Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kök hücre din engelini aşabilecek mi? [Tartışma]

OturanBoğa' Alıntı:
Evet, UTOPYA'nın dile getirdiği o etik/insani kaygıları ben de paylaşıyorum. Kesinlikle belli ve mutlak kontrollü bir sistem gerek. Ama bunu yaparken, bu etik kuralların dışında (kürtaja yasak getirmek gibi) dini yasaklarla bu çalışmaların önü kesilmemeli.

Anne karnındaki bir canlıyı öldürmek dini olduğu kadar vicdani, insani ve etik bir sorundur. zaten dinin var oluş sebplerinden biride insani değerleri yaşatmaktır.
Olayı ajite ediyorsun arkadaşım.

islamın

islamın kök hücreyi yasaklayacağını pek sanmıyorum çünkü bizim için gerçekleşirse yeni bir hayat olur kök hücre

daha oncede bu konuda yorumum olmustu ama eklemek ıstedıgım bazı seyler var:
bır kere kok hucre dın engelını asabılecekmı dıye bırsey soz konusu degıl.. yanı kok hucre konusunda yapılan arastırmalarda yasaklama yapmanın asıl sebebı olayın dını boyutları degıl.. bu konuda zaten yasak koyan ulkelerın cogu da avrupa ve amerıka ulkelerı olayın trajık sonucları olabılecegınden oturu bırcok ulke yasakladı.. evet belkı bazı papazlar, hahamlar veya musluman din adamları cıkıp bunun seytan ıcadı falan oldugunu dınen yasak oldugunu soyleselerde.. dın adamlarının daha buyuk bır cogunlugunun bunun yasak olmadıgını soyluyor.. Kok hucre konusundakı calısmalar bellı bır muessesenın kontrolu ve denetımı altında olmaz ıse cok buyuk trajık felaketlerede sebep olabılır.. Mesella hıtler gıbı bır adamın 2.dunya savasında yaptıgı ustun alman ırkı calısmaları gıbı.. onbınlerce ınsanı bu arastırmalarda kobay olarak kullanmıstır.. Tabıykı bazı arkadaslarımızda dıyorkı ben ıslama karsıda olsa kabul ederım bu ıs yapılsın... şunu unutmayın kı arkadaslar yasadıgınız bu ulkenın hala % 99 u musluman, musluman mahallesınde salyangoz satmaya kalkmak gıbı bır durum da soz konusu olamaz. eger boyle bır karar alınırsa buna uymaktan baska caremızde yoktur.. Peygamber efendımız ın bır hadısı var dyıorkı "eger yok yere bır sercenın dahı canı alınsa Allah bunun hesabını kıyamet gunu soracaktır" Islam dını bu konuda eger bılımsel calısmalarda yasaklamaları olsaydı emevıler abbasıler selcuklu ve osmanlı donemlerınde tıp ılımı bu kadar ılerı olmazdı.. avrupa ulkelerınde hala ıbnı sınanın kıtapları okullarda kaynak olarak gosterılmektedır..
konuyu ozetlersek: bana gore kok hucre calısmaları devam etmelı ama bu konuda sıkı takıp altında tutulmalıdır bu calısmaları yapan merkezler... cunku butur bılım adamları gazetede okudugum kadarıyla ınsan genı kullanıp bazı hayvanlar uzerınde arastırmalar yapmaktalar..

UTOPYA' Alıntı:
Kök hücre bir canlı için başlangıç noktasıdır...
kök hücre sayesinde sıfırdan başlayarak yeni bir organ yaratılabilir...
Yani eşittir klonlamanın başlangıcı...

Aslında biraz daha değişik; kök hücre araştırmaları bize klonlamanın yolunu açmaz. Durum tam tersi; bir kişinin kendi özdeş kök hücrelerinin üretilebilmesi öncelikle o kişinin klonlanması ile mümkün olabilir. Yani klonlama bize kişiye tam uygun kök hücre tedavisinin yolunu açar.

Kişinin, örneğin bir organının yeniden üretilmesine gereksinimi varsa, bu organa dönüşme yeteneği olan ve o kişiye ait bir kök hücre bulunması gerekir. Bu tür kök hücreler ancak kişinin anne karnında iken ilk zamanlarında sahip olduğu kök hücrelerdir. Daha sonra bu kök hücreler işlevlerini yerine getirerek organ ve dokulara farklılaşırlar ve kişiyi meydana getirirler.

Peki bu kişinin organ ve dokularına dönüşen kök hücrelerini nasıl yeniden bulabiliriz? Bunun cevabı işte klonlamada. Kişi klonlanarak yeniden o kişinin embryonal hali meydana getirilebilir. Bu embryodan da ileride organa dönüşecek olan kök hücreleri alınabilir. Bu kök hücreler ile kişinin gereksinimi olan organı yeniden yaratılabilir. Bu organ da kişinin kendi organı ile özdeş olacağından vücut tarafından reddedilmez.

Aslında kök hücre tedavisinden önce klonlamanın tartışılması gerekir. Yukarıda sorduğum soruyu yeniden sorayım; klonlamanın sakıncası tam olarak nedir?

Yanlız bu soruya cevap verirken aşağıdaki önermeleri de değerlendirin lütfen:
-İki kişinin beraberliği ile kadının gebe kalması ve herhangi bir nedenle ya da tamamen kendi isteğiyle bile olsa 10 haftaya kadar olan embryoları aldırması yani kürtaj yaptırması yasal olarak serbesttir. Klonlamadaki tek fark bu doğal yolla yapılan embryonun bu sefer "insan eliyle" yapılmasıdır.
-Kötüye kullanımı olası olan ya da yaygın olarak kötüye kullanılabilen bir çok teknoloji veya unsur var hayatımızda. Örneğin hızlı gidip kazaya neden olabileceği için arabaları yasaklamamız gerekir mi? İnsan öldürülebileceği için bıçaklar yasaklanmalı mı? Kişiler intihar edebilir ya da bir başka kişiyi zehirleyebilir diye az dozlarının hayat kurtarıcı ama fazla dozlarının ölümcül olduğu ilaçların araştırmaları ve satışları yasaklanmalı mı? vs,vs...

Selamlar. :)

Kaynaklar:
http://www.ankemdernegi.org.tr/download.asp?ID=244
http://www.turk-bilim.com/sunumlar.htm

Not: İnsan klonlamanın topluma yasak olmasına rağmen birçok ülkede ve belirli amaçlar için yeraltında gerçekleştirme çalışmalarının yapıldığına ya da çok yakında yapılacağına inanıyorum. Bir teknoloji yapılabiliyorsa eninde sonunda yapılır. Yasaklamak ise kuralların belirlenmemesine, gerçekten ihtiyacı olanların sağlıklı biçimde değerlendirilememesine ve tam tersi teknolojinin yeraltına inerek kötüye kullanmasına daha çok hizmet eder.

din tabusunu yıkmak insanlar için çok zordur ve din adı altından insanlara her türlü kötülük ve sömürü yapılabilio bilimin ewet dediği şeylere din hayır diyince insanlar dinin dediğinin peşinde koşuyo karl marxın dediği gibi " din insanlığın afyonudur" SAYGILARIMLA

sağlığıma kavuşmayı dine tercih ederim . ne olduğu belli olmayan diğer dünyada cehennem de yanacağımıda bilsem bu dünyada sağlıklı - engelsiz yaşamayı tercih ederim .

İnsan dişinden elde edilen Kök hücre yöntemiylede bu tartışmalara son veriliyor sanırım ;)

Din Tibetli ve Mısırlı rahipler hariç her zaman bilime köstek olmuştur.Din faktörü yüzünden insanlığın kaybettiği zamanı düşünmek bile istemiyorum.Kök hücre konusunda da engellemeleri er yada geç aşılacaktır.
Beni asıl üzen insanların kaybettiği zaman ve bu süre zarfında şifasızlıktan ölen insanlar.Ölenlerin vebalide duyarsız cahil din adamlarının olsun...

bu kök hücre tedavisini bir zamanlar "işitme engelli kim var" başlığında yazmıştım..

kök hücrelerin, harap olan ve bir şekilde işlevini yitirmiş sinir hücrelerini onardığı ve yeniden ilk haline dönüştürdüğü bilimsel deneylerle ispat edilmiş bir gerçek..

ama ne yazıktır ki kök hücre tedavisinin söz konusu olmasından bu yana 10-15 yıl geçti, halen bekliyoruz..

tarihte hep böyle olmamış mıdır..?

matbaa icat edildi; bazı ülkelerde yıllar sonra kullanılmaya başlandı.. osmanlı'da 2. meşrutiyet ile birlikte matbaa serbest bırakılmıştır..

galileo dünya dönüyor dedi; kilise tarafından aforoz edildi ve müebbet hapse mahkum edildi..

kopernik hayatının son anlarına kadar, dünyanın ve gezegenlerin güneş etrafında döndüğü düşüncesini (kilisenin tepkisinden çekindiği için) açıklayamadı..

bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkün..

artık bu gibi şeyleri yadırgamıyorum ben.. çünkü doğru diye bilinen yanlışları kökten değiştirmeye aday her ne varsa önce yadırganıyor.. dünya çapında kabul görmesi içinse on yıllar geçiyor.. yaşadığımız güncel çağda globalizmle beraber artık bu tür şeylerin asgari düzeyde olmasını beklesek de görüldüğü gibi gerçekleşmiyor, gerçekleş-e-miyor...

bundan bir elli yıl sonrasında kök hücre tedavisi belki her klinikte basit bir tedavi yötemi olarak uygulanacak.. ama günümüzde tinsel labirentinden çıkması için çooook beklemek zorundayız sanırım..

Ben bu konuya biraz da espirili yaklaşmak istiyorum sağlığıma kavuşacağımdan emin olayım kök hücre tedavisini olmadan önce din değiştirir tedavi olduktan sonra tekrar dönerim yeter ki din adamları bu işe el atmasın. :lol: Sonuçta bu kök hücreyi kendi dişimizden almayacaklar mı bunun neresi yanlış, ha onlar diyecek ki Sen Allahın verdiğiyle neden yetinmiyorsun bende onlara şunu sorarım o zaman peki dinimiz neden bize kendimize bakmayı tembihliyor, daha iyi yaşam şartları için değil mi.? ;)

Mesela ilk insan yaratıldığın da dünya da ne vardı ki ? O zaman da diyemediler mi Allah'ın verdiği ile neden yetinmiyorsun. Her buluş her icat ihtiyaçtan doğar arkadaşlar bilim insanları daha rahat yaşam şartları için bir buluşa imza attıysa buna kimse bişey diyemez.

Sonuçta bu kök hücreyi kendi dişimizden almayacaklar mı
"Diş" olayı sonradan çıktı.. :)

Şu mesajında neptune, daha iyi anlatıyor. http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=204122#204122

İş kök hücreyle bitmiyor yani. Bu hücreyi alıp ondan yeni bir "sen" klonlayacaklar.. :D Gereken dokuları bundan alacaklar.. Benim anladığım.. :roll:

İtiraz buna yani.. Hani flimlerdeki gibi, "kötü emelli kişilerin eline geçer de bunun formülü; kötüye kullanılırsa" diye korkuluyor..

Sevgili Baben, anladım ama yine de bu yeniliği deneme riskine girmek bir umut'u kovalamak çokta zararlı olmasa gerek. Hem benim klonum mu artık neyse geçsin kötü adamların eline :) İki günde pişman ettirir benim klon onları. :lol:

İşin özü şu galiba, bu kök hücre sayesinde var olması mümkün olmayan şeyler yaratılabilir ve bunların getirisinden korkuluyor benim tam olarak anladığım bu.

Ama sağlıklı bir dünya içinde bazı şeyleri göze almak lazım. İnşallah hayırlısı olur ve hepimiz istediğimiz yaşamın keyfini sürebiliriz.

Sevgiyle kalın.

Yaa onların derdi; senin, benim, bizim hata dünyanın sağlığı değil.. :(

"Niye doğdu bu baş belası" diye düşünmüyorlarsa ben neyim.. :twisted:

"Klon Çağı" bi başlarsa dediğin gibi hiç akla gelmeyecek şeyler olacaktır ve bunu kontrol etmemiz mümkün olmayacakır, diye düşünülüyor.

Bir de nüfus sorunu var! Her insanın 3 tane klonu yapılsa, 18 milyar insan.. :shock: Nereye sığar? :?

Bunun için de önce dini kullanıyorlar.. "Papa izin vermiyo" falan diyorlar.. http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=179470#179470 "Uluslararası hukuk" falan demiyorlar. Biliyorlar ki kimse iplemeyecek.. :lol:

Yani iş dönüyor dolaşıyor politika da bitiyor. Çıkarlar söz konusu olnuca hemen din'en yasaktır öyledir böyledir. Bu dünyada yaşayan o kadar hastayı düşünen yok.

Dediğiniz gibi kendi çıkarlarına yarayan birşey olsa idi kimse din adamlarını iplemezdi bile. Din hikaye bu konuda o zaman iş siyasette bitiyor. Aslında siyasilerin bu konu hakkında çıkıp ta hiç bir demeç vermemesi bazı şeyleri açıklıyor onların yerine bu işi kendi "maşa"ları olan din adamlarına yaptırıyorlar.

Bu gidişle bir 10 sene daha Din+Siyaset = Umutların başka bahara uçması

anlam veremiyorum yapılan konuşulan herbirşeyin önü din ile kesilir.
binlerce belki milyonlarca insanın sağlıgı söz konusu burda.
ben ötenazi isteyen adamın bile önüne din engeli koymlarınada kızmıştım anlamıyorum açıp hayatında din kitabı okumayan ibadetini yapmayan insanlar çıkıyor bu günah bu mübah falan filan......
ya herbişeyin önü neden din ile kesilir kimler hangi provakatörler keser anlamam ama yazıklar olsun binlerce insanın umut ışıgı bekledigi bi konuda dinen yasak. oldumu bu şimdi.
anlamıyorum bu insanların din din din tutturuşunu hayatında allah için bi tek şey yapmayan adama sorsak şimdi dinen günahsa olmaz(nerde yazıyorsa günah oldugu sanki) lan hayatında allah için ne yaptın hiç hemde hiç....
ben şahsıma bu engeli aşmasını kök hücrenin çalışmalarını emin adımlara yürümesini istiyorum..
bu engeli aşmasını istiyorum bu engeli koyanları şiddetle kınıyorum milyonlarca insanın umudunu çalın engelleyin günah olmasın izin verilirse günah olsun öylemi.
agzımı şimdi açacagım sinirden yanlış yazarım bi kelime diye korktum dünyanın neresinde olursa olsun yapılan bir çalışma insanlık içinse bir ülke içinse bi devlet içinse günah degildir ben kabul etmiyorum.
milyonlarca insan bunu bekliyor tek igne deligindeki umut eeee neymiş dinen uygun degilmiş lannn senin bu kelimeyi kullanman günahtanda beter.
kendi devletimde olmak üzere bunu dinen engel koyanları ayıplıyorum ve lanet ediyorum şahsi fikrim site içinde yazdım asıl düşüncemi yazdıklarım yansıtmıştır zaten dini imanı kitabı bişeylerinin her ne olursa olsun bişeyin önüne engel koyanları lanetliyorum............

tanrının zaten hastalıklara çözüm bulduğu yok . bari bıraksında bilim insanlara umut olsun . yardım etmiyor madem kenara çekilsin .

NETBUS' Alıntı:
tanrının zaten hastalıklara çözüm bulduğu yok . bari bıraksında bilim insanlara umut olsun . yardım etmiyor madem kenara çekilsin .

saygılı ol , akıllı ol .. yazdıklarını dön bida oku hatanı düzelt, özgürlük denilen şey bumu özgür düşünce dedikleri bumu? inanmıorsan kapa çenini içinde yap isyanını, Allah'a inandığını bildiğin kişilerin önünde bunları yazmaya hakkın yok..

Tartışma yaparken kırıcı olmaktan ve insanların inançlaıyla alay etmekten kaçınalım arkadaşlar.

BENCEDE KATILIYORUM...
AKIN'A SAÇMA SAPAN POLİMİKLERE YOL AÇMAYALIM....
ALLAHTIR BİLİM ADAMLARINA AKIL VERENDE BUNU UNUTMAYALIM :!:

Forumdaşlar,
Bu ülkede değil mi "günahtır" mantığıyla özürlü, engelli binlerce kişiye yararken toprak altına bırakılan karaciğer,böbrek vb (nakili gerçekleştirilebilen) uzuvlar,
Bu ülke değil mi kırk yılda bir Diyanet "yasak (günah) değildir" demesine rağmen kendileri "bak bende bağışlıyorum" deme cesaretini gösteremeyenler... Ve bu ülkede değil mi böyle bir kampanya geliştirip desteklemeyen iktidarlar...
Lütfen birbirimizi kandırmayalım. Kök hücrede de bu böyledir, organ naklinde de..
Önce insandır. Öncelik insandadır. O halde insanlar pozitif bilimin her aşamasından yararlanmalıdırlar, yararlandırmalıdırlar...

arkadaşlar bilim adamlarının bile ittifak olamadığı ve aralarında ihtilafın olduğu bu meseleyi din adamları ile bilim adamları hatta islam ile bilim arasındaki tartışmaya getiren arkadaşların yorumlarını tek kelimeyle ideolojik hastalıklı ve skolastik düşüncelerine bağlıyorum.
kendilerine rabbimden acil şifalar dileyip kendilerini türk hekimlerine emanet etmelerini tavsiye ediyorum. :lol:

mesaj konusu

arkadaşlar şöyle bir bakıyım dedimde hişhoş olmayan şekilde yazılarınıza
rasladım bizim boş olanşeylerle uğraşmamız bize zarar verir neden
çözüm gibi tartışılması gereken çok işimiz varken kavga misali tartışıyoruz
insan yaşamı devam ettiği sürece değişime uğrayacak birçok konu var
bizler kabül edmesekte kendiliğinden değişen çok konukendini hayatımıza
sokmuşbile bunlar yaşam biçimidir .

KARAR TARİHİ : 03.03.1980
vay gericiler.. tarih baya gerilerde :lol: :lol:

kardeşim bir işlem insanlığın hayrına yararına olacak, islam da buna karşı çıkacak bu mümkün mü.

organ nakli ve kök hücre ile tedavide itirazı olan islam alimleri varsa bunlar olayın tamamına mı karşı çıkıyorlar yoksa istismarına mı karşı çıkıyorlar. itiraz noktalarına dikkat etmek lazım.

orgaları çalınıp boş bir arsaya atılmış bir insanın yakını olsanız neler düşünürsünüz.
itiraz ve kabul noktalarını iyi tetkik etmek lazım.
körü körüne düşmanlık yapmak fevkalade yanlış olur.

jonjon' Alıntı:
NETBUS' Alıntı:

saygılı ol , akıllı ol .. yazdıklarını dön bida oku hatanı düzelt, özgürlük denilen şey bumu özgür düşünce dedikleri bumu? inanmıorsan kapa çenini içinde yap isyanını, Allah'a inandığını bildiğin kişilerin önünde bunları yazmaya hakkın yok..

evet özgürlük denilen şey budur. hiçkimsenin senin inandığına inanmaya, senin ciddiye aldığını ciddiye almaya mecburiyeti yoktur. ve burası inançlılar.biz değil engelliler.biz adresidir. yani arkadaşta inançlılar topluluğunun içine dalıpta bu şekilde bi cümle kurmuş değildir. karma inançlardan özgür bireylerin bulunduğu bir forumda kendi inancı doğrultusunda yazmıştır.
"akıllı ol, saygılı ol, hatanı düzelt, kapa çeneni" bunlar ne ya? bu forumun raconu sendenmi soruluyo?

Üst Alt