Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear Implant ameliyatı olanlar, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

mezgaver

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba
Sol kulak çocukken geçirdiğim bi rahatsızlıktan dolayı duymuyordu.
Sağda da 8 ay önce ileri derecede sensörinöral işitme kaybı oldu.Şuan çalışmaya devam ediyorum dudak okuyorum konuşmamda hiç bi sorun yok.Cihazdan fayda göremedim anlamama faydası olmadı.Doktorum koklear implant önerdi ama ben kararsızım. :(

sakin ola koklear implant masalina kanmayiniz
bilinmez korkularla yasamayiniz
cok kuzel bi isitme olucaini dusunmeyiniz
koklear imlant satan firmalarin tuzakina dusmeyiniz
ben k ibi dimyata pirince kiderken
tekkulaka kalip evdeki bulkurdanda olmayiniz

degerli kardeşlerim benim çoçugumda duyma özürlü işitme cihazı kullanıyor ankara hacettepe ünüversitesinde taktırdım 2 senedir kullanıyordu yalnız faydası olmadı kayseri erciyes ünüversitesi implant amaliyatı olması gerektiğini söyledi.bu amaliyat ile ilgili beni biraz bilgilendirirmisiniz bu amaliyatın çoçugum üzerinde bir risk taşıyormu amaliyatın maliyeti ne kadar beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum

Arkadaşlar tam 1 yıldır koklear implant kullanıcısyım. Duymamda hiç bir problem yok hayet rahat anlayabiliyorum telefon ile görüşebiliyorum. Ankara hacettepe üniversitesinde ameliyat oldum. Cihaz yaklaşık 40bin tl fakat sigortanız var ise sigorta karşılıyor. Cihazın risklerine gelince çocuğunuz boks gibi darbe alacak sporlardan uzak duracak. Ondan başka bir riski yok eğer uygun ise zaten ameliyatı yapıyorlar shukufe abicim lütfen olacak arkadaşlar senin durumunda değil hala onları korkutuyorsunuz yeter artık ama........

benim durumumda ne varmis samet sen sanki uzaylimisin yada ben senin ne kadar yazmaya hakkin varsa benimde o kadar koklear implantin kafatasini kaziyip takilan seramik ic parca uzerini sadece ince bir deri tutuyor inceleyiniz incecik deri yabanci madde seramik ne kadar dayanir deri bu deri kendi kendine delindi bende bu herkeste olabilir sizbana bir 10 veya 20 yillik bir kullanici gosterebilirmisiniz ayrica o kucuk cocuklarin egitiminden zorlugundan kacan anneler babalar isin kolay yonunu gorup cocuklarinin gelecegini dusunmeden kendi sorumluluklarini atlatinca o kucukler duyan olarak yetisip kut diye duymayan olacaklar koklear implant daha daha gelismeli ondan sonra iyi olabilir belki simdiki halde iptidai gunu veya birkac seneyi kurtarmak icin bu riske girmeyi kabul etmek pek akillica degil

10senelik kullanıcıyi bu siteye üye yapacağım o zaman onun ağzından dinleyiniz birde...

samet kardeş bana danısmadan usttekı yazıyı yazmıs ama neyse :)
2000 yılında amelıyat olmus biri olarka sormak istedikleirnizi sorabilirsiniz.
tesekkurler samet..

Arkadaşlar, Koklear İmplant sonuçta ameliyatla takılan bir işitme cihazı diye düşünülmeli her şeyden önce. her ameliyatın da komplikasyonları olabilir. bu ameliyatın yapılabilmesi için öncelikli şartlar bulunmakta. en önemlisi de yeterli eğitimin alınabilecek olması. sonrasında ise cihazın yerleşimine uygun bir kafatası bütünlüğü. dış parçann sağlamlığını tartışmak gereksiz dünyada milyonlarca sorunsuz ve verimli kullanıcı var.

bir uzman odyolog olarak sizlere önerim yeterli odyoloji kliniği olan bir üniversite hastanesine başvurmanız burada çocuğunuza Koklear İmplantın uygunluğuna sizlerle birlikte onların karar vermesi

teşekkürler.

birşey sormak istiorum başka bir başlıkta da sormuştum ama sanırım burası daha uygun olur sormak için
sinirsel tip işitme kaybı olanlar da bu ameliyatı olabiliyor mu ?
yada sanırım beyin sapı implantı olabilio peki bu ameliyat hakkında bilgisi olan beni bilgilendirebilir mi acaba :confused:

Sinirsel dediğiniz sensörinal işitme kaybı mı? Yani benim ki sensörinal işitme kaybı ve koklear implant kullanıcısyım.

hayır sensörinal değil malesef benimki sinirsel diğer adıyla nöral işitme kaybı :(
sanırım koklear implant ameliyatı olamıorum işitme cihazlarıyla her duyduğumu anlayamıorum ya
ameliyatla tamamen duymak isterdim :(
sen gerçekten çok şanslısın şimdi istediğin herşeyi duyabiliyorsundur :eek:

bugün sordum işitme cihazı uzmanıma o da koklear implant olabiliosun da sana ameliyat olmaz işitme cihazına devam etmelisin çünkü ameliyat olsan da aynı olur sen yine bazı duyduklarını anlamazsn
cihazlardan çok iyi faydalanıosun o ameliyatlar senden daha ileri derecede işitme kayıpları olanlar için ameliyat olmaz sana dedi
bende tmm dedim malesef işitme cihazına devam edicem :eek:

yagmurr;
Moralinizi bozdugunuz an zaten herşeyşn bittiği andır diye tanımlıyorum ben. Kök hücre var şimdi daha neler cıkacak bir bilseniz.

Biz sizden daha kötü durumda imişiz ozaman bakın :) Siz direk doktora gitseniz odyolog tamam ama birde doktorun ağzından duyun belki yaparlar belli olmaz.

arkadaşlar geçen hafta ben de CI ameliyatı oldum yalnız bir sorum olacak: bazen yutkunduğum zaman kulağımda tık sesi hissediyorum normal bir durum mu?

frankenstein;
henüz ameliyatınızın üzerinden çok yakın bir zaman geçmiş...
ben abimden hatırlıyorum da 1 - 1,5 ay başdönmeleri yaşamıştı...
umarım ve dilerim 1-2 ay sonra bu şikayetleriniz azalacaktır...
ama sizi fazlaca rahatsız ediyorsa doktorunuz ile iletişime geçmenizde fayda var...

gecmis olsun frankesteyn
ben koklear implant taktirdigimda oyle birsey olmamisti antioksidanin dedigi basdonmeleride olmamisti kendimi cok saglikli hissetmis duyacagim diye umit dolu sevincli bir bekleyisle moralman bomba gibiydim
6 ay sonra ameliyat yeri iltihap yapti akinti oldu durmadan ameliyatlar oldum 7 yil sonra aldirdim implanti buyuk bir hayal kirikligi yasadim
simdi 6 ayda bir koleastotam ameliyati oluyorum bas dinmeleri kokleari aldirdiktan sonra canimdan bezdiriyor
siz hemen doktorunuzla irtibata gecin gec kalmayin en ufak sikayetinizi soyleyin doktora
koklearin hayal kirikligini yasamaz iyi bir sekilde duyarsiniz insallah

bilgiler için sağolun arkadaşlar. ilk 5 günde bende de baş dönmesi oluyordu ama sonra geçti. kulağımın tıklamasından rahatsız değilim ama kulak içindeki kablonun yerinden çıkma gibi bir durum olabilir mi? bir de doktor kulak yapımın geniş olduğunu belirtmişti boşluktan dolayı tıklamalar oluyor olabilir mi?

Arkadaşlar,

kök hücre çalışmaları şu anda sadece deneme/deney aşamasında. sonuçlar kesin değil. bildiğiniz gibi daha önce de omurilik felçli kişilerde bu yöntem denenmiş ancak beklenilen sonuçlar- her ne kadar medyada yanlış aksettirilsede- alınamamıştı.

sonuçlarına gelince, hayvan deneylerinde bazı güzel sonuçlar elde edildi. bunun birincisi tüylü hücre gelişimi düzensiz ve az da olsa sağlanmış. gelen bilgiler doğrultusunda szileri daha sonra tekrar bilgilendirebilirim.

teşekkürler

arkadaşlar k.implant çıkan ses en kaliteli işitme cihazından çıkan sesten daha kalitelimi ses çıkarıyor ?

kalite olarak cok sevimsiz cok yuksek cok cesitli sesleri duyuyorsunuz teneke gicirtisi gibi dogasl sese benzemiyor
dijital cihazin o dogalyakin sesi implanla isitmede yok
ama analog cihazlar gibi her sesi yuksek veriyor analog cihazdan anlamiyorsunuz koklearla anliyorsunuz konusmalari

yani her konuşulanı anlıyormusunuz.dudak okuma zahmetine girmeye gerek yokmu

olurmu satlas iki naylon elektrod bir kafasi kemigine oyulup cakilan seramik parcasi sonucta
ben gene dudak okudum televizyonu telefonu hic alamadim sadece sesleri yuksek duydum dis kapi zilini salondan duymadigim olmustur dikkatli dinlemedigimde gene anlamazdim konusulani sadece insanlar konusuyor derdim

o zaman değmezmiş biz işitme cihazına devam belki ileride kök hücrede gelişme olur ozamana kadar öldürmeyelim kulağı...

dış cihazım takıldı sesler çok ince geliyor, büyük beklentilerim var umarım boşa gitmez inşallah ilerleyen günlerde verim artar.

yeni sesin hayirli olsun frankestayn
beklentileriniz sonsuz olmamali sonucta insan eliyle yapilan,yeterliligi tam olmayan,daha daha gelismesi lazim olan bi aparattir koklear. hangi isitme islemcisi olsada biz isitme kayiplilar tam duymayacagiz
dilerim gelecek gunlerde ses yukseltilirken daha guzel duyarsiniz
size tavsiyem net ortaminda koklear implantinizi kullandiginiz surelerde ihtiyati elden birakmadan nickizi koklear hakkinda olumsuz yazilardan sakininiz
su net aleminde nede olsa taniniyor koklearcilarin hismini celbetmeyiniz
sonucta onlarla isiniz kokleari kullandiginiz muddette
ayarlar, yedek parcalar, doktor odyometrist iliskileri bunlari gozardi etmeyiniz. sabirli olunuz

Geleceğin ileri derece işitme engelli adayı oalrak yazılanalrı okuyorum.Sonuç ne derseniz.Zor ameliyat birçok komplikasyonlar binlerce soru ve sürekli bir endişe.Saat takmaktan bile rahatsız olurken kafamın içinde platinle dolaşma hissi tuhaf.Sanırım duymadanda hayattan zevk almanın yollarını arasam iyi olur :D

platin degil keske incecik platin olsa razcall
kulak salyangozundan kokleayi bilirmisiniz iste o kokleaya naylon elektrodalar gecirilecek
kulak arkasinda kafatasi kemigi oyulacak
o oyuga 3=3 capinda seramik bir parca monte edilecek

benim emarlarda kokleada kalan elektrod parcalariyla koleastotam ayird edilmiyor koleastotam suphesi diye yazar
doktor ameliyata alinca niye gec kaldin koleastotam diye bi guzel fircalar beni

biri shukufe yi sustursun artık moralimi bozuyorsun :(
odyoloğum moralin yüksek olması bunu istemen çok önemli dedi duyduğun her sesi sormaktan çekinme başka türlü öğrenemezsin dedi
ameliyatı yapan doktorda enfeksiyona karşı zaten uyarmıştı bunlara dikkat ettiğin sürece bi daha ameliyat olmak zorunda kalmazsın demişti

Arkadaşlar hepinizin yazdıklarını okudum. Hepinizin haklı olduğu taraflar var tabikide...Benim uzman olarak söyleceklerim şunlar ;
bu ameliyatta önemli olan tabikide öncelikli olan sağlığınız ,,sizlere ciddi zararlar verecek, hiç fayda sağlamayacak ,40 bin civarı paha biçilen ,sadece bazı şehirlerde ünv hastanelerinde yapılan bu önemli ameliyat neden yapılsın??? Amaçsızca o kadar doktor sırf laf olsun diye mi okadar inceleme sonunda böle bişeye kurulla karar verip sizlerin canını yaksın??
Bakın arkadaşlar herşeyi tozpembe görmeyin fakat herşeye de moralinizi bozmayın,herhangi bir sağlık sorunu hisettiğiniz anda gidin söyleyin.
Bu ameliyatta önemli olan eğer ameliyat yapılacak kişi küçükse ailenin isteği ve desteğidir.Eğerki buna karar verebilecek yaştaysanız söylenecek tek şey var sizin KARARLI ,UMUTLU,İSTEKLİ olmanızdır.
Tam duyamadığınız hece sözcük vs. bunları sormaktan çekinmeyin. Fakat sorduğunuzda kolaya kaçıp dudak okumadan gözlerinizi kaçırınız.
Ailelerimiz için söylüyorum eğer gelişme olup olmadığını takip etmek istiyosunuz bi çetele tutup çıkardığı ses hece sözcük v.s not alın.
Yaşı büyük olan arkadaşlarmız ise tam olarak duyduklarını not alabilir. Ya da ne duydularsa belli zamanlarda not alıp işe yarayıp yaramadığına karar verirsiniz.
Arkadaşlarım bilemiyorum ne kadar işe yarar yazdıklarım fakat herhangi bişey danışmak isterseniz yazabilirsiniz..
SAKIN VAZGEÇMEYİN ARKADAŞLAR:)SABIR

yazdıklarınız için sağolun
söyledikleriniz doğru heyet herkesi kabul etmiyo ben çok testten geçtim daha önce hiç bilmediğim işitme testleri vs
bana söylenen şu ameliyat önemli ama ameliyat sonrası daha önemli eğitimler istekli olman hemen duyucam diye düşünme zamanla ve bu zamanda sana bağlı bütün bunları kabul ediyorsan seni ameliyat ederiz dediler
sanırım 60bin civarı tutuyor cihaz hastane ameliyat masrafları herşeyi sgk ödedi gereksiz olsa o kadar para çöpe atılmaz kaldı ki 3 yıl önce ile şımdikı cihazlar arasında çokçok fark var
Efsa Yağmurun söylediği doğru sabırlı olmalıyız hemde çok...

Üst Alt