Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant Ameliyatı olmalı mıyım karar veremiyorum..?

kaanduras

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba, ben bir süredir çift taraflı kulak arkası işitme cihazı kullanıyorum. Doğuştan işitme engelliyim. Bas seslerde duyuyorum ama alçak seslerde hiç duymuyorum. Konuşmayı yapıyorum ancak bana peltek gibi bazı sesleri çıkaramadığım söylendi. Sürekli aynı tonda konuştuğumu söyledi. Doktorum bana (Eas) Hibrid İmplanta uygunsun dedi. 1 yıldır takip ediyor ama bana uygun olur mu? Daha önce ince sesleri duymadım neredeyse hiç bilmiyorum. İşitme testlerine göre cihazda çok fazla bir kazanç sağlamıyor. Hala anlamıyorum ince sesleri.. En fazla 50’ye kadar çekiyor. Açıkcası birebirde konuşma seslerini duyduğum için emin olamıyorum. İmplant fayda sağlar mı? Bu şekilde olan varsa bilgi verebilir mi acaba? Ne tavsiye edersiniz?
https://hizliresim.com/n2la9fk

Son düzenleme:
doktor değilim kulak çınlaması hastasıyım ileri düzeyde..bu nedenle kulak hastalıklarını ve bu implantı çok inceledim.ekşi sözlükte bir yazar uzun uzun anlatmış bu süreci.işte şişlikler oldu bir hafta şişliklerin inmesini bekledik mıknatıslar yapışmıyordu şişliklerden. sonraki bir iki ay sesler yapay gibi gecikmeli gibiydi ama alıştım sanki şu an gibilerinden uzun bir yazı.öyle şeyleri de okursanız faydası olur.bir de tanesi 1,5 milyon lira idi ve devlet sadece 60 bin lirasını ödüyor gibi bir şeyler yazmış ama sanırım o değişmiş artık tamamını ödüyormuş diğer yorumlardan bunu anladım. bunu da araştırırsınız. kemik yolu iletim tipi kulaklıklar var satılıyor. genelde bisikletçiler kullanır hava yolu açık kalsın da korna seslerini duyalım müziğimizi de kemik yolundan duyalım diye takarlar. öyle bir kulaklık denk gelirse bir bakın kemik yolundan duyma hava yoluna göre iyi mi kötü mü. hiç alakalı olduğum bir konu değil ama kulakla ilgili her şeyi araştırdığımdan edindiğim bilgiler bunlar. bende hiç duyma kaybı çıkmadı çınlamanın sebebi de bulunamadı

Hocam, onu gördüm. Sağolun.. Ben cihazla idare ediyorum. Sesler geliyor ama konuşmaları anlama konusunda hala problem yaşıyorum maalesef.. O kısmı karşılamıyor cihaz ile dediler..

Ben de işitme cihazı kullanıyorum ama bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Konuşmayı anlama seviyeniz düşük gözüküyor. Eğer sosyal hayatta bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız(İş, arkadaş ortamı vb.) implantın faydası çok olacaktır. Ev ortamında genelde hepimiz aile arasında daha az sorun yaşarız bu bakımdan yazdım bunu. Ek olarak yüksek frekansları duymadığınızdan dolayı müzik ve ortam sesleri(su sesi vb.) açısından avantajı olabilir. Tinnitus varsa implantın ona da iyi geldiğini okumuştum.

Üst Alt