayetçi olmamazlık yapma

gürselll

asliye hukukla ticaret arasındaki olayı tam olarak anlamadığım için net bir şey söyleyemeyeceğim.
alkolle ilgili sorunuzu da daha kolay anlamanız için somutlaştırarak anlatıyorum..

her iki aracın sigorta şirketine de dava açtığınızı farzedelim.
ve diyelim ki sizin bu kaza nedeniyle uğradığınız zarar 400.000 TL
diğer araç %75 kusurlu olduğu için, onun sigortası size 300.000 TL ödeyecek.
arkadaşınız da %25 kusurlu olduğu için, arkadaşınızın sigortası da size 100.000 TL ödeyecekti.
ama şöyle bir şey var, arkadaşınız alkollüymüş ve siz de onun alkollü olduğunu bilerek bu araca binmişsiniz. bu durumda siz de arkadaşınızla birlikte müterafik kusurlusunuz. o halde arkadaşınızın sigortasından alacağınız tazminatta %20-25 civarında bir indirim yapılması gerkebilir.
yani karşı araçtan 300 bin lirayı yine alırsınız ama arkadaşınızn sigortasından size ödenecek olan tazminat 100 bin lira değil 75-80 bin lira olur.

arkadaşınızın sigortasından hiç indirimsiz bir şekilde 100 bin liranın tamamını alma ihtimaliniz de var ama o iş biraz zor, davanın en başında ona göre bir planlama yapılması, tüm iddia ve savunmaların o ihtimale göre yapılması gerekiyordu.

bu arada arkadaşınızın sigortası, size ödediği tazminatı arkadaşınızdan isteyecek ama arkadaşınızın o parayı ödemesine gerek yok, iş o aşamaya geldiğinde burdan yazarsanız arkadaşınızın yapması gerekenleri yazarım.

ücretsiz destek
peki son son bi sorum daha olacak . benim kaza tarihi 2020 . dava yaklaşık 2022 de sonuçlanacak ..hangi asgari ücretten hesaplayacaklar . aralarında cok fark var cünki

@ücretsiz destek

(bu arada arkadaşınızın sigortası, size ödediği tazminatı arkadaşınızdan isteyecek ama arkadaşınızın o parayı ödemesine gerek yok, iş o aşamaya geldiğinde burdan yazarsanız arkadaşınızın yapması gerekenleri yazarım.)
Trafik sigortası bildiğim kadarıyla 3 şekilde rücu ediyor

1- Yeterli ehliyeti yoksa
2- Alkollüyse
3- Kasten ve bilerek kaza yaptıysa

Arkadaşınıza rücu ederse ödemiyecek demişsiniz, arkadaşı alkollü çıkmış, nasıl ödemiyecek, lütfen bunu neye dayanarak dediniz, bilgilendirir misiniz

@ücretsiz destek
peki son son bi sorum daha olacak . benim kaza tarihi 2020 . dava yaklaşık 2022 de sonuçlanacak ..hangi asgari ücretten hesaplayacaklar . aralarında cok fark var cünki
Onun hesaplama şekli farklı, her sene artarak hesaplanıyor, yani senin bir kaybın olmuyor ve kaza tarihinden itibaren yasal faiziyle alıyorsun.

Aktüer raporu, karar tarihine mümkün olan en yakın tarihte alınır ve bilinmeyen dönemdeki tazminatın hesabı için rapor tarihindeki asgari ücret esas alınır. yani sizin dosyada 2022 asgari ücret esas alınacak.

yargıtayın o konuda yerleşmiş içtihatları var, sürücünün alkollü olması rücu için yeterli değildir, kazanın münhasıran alkol nedeniyle gerçekleşmiş olması gerekir. bu sorudaki olayda öyle bir durum yok yani kazanın münhasıran alkol etkisinde gerçekleştiğini söylemek mümkün değil burdaki olayda.

ücretsiz destek

bugün raporum geldi uyaptan gördüm % 47 sürekli iş göremezlik oran verilmiş adli tıptan.. bundan sonraki aşamalar nasıl oluyo uzunmu sürer . avukatım iki üç aya biter dedi.. sigorta şirketleri uzatmak isterlermi

bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil, ama 2-3 ayda biteceğini sanmıyorum. dosyada bugün karar verilse bile gerekçeli kararın yazılması en az 2-3 ay sürüyor zaten.
sakatlık raporuna karşı taraf itiraz etmezse, kusur durumu ve sizin aylık ücret konusunda bir ihtilaf yoksa dosya aktüer bilirkişiye gidecek, tazminat hesabı yapılacak, bilirkişi raporu taraflara tebliğ edilecek vs.
avukatınızın dediği gibi 2-3 ayda karara çıkabilir ama 7-8 ay da sürebilir, her iki sonuç da süpriz olmaz. sonrasında karşı tarafın istinaf ve temyize gitme ihtimali de var tabi, bu durumda sizin paranızı almanız 5 seneyi bulur.
siz 2-3 aya göre değil en kötü ihtimale göre planınızı yapın, daha erken gelirse zaten sorun değil.

ücretsiz destek

dün hesaplandı 800 bin gibi bir rakam çıktı 600 bı araca 200 bı araca. Size sorum şu dokuz gün sonra mahkeme var karar veririmi yoksa bı ileriye karar durusmaimi atar .. Birde tehiri icra kararını hangi hallerde çıkarırlar. Yani itiraz neye edilebilir. Bu yola çok basvurulurmu

rapor karşı tarafa tebliğ edildikten sonra 2 hafta itiraz için süreleri var. eğer rapor dün tebliğ edilmişse ve duruşmaya 9 gün kalmışsa bir duruşma daha uzar.
rapor usule uygunsa sonraki duruşmada karar çıkar ama hakim, karşı tarafın ya da sizin rapora itirazlarınızı haklı görürse ek rapor için tekrar bilirkişiye yollar dosyayı.

tehiri icra için özel bir hal yok, hemen her dosyada kararı temyiz edip tehiri icra kararı alıyor sigorta şirketleri.

ücretsiz destek
Ucretsiz destek sigorta sirketi istinafa gitmedi. Yedi gunluk itiraz sureside bugun bitti itiraz etmediler. Ben taeminatimi ne zaman alabilecegim ne zaman yatirirlar

Avukatın tazminatı iki hafta ya da iki ay içinde alır.

Pa_Pi
O nasil oluyo iki hafta yada iki ay.. Belirli bir gunu suresi yokmu bunun. Icra kesinlesme evragini gordum bugun kesinlesmis

Üst Alt