Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kifoz ağrıları/şikayetleri, deneyimlerim ve önerilerim

jamalsoft

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar. Durumu benim gibi olan ve derdine derman arayan arkadaşlar için kifozun bende açtığı sıkıntıları burada paylaşmak istiyorum.

Bende ergenlikten bu yanadır hafif bir kambur duruş zaten vardı. 2009 yılında bende yorgunluklar başladı. Çok çabuk yorulma, sırt ağrısı, bel ve bacak ağrıları... İşe ilk olarak bir dahiliye doktoruna giderek başladım. Tahliller,ultrasonlar, röntgenler derken hiçbir bulguya rastlanılmadığını ve psikolojik olabileceğini söyledi doktorum. Tabiki kabullenmedim. İnsan kendindeki değişimi bilmez mi? Sonra romatolojiye yönlendirildim ama bu süreç tabi çok uzun bir süreç. Romatolojiye gelene kadar da 5-6 sene fizik tedavi,dahiliye,genel cerrahi,endokrinoloji,beyin ve sinir,nöroloji...

Aklınıza gelen tüm bölümler arasında süründüm durdum. Son zamanlarda sırt ağrılarım, omuzlarımda çok yorulma,nefes darlığı,bacak ağrılarım fazlasıyla arttı.Ağrılarımı tarif edecek olursam sızı şeklinde ağrılar diye tanımlayabilirim. Hani ayağınızı burktuğunuz zamanlarda bir sızı olur ya işte o sızının sırt bel ve bacakta hissedilmiş hali... Bu zamana kadar hangi doktora gittiysem bana ya psikolojik ya da fibromiyalji adında saçma sapan teşhisler koydular.Derken umudum yoktu ya 3 sene öncesiydi bir de ortopediye gideyim dedim.Ortopedi doktoru muayene eserken bendeki kifozu farketti. Ve hayatımda ilk olan ayakta skolyoz röntgeni istedi.

65 derece kifozum olduğunu ve şu an ameliyatlık olmadığını söyleyip beni yüzmeye gitmem konusunda ikna ederek yolladı. İlk defa bir teşhis ile karşılaşmanın heyecanı ile Haydarpaşa Numune Hastanesinde güleryüzlü ve alanında çok başarılarını okuduğum-işittiğim HAKAN SERHAT YANIK’a muayeneye geldim.3 sene takipte kaldım. 2016 yılında 65, 2017 yılında 74 ve 2018 yılında 87 dereceye gelen kifozum için artık ameliyat günüm geldi.Bu hastalığa yakalandıysanız erken yaştayken mutlaka ameliyatınızı olun. Zira ileriki yaşlarda ağrılarla uğraştırıyor. Şu anda ameliyat için hastanede yatış yapmış bulunmaktayım. 4 gün sonra yani 09.04.2018 pzts günü ameliyata gireceğim. Detayları sizlere anlatacağım.

geçmiş olsun jamalsoft bende yaklaşık yedi sekiz yıl önce ameliyat oldum şu anda şükürler olsun çok iyiyim eğer ameliyatın başarılı geçerse ilk iki yıl kim ne derse desin kendine çok dikkat et
ondan sonra eski hayatına tam anlamıyla dönersin

ama ne olursa olsun sırtına takılan vidalar ALLAH yapısı değil kul yapısı yani hiç bir zaman eski hayatın gibi olamayacaksın
taklalar atayım, oradan oraya zıplayayım vs ama ben şimdiye kadar ilk iki yıl hariç ameliyatlı olduğumu bile unutuyorum düşün sende öyle olacaksın
şu anda keşke daha öncesinden olsaymışım diyorum yani geçmişe dönsem yine ameliyat olurum
ameliyattan korkma bu bir hastalık ve tedavisi var
ameliyattan sonra ilk 6 ay vücudun da ağırlık olacak ama hepsi geçecek
her geçen gün aynanın karşısında daha iyi hissedeceksin kendini
ve artık bu hastalıktan her geçen gün kurtulmuş olacak ve daha iyi olacaksın

doktorlar normalde ameliyattan 6 ay sonra istediğini yap felan derler aman sakın dinleme en az iki yıl kendine çok dikkat et

geçmiş olsun güzel haberlerini bekliyoruz

Skolyoz23 kardeşim cevap için çok teşekkür ediyorum. Sizde de tanımladığım şekilde ağrılar oluyor muydu? Benim ameliyattan tek isteğim ağrılarımın ve yorgunluklarımın geçmesi. Ameliyattan sonra inşallah iyiki olmuşum derim.Bir de bu ameliyattan sonra %40 rapor alabiliyor muyum acaba ?

benim ağrım hiç olmadı ne ameliyattan önce ne ameliyattan sonra (ilk 3 gün ameliyat ağrıları hariç)

yani kişiden kişeye değişiyor kimisi ameliyattan önce ağrıları oluyor bu hastalıklarda çünkü kemik eğrildikçe iç organlara baskı yapıyor ve ona göre sinir sistemi zarar gördüğü için değişik türde ağrılar olabiliyor

ben spor yaptığım için 90 derece kifozum vardı ama kimse dışarıdan anlamazdı o kadar ki dik dururdum ama bir an dalgınlığıma denk gelir, yada unuttuğum an hemen belli olurdu

sürekli dik durmaya meyillenmiştim ve sürekli spor yapardım o yüzden benim farklıydı

merak etme ALLAHIN izni ile ağrılarında gidecek

Merhaba arkadaşlar. 09.04.2018 tarihinde ameliyatımı oldum. Doktorum Sayın Hakan Serhat Yanık tan Allah razı olsun. Öylesine dümdüz yapmış ki ameliyattan önceki duruşumdan eser yok. İlk 4 gün çok yoğun ağrılar yaşadım. Narkozun etkisi ile midemde bağırsaklarımda gaz oldu. 12 gün boyunca büyük abdeste çıkamadım. Gazın verdiği ızdırap sırtımın ağrısını unutturdu. 7. Gün taburcu oldum. Şu anda biraz ayakta kalsam veya da otursam kürek kemiklerimin arasında öylesine kasılmalar oluyor ki tarif edemem. Tabi beraberinde bel ağrılarım da var. Omuzlarım ve kollarım öylesine yoruluyor ve geriliyor ki resmen yorgunluktan uyuyakalıyorum. Bu şikayetlerim normal mi? Bu ağrılar ne zaman geçecek? Aslında ameliyat olalı da henüz 12 gün oldu. Acele ediyorum farkındayım ama ağrılarım çok fazla. Bana bu konuda yardımcı olacak bir arkadaşımız var mı acaba? Ne zaman geçecek kasılmalar ve ağrılar?

Öncelikle geçmiş olsun. Bende de 40 derece skolyoz mevcut. Ameliyat olmak ile iyi yapmışsın. Bu ağrıların olması normal. Eğer doktorun sana başarılı geçti sorun yok dediyse telaş yapma. Kolay bir şey değil. Sırtını kestiler omurlarını deldiler, vidalar taktılar. Burun ya da estetik bir ameliyat değil bu.

Yaşın kaç? Eğer 20 30 arasında isen kısa zamanda toplarsın.
Tekrardan geçmiş olsun

Tekrardan merhaba arkadaşlar. Sizlere Ameliyat sonrası sürecimden bahsedeceğim.

09.04.2018 günü Haydarpaşa Numune Hastanesinde ameliyata girdim. Doktorum Hakan Serhat Yanık. Ameliyatım 6 saat sürdü. 87 derece kifozum vardı. Ameliyatta bana 6 ünite kan verdiler ve ameliyat sonrası da serviste 4 ünite daha kan verdiler. İlk 4 günüm ağrılardan inim inim inledim çok acı çektim. Ameliyatımın ertesi günü ayağa kaldırıldım ama tansiyonum düşmüş ve bayılmışım. Yürüyemedim.

2. Gün ayağa kaldırıldım birkaç adım yürüdüm. Boyumda 6 cm uzama oldu. Aslında ben hep 168 boyundaydım ama ameliyat öncesi kifoz nedeni ile 165 e düşmüştüm. Ameliyattan çıktığımda 171 cm boyundaydım. Anestezi sonrası kabızlık oldu. Karnım midem ve bağırsaklarım resmen taş hibiydi. Ameliyat yerim ağrıyor demedim neredeyse ama gaz ağrısı ile inim inim inledim.

4. Günden sonra bol bol yürüyüş yapmaya başladım. Hastanede çok iyi bakıldım. Hemşirelerden hastanedeki tüm personele kadar çok çok teşekkür ediyorum.7. Gün taburcu oldum. İstanbuldan Tekirdağa kadar otobüsle yolculuk ettim. Çok yorucu ve ağrılıydı.Şu an Doktorun verdiği hareketleri bol bol yapıyorum. Günden güne ağrılar azalıyor. İlk 15 gün ayakta kalma sürem 15 dakikayı geçemiyordu. Ayağa kalkıp yürüdüğümde boynumdan kürek kemiklerime doğru yayılan ağrılar öyle çoktu ki tarif bile edemem.Sonraları gün geçtikçe bu süre ve mesafe artmaya başladı.

Şu an ameliyatımdan sonra geçen 23. günüm. Dikişlerim alınalı 2 gün oldu. Dikişler alınırken küçük bir acı hissettim sadece hepsi bu. Dün yürüyüşe çıktım ve 6 km yürüyüp eve döndüm. Bu iyiye işaret:) ağrılar azaldıkça herşeyin daha güzel olacağına inancım artıyor be bu özgüveninizi arttırıyor. Henüz çorabımı giymeyi başaramadım. Elbiselerimin üstünü kendim giyip çıkarabiliyorum ama alt elbisleri henüz giyemiyorum. Ameliyat yerimdeki ağrıların yerini hamlık ağrıları aldı. Ezik ezik ağrılar var sadece. Özellikle sol kürek kemiğimde bir noktada aşırı hassasiyet vardı dokunulması bile canımı çok yakıyordu ki o da yavaş yavaş kayboluyor.Dik oturmanın bu denli konforlu ve güzel olduğunu bilmezdim:)

Şu ana kadar çok fazla ağrılar çektiğim için başa dönsek ameliyat olur muydun diye sorsalar asla! derim. Ama ilerisinde iyi ki olmuşum diyeceğime eminim.çoğunlukla Ameliyatından sonra 5. gün taburcu olan ve ağrım çok olmadı diyenleri okudum bu forumlarda ama bende öyle olmadı. Dayanamayacağım derecede 15 gün, sonra yavaş yavaş azalan bir 15 gün daha ağrı yaşadım. Ameliyat olacak olanlar ve soru sormak isteyenler olursa bana özelden ulaşsınlar. Telefon ile de yardımcı olmaya çalışırım.Yatakta kendi başıma dönebilmem 15 günü buldu. Zaten dönüşler blok halinde. Yani dönmek istediğimde yatakta yuvarlanıyorum:) Yüzüstü yatmak yasakmış bi müddet. Sürekli sırtüstü veya yan yata yata sırtım ve yanlarım hamladı.Banyo yapmaya 2 gün kaldı ki bu ameliyattan sonra en çok arzu ettiğiniz şey oluyor. Sıcak suyun omuzlarımı yumuşatmasının düşüncesi bile çok güzel. Sirkeli su veya ıslak mendille temizlenmek hiç de tatmin edici olmuyor:) Lavabo ihtiyacınızı 3. günden sonra klozet kullanarak kendiniz halledebilirsiniz.Sırttaki iz konusunda merakınız olursa WhatsApp ile gösterebilirim.

[FONT=sans-serif]Merhaba Yusuf ben. özelden yazarmısın ACİL BİRAZ 67 derece kifozum var 21 yaşındayım bazı doktorlar ameliyat bazılar birazdaha bekle spor yap diyorlar.Aama kamburluk olduğu ıcın ilerde kesın ameliyat olmam gerekecek sanırım.Sizce şimdi olmam gerekirmi yoksa beklememde fayda varmı ?[/FONT]

[FONT=sans-serif]@[/FONT]jamalsoft[FONT=sans-serif] hala ağrılarınız devam ediyor mu veya nasıl bir tedavi yöntemi seçtiniz. [/FONT][FONT=sans-serif]

[/FONT]
çok geçmiş olsun umarım daha iyisinizdir. Ben de aynı sorunla uğraşıyorum 20 senedir. Eğrilik var geçiştiriyorlardı.
ancak son yıllarda kifoz ameliyatları ile ilgili gelişmeler olunca tekrar Dr lara görünmeye karar verdim. Kifozun derecesi olduğunu bile bilmiyordum. Daha önce kaçtı şimdi kaç bilmiyorum. Ama sırtımda ağrı oluşuyor bazen beni depresyona sokuyor. Kabullenmiştim.
Sırt üstü uzansam iki omuzum yere değmez. Yüzme yapmalısın, kilo ver diyerek geçiştiriyorlardı. Açıkcası bilemedim.
Şimdi nasılsınız memnunmusunuz ameliyat kararına verdiğinize.

Bende senin gibiydim kardeşim duvara yaslandığımda sırtım gelirdi duvara belimi hissetmezdim,o derece şekil bozukluğu vardı ve sırtıma bakmaya iğrenirdim. bende sürekli erteledim. ta ki ağrılarım şiddetlenene kadar . ne iş yerimde oturabilirdim ne ayakta çok durabilirdim. 7 ay önce Şişli Etfalde doktorumuzla ameliyat kararı aldık. 4 saat ameliyat sürdü .ikinci gün yürüdüm ve 5 gün hastahanede kaldım . ameliyat sonrası sırtımı gördüğümde bu doktor işi değil müteahhit girmiş bu sırta demiştim :) Allahıma çok şükür 7 ay geçti ve ağrılarımdan eser yok.Ayrıca ne kadar geciktirir ve önlem almazsan sonucu daha kötü olur ilerde. sana tavsiyem çok araştır ve iyi bir doktora git. çünkü bu diğer ameliyatlar gibi değil. çok geçmiş olsun ..

Başlık "ağrılar" ya, buraya yazayım dedim. Benim de çok ileri, 90'dan da fazla. Uzun yıllar hiç ağrı yapmadı; ancak 10 aydır var, bir ara dinmişti; şimdi çekilmez bir hal aldı.
Ameliyat olma şansım yok sanırım; zira omuriliğim de hasarlı ve doktorlar ameliyat tercih etmiyor (ki bu süreçte, şu "en ünlü"lerini de gördüm -- ve gittiğime de gideceğime de, en başta yanımda götürdüğüm, kaydettikleri MR'lara baksa 2 dakikada söyleyebilecekleri şey için ayrıca hastane içi pahalı testler yaptırdığıma da, bunları sözde "omurga merkezi"nde engelliye uygun olmayan makinalarda yaptırıp bası yarası edindiğime de pişman oldum. Neyse, ayrıca anlatırım, çok tuhaf zira).

En son, ilgili bir kamu üniversitesi hastanesi doktoru Algoloji bölümüne gidebileceğimi, orada epidural iğneyle ağrıları baskılayabileceklerini söyledi.

Buna benzer bir deneyimi olan var mı?
Benim işim bayağı bir zor olacak görünüyor, zira haliyle skolyoz-kifozun düzeleceği yok. İyice ilerleyince de ne olacak, bilmiyorum. Omurilik sorunları nedeniyle düzeltilemezse dahi, ağrılar için bir müdahale yapılabiliyor mu?
Ya da nefes almam iyice zorlaşırsa mesela? Bir operasyon vardır sanki?

Algolojiye gidene kadar bak şu ağrı kesiciyi al, diyene dahi minnettar olurum.
(Geralgine vemişti bir doktor da ondan korktum, açıkçası; kılavuzuna bakınca fazla ağır geldi, yan etkiler vs. Hiç kullanmadan idare edebildim bugüne dek, bugünden sonra...)

Üst Alt