Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kekemelik problemi üzerine tecrübe paylaşımı..?

rematizma ve nevroloji sorunlardan da kaynaklaniyor.benim kardesim revmatizmadan oyleydi

Kekemelik tedavisi yalnızca konuşma terapistleri tarafından yapılması gereken bilimsel program içerikli tekniklerin kullanılmasını gerektiren bir akıcı konuşma bozukluğudur ve kesinlikle bir hastalık değildir !

Kekemelik yanlış konuşma alışkanlığı olarak şekillenmiş bir durumdur ancak şekillendirilmiş yenibir konuşma alışkanlığı kazandırılarak kesin olarak geçebilen bir sorundur özellikle heyecanlandığında kişiye sorun olan bir yapısı vardır.
Van Riper tekniği ( midvas - shaping) ile % 100 bu sorundan kurtulabilirsiniz - kademesiz sistemli yapısal konuşma yöntemi de bu sorundan kurtulmanız için kullanılabilen yöntemlerdendir.

bende kekemeyim 4-5 yıldır araştırma yapıyorum çoğu tedavi merkezine gittim
çoğu kanserin bile tedavisi varken kekemeliğin %100 tedavisi yoktur ama şiddeti azaltılabilir diye düşünüyorum

[FONT=verdana]Arkadaşlar ben bu konuda bilgi açısından tecrübeli olduğumu düşünüyorum. [/FONT][FONT=verdana]Peki neden böyle düşünüyorum, yediğim kazıklar çok fazla, tecrübe yenilen kazıkların bileşkesidir. Size tecrübelerimi yazacağım. Benim yanlışlarıma düşmeden kekemelikten kurtulabilirsiniz, hep umudunuz hem paranız ziyan olmaz.[/FONT]

[FONT=verdana]Öncelikle [/FONT]kesinlikle[FONT=verdana] 10 günde kekemeliğe son, 15 günde kekemeliğe son gibi kurumlardan uzak duruyoruz. Onlara gittim, gidenler de bilir. "Eğitimci" ünvanı ile o kurumlarda çalışan insanlar aslında 1-2 ay bu işin eğitimini alıp kurum açma sertifikası alıyorlar. Bu kurumlar tek amacı para kazanmak, sizi de müşteri olarak görüyorlar.[/FONT]

[FONT=verdana]İkincisi, içerisinde konuşma terapisti bulunmayan, psikologlarla eğitim vermeye çalışan rehabilitasyon merkezleri de daha kötüsü hiç bir eğitime sahip değillerdir. Onlar da bu konuyla ilgili üniversitede eğitimi görmüyorlar.
[/FONT]

Üçüncü olarak komşu teyze önerileri, kocakarı ilaçlarından uzak durun, bunlar da bilimsellikten tamamen uzak metotlardır. Mesela: bülbül suyundan içmek, dil bağı kesilmesi
(Halk arasında dil bağı olarak bilinen frenulum kısalığı; dilin alt kısmında görülen yumuşak dokunun olması gerektiğinden daha kısa olmasıdır.Yanlış bir inanışla çoğu zaman çocuklarda görülen konuşma gecikmesinin nedeni olarak adlandırılır. Bu bağı kesmek aksine zararlı sonuçlar doğurabilir.)

[FONT=verdana]Ve işte ne yapmalı; en sağlıklı, en bilimsel çözüm "konuşma terapisti" gibi duruyor.Yeni yeni ülkemizde mezunlar veren bir dal var. İlk olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde bu bölüm çıktı, yeni de Hacettepe Üniversitesi'nde de bu bölüme alım başladı. Toplam 2 üniversite ve günümüzde 300'e yakın mezun var. Bu yüzden çok fazla bulamazsınız. Ama büyükşehirlerde yine internetten rahat bulabilirsiniz. [/FONT]

[SIZE=4][FONT=verdana]Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Songül AKSOY'un sitesinde bulduğum yöntemi:[/FONT]
[/SIZE]

Kekemelik[FONT=verdana](Akıcı Konuşma Bozukluğu) Tedavisi[/FONT]

[FONT=verdana]Kekelemek konuşma üzerinde sahip olduğuz kontrolün kaybıdır ve çok kompleks bir problemdir.[/FONT]
Kekemelik[FONT=verdana] şikayeti yaşayan kişilerin, uzun yıllar çaresizlik içerisinde ve bir türlü iyileşmemenin verdiği psikolojik bunalımlarının bilincinde olarak, bu problemle daha etkili bir şekilde çözebilmek için, daha doğru adımlar atmayı ve sistemli çalışmayı içeren, çeşitli çalışma yöntemlerinin avantajlarını kullanıp dezavantajlarına kompanse eden bir konsept geliştirdik. Mevcut terapi yöntemlerinde:[/FONT]
[FONT=verdana]1. Nefes terapisi ya da diyafram solunumu: bu yöntemle hızlı elde edilen sonuçlar maalesef her zaman kalıcı olmuyor.[/FONT]
[FONT=verdana]2. Psikolojik tedaviler: bu yöntemde tek başına yeterli olamıyor, çünkü [/FONT]kekemelik[FONT=verdana] yaygın olarak bilinenin aksine sadece psikolojik bir sorun değildir, daha kapsamlı olarak ele alınması gereken bir konuşma bozukluğudur.[/FONT]
[FONT=verdana]3. Yoga ve meditasyon: bu teknikler ile elde edilen sonuçlar, [/FONT]stres[FONT=verdana] yaratan ortamlarda kekelemeyi engelleyememektedir.[/FONT]
[FONT=verdana]4. [/FONT]Hipnoz[FONT=verdana] terapisi: genellikle başlangıçta etkisini gösterse bile, özellikle stresin artması ile kalıcı tedavi yöntemi olarak etki gösterememektedir.[/FONT]
[FONT=verdana]5. Ritim yöntemi: terapide başarı oranı yüksek olmakla birlikte, günlük yaşama aktarmakta güçlükler yaşanmaktadır.[/FONT]
[FONT=verdana]6. Yavaşlatılmış konuşma: ritim yöntemi gibi terapide [/FONT]Başarı[FONT=verdana]sı çok yüksektir ve günlük yaşama aktarmakta güçlükler yaşanmaktadır.[/FONT]
[FONT=verdana]7. Sus terapisi : Terapi seansı dışına çıkarılması çok zor bir yöntemdir. Alışkınlıkları yasaklayarak onları değiştirmek sadece kısa vadeli etki göstermektedir.[/FONT]
[FONT=verdana]Terapi ortamında yapılan çalışmalar çok kısa sürede etki gösterse bile, [/FONT]kekemelik[FONT=verdana] bütün olarak kısa sürede tamamıyla çözülebilmesi zor bir konuşma bozukluğudur. Öğretilen yöntemlerin büyük bir çabayla ve sabırla çalışılması gerekir. Terapi süreci, tamamen kişinin terapide öğrendiklerini günlük yaşama ne kadar oranda kalıcı bir şekilde aktarabildiğine bağlıdır.[/FONT]
[FONT=verdana]Kişiler için yılların verdiği konuşma alışkanlıkları yanlış duruş, yanlış solunum, kendilerinin geliştirdiği yanlış kompanse etmeye yönelik hareketler, terapide öğrenilen tekniklerin günlük yaşantıya aktarılması güçleştirmektedir. Bunun için bu tekniklerin kişi tarafından içselleştirilmesi gerekmektedir.[/FONT]
[FONT=verdana]Bizim konseptimiz:[/FONT]
[FONT=verdana]Mevcut terapi yöntemlerinin avantajlarını birleştirerek, grup ve bireysel ortamlarda daha yoğunlaştırılmış çalışmalarla, etkili kalıcı ve günlük yaşama aktarılabilir şekilde geliştirilmiştir. 7 günlük yoğun terapi sürecinde Dil ve Konuşma Terapisti, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı, Fizyoterapist ve Psikolog eşliğinde gereken teknikleri öğretilip benimsetilir, kişisel korkular ve endişelerle yüzleştirilir ve böylece problemin özüne inip kalıcı sonuçlar elde edilir.[/FONT]
[FONT=verdana]Yanlız bırakmıyoruz![/FONT]
[FONT=verdana]Terapi süreci tamamlandıktan sonrada düzenli grup toplantılarıyla (istek üzerine bireysel seanslarla bilgilerinizin tazelenmesi) deneyimlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmak için tekrar bir araya geliyoruz.[/FONT]

[SIZE=4]Konuşma Terapistleriyle uygulanan kontrollü konuşma altın kuralları:[/SIZE]
1. kural
[FONT=Verdana]Yavaş[/FONT]

[FONT=Verdana]2.kural[/FONT]
[FONT=Verdana]nefes kontrolü[/FONT]

3.kural
yorulmuş gibi

4.kural

yumuşak başlangıç

Bu kurallar ışığında çeşitli ödevler verilerek terapist takipli bir sistem uyguluyorlar. Başlarda belli sayılarda tek kelime yazıp terapist takipli okuma, sonra ev ödevleri, iki sözcüklü kelimeler, iki sözcüklü cümleler, üç sözcüklü cümleler, paragraf okumaları, hikaye okumaları şeklinde. Eş zamanlı olarak da okumada edinilen kazanımlar konuşmaya aktarılıyor.

B​

andante;

merhaba bende kekemeyim ve çok uğrasmama rağmen yeerli düzeyde düzeltemedim, özellikle de nefes kullanmada büyük sıkıntı yasıyorum. tecrübelerinizi paylasırsanız cok seviniirm, facebookda fatih kaçan, cep num ise 5076657413

Sevgili fairplay e teşekkürler... Bu konuyu açalı 7 sene olmuş ben hala bir arpa boyu yol ilerleyemedim.... Ancak ilk heceyi uzatarak konuşmaya başlıycam... Eğer 6 ay bu şekilde kekelemeden konuşursam belki de kekelemeyi unuturum... Umudum bu yönde.... Ama aşmam gereken bir duvar var ki o da bu şekilde her kelimenin ilk hecesini uzatarak konuşmayı her yerde ve herkes önünde yapabilmek...Gelişmeleri buradan yazıcam

Bugün yeni teknikle illk telefon konuşmamı yaptım.... Kendime objektif olarak 10 üzerinden 9 verdim.... Bugun ailem haricinde başka insanlarla da diyaloğum olacak... Onların yanında nasıl olacağını da size yazıcam

Sanırım başarıyorum artık

Merhaba Arkadaşlar;
Eğitimimize katılmış olan bir öğrencimizin ilk ve son durumunu paylaşıyorum.

Eğitimden Önce 28 Yıl boyunca böyle konuşuyordu.

Ve eğitimden sonra bir TV Haber programında röportaj yaptı.

Kesinlikle kekemelik probleminin çok fazla büyütülmemesinden yanayım.

İnsan inanırsa ve kaliteli bir eğitimle gerçekten bu işi başarıyor.

Aşağıda size örnek veriyorum.İzleyin Lütfen

Katılımcının İlk Hali

Katılımcının Eğitim Sonrası Bir Haber Programında Röportajı
https://www.facebook.com/photo.php?v=10152157281063158

Hem konuşmadaki,hem de kişinin özgüvenindeki farkı siz değerlendirin lütfen..

Bilgi İçin : 0536 769 21 56

Sevgili arkadaşlar kekemelik konusunda Uzman psikolog Hayrettin şahin beyin "kekemelik ve 5 boyut terapisi" adlı kitabı süper.Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.Kendisi beni tedavi eden hocadır. Türkiye'nin en iyi kekemelik uzmanıdır.Kitabını okuyunca sizde aynı kanıya varacaksınız.Ben 10 sene çektim kekemeliği.Şimdi harikayım.TAVSİYE EDİYORUM. Hocanın sitesi alfa psikolojik hizmetler merkezi gaziantep tir. Oradan kendisine ulaşabilirsiniz. hocanın telefonu:0532 650 56 41

Kekemelik nedir?

Kekemelik konuşma anında yanlış nefes alımından dolayı boğazda blok oluşması sonuncunda meydana gelen takılmalar, tutulmalar, teklemeler şeklinde oluşan bir konuşma bozukluğudur. Kekemeliğin 5 alt boyutu vardır. Bu alt boyutları daha sonra çok detaylı anlatacağım ama burada kısaca yine bahsedeceğim. Kekemelik tek yönlü bir sorun değildir. Sadece bir yöntemle kekemeliği tedavi edemezsiniz. Şimdi bu alt boyutları kısaca anlatayım.
1- Düşünce boyutu: Hiçbir kekeme evde tek başına, kendi kendine konuşurken kekelemez. Ama aynı kekeme topluluk önüne çıktığında pe…pe…pe….pe konuşamaz. Neden acaba? Hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi kekeme evde tek başına kendi kendine konuştuğunda onu denetleyen ve gözetleyen birisi yok. Bundan dolayı kekeme sosyal baskı hissetmez. Ama topluluk önünde konuşacağı zaman sosyal baskı hisseder. Bu baskıyı hissettiği andan itibaren de bilincine hemen negatif düşünceler gelmeye başlar. “Kekeleyeceğim… Bana gülecekler… Rezil olacağım. Benimle alay edecekler” gibi düşünür. Negatif düşünce = Negatif davranıştır. Böyle düşünen birisi kesin kekeler. Adam bana geliyor. Asansörde kendi kendine konuşuyor, sorun yok. Bir dakika sonra benim karşıma geliyor. Bu sefer dut yemiş bülbül gibi tık yok. Konuşamıyor. Yahu aynı dil, aynı çene, aynı kafa, aynı biyoloji, aynı anatomi… Ne oldu da bu adam bir dakika sonra konuşamadı? Olan şey bilince negatif düşüncenin gelmesidir. O zaman bu negatif düşünceyi nasıl ortadan kaldıracağız? Bunun teknikleri nelerdir? Bu konuya odaklanacağız.
2- Nefes boyutu: Kekemelerin nefes alış veriş ritimleri bozuktur. Her kekeme nefesini göğüsten alır. Bu göğüs nefesi zararlı ve yetersiz bir nefestir. Hiçbir kekeme şarkı türkü söylerken kekelemez. Ama heyecanlandığı zaman konuşamaz. İlginç değil mi? Bunu sebebi kekemelerin nefes alış veriş ritimlerinin bozuk olmasıdır. Şarkı türküde nefesini alır, sesini inceltir, kalınlaştırır. Sorun yaşamaz. Ama heyecan anında hemen kilitlenir. Bunun için kekemelerin düzenli bir nefes terapisine katılması gerekir. Arabanın benzini olmazsa araba gitmez. Kekeme nefesi düzenli alamazsa konuşamaz. Nefes terapileri ile bu sorunu da ortadan kaldırıyoruz.
3- Hız boyutu: Yapılan nörolojik araştırmalar kekemelerin beyninin hızlı çalıştığını göstermiş. Normal insanlarda düşence hızı ile konuşma hızı paralel gidiyor. Konuşuyorum, anlatıyorum.
------------------à Düşünme hızı
------------------à Konuşma hızı
Yukarıdaki tablo normal insanların düşünme ve konuşma hızını gösteriyor. İkisi de eşit…
-------------------------------------à Düşünme hızı
-------------à Konuşma hızı
Yukarıdaki tabloda kekemelerin düşünme ve konuşma hızını gösteriyor. Dikkat ederseniz düşünme hızının önde olduğunuz göreceksiniz. Yani bu iki hız paralel değil. Ben kekeme değilim. Benim konuşma hızımla düşünme hızım paralel. Örneğin ben bir saniyede 5 kelime düşünüyorum. Bu 5 kelimeden birisini alıp cümlede kullanıyorum. Ama kekeme bir saniyede 25 kelime düşünüyor. Çünkü düşünce hızı çok yüksek… Bu 25 kelimeden birisini seçecek ve cümle içinde kullanacak. Bu sırada bocalıyor. Şey… yani… mesela… ha… hı… gibi asalak sesleri çok kullanırlar. Kekemelerde de düşünme hızı ile konuşma hızının paralel hale getirilmesi gerekir. İşte bunun tekniklerini öğreneceksiniz.

4- Duygusal boşalım: Aşırı sıkıntı, stres, kaygı, korku kekemeliği artırır. Kekemeler mutlu ve huzurlu olduklarında rahat konuşurlar. Ama gergin oldukları dönemde kekemelik artar. Şimdi daraldığınızda, bunaldığınızda, korktuğunuzda anneniz, babanız ne der? “Evladım korkma! Korkacak ne var? Hadi git konuş. O da senin gibi bir insan” Söylenen bütün bu sözler nasihattir. Hiçbir faydası olmaz kekemeye. Ama biz psikolog olarak nasihat etmeyiz. Her şeyin bir tekniği vardır. Biz teknik öğretiriz. “Ahmet’ciğim” “Efendim Hocam” “Hocanın karşısında konuşurken korkuyor musun?” “Evet hocam” “O zaman al sana teknik. Bu tekniği uygula” deriz. Bizi diğer insanlardan ayıran en önemli şey teknik öğretmemizdir. Yüzmenin bir tekniği var, değil mi? Şimdi adam suya düşmüş. Su yutuyor, boğuluyor. Normal vatandaş derki “Kardeşim yüzde gel. Hadi kulaç at” Yahu adam yüzmeyi bilse zaten yüzecek. Ama bilmiyor. Biz adama önce yüzmenin tekniğini anlatırız. Biz kişilerin kekemeliğini çözerken kendisine teknik öğretiyoruz. Yoksa “güzel konuş, takılma, heyecanlanma” dememizin bir anlamı yoktur. İşin ehli olmayan kişiler nasihat ederler. “Ayşe topluluk önünde konuşurken heyecanlanıyor musun?” “Evet hocam” “Al sana teknik… Uygula” deriz. Ayşe tekniği uygular ve iki dakika sonra heyecanı kaybolur. İşte korkuyorsunuz, bastırılmış duygularınız var. Bütün bu duyguları “duygusal boşalım teknikleri” ile boşaltıyoruz. Boşaltılmayan duygular sizi her zaman gerer. Topluluk önünde konuşma korkusu, alay edilme korkusu, telefonla konuşma korkusu gibi korkularınızı boşaltmanız gerekli… “Korkunun üzerine git… Korkma” demek olmaz. Bütün bunlar eskiden kalma, basit ve yanlış yönlendirmelerdir. Muhakkak duygusal boşalım tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Size bu tekniklerden bazılarını bu kitapta öğretiyoruz.
5- Travmatik olaylar: Her insanın hayatını geçmişte yaşamış olduğu acı veren, üzüntülü, stresli travmatik olaylar etkiler. Bilinçaltı her şeyi kaydediyor. Mutlak unutma yok. İlk defa nasıl kekeme oldunuz? Sınıfta konuşurken kekelediniz ve size güldüler. Bir marketten alış veriş yaptınız. Para verirken takıldınız, size güldüler. Bütün bunları bilinçaltı kaydediyor, kodluyor. Kodlanan bu veriler hayatınızın her aşamasında sizi yönlendiriyor. Sınıf ortamına benzer bir yere girdiğinizde bilinçaltı hemen ilk olumsuz anınıza gidiyor. “Sen 7 yaşında sınıfta sorun yaşamıştın. Sana gülmüşlerdi. Bak burası da oraya benziyor. Aynı şeyleri burada da yaşayacaksın. Hadi hemen buradan uzaklaş” diyor. Siz durduğunuz yerde geriliyorsunuz, daralıyorsunuz, heyecanlanıyorsunuz. Oradan çıkmak istiyorsunuz. Tabi bu psikolojik ve fizyolojik gerginlik sizin kekelemenize yol açıyor. İşte biz ilk olaylara hipnozla format atıyoruz. İlk olayları siliyoruz. Bu işlemi yapmazsanız bilinçaltı sizi her zaman ilk olaya göre yönlendirir. Hipnoz uygulamaları onun için önemlidir. Uzman Psikolog Hayrettin ŞAHİN’in sitesinden alınmıştır. İletişim bilgileri:0532 650 56 41 web site: alfa psikolojik hizmetler merkezi gaziantep
Not: Kekemelik tedavisi ile uğraşan kişilerin psikolog, psikiyatrist olması gerekir. Günümüzde merdiven altı kekemelik merkezleri çoğaldı. Kimi emekli öğretmen, kimi lise mezunu, kimi ise yüksek okul mezunu kişilerin açtığı merkezler size faydadan daha çok zarar verirler.

Kekemelik Sorunu :(

arkdaşlar ben 17 yaşındayım . uzun zamandır kekemelik sorunu çekiyorum . bunun çok fazla oldugunu düşünmüyorum ama kitapı sesli okuyunca çok fazla takıldıgımı gördüm . asosyal yapıyor bu beni sınıfta birşey söylemek konuşmak istemiyorum . kendime güvenmiyorum her alanda başarısız hissediyorum kendimi . tek dostum bilgisayarım gibi hissediyorum . bu sorunu yenmek için kekemelik tedavi eden yerlere gitmek istiyorum aileme bu konuyu bikaç kere açtım fakat benimle ilgilenmediler . babama beni bu yerlere yazdır dedim kendin git yzıl dedi . anneme dedigimde babama söylemiyor bunu sanırım . ben kendimi çok kötü hissediyorum arkadaslar arkadaslarımla konusurken cok sey söylemek istesemde sadece söyleyebildiklerimi söylemeyi onun dışındaki konularda genelde sessiz kalmayı tercih ediyorum . aklımda sürekli düşünceler var . mesela birşety söyleyim sınıfta 1 derste konu anlatmamız lazım 1.dönem ben slayt hazırladım 2 satırı okumaktansa bu bana daha kolay geliyor ama bu dönem okumak zorundayım ve sürekli bunu düşünüyorum o günün gelmesini istemiyorum normal insanların bu aklına bile gelmez 2 dk okuyup geçerler . ama ben öyle düşünemiyorum . yapmak istedigim çok şey var yapamıyorum . markete gidip 2 ekmek diyemiyorum arkadaşlar . çok zor bir durum . Sesli kitap okumanın faydalı oldugunu gördüm ama okurken çok kekeliyorum ve daha fazla kekelerim diye okumak istemiyorum . hiç kız arkadasım olmadı . ben bu sorunların artık üstesinden gelmek istiyorum egitimde sosyal hayattan her türlü bela . nasıl çözerim benim gibi olan varmı ve kekemelik kursu işe yarıyormu fiyatı ne kadar ?

Selamin aleykum arkadaşlar. Ben dört yasindan on yedi on sekiz yasina kadar çok agir kekemelik yasamis biriyim. Hatta tam iyilesmem yirmi uç yasini buldu. Su anda çok şükür geçti ve Türkçe öğretmeni oldum. Benim için imkansiz olan oldu. Hicbir tedavi de görmedim. İs bizde bitiyor arkadaşlar. Kendimize guvenelim ve ne olursa olsun konusalim. Kesinlikle bizim cumlelerimize müdahale edilmesine izin vermeyelim. Daima neşeli olalimm. Bunları hava olsun diye söylemiyorum. Bu isi basarmia biri olarak söylüyorum.

kardeşim 3 saniye burundan nefes alıp 7 saniyede ver. Balon şişir. Kitap oku. Sosyal yerlere git tanımadıgın birisiyle zorlandıgın kelimeleri ağır dikkatlice konusmaya calıs nasıl olsa tanımıyor kekelesende seni piskolojk olarak etkilemez ;) kitap oku noktalama işaretlerine dikkat ederek nefesi kontrol ederek. Bende de var kekemelik nefes egzersisi faydasını göreceksin. Allah hepimize şifa versin :)

Her hangi bir tıp fakültesinde tedavi olan var mı ? Özel kuruluşların önceliği para kazanmak olduğu için senin umutların la ilgilenmiyorlar. Ben birini denedim hiç bir faydasını görmedim. Cerrahpaşa tıp fakültesinde varmış herhalde oraya giden var mı ?

Kekemeliğin 5 boyutu adlı kitabı aldım ama içinde tekniğin T si bile yok arkadaşlar.. Youtube da o kadar yabancı insan ingilizce ve diğer dillerde texrübe ve teknik paylaşmış olmasına rağmen biz türklet sadece para kazanma amacında olduğundan teknik değil sadece reklam yapıyorlar. HERKES İKİ YÜZLÜ !! Ben nacizane kendi yazdıklarımı sizinle paylaşıcam ;1- Kekeleyeceğim dersen kekelersin,kekeleyeceğini düşünme.2- Nasıl konuşacağını değil ne konuşacağını düşün.3- Nefessiz kalma, nefes al ve nefes vermeye başlarken konuşmaya başla.4- Dudaklarını ve kendini sıkma kasma.5- Stresli ve üzüntülü durumlarda rahat olmaya ekstra özen göster.6- Arada bir "ba ba ba be be ebe te ta tö tü" vs heceler tekrarla ve prova yap.7- Bazen kendi kendine oyun amacıyla takılma yaşa.8- Uzun süreden beri sahip olduğun kekeleme alışkanlığından ötürü en ufak unutma durumunda bilinçaltın sebebiyle hemen kekelersin başa dönersin. Çok dikkat et. Kendini çok çok fazla kontrol et, kendini salma.9- Kekelemediğin her saat, her gün daha da alışacaksın. Kendini tebrik et. 10- Kekelemeyerek konuştuğunda yaşayacağın mutluluğu ve elde edeceğin kazanımları düşünerek motive ol.11- Konuşmaya her zaman istekli ol ama abartma yani her fırsatta konuşmaya kalkarsan kendi kendine moralin bozulabilir. Doğal zamanlamayı bekle. Doğal bir anda konuşursan zaten gerisi gelecektir. Mesela biri sana soru sorduğunda ya da telefonda. Yani doğaçlama.12- Zorlandığın bazı sesler ve kelimeleri, önlerine ekler ekleyerek söyle. Bu sayede o kelimelere karşı önyargın kaybolmaya başlar.13- Stresli bir anında, "ben bunu nasıl veya hangi kelimelerle anlatırım" düşüncesine kapılma.14- Rahatlama sağlayana kadar ilk sesleri uzatarak konuş. Belli bir süre sonra yavaş yavaş normale dön. Bu sana özgüven sağlayacak, her durumda konuşabileceğine inanmanı sağlayacaktır.

R harflerini soyleyemeyenler icin de oneriniz ayni mi gokhan bey

Kekemelik ile başetmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle selamlar. Başlıktanda anlaşıldığı gibi bu pskolojik sorun başıma dert oldu :( kontrol halindeyken kendimi toparlıyorum ancak patronum ve iş hayatındaki alışık olduğum insanşar karşısında çok ezik duruma düşürüyor beni. Bir kızla veya konuşmam gereken biriyle iletişim içindeyken çok iyi konuşuyorum. Ama bu takılmalar yada daha açıkcası bir ürün kodunu söylerken yada bir açıklama yapmam gerektiğinde gerçekten çok zorlanıyorum. Kitap gazete gibi bir yerden bir şey okuduğumda harika konuşuyorum. İnsanlar nelerle cebelleşiyor senin ki de sorunmu diceksiniz. Emin olun sakatlıktan veya körlükten daha aşşalayıcı bir durum. Sizinle paylaşmam gerektî. Yoksa içimde doluyor daha çok üzülüyorum. Fiziki manada çok etkili bi görüntüm var. Allaha şükür verdikleriyle çok kaliteli bi yaşam sürmekteyim. Lakin kendini teleffuz edemedikten sonra pek bi yararlı yanı yok. Kursa gittim saçma sapan susma dönemleri, insanlarla robot gibi konuşmayı öğrettiler. Sigaranın kekemeliğe bi yararı veyaz zararı varmı :( lakin bırakamadım. Bunu etkili bi şekilde öğrenmem gerek :( anca bu şekilde yenerim. Kitap okuyorum sesli sesli her gece duamıda ediyorum. Bu dediklerimde takılmam olmuyor. Ne yapmam gerektiğîni sizlerden öğrenmek daha yardımcı olur bana...

bende kekemelik kursuna gittim ilk başlarda iyiydi uuuzatarak kooonuşuyordum ama bir süre sonra verilen ödevlere egzersizlere çalışmama rağmen geriye tepti ve bunun geriye tepmesi dahada yıkıcı oldu bence bunun tek çaresi insanın kendi ile barışık olması susma dönemi uuuuzatarak konuşma falan boş

Evet. 1 yıldır stres kontrolü yapıyorum. Ölcez allahım benim yanımda diyerek kimse karşısında strese girmemeyi başarabiliyorum. Kendisiyle barışık olup özgüven kazanmak gerek bu konuda. Sigaranın zararı çok varmı onu merak ediyorum ben.

Merhaba...

Kekemeliğin fiziksel bir sorundan kaynaklanmadığı sürece, bilinçaltı kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.

Bilinçaltı çalışmalar konusunda bilgi almak isteyen ve
Bu konuda yardım talep eden arkadaşlar var ise bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirler.
Yardım talep eden arkadaşlarım ;
1- cep telefonunuzun ses kayıt özelliği olması yeterlidir.
2- kekemeliğiniz ne zaman ve nasıl başladı.
özel mesajla iletirseniz yardımcı olabilirim...

Tamamen kendi görüşlerim ve kendi tekniğimdir.

1- Kekemeliğin farkına varılması ve benimsenmesi.
2- Konuşma sorununun çözülmesi yönünde karar alınması
3- Genel Konuşma sırasında hangi durum ve düşüncelere sahip olunduğunun farkına varılması
4- Takılmanın yaşanmasına sebep olan anlık duygu ve düşünceleri belirleme.
5- Self terapiye başlama zamanı belirleme, hatırlatıcı yaratma.
6- Duygu durum kontrolünü yapılandırma ve Konuşma sırasında bunu uygulama – kontrollü yaşama
7- Gerektiği durumlarda akıcılık kesilmesine neden olacak sesleri çıkartırken yumuşak telaffuz etme. Örneğin tabak yerine thabak , paket yerine phaket Müsade yerine Vmüsade , Murat yerine Vmurat.. Sekonder yerine Hsekonder vb. Thepki.. thrafik
8- Yukarıda bahsi geçen flow teknik in kullanılmasının , konuşmada kaydadeğer herhangi bir ses değişikliğine yol açmadığının farkına varılması ve ikna olunması.
9- Motivasyon ve konuşma isteğinin yaratılması ve sürdürülebilirliği.
10- Gerektiğinde Teknik kullanılarak sağlanan akıcılıkla gurur duyarak bunu devam ettirmek suretiyle bilinçaltına yerleştirmek.
11- Konuşmaya başlamadan hangi kelimeyle başlamak , hangi kelimeleri kullanacağını seçmek gibi düşünceleri silmek.
12- Tehlikeli düşüncelerden en önemlisi olan “kekeleyebilirim” düşüncesini ; sağlanan akıcılık ile bastırmak ve yok etmek. –
13- Nasıl akıcılık sağlanacağını biliyorsun. Ttekniği kullanırsan ve olumsuz düşünce ve şüpheleri zihninden uzaklaştırırsan akıcılık sağlayacaksın bu kesin ,çünkü daha önce yaptın. Düşüncesini hep hakim kılmak.
14- Muhatabının gözünün içine bakmalısın, seni dinlemek zorunda acele etmene gerek yok. Seni yargılamayacak. Kekelesen dahi ki kekelemeyeceksin çünkü teknik var ; sana gülmeyecek, senin bir eksiğin varmış gibi davranmayacak.
15- Düşünce.... Sadece ama sadece düşünceler seni kötüleştirendir... Dolayısıyla başarının anahtarı da yine olumlu düşünce ve tekniktir.. Tıpkı formulünü bildiğin bir problemin çözümü gibi.. Formulü bilmiyorsan, yapamam diye korkabilirsin evet.. Oysa ki formulü biliyoruz..
a- Teknik
b- Olumlu duygu düşünce ve moıtivasyon

Ya arkadaslar sene 2015 halen cozulmedi mi bu sorun yardimci olacak biri war mi bana

14 günde verilen eğitimin hiç bir faydası yoktur sadece para tuzağıdır ben belediyenin eğitim verdiği yere gittim ücretsizdi bir süre sonra geri tepmeye başlıyor

Ne 14 gunu ya
Arkadaslar telkin cd si olan war mi bana yollayabilecek biri

mhb

bende hafif şiddetli kekemelik var heyecanlandığım zaman ortaya çıkıyor bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

Arkadaşlar merhaba.28 yaşındayım ve kendimi bildim bileli kekemelik sorunu yaşıyorum.Herkeste olduğu gibi benim de sosyal hayatımı,özel hayatımı bütünüyle etkiledi bu problem.Denemediğim yöntem,teknik metot kalmadı.Umutsuz bir zamanımda internette konuyla ilgili araştırma yaparken Ankara Kekemelodi Konuşma merkezine ulaştım.Açık söyleyim başta güvenmedim çünkü her yolu denemiştim.Fakat bunu da denemedim dememek için gittim inanılmaz keyifli ve güzel bir eğitim ortamında çalıştım ve sonuç aldım şu anda özgür bir şekilde konuşabiliyorum.Biliyorum siz de benim gibi önyargılsınız.Ama en azından gidip bir görün ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.Ben bu sorunu yendim umarım sizlerde başarırsınız.

fairplay kardeşim genelde internette bütün kekemelik veya konuşma terapisti uzmanları veya bu işi yapan kurumlar hep aynı yazıları kopyala yapıştır sitelerinde paylaşıyor bizler bu olayı bizzat yaşayan insanlarız onlar sadece bu olayın eğitimini alıyor
Ben Ankarada yaşıyorum ankarada 4 yere gittim onlarda konuşma terapistiyim dediler kitap okutma , bilgisayar ortamda tekerleme vs.
sınıftaki arkadaşlarla sohbet etme , fıkra veya herkez her hafta bi konuyu araştırıp öğrenip gelip anlatıyordu ağız hareketleri harflerin söylenişi gibi yöntemleri vardı 5 ay gittim ben yaşım 28 korkuyla başladı 3 4 yaşlarında çoğu kekeme gibi solağım :D
Grafik tasarım mezunuyum işimde aslında pek konuşmam gerekmiyor ama benim çalıştığım yerler genelde fazla konuşturuyordu kelime çıkmayınca insan biraz utanıyor yani :)
ben 1500 tl para ödedim kursların her birine gnde zaten 20 sayfa kitap okuyan bir bayanım 6 7 yıldır sürekli kitap okurum gözlerimde zaten keratokonus varmış bazen bulanık görüyorum onuda halletmem lazım bugünlerde fazla yoruluyoruz günde 10 sayfa anca bitirebiliyorum bu kurslarda genelde sınıflar kalabalık ortamlarda oluyor her birimize zaten zaman ayıramazlar söyledikleri her yöntemi ve yapmamı istedikleri herşeyi onlar 10 dediyse ben 50 kere yaptım düzelmedim ama halen yapıyorum sanırsam bu konuda türkiye pek gelişmiş değil kendime ağit odam var bağıra bağıra kitap okurum hergün nefes egzersizleri zaten yapıyorum bunca zaman yaptım bi faydası olsa zaten düzelirdi bazen yorumlarımı kurslardaki çalışan uzmanlar okuyor ve cevap atıyorlar birçok forumda gittiğim kurslar hakkında bilgi verdim çünkü onlar googleye biton para ödüyor tepelerde hepsi reklamları maşallah her yerde çıkıyor ama sanıyorlarki sürekli akar bu para insanların duygularıyla fazla oynamayın hiç ummadığınız anda size de bir şey olur o eğitimini aldığınız uzmanlık diplaması bilme sizi kurtaramaz :)
belki ağır oldu ama ne yapalım ücreti verince yüzleri gülüyor zaten hemen düzelmiyor daha çok çalışman gerek deyip yatıştırıyorlar sanki suç bizdeymiş biz eksik çalıştık da olmadı havası veriyolar :)

reklamlardan dolayı biton insan gidiyor çok fazla kekeme var sonuçta ayda 50 kişi gitse iki nefes aldır iki diyafram nefesi çektir hoop köşeyi döndük diyorlardır ne olacak :) haksızsam söyleyin kader arkadaşlarım : ))))))

konu üzerinden cok geçmiş ama mutlaka okuyan bi dert kardeşim denk gelir ve inşallah yardimci olurum. ben 18 yasindayim clcukluktan beri kekemeyim hic konuşmadım kimseyle ailem hariç akrabalarimla bile konusmuyodum bu eğitim hayatimida çok etkiledi derslere hiç katilmiyodum filan arkadaslarimla hic sohbet etmiyodum sadece yanlarinda duruyodum filan herr yere gittim özel yerlere bile ama sonuc alamadim. gelelim şimdiye şimdi noldu biliyomusunuz? 1 ay geçti başka bi tedaviye baslamama ve şimdi inanılmaz az kekemeligim kaldı azcik kaldı 1 ayda bu sonucu görünce 6-7 ay sonra mucizeyi düşünebiliyo insan. tedaviye gelince çok iyi bi psikologa gidiyorum özele filan değil. Size söyle acikliyim dil kasi ağırlık kaldırmak gibidir 50 kglik vi yükü kas yapmadan kaldiramazsiniz dimi ? konuşmada aynı sekilde önce dil kaslarini gelistirmeniz lazım sonra nefes egzersizlerine baslamaniz lazım sonra inanin zamanla geçecek bana ulasabileceginiz facebook linki bırakıyorum okuyan ulasirsa hareketleri filan yazarim facebook.com/spartalordu

Üst Alt