Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kiracıyı evden çıkartamıyorum. Ne yapmalıyım?

Rumelili

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Sağlık sorunları yaşadığım evi sattım ancak aldığım evden kiracıyı çıkartamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Kontratı devam ediyorsa bişey yapamazsın diye biliyorum

1)- İyi bir araştırma yapman lazım, tahliyenin koşulları var, evi satın almandan dolayı noterde ihtar ardında icra kanalıyla çıkarıp çıkarmayağını bir bilenden öğren...( Avukat yada icra müdürlüğüne git sor)
Bu en kestirme yol

2)- baktın yukarıdaki olmuyor. Tahliye kararı çıkar mahkemeden ardından icraya verirsin çıkar.

Kesinlikle canını sıkma hakkını ara, yasal yollardan çıkarırsın ve eve zarar vermişse onun için de icra yapabilirsin.

Maddi durumun iyiyse bir avukat tut hiç uğraşma maddi durumun iyi değilse MECBUREN kendin koşturcan,

Benim bildiğim bunlar, İnşallah bir avukat buradan okurda sana daha iyi yardımcı olur
Google aramada bunu gördüm bir oku istersen

https://oner.av.tr/yeni-satin-alinan-evden-kiracinin-tahliyesi/

Eğer kendin oturacaksan 1 ay içerisinde ihtarname çekiyorsun. 6 ay süre içinde çıkmak zorunda.
Yok kiraya vereceksen kontrat bitimine kadar çıkaramazsın. Çıkardıktan sonra kiraya verirsen ve bunu kiracın öğrenip dava açarsa 1 yıllık kirayı tazminat olarak ödemek zorundasın.

Yeni yasaya göre kendin oturmak için çıkarırsan 3 yıl kiraya veremiyorsun ona göre.

Bir aylık süreyi sakın kaçırma yoksa hak iddia edemezsin kiracı aynı kontratla devam eder. Acımayın acınacak hale düşersiniz tecrübe ettim iyi niyet hep salaklık olarak görülüyor bu ülkede.

Arkadaşlar açiklamalarınız için teşekkürler ben yasal süreci başlattım zaten avukatım var zaten ancak engelli olmanın herhangi bir faydası oluyormu engelli haklarını iyi bilen bir avukat bu yüzden arıyorum yoksa mahkeme 3 seneyi buluyormuş yasal süre noterden ihtarname çekildi ve 6 ay doldu ancak çikartamiyorsun çok sıkıntılı bir durum resmen kanunun açıklarını kullanıyorlar

aynen icra ile öyle böyle faiziyle hepsi ödenir , eninde sonunda.

Nekadar masraf veya faiz öderse ödesin herhalukarda avantajlı kirası 10.000 lira olan dairede 2700₺ ödüyor zaten o yüzden çıkmıyor.

Kahveden adam topla, git bir güzel sopa attır.
Dayağı da senin evinde yediği için git şikayet et.

İte kopuğa 3-5 bir şeyler ver, gitsin takip etsin, rahatsız etsin onları.

Daha tövbe gelmez bir daha senin evine.

Rumelili

hep böyleler enflasyon vs evsahibine uğramıyor sanıyorlar eviniz yok şu an taşınacaksınız o evden çıkmayınca siz 2700 tl ye nerdne ev bulacaksınız?

Rumelili

Haklı o zaman kim olsa çıkmaz sende haklısın kim olsa tutmaz .:p

Kahveden adam topla, git bir güzel sopa attır.
suça teşvik kapsamında ve ceza gerektirir bi açıklama yapmışsınız !
Yapacağınız yorumda vereceğiniz cevapta kiracıninda mağdur olmayacak bi çözüm fikri sunsaydıniz keşke! Daha da insancıl olurdu..

Merhaba

evi yeni aldığınız zaman noterden bir ihtarname çekebilirdiniz. Bu daha kolay olur. eğer üzerinizde başka bir taşınmaz yoksa bence tahliye davası da açabilirsiniz

Davanın sonuçlanması 2 ya da 3 yılı bulur. Ayrıca dava açarken haklı sebeb göstermen gerekiyor yoksa davayı kaybedersin.

Pa_Pi

yani neymis
satilik ev ararken icinde kiraci olan evi almak buyuk risk kendin oturmak icin aliyorsan
insani kandiriyorlar gibi kiraci cikmayacak kolayina
sende oturmak icin ev aldim diye uyuyacaksin

sinir oluyorum başka derdimiz birde bu yapışık sülük kiracılar ile uğraşıyor insanlar defol git kendi evi gibi daha neden oturuyor. alır almaz 1 ay içinde ihtar çek. yoksa iş uzar avukata ver naklite ve başka ev için ödediğin kiraları hepsini mahkemede alırsın donuna kadar inş. madd manevi tazminat talep et. kesinlikle sözlere inanma çıkacağım edeceğim derse zararlı sen çıkarsın çıkacağım desede ihtar çek....

GRAHAM BELL
aynen öyle o yüzden millet ucuza içinde kiracılı satıyor çıkmıyor dürzüler

Rumelili

10k nasıl bir ev merak ettim. Yasal kira artışları var, eski kiracı ve ucuz oturuyor diyerek evden çıkarıp yeni kiracıya daha yüksek kiradan oturtmak hangi vicdana sığar acaba? Yasal oranda her yıl kiranı artırıyor ise ne sakınca var? Zaten 5 yıl dolmuş ise emsal kira bedeli davası açıp kirayı aynı muhitteki kiralara eşitleyebiliyorsunuz. 10 yılı doldurmuşsa da sebepsiz çıkarabiliyorsunuz.

Yasal kira artışı var veya kiracı kiranızı zamanında ödeyip evinize de iyi bakıyorsa 2700 olan kirayı 4 bine, 5 bine veya 10 bine çıkarmanız en başta adaletli olmaz sonrasında da vicdana sığmaz. Ben mesela 1350 ye oturuyorken evden çık ben evi 4000'e kiraya vereceğim dedi bana ev sahibim. sebebini sorunca '' diğer ev kiraları öyleymiş, ben de öyle yapacağım'' diyor. bunun adı tamahkarlıktır. yani doyumsuz olmaktır. sizin durumunuz farklı gerçi.

nostaljik

5 yıl dolmadan emsal kira bedeli uygulayamaz ev sahibi, aynı söylemlerle bende karşılaştım ancak %25 devletin gördüğü zamdan daha yüksek %50 ye yakın zam yaparak 3.yılıma devam ediyorum.

Emlak piyasası fazla şişti gerçek enflasyonu bile geçti kiralar olması gerekenin çok üzerinde diğer taraftan ise %25 çok az hatta tüik rakamı bile gerçek enflasyonun altında biri fazla yüksek biri olması gerekenden düşük kavga da buradan çıkıyor en iyisi orta yolda uzlaşmak gibi gözüküyor .

Son düzenleme:
Down Kızlı Baba, ben de 1350 'den 2000 yaptı. Başta tehtid eder gibi evden çık ben 4000'e kiraya vercem evi dedi. Ayın 15'inde hiç aksatmadan kiramı da veririyordum hiç aksatmadan. Yüzde 25 kuralına uymak istemedi. Hukuki yola da başvurabilirdim ama uğraşmak istemedim. Yine iyilikle çözelim dedim geldi dedi 2000 olsun. tamam dedim. yani ev sahibi olanlar biraz empati etmeliler.

nostaljik

Tabi ki %25 az ancak öyle 2 katına 3 katına çıkmak da insafsızlık zaten. Eski kiracı olmak suç olmamalı. Zaten 2023 Ağustos ayına kadar %25 geçerli sonrası için yine enflasyon oranına göre artış zorunlu bıraksınlar da bari 1 yıl da olsa devam edelim.

GRAHAM BELL

Kötü ev sahibi, kiracıya mal sahibi yapar. Dava açmak en son çare süreç uzun sürer ve kiracıyı haksız sebeple evden çıkaramazsınız. Emlakcilar mafya gibi kiracıyı yaka paça atar ama bu seferde evi emlak mafyasına kaptırıp kira bile alamazsın.

Acımayın acınacak hale düşersiniz

acımak ve merhamet müslümanlığın gereğidir.Mala mülke tapıyorsanız ona diyecek bişey yoktur.Para ve mal hırsı ile insanı uçuruma yaklaştırır.Kalbinizdeki eksik olan acıma merhamet duygusunu kazanmanızı dilerim.

aldığım evden kiracıyı çıkartamıyorum

noterden ihtar çek 6 ay içinde boşalması lazım.Allah kiracıya yardım etsin bu devirde çok zor kiracı olmak.kendin kalacan kiraya 3 yıl veremezsin diye biliyorum

Benim de başımda kardeş çıkartamazsın. Çok Zor. Mahkeme kararı ile tahliye kararı aldırısın yani mahkemeyi kazanırsın ama kiracı itiraz eder bir yıl daha uzar. Sonra karar kesinleşir icra yolu ile evi tahliye etmeye gider avukat. Kiracı yine çıkmaz ise süre verilir. Sonra yine gider icra memurları adam zorla evden çıkarılır kapı mühürlenir eşyalar için sen yedi emin olursun adamı beklersin. Ya da yedi emin deposuna taşınır eşyalar, nakliye depo ücreti filan hepsini sen verirsin. 4 yılın gider kiradan bir sürü kaybın olur mahkeme ve icra masrafları yaparsın. Eğer kiracı maaşı yoksa malı yoksa ya da emekli ise icra kanalı ile alacağınıda tahsil edemezsin. Adamın birşeyi yoksa neyini alacaksın.
O yüzden mahkeme ile uğraşmak yerine başka yolları denemeni öneririm. Mesala nakliye depozuta ve bir kira bedelini ben karşılayacam yeter ki sen evi boşalt gibi. Kiracının taşınmasını kolaylaştır. Kiracının malı maaşı arabası yoksa ve istemiyorsa hukuki yolar önermem.
Bir de kiracıya ne kadar iyi davranırsan o kadar zarar edersin. Ben yeri geldi kira almadım, yeri geldi 1 yıl süre verdim, yeri geldi zam yapmadım ama günün sonunda enayi ben oldum.

nostaljik

ama siz devlette iseniz %40 zam alıyorsunuz devlet kafasına göre %25 diyemez. arkadaşım arsız kiracı yüzünden mahkemelik oldu 2500 kira alıyor kendi evine sözleşmesi bittiği halde oturamıyor gitti 6500 liraya ev tuttu ayrıca nakliye parasıda gitti mahkemeye verdi çıkacağım dediği halde çıkmadı kendi evine geçemiyor o dürzü yüzünden avukat birde bu kiracı ben kiracılara açımıyorum valla işine gelmiyorsa çık milletin evini gasp edemezsin sözleşmen biter gidersin o kadar kiracılar için diyorum

Üst Alt