Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

Merhabalar,

Karar verme aşamasındayım diyen arkadaşlar,
Ameliyat oldunuz mu, nasıl sonuçlandı öğrenebilir miyim?

Officer sen de 2011 yılında düşünmüşsün ameliyat olmayı ama neye karar verdiniz ne oldu nasıl geçti bilgi istiyorum mümkünse

Teşekkürler :)

Benimki zorunluluktu; eski cihazlardan deyimi yerindeyse kulak arkası cihazlardan artık yeterli verim alamıyordum..
Ameliyatı sevmiyorum ama mecbur kalınca insan gidiyor o yeşil masaya...

Birkaç doktorla görüştüm: kimisi olmaz, kimisi olur deyince kafamda karıştı.

sonuç: bence gerek yoktu. eski cihazdan sonuna kadar verim alacaktık: olmadı ise yapacak birşey yok.

Tabii ki benim acımdan; ameliyata ve bu cihaza gerek yoktu...

Tekelinde kalıyorsun başka firmaya geçemiyorsun..

2012 kasim ayinda bu ameliyati oldum islemcim 12 ayda takildi yaklasik ilk 1 . ay haftada bazen 2 sonra 1 gün gittim ayar icin yaklasik 6 aydir gitmiyorum cünkü sükürler olsun cok iyi duyup anliyorum bu ameliyattan verim almak icin en önemli nokta bana göre takilan implant kalitesi ve ameliyat eden doktor ben opus 2 kullaniyorum med-el .. bu ameliyat doktorumun dedigine göre sonradan isitme kaybi olanlarda ise daha cok yariyor ben bu yüzden baya ileri derecede duyup anliyorum sanirim . herkesin sorunu ayni deil ama implant olmak isteyenleride bu kadar negatif seyler yazik korkutmak hicde güzel bi davrnais deil bana göre .. herkese saygilar ...

Yaklaşık 4 aydır hiçbirşey duymuyorum , bir kulak 110 öteki 100 db de , koklear implant taktırmayı şu an düşünmüyorum çünkü görüntüsünü kabullenebileceğimi zannetmiyorum .

Merak ettiğim şey şu odyometristlerin hep söylediği ne kadar uzun süre duymazsan beynin kelimeleri unutur falan olayı gerçek mi ?

Şimdi ben birkaç yıl sonra bu ımplantın ufak görünmeyen bir modeli çıkarsa o zaman ameliyat olurum diyorum ama sağır kaldıktan sonra 2-3 yıl geçince beynim sesleri unutmuş olabilir mi ?

Takılacak ımplantla gelen sesleri tanımama imkanım olabilir mi ?

Gerçi bu odyometrıste kalsa konuşmamda bozulacaktı öyle diyordu ama 4 aydır hala eskisi gibi konuşuyorum gram tekleme yok konuşmamda .

Sonradan sağır olup aradan zaman geçtikten sonra bu ameliyatı olan ve ya bilgisi olan birileri aydınlatırsa sevinirim .

Saygılar

strazyevsk

takilacak imlanttan gelen sesleri tanimamak diye bi deyim olamaz. zaten senin normal duydugun gibi duyulmuyor implantta.beyninin derinlerinden gelen madeni cirtlak sesler iste:(ama napicaksin taktirdiktan sonra kulak duvar:mad:sende ses duymak isteyince sove sove ailsmaya caliscan.
odyometrist haltetmis:)sankim kendi sagir olmusta:pinsanlar hic duymasa bie dusunuyor degilmi. nasil konustuysan oyle dusunur sular seller gibi konusursun bikere konusmayi ogrendikten sonra.
sen duymuyorum hic desende az da olsa duyuyosundur bence.eger duyup dururken hicbir ses duymasaydin insan icine bile cikmazdin. kii isitme cihazinin, koklear implantin goruntusunu bahane diye suruyosun:eek:valla isitme cihaziyle sesleri duydugum halde konusmalari okudugum kadar kolay duyacaksam bilgisayarimi boynuma asarda hic cirkin agir demeden ohhh cok sukur duyuyorum derdim.
genede allaha sukur azbi gerilim olsada isitme cihazimdan gelen seslerle atikce dudaK OKUYOR. ANLAMADIGIM YERLERDEDE ISI PISKINCE IDARE EDIYORUM:eek:

shukufe

Bir anda sağır kalmadım yahu , şu an 25 yaşındayım 18 yaşındayken kafa üstü yere yapışmıştım o kazadan 1 yıl sonra tek kulakta 40 db kayıp vardı sensorınoral bılateral dediler di .Sonra 23 yaşımdan sağ 25 te de sol komple gitti şu an işyerinde millet kağıda yazıyor işlerle ilgili bir sıkıntı olunca , yazıp gösteriyolar .

Bende pişkinliğe vuruyorum gelip birisi konuşmaya başlayınca o iş öyle olmaz al şu kağıt kalemi yaz derdini diyorum kimse de yadırgamıyor .
Niye bilmiyorum kabullenemiyorum işte o ımplantın görüntüsünü , Esteem ımplant diye birşey okudum kafanın içinde kalıyormuş tüm parçalar ama yalnızca abd de var diyolar .

50 bin dolardan aşağa değildir o da , hey gidi

Odyometre ve BERA testi yaptırdım. Odyo sonucu sağ 83,33 dB sol 120 dB çıktı. BERA testini yapan bayan koklear implantı önerdi. Bu duyma oranında işe yarar mı koklear implant emin değilim. Yani duyma var ama duyduğumu anlayamıyorum. İnsanlarla yüz yüze konuşurken bazen dediklerini tekrar etmelerini rica ediyorum. Bazen de hiç anlamadığım için sadece gülüp geçiyorum anlamadığımı belli etmiyorum.

odyoya gidip soyle 85 db kibi bi kaybiniz cikinca allah verdi:)koklear implant yapilsin diyen diyene.
oysa sizin 83 db kaybiniz var. bide kemik yolunuz gayet iyi 33 db ile. bu kayipla iyi ayarlanilan iyi bir isitme cihaziyle gayet iyi duyabilirsiniz bence tek kulaklada olsa.
koklear implanti daha iyi olan kulaga yapiyorlar doktorlar. sizin bu kulagi dogramalari yazik olur. obur kulaginizi begenmezler:pkendilerince.yaptirmayin. yazik.

BERA dedikleri test Elektrofizyolojik test raporu galiba onda da bir şeyler yazıyor.

Sağ Kulak: 100dBnHL DE 5. DALGA GÖZLENMEDİ
Sol Kulak: 100dBnHL DE 5. DALGA GÖZLENMEDİ

Bu testi yapan odyocu işitmemde ciddi kayıp olduğunu ve bu yüzden koklear implant takabileceğimi söyledi. Yarın bu raporu isteyen doktora götüreyim bakalım ne diyecek.

Shukufe işitme cihazında duymada bir sorun yok ama duyduklarımı anlayamıyorum bir de işitmem cidden biraz daha gerilemeye başladı. Cihazda bir problem oluşmuştu tamir için götürdük hazır götürmüşken ses ayarlarını da yaptık. Eskiden sesleri aşırı yüksek çıkarırdı şimdi fena değil ama dediğim gibi duyduklarımı anlayamıyorum. Senin düşündüğünü de anlıyorum, eldeki az olan işitmeyi de kaybetme ihtimali var tabii ama işte denemeden edemiyoruz.

seni anliyorum yuci:(duymak konusmalari anlamak telefonla konusabilmek icin olurum bile diye kahramanlik tasliyan:p ben boyumun olcusunu aldigimdan yazdim:(

bari 120 db olan kulak icin bastir doktora bakalim nazin gecermi
o kulaga takilirsa iki kulak duyarsin bide ileride bi sorun olunca obur kulaga taktirabilirsin koklear implanti
3 tane kulak vermemiski allah

3 kulak olsaydı ben ne yapar eder o üçüncüsünü de bozardım ;)

merhaba kardeşim 26 yaşında ve hiç duymuyor işaret dili kullanıyor...bu implant uygun mudur ve hangi doktoru tavsiye edersiniz

aranızda hiç duymayan ve büyük yaşta bu ameliyatı yaptıran var mı????

26 yaş implant için oldukça geç bir yaş. Devlet bu yaşta ameliyatı karşılamıyor.
Kardeşiniz iyi veya kötü çevresi ile bir şekilde iletişim kurmayı başarmıştır. Olmadık umutların peşine takılması iç dünyasını daha da karmaşık hale getirecektir. Onun yöntemleri ile ona yardımcı olmak çok daha iyi bir yol.

pandora3103

doğuştan mı duymuyor yoksa sonradan mı duymamaya başladı? İmplantın uygun olup olmadığı odyometri-ABR dahil bir dizi testten sonra belli olur ve buna uzmanlar karar verir.

Gorunusunu nıye takıyosunuz kafanıza onemlı olan duymak degılmı sonucta

Benim merak ettiğim istanbul da bu impland cihaz ameliyat maliyeti ne kadar bilgisi olan varmı bizim yozgat tan bir bayan işitme yi tamamen kaybetmiş cihaz takılmış hatta istabuk da Fulya Acıbadem özel de doktor Arif Ulubilgi tarafından memnun vatandaş devlet emekli vatandaşlardan ne kadarını karşılar

Benim her iki kulak tamamen bitti sağ kulak silah patlayan duymuyor sol kulak ta işitme cihazı sen cihaz siemens centra sp kullanıyorum inanın söylenenleri bile anlamıyorum

sgk varsa hic para vermazsiniz. ameliyatada cihazada.
sgk anlasmali ozel hastanelerdede sadece ameliyat icin az bisey odersiniz. cihaz devletten.

Teşekkür ederim Acıbadem Hastanesi de mi anlaşmalı emekliyim

Beni aydınlata bilecek olanlar okursa memnun olurum mümkün se 05346911616 eğer mümkün se bu ameliyat ı olan memnun olan kişilerle watcap üzerinden bilgilendirirseniz memnun olurum nerde ameliyat yapn doktorlar daha başarılı işitme hava yolu ile idi kemik yolu hiç uygulanmadi cevap vermedi şuan % 110 db her iki kulak sessiz dunya ya kapanmak istemiyorum yozgat Sarıkaya ilçesinde ikamet etmekteyim araştırma dayîm

Ben 6 yaşında kızamık hastalığından sonra kulaklarımı kaybettim % 65 lerde idi 1972 li yıllarda şimdi yaş ilerledikce kulak bitiyor yaş 50

Zamanında Almanyada ameliyatı olmuştum oranın sigortasiyla, 2 kulağıma cochlear takıldı. Ne yazikki 2 ay önce cihazının birini kaybettim. Şimdi diğeri arızalandı. Alnanyadan döndüğümde sgk da idim karşılanmaz demişlerdi. Şimdi memurum, sigorta karşılar mı, bilen var mı? Yeni cihaz için Almanyada 12.000 euro dediler. Buradaki fiyatları nasıl? Cihaz nucleus freedom.

memursaniz sgk vardir. niye karsilamasin. yalniz bildigim 7 yilda dis cihaz yenileniyor.

hepsi ayni semsiyede:eek:daha iyiya iste emekli sandigi.
yalniz turkiyede 2 kulagada cihaz alamazsiniz. implant tek kulak simdilik. galiba birazini siz odeyeceksiniz. implant dis parcasinin.

Ali inan

ben koklear implant taktirdim. 7 yil kullandim. sonra ic parca kendi kendine kulak arkasini yarip cikti. coook acilar cektip. ameliyatla aldilar. artik o kulak safdisi. birde koleastotam oldu sayesinde:mad:bircok kereler koleastotam ameliyati oldum koklear yuzunden:(obur kulaga tekrardan koklear takalim diyor doktorlar. taktirmayacagim. allah ne verdiyse bu kalinti isitmemle isitme cihazina devam.

eger ankarada ameliyat olmak zor gelmezse LEVENT SENNAROGLU turkiye capinda, dunyanin sayili koklear implant uzmani ona olun ameliyatinizi. cok basarili bir doktor.

Bir arkadaşım yeni koklear implant yaptırdı memnun olduğunu söylüyor cihaz aktif hale geldikten sonra .
Onun söylediğine göre tamamen sağır kaldıktan bir süre sonra beyin sesleri unutuyormuş ve konuşmayıda kaybetme ihtimali varmış .

Ben 8 aydır hiçbirşey duymuyorum ama konuşmam da bir bozukluk olmadı . Bu olay acaba kanıtlanmışmıdır ?

Yani sağır şekilde yaşamaya devam edersem ilerde konuşmaktanda mahrummu kalacağım ?
Doğuştan işitme problemi olan çocukların konuşmasında bozukluk olmasını anlayabiliyorum ama 25 yıl duymuş bir insan konuşmayı yıllar içinde unuturmu kelimeleri unuturmu bunu anlayamadım .

Buralarda belki sonradan işitme kaybı yaşayıp kulaklarını kaybeden ve biyonik kulak kullanmayan birileri vardır diye sorayım dedim .

hic oyle sey olurmu arkadas:)nasil konusuyorsan oyle dusunuyorsun. dusunmekte dille. hic konusmaya bilmeyen acaba nasil dusunuyordur hep aklima gelir.

İşitmesini sonradan kaybeden insanların, kendi seslerini duymadıkları için konuşmaları zamanla bozulur. Bu bozulma miktarı herkeste aynı düzeyde değildir. İnsan kendi sesini duymadığından, konuşmasındaki bozulmanın farkına varamaz. Genellikle başka birinin söylemesiyle fark eder.
............
"Hiç konuşmasını bilmeyen acaba nasıl düşünüyordur?" sorusu çok önemli bir soru. Eğer kişi işitme kaybı yüzünden soyut kavramları öğrenememişse, düşünme yeteneği diğerlerine göre daha geride kalıyor. Örneğin "bayram" kavramını düşünelim. Normal işiten birinin beyninde "bayram" denince bir çok bağlantı ortaya çıkar: "Yeni elbise", "şeker", "hediye", "temizlik", "Ramazan", "Atatürk", "el öpme" vb. Ama işitme kayıplı bir çocukta beyinde ortaya çıkan bu bağlantılar çok daha az sayıdadır. İşitme kayıplı çocukta kavramsal gelişme yeteri kadar sağlanamamışsa, kavramlar arasındaki bağlantı ister istemez diğerlerine göre zayıf kalmış oluyor. Aslında işitme kaybındaki asıl tehlike de budur. Bebeklik döneminde doğru uygulama yapılamazsa, kişinin düşünme yeteneği geri kalmış oluyor.

Valla bana 8 aydır çevremdekilerin tek söylediği ya çok yüksek konuşuyorsun ya da çok kısık konuşuyorsun .

Sesimi tam olarak duyamadığım için ortamdaki gürültüye göre de ayarlayamıyorum. Son zamanlarda kısık konuşmaya çalştığımdan çevremdeki insanlar fısıltıyla konuşuyorsun diyor .

Kitap ve ya sürekli birşeyler okumak diksiyonun bozulmamasına yardımcı olabilir belki

strazyevsk

hic bile bozulmaz konusman:)hem sanami dert.sen meramini anlatinca.
durmadan okuyoruz iste. duymayinca en kolay duyma sekli okumak. ahhh, bize konusmayi yaziya cviren bi aparat yapiyolarmi,ne isitme cihazi, nede implant. ohh yasardik valla.

Üst Alt