Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kiracıyı evden çıkartamıyorum. Ne yapmalıyım?

Kira getirisi kadar saçma birşey yok yaa..Ankara'da 3 milyonluk evim var ayda 2 binlira kira getirisi var ..yani 3 milyonu kiracıya veriyorsun bunu çalıştır kazandıgınla ayda bana 2 bin lira para ver diyorsun..

kiracının 2 senesi doldu ocak 2023 ve haziran 2023'de Annem oturacak diye evin tahliyesi için Noterden ihbarname çektim.

baba yadiğarı diye sattırmıyor kardeşlerim :) bende şimdilik birşey demiyorum...Taki Ocak 2024'e kadar... süre verdik kiracı kardeşimize inşallah bu insani davranışımızı iyi değerlendirir...

Öncelikle ister ev sahibi olsun ister kiracı olsun hakkaniyetli olmayı bilmeli (hoş bizde ne arar). Tabi bilmeyen bir taraf olursa anlaşmazlık orada başlar.

Gerçek enflasyon muama... Ee %25in üzeri olduğu da kesin. Yani bari insan en azından tüikin enflasyonunu baz alır artış yapar. İlla %25 artmalı diyen kiracı da maaşlara gelen zamdan fazla isteyen ev sahibi de haksızdır.

Aslında sosyal bir devlet vatandaşın barınma hakkını kolaylaştırmalı ve buna yönelik istikrarlı politikalar yürütmelidir. Ama maalesef ekonomide güven alt üst olmuş. Gerçek enflasyonu, evin gerçek değerini herkes kendine göre yorumluyor. Gerçeğin ne olduğu bilmiyorum şahsen. Fakat Avrupa gibi refah sahibi devletlerin konutlarından daha pahalıya konut sağlıyor olmamız beni şüpheye düşürüyor.

Ev sahibi olsun kiracı olsun evvela hakkaniyetli olun. İyi biri olun demem asla, iyiyi bu toplumda şey yaparlar. Hakkaniyet çerçevesinde konuşun ve anlaşın derim.

Benim öğrenmek istediğim hususta ; Ev sahibi eve tadilat yapma amacıyla kiracıyı evden çıkarabilir mi ? Böyle bir hakkı var mı ?

Esaslı bir tadilat yapılacaksa ihtarname çekerek kiracıyı çıkartabilirsiniz ancak tadilat yapılmaz ise cezalı durumuna ve tazminat ödeme durumunuz çıkabilir kiracı mahkemeye şikayet ederse

@mehmet-41 cevap için sağol pekiyi ev sahibi tadilattan sonra başka bir kiracı sokabilir mi eve yoksa kendimi oturmak zorunda tadilattan sonra eğer başka kiracı sokarsa eve eski kiracının şikayet etme ve tazminat alma hakkı olur mu başka kiracı soktuğu için ?

Kira sözleşmesinde yazan süre dolmadan kiracınızı evden çıkarmak için tadilat gerekçesini öne sürme şansınız var. Ancak bunun yükümlülüklerini yerine getirmek zorundasınız.

Tadilat yapma gerekçesiyle ev sahibi kiracıyı evden çıkarma davası açabiliyor. Kiralanan taşınmazın gerçekten onarılarak, genişletilerek veya değiştirilerek inşası halinde, kiraya veren belirli yolları izleyerek kiracısını çıkarabilir. Bu işlemler gerçekleşirken kiralanan evde oturulması mümkün değilse mahkeme kararı ile kiracının tahliye edilmesi mümkün. Tahliye davası şartları yerine getirildiği müddetçe evinizde tadilat yapma gerekçesiyle kiracıyı evden çıkarma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ev sahibi tadilattan sonra ister kendi oturur ister kiracı sokar o zaman anladım sağol .

Bunları yaparken de hukuk şartları uymanız gerekiyor o hukuki şartlar nedir diyorsanız bir araştırın öncelikle benim de bilmediğim tabii ki çok şeyler var hukukçu değiliz hiçbirimiz öbür türlüsü sizi uğraştırır kiracı çıkmaz ise

Ev sahibi kiracı oturduktan ne kadar zaman sonra tadilat yaptıracağını iddia ederek kiracıyı çıkartmak istiyor ? Bu konuda samimi olduğunu mahkemeye ispat etmek durumunda. Ev sahibi ile tüm konuşmaları mümkünse yazılı sohbet ortamında yapın. Ki ilerde elinizde somut delil olsun. İsim değil, ev sahibinin numarası görünecek şekilde ekran görüntüsü alın. Sesli görüşmelerde inkar edebilir. Ben öyle bir şey demedim diyebilir ve İspat etmeniz güçleşebilir. Ha burada tadilat sırasında konutun yaşama elverişsiz olması gerekir tahiye için.Taşınmazın yeniden inşası ya da imarına ilişkin projenin mahkemeye sunulması da gerekir. Ev sahibiniz sizi evden çıkarma amacıyla bahane üretmiyor ve gerçekten tadilat yapıyorsa tahliye kararı çıkar.

Üst Alt